0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Wybierając się w podróż do Hiszpanii warto zastanowić się którą jej część chcielibyśmy poznać bliżej. Standardowe wycieczki organizowane przez bura podróży w Polsce zwykle wiodą turystów do nadmorskich kurortów lub wielkich miast, w których czekają na nas liczne atrakcje. Są jednak w Hiszpanii miejsca, które położone w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego, aż proszą się o wizytę. Dziś wybieramy się do miasteczka Oropesa w regionie Toledo – pozornie niemającego zbyt wiele do zaoferowania typowemu podróżnikowi czy turyście, jednak kryjącego w sobie wiele uroku i… godnych uwagi miejsc.
Utarło się, że nazwy miasta doszukuje się w okresie jego założenia. Nie wszystkie jednak miejscowości mogą pochwalić się jasną i niepodlegającą wątpliwości historią, z której wynika sama nazwa miasta. Podobnie jest w przypadku Oropesy, której znaczenia nazwy doszukuje się praktycznie w każdej z kultur, która miała okazję uczestniczyć w kształtowaniu się dziedzictwa Półwyspu Iberyjskiego.
Jedna z teorii wskazuje, że w XVIII wieku przed naszą erą, egipski dowódca wojsk w randze kapitana, Oróspedo Aránculo przybył na tereny obecnego miasteczka, by założyć tu osadę. W przypadku tej legendy historia wydaje się jasno wskazywać na źródło nazwy w imieniu Egipcjanina, co było częstą praktyką w dawnych czasach. Inna teoria na temat etymologii nazwy zakłada, że jest to połączenie greckich określeń Oros, oznaczającego góry oraz Pes, Pedis, czyli noga. Wyjaśniałoby to położenie samego miasteczka, które wkomponowane jest w dosyć malownicze pasmo górskie. Połączenie określeń z języka greckiego oznaczałoby więc miejsce u podnóża gór. Sprawa nazwy nie jest jeszcze jednak rozwiązana ostatecznie. Istnieje bowiem legenda, która zakłada, że nazwa Oropesa pochodzi od języka Maurów, którzy zamieszkiwali te tereny wieki temu. Według podań Maurowie trzymali tu w niewoli dziewicę, która miała zostać wykupiona przez templariuszy złotem. Od słów waga i złoto miała powstać nazwa Oropesa.
Do dziś nie udało się ustalić jednej wersji, ale być może dzięki temu samo miasto wydaje się być bardziej zagadkowe i godne uwagi.
CASTILLO Y PALACIO CONDAL DE OROPESA
Tak jak większość miast w tej części Hiszpanii, także Oropesa przechodziła kolejno z rąk do rąk. Walka między Chrześcijanami a Muzułmanami zakończyła się w 1080 roku naszej ery, kiedy to Chrześcijanom udało się przejąć kontrolę nad miejscowością. Mniej więcej od roku 1366 historia miasta jest ściśle powiązana z rodziną Alvareza de Toledo y Figueroa, któremu król Henryk II przyznał tutejsze ziemie. Około 100 lat później królowa Izabela utworzyła w tym miejscu okręg, którego zarządcą uczyniła potomka Alvareza, Fernando de Toledo.
W tym czasie miały miejsce wielkie odkrycia geograficzne a za nimi nadeszły czasy świetności Oropesy. Rozbudowano miasto, wzniesiono kilka zabytkowych budynków, które do dziś można podziwiać spacerując ulicami miasta. Z Oropesa pochodzi wiele znanych osób, które w mniejszym lub większym stopniu spokrewnione są z rodziną de Toledo, między innymi Francisco Alvarez, wicekról Peru.
Liczące dziś prawie 3 tysiące mieszkańców miasteczko słynie głównie z malowniczo położonego zamku, który doskonale zachowany świadczy o dawnej świetności grodu. Fortyfikacje wyglądają o tyle efektownie, że położone w niewielkiej dolnie na zboczu wzgórza doskonale wpasowują się w surowy klimat tych terenów. Liczne strumienie i rzeki, które łączą się i dzielą na mniejsze potoki w efektowny sposób wypełniają spękaną skalistą powierzchnię, gdzieniegdzie porośniętą trawą.
Krajobraz szerokiego pola i wielkich obszarów ziemi to nie jedyna zaleta położenia miasta. W jego granicach biegnie autostrada A-5, która każdego znudzonego monotonnym i sielskim klimatem miasteczka zawiedzie prosto do stolicy Hiszpanii – Madrytu. Wystarczy półtorej godziny jazdy autem, by dostać się do centrum. Podobną odległość mamy do miasta Caceres, oddalonego o nieco ponad godzinę drogi autem.
Wyróżniający się zwoją geometryczną formą zamek jest charakterystycznym elementem miasta. Pośród licznych zabudowań prezentuje się on okazale i już na pierwszy rzut oka widać, że największy wpływ architektoniczny miał na jego kształt okres romański.
Mimo, że jego dzisiejsza bryła przypomina w znacznym stopniu budowle reprezentujące właśnie epokę romańską, jej korzenie sięgają daleko poza tę ramę czasową. Tak naprawdę początki budowli można ustalić na czasy starożytności. Już Rzymianie stacjonujący w okolicach miasta zbudowali tu fortyfikacje, które miały na celu odgrodzenie Imperium od ludów barbarzyńskich zamieszkujących Półwysep Iberyjski.
Sam zamek składa się z dwóch głównych budynków, których powstanie określa się przez dwie różne daty. Najstarsze elementy wybudowane zostały przez Maurów na ruinach rzymskich fortyfikacji. Skonstruowane na planie prostokątów, kół i kwadratów wieże to idealnie zachowana fortyfikacja prezentująca dokonania militarne i paramilitarne Arabów. Druga część budowli powstała około roku 1402. Tak jak starsza siostra, nowa część fortyfikacji także rozplanowana była na rzucie prostokątów i kół. Między grubymi murami obronnymi zaplanowano plac, który służył między innymi jako miejsce zbiórek oddziałów wojsk. Do placu można dotrzeć tylko jednym wejściem, które w czasach, gdy fortyfikacja spełniała swoją obronną funkcję, było doskonale strzeżone przed wtargnięciem nieprzyjaciela.
Dziś w murach zamku Oropesa znajduje się Parador. Określenie to używane jest głównie w krajach hiszpańskojęzycznych i oznacza rodzaj luksusowego hotelu, znajdującego się w budynku dawnego zamku bądź klasztoru.
Nuestra Senora de Penitas - patronka Oropesa
Zamek to nie jedyna atrakcja miasteczka, które pomimo małych rozmiarów, mieści w sobie kilka doskonale zachowanych zabytków. Warto zobaczyć je chociażby ze względu na zróżnicowane epoki, w których powstały. Porównanie wielu stylów i dostrzeżenie szczegółów różniących niektóre budynki może dostarczyć wartościowej wiedzy i dobrej zabawy.
W Oropesa możemy spotkać między innymi starą jezuicką szkołę, której powstanie datuje się na XVI wiek. W architekturze panował wtedy jeszcze styl renesansowy, stąd, nawiązania do klasycznej bryły i rezygnacja ze strzelistych rozwiązań gotyckich budowli.
Innym godnym uwagi budynkiem jest Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej (Nuestra Señora de la Asunción). Zbudowany w rzadko spotykanym stylu Plateresco budynek pochodzi z XV wieku. Specyfika świątyń zbudowanych w tym stylu opiera się o wykorzystanie geometrycznej ornamentyki mauretańskiej. W tej technice zdobienia fasad charakteryzują się bogactwem i różnorodnością – występują tu między innymi liczne ornamenty, zdobienia płaskorzeźbami, medalionami z podobiznami znanych osobistości, a także wieżyczki oraz elementy ażurowe. Kościół ten stanowi doskonały przykład specyficznego dla Hiszpanii typu architektury.
Uwagi turystów i odwiedzających miasto wart jest także Rynek Navarro. To główny plac w mieście, który służy jako miejsce najważniejszych zebrań i spotkań. Bardzo ciekawym elementem wyróżniającym centrum miasta spośród innych jest zegar umieszczony na wieży tworzącej łuk ponad ulicą. Ta zbudowana w 1901 roku konstrukcja zachwyca smukłością i pomysłowością wykonania.
Palacio Condal w Oropesa
Jak widać nie tylko nadmorskie kurorty gdzieś na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii mają turystycznie coś do zaoferowania. Wystarczy dobrze poszukać, aby w samym sercu Hiszpanii odnaleźć miejsce, w którym jak nigdzie indziej widać ścierające się na przestrzeni wieków wpływy wielu kultur, czy mieszające się style architektury miejskiej. Mimo niewielkich rozmiarów Oropesa kryje w sobie wiele tajemniczych miejsc, o których trudno byłoby nie wspomnieć.
Zainteresuje Cię również:
Walencja | Costa del Azahar wybrzeże | Oropesa del Mar koło Walencji | Toledo |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.