Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Almansa

Almansa w Kastylia La Mancha

Jeśli nie wiesz, dlaczego stadion wielkiego Realu Madryt nosi imię Santiago Bernabeu, to koniecznie zapytaj o to mieszkańców Almansy. Ten słynny, nieżyjący już prezydent piłkarskiego klubu ze stolicy Hiszpanii, a w przeszłości piłkarz "Królewskich", właśnie tutaj się urodził, tutaj również jest pochowany. Kiedy w kraju tak zakochanym w piłce nożnej jak Hiszpania, nie wiesz jak najlepiej objaśnić turyście lokalizację jakiegoś miasta, skorzystaj z nazwy lokalnego klubu piłkarskiego, albo słynnego zawodnika, wywodzącego się właśnie z tych stron. Sukces gwarantowany. Jednak Almansa, to nie tylko rodzinne miasto Bernabeu.

To także wiele innych atrakcji, zwyczajów i historycznych wydarzeń, wśród których nie brakowało brutalnych rozlewów krwi. W chwili obecnej, jest to jednak głównie popularna destynacja turystyczna – jedna z najchętniej odwiedzanych w prowincji Albacete. Miasto pięknych kontrastów, z bogatym dorobkiem kulturalnym i historycznym. Miasto, które lubi turystów, a turyści odwzajemniają ten szczególny rodzaj sympatii, podróżując w te okolice chętnie, korzystając z wielu atrakcji i rzecz jasna – zasilając w ten sposób miejską kasę.

Blisko wielkich miast

Almansa to niewielkie, liczące 25 tysięcy mieszkańców miasto, o powierzchni ponad 500 kilometrów kwadratowych. Należy do wspólnoty autonomicznej Kastylii. Almansa charakteryzuje się ciekawym położeniem, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się kilka dużych, ważnych z punktu widzenia turystyki miast. W odległości 75 km leży Albacete, 20 km dalej znajduje się Alicante, a 110 km stąd jest Walencja. Takie położenie stwarza miastu korzystne warunki do prowadzenia działalności turystycznej i pozwala w pełni wykorzystywać potencjał jakim charakteryzują się te duże i znane miasta, a dodanie do tego własnych atrakcji powoduje, że w Almansie ruch tętni przez cały okrągły rok.

ALMANSA-HISZPANIA-ZAMEK

Zamek na wzgórzu

Nad miastem góruje przepiękny zamek warowny, którego historia sięga XIV wieku, źródła podają, ze powstał on w miejscu dawnego zamku muzułmańskiego. Castillo de Almansa – ta wdzięczna i niezwykle dumna nazwa idealnie podkreśla piękno monumentalnej budowli – charakteryzuje się tym, że zachowany jest w bardzo dobrym stanie, mimo wielu stuleci swojego istnienia. Istotny wpływ na to ma z pewnością fakt, że zamek jest usytuowany na wzgórzu, dzięki czemu nie tylko doskonale spełniał swoje warowne i obronne funkcje, będąc niezwykle trudnym punktem do ataku ze strony nieprzyjaciela, ale także mógł zachować się w tak atrakcyjnej formie.

Zamek cieszy się zainteresowaniem pasjonatów lokalnej historii i zabytków, jednak jego znaczenie dla hiszpańskiej kultury i dorobku architektonicznego, wykracza daleko poza obszar lokalny. Ten przepiękny zamek, ze schodami w spiralnym kształcie i górującą nad całym miastem obszerną wieżą o kształcie prostopadłościanu, to jedna z najważniejszych tego typu budowli w całej Hiszpanii – zarówno ze względu na jej wiek, jak i na rozmach, z jakim została wybudowana.

Słynna bitwa pod Almansą

Ten piękny zabytek nie bez powodu stanowi prawdziwą wizytówkę miasta. Almansa to miejscowość, która historię i obronność ma we krwi. Twierdza wielokrotnie w przeszłości była stawką wielu bitew, a za najsłynniejszą wojnę – o której wspomina się na całym świecie, była bitwa pod Almansą, która stoczona została przez wojska francusko-hiszpańskie, z armiami państw sprzymierzonych (m.in. Portugalia, Anglia, Holandia) pod dowództwem generała Galwaya.

Potyczka miała miejsce 25 kwietnia 1707 roku i zakończyła się zwycięstwem wojsk hiszpańskich. Spędzając wakacje lub przeprowadziwszy się do Almansy na stałe, trudno nie dostrzec wpływu, jaki ta jedna z najważniejszych bitew wojny sukcesyjnej, wywiera na miasto, o które się toczyła. Świadczą o tym liczne publikacje, miejsca pamięci i wystawy oraz ekspozycje w muzeach i innych obiektach kulturalnych.

Nade wszystko jednak, pamięć o zwycięskiej bitwie kultywowana jest poprzez tworzenie rekonstrukcji historycznej. Odbywa się ona każdego roku, w okolicach dnia, w którym się odbyła, czyli 25 kwietnia. Wówczas na ulice miasta wychodzą przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i odtwarzają wydarzenia sprzed ponad 300 lat.

Inne atrakcje turystyczne

Poza zabytkowymi budowlami, wojenną rekonstrukcją oraz licznymi muzeami, Almansa przyciąga turystów genialnymi widokami i piękną przyrodą. Malowniczo usytuowane jeziora, o nieregularnych brzegach, zlokalizowane pomiędzy wysokimi skałami, czy możliwość podziwiania tutejszych winnic, które obejmują swoim zasięgiem wiele hektarów, powoduje że wielu turystów przyjeżdża do Almansy właśnie w celu delektowania się wspaniałymi krajobrazami. Obowiązkowym punktem takich wizyt jest oczywiście degustacja lokalnego wina.

ALMANSA-URZAD-MIASTA

Znajdziemy je nie tylko w okolicznych winnicach, ale także w licznych lokalnych restauracjach, których w okolicy nie brakuje, a których popularność stanowi najlepszy dowód na to, że Almansa to jeden z hiszpańskich liderów w produkcji wina. Po całym dniu dobrze odpocząć w jednej z restauracji lub popularnych tu klubów muzycznych, gdzie można skosztować lokalnych potraw, napić się wina lub piwa z któregoś z okolicznych browarów, a także posłuchać muzyki granej na żywo.

Taka forma spędzania czasu wieczorem, znajduje rzesze zwolenników, zarówno u turystów, którzy po całym dniu emocji pragną po prostu wypocząć i zabawić się, jak i wśród lokalnych mieszkańców, w których zakorzeniła się tradycja wspólnego wieczornego spędzania czasu. Pamiętajmy, że znajdujemy się w Hiszpanii – kraju sjesty i nocnego życia, które w dużych miastach i na prowincji, budzi się nocą.

Kościoły i świątynie

Gdzie, oprócz zamku, warto się udać będąc w Almansie? Wielkie wrażenie na turystach z całej Europy robi monumentalny kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla pochodzi z XVI wieku i może pochwalić się spektakularnym wykończeniem wnętrz, które uosabia to, co najlepsze i najbardziej widowiskowe w stylu gotyckim: strzeliste sklepienia, duża ilość łuków, wąskie i podłużne okna, czy liczne ozdoby, gzymsy i niezwykłe wykończenia.

Imponujące jest już samo wejście do świątyni: nad wielkimi drzwiami widnieje płaskorzeźba przedstawiająca biblijne wniebowzięcie Matki Boskiej. Wnętrze kościoła przypomina pomieszczenia kaplicy w Wersalu. Jeśli po zobaczeniu zamku i kościoła, nadal będzie nam mało wrażeń, warto udać się do pałacu hrabiów Cirat, osiadającego wspaniały dziedziniec na bazie kwadratu. Jednak nie tylko zamki, kościoły i sanktuaria warto zobaczyć na terenie Almansy. Miasto dysponuje bogatą i co najważniejsze – różnorodną ofertą turystyczną.

Baza dla sportu i rekreacji

Miasto może poszczycić się dobrze rozwinięta, bogatą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Znajdziemy tutaj stadion piłkarski, krytą pływalnię, liczne korty tenisowe, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne czy place zabaw, umożliwiające najmłodszym świetną zabawę, a ich rodzicom gwarantujące chwilę niezbędnego wytchnienia. W 1982 roku oddano do użytku halę widowiskowo sportową, która jest areną rozgrywek koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Na terenie miasta i w okolicach, nie brakuje kortów tenisowych, ani ścieżek dla rowerzystów, którzy poza dobrze rozwiniętą infrastrukturą, mają niesamowitą okazję korzystać z pięknych widoków.

ALMANSA-HISZPANIA

Liczne festiwale i święta

Życie kulturalne skupia się tutaj wokół centrów kultury, muzeów oaz bibliotek. Co więcej, wszystkie instytucje w sposób bardzo aktywny włączają się w życie kulturalne miasta, jego mieszkańców i przyjezdnych gości. Do cieszących się popularnością wydarzeń możemy zaliczyć m.in.: coroczny festiwal amatorskich teatrów, czy święto prowincji Albacete, w ramach którego organizowane są huczne obchody.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij