Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Talavera de la Reina

Talavera de la Reina – miasto ceramiki i mostów

Prowincja Toledo to wszystko, co najlepsze w Kastylii. Piękne i zapierające dech w piersiach zabytki, lokalne tradycje i barwne obrzędy których nie ujrzymy nigdzie indziej, a przede wszystkim otwarci i serdeczni ludzie, którzy stanowią największy kapitał – wszystko to doskonale oddaje naturę Toledo – regionu, który dla Hiszpanów jest tym, czym Mazowsze dla Polski – centrum kultury i rozwoju, tradycji i nowoczesności.

Prowincja liczy ponad 15 tysięcy kilometrów i zamieszkiwana jest przez niemal 700 tysięcy ludzi. Jednym z najważniejszych miast regionu jest Talavera de la Reina – liczący 90 tysięcy mieszkańców, prężnie rozwijający się ośrodek miejski, słynący na całym świecie z ceramiki i wspaniałych barokowych zabytków.

Komunikacja

Talavera de la Reina zaliczyć można do grona typowych hiszpańskich miast średniej wielkości, zarówno pod względem populacji, jak i powierzchni. 89 000 mieszkańców powoduje, że miasto jest najliczniejszym ośrodkiem prowincji jednak to Toledo nosi miano jej stolicy. Położone jest przy drodze A-5, która wchodzi w skład europejskiej trasy E90. Dzięki temu, Talavera de la Reina posiada doskonałe połączenie z Madrytem, będąc jednym z najważniejszych węzłów tej hiszpańskiej autostrady. Komunikację z miastem ułatwia również krzyżująca się z autostradą droga krajowa N-502 biegnąca z Avila do Cordoby.

TALAVERA-DE-LA-REINA-HISZPANIA

Położenie w bliskim sąsiedztwie z dwiema ważnymi trasami komunikacyjnymi zapewnia doskonałą komunikację samochodową. Do Talavera de la Reina można dojechać także koleją. Miasto położone jest na linii łączącej Madryt z Badajoz. Z kolei poruszanie się po samym mieście również nie powinno nikomu sprawić problemów, głównie dlatego, że jest ono tak zaprojektowane, że korki są tu w zasadzie rzadkością. Co więcej, podróżowanie po mieście możliwe jest zarówno autobusem (Talavera de la Reina posiada własną komunikację miejską), jak i jedną z licznych i niezbyt drogich taksówek, które dowiozą nas praktycznie w każde miejsce w mieście i okolicy. Jeśli wolimy wypożyczyć samochód, również nie stanowi to żadnego problemu.

Talavera de la Reina znajduje się kilka wypożyczalni, które w ostatnich latach cieszą się szczególną popularnością. Ma to związek oczywiście z rozwojem turystyki i coraz lepszą baza noclegową. Na terenie miasta znajduje się kilka hoteli o najwyższym standardzie, które stanowią doskonałe miejsce dla inwestorów i wszystkich tych, którzy cenią sobie wypoczynek w najlepszych warunkach. Nie brakuje również pensjonatów i stancji z pokojami o standardzie niższym, ale za to w atrakcyjnej cenie.

Położenie

Niecałe 70 kilometrów od Toledo, a tylko 100 od Madrytu, na prawym brzegu rzeki Tag, znajduje się miasto, które mimo swych niewielkich rozmiarów, przez wieki fascynowało i fascynuje nadal. O tym, że Talavera de la Reina nie jest zwykłym miastem świadczy tu niemal wszystko. Począwszy od budynków pochodzących jeszcze z XII wieku, aż po współczesne budownictwo, które więcej ma wspólnego ze sztuką nowoczesną, niż z tradycyjną architekturą miejską, co nie przeszkadza projektantom w nadawaniu obiektom funkcji praktycznych i wygodnych dla użytkownika. Od czasów starożytnych rozwijało się tutaj rolnictwo, dzięki naturalnym walorom przyrodniczym, jakie zapewniało miastu położenie na żyznych glebach rzecznych.

Tradycyjnie, uprawa roślin i hodowla zwierząt, a także handel stanowiły główne zajęcia mieszkańców tych rejonów w średniowieczu. Jako ze rzeka Tag była uznawana za jeden z głównych traktów komunikacyjnych ze wschodu na zachów Hiszpanii, liczne transporty przepływały przez miasto, czyniąc je ważnym w średniowieczu ośrodkiem handlowym.

ZIMA-HISZPANIA-TALAVERA-KOLO-TOLEDO

Położenie nad rzeką sprawiało, że na dzień dzisiejszy w mieście znajdziemy cztery duże przeprawy mostowe, spośród których każdy ma swoją niezwykle bogatą historię, każdy też charakteryzuje się zupełnie innym wyglądem i rozwiązaniami konstrukcyjnymi, lecz to co łączy wszystkie cztery mosty to fakt, że stanowią one nie tylko ułatwienie komunikacyjne dla mieszkańców miasta chcących podróżować z jednego brzegu rzeki na drugą, ale także wielką atrakcję turystyczną, która przyciąga miłośników zabytkowych budowli, takich jak chociażby most Świętej Katarzyny, który powstał już w czasach wczesnego średniowiecza, a w historii miasta odegrał niezwykle istotną rolę w czasach najazdów arabskich, w wyniku których w VII wieku muzułmanie przejęli władzą nad Talavera de la Reina.

Mosty to więc odrębny rozdział historii miasta, a ich losy nadają się na długą i z całą pewnością fascynującą historię. Widać tu podobieństwo do naszego rodzimego Wrocławia, który co prawda w swoich granicach mostów ma o wiele więcej, jednak ich symbolika oraz historyczne uwarunkowania, zarówno w stolicy Dolnego Śląska, jak i w Talavera de la Reina, stanowią podobny punkt odniesienia dla wszystkich, którzy zajmują się badaniem historii obu miast.

Stolica ceramiki

Nie tylko mosty stanowią powód do dumy dla mieszkańców Talavera de la Reina. Od lat miasto słynie z wytwarzanej tam ceramiki. Wyroby takie jak wazy, donice, wazony, talerze czy różnego rodzaju figurki i inne elementy ozdobne cieszą się niezwykłą popularnością w wielu krajach świata, a najsłynniejsze wytwory ceramiki spod Toledo osiągają na portalach aukcyjnych bardzo wysokie kwoty.

Wyroby ceramiczne z Talavera de la Reina słyną przede wszystkim z wytrzymałości oraz pięknego, niezwykle szczegółowego zdobnictwa, pełnego drobnych i niezwykle precyzyjnych elementów. Wysoka jakość i estetyka produkowanych naczyń sprawiają, że stanowią one sztandarowy produkt lokalnego rzemiosła.

Historia

Ważnym i często obecnym motywem, który ozdabia tutejsze naczynia są sceny historyczne, nawiązujące do dziejów miasta. A historia Talavera de la Reina jest niezwykle interesująca i pełna różnego rodzaju zawirowań. W starożytności i w czasach rzymskich, kiedy na żyznych ziemiach nad rzeką Tag tworzono pierwsze pola uprawne, tereny dzisiejszego miasta stanowiły już prężny ośrodek komunikacyjny. Pozostałości czasów rzymskiej świetności obserwować można do dzisiaj.

W Talavera de la Reina, a dokładnie w Plaza del Pan, znajdują się ruiny amfiteatru i świątyni. Średniowiecze to czas napięć. Muzułmanie przejmują miasto w 8 wieku i panują w nim aż do schyłku 11 stulecia. Dopiero w 1083 roku Alfons VI Leon odbija miasto i jego okolice z rąk Arabów, którzy kontrolują Toledo, a ich wpływy co jakiś czas wzmacniają się również w okolicach Talavera. Miasto na kilka lat znów znajduje się pod arabską kontrolą, a świadectwem tamtych czasów są budowle, które znajdują się w najstarszej dzielnicy miasta. Stanowi ona sztandarowy punkt niemal każdej wycieczki, gdyż to właśnie tam znajdują się najstarsze budowle, pamiętające nie tylko czasy arabskie, ale także jeszcze bardziej odległą epokę rzymską.

CERAMIKA-HISZPANIA

Wieki świetności miasta Talavera de la Reina pokrywają się z czasem wielkich odkryć geograficznych. Przełom XV i XVI wieku w mieście to czas, kiedy swoje początki ma wytwarzanie elementów ceramicznych. Wytwory te znajdziemy dzisiaj niemal w każdej świątyni, muzeum czy pałacu położonym na terenie miasta. Co więcej, w średniowieczu doskonale rozwija się tu handel i pozostałe rzemiosła, a okres prosperity trwa aż do początków XIX wieku, kiedy to miasto doznało sporych zniszczeń w związku z trwającą wojną o niepodległość. Do historii miasta jak i całego kraju przeszła bitwa pod Talavera, która rozegrała się w okolicy północnych rejonów miasta. Bitwa trwała 2 dni, a dzięki politycznym talentom doświadczonego dowódcy Artura Wellesey, zakończyła się ona sukcesem, powodując odparcie ataki wojsk francuskich.

Druga połowa XIX wieku to czas prawdziwej rewolucji przemysłowej w rejonie Toledo. Co zrozumiałe, nie mogła ona ominąć Talavera de la Reina, gdzie stopniowo reaktywowane były tradycje ceramiczne, a kolejnym czynnikiem, który bardzo pozytywne wpłynął na sytuację ekonomiczną miasta i całego regionu było pojawienie się kolei. To spowodowało, że do miasta zaczęło ściągać coraz więcej przybyszów, którzy kuszeni wiadomościami o możliwościach zarobku, decydowali się na zmianę swojego dotychczasowego zamieszkania. Wzrost demograficzny przełożył się na rozwój przemysłu, który z kolei spowodował rozbudowę miasta, czyniąc je jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych prowincji Toledo.

Współpraca z Radomiem

Co wspólnego mają Radom i Talavera de la Reina? Wbrew pozorom, całkiem wiele. Zarówno jedno jak i drugie miasto stanowi prężny ośrodek położony nieopodal wielkiej metropolii. Ale to nie koniec związków obu miast. Od 2006 roku są one miastami partnerskimi i prowadzą szereg inicjatyw, które mają na celu wymianę doświadczeń.

Miasta dzielą się swoimi pomysłami na inwestycje, prowadzą szeroko pojęty dialog w zakresie ochrony środowiska, kultury i wykorzystania potencjału społeczeństwa zamieszkującego tereny miejskie. Ścisła współpraca zachodzi również na polu naukowym – oba miasta wspólnie pracują nad ulepszaniem stosowanych technologii i prowadzą badania w zakresie rozwoju.

Smaki Kastylii

Co jeszcze łączy Talavera de la Reina z Polską? Z całą pewnością tradycja kulinarna, a mówiąc ściślej – zamiłowanie do potraw z dziczyzny. Zarówno w Polsce, jak i w Kastylii, podawanie mięsa z sarny, królika czy zająca, uznawane jest za narodową tradycję. Smaki prowincji Toledo to także zioła, świeże warzywa, a także przyrządzane według tradycyjnej receptury wędliny.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij