0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
La Mancha byłaby zapewne jedną z wielu hiszpańskich prowincji, na którą nikt nie zwracałby uwagi, gdyby nie fakt, że Miguel de Cervantes postanowił rozsławić region swoja najsłynniejszą powieścią o Don Kichocie. Co było dalej, wiemy wszyscy. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że literackie dokonania Cervantesa nie są jedynymi czynnikami, które przyczyniły się do rozpoznawalności tej niewielkiej prowincji. Słynne wiatraki, z którymi walczył Don Kichote istnieją naprawdę, co więcej – do dnia dzisiejszego stanowią niezwykle istotną atrakcję turystyczną.
O ile jednak słynny błędny rycerz jest wytworem artystycznej wyobraźni i literackiej fikcji, o tyle pozostałe postacie, które wywodzą się z La Manchy, są już całkowicie realne. Prowincja jest ojczyzną Pedro Almodovara – najsłynniejszego hiszpańskiego reżysera. Również słynna aktorka Sara Montiel pochodzi właśnie stąd, podobnie jak malarz Antonio Lopez i wiele innych postaci ze świata sztuki i kultury. Gdyby nie oni, La Mancha byłaby prowincją praktycznie nieznaną. Przemierzając region, warto zatrzymać się w okolicach Albacete, by zwiedzić liczące ponad trzydzieści tysięcy mieszkańców miasto Hellin – jeden z ciekawszych ośrodków La Manchy.
Liczące 31 mieszkańców miasto położone jest o 60 kilometrów od Albacete, w prowincji o tej samej nazwie. Po stolicy prowincji, Hellin jest drugim, najliczniejszym miastem w regionie. Znajduje się w południowo-wschodniej Hiszpanii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najwyższy punkt miasta położony jest na wysokości przekraczającej 1000 metrów nad poziomem morza, co ma znaczący wpływ na jakość życia i wymaga odpowiedniego przystosowania. Jednak nawet na takiej wysokości, można pracować, bawić się i mieszkać w zgodzie z otaczającą miasto przyrodą i turystami, którzy każdego roku niezwykle tłumnie odwiedzają Hellin, czy to przy okazji podróży do popularnych hiszpańskich kurortów, czy też może czynią z samego miasta główny cel swojej wyprawy.
Wielkim atutem miasta jest jego położenie i bardzo dobre skomunikowanie z resztą kraju. Miasto położone jest przy autostradzie A-30, w okolicy biegnie również droga krajowa nr 301, a na dodatek Hellin leży w pobliżu linii kolejowej, która łączy Madryt z z Kartageną. Dzięki temu, potencjalny turysta, poszukujący idealnego miejsca na weekendowy wypad z rodziną, lub inwestor pragnący skorzystać z bogatej oferty, do której zaliczyć można jedne z najbardziej atrakcyjnych (zarówno pod względem standardów, lokalizacji jak i ceny) nieruchomości w Hiszpanii, mogą skorzystać z wielu wygodnych i nowoczesnych form transportu. Bez dwóch zdań, korzyści jakie odnosi miast z faktu, iż położone jest w tak atrakcyjnym komunikacyjnie miejscu, są zauważalne i przekładają się na realne zyski, tak w sektorze turystycznym i usługowym, jak i w ilości nowych inwestycji, ponieważ dobry klimat przyciąga nie tylko turystów, ale również przedsiębiorców.
Miasto przecinają dwie szerokie wstęgi, tworzone przez Mundo i Segurę – dwie największe i najważniejsze rzeki, jakie przepływają przez prowincję Albacete. Naturalne warunki, które od wieków sprzyjały rozwojowi rolnictwa, do dzisiaj stanowią mocny atut Hellin i najbliższych okolic miasta. Żyzne gleby i dobre nawadnianie sprawiają, że na obrzeżach miasta i terenach wiejskich znaleźć możemy duże, bardzo dobrze zmechanizowane gospodarstwa rolne i sady owocowe.
Z kolei śródziemnomorski klimat, z roczną średnią temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza sprawia, że różnorodność biologiczna na tym terenie jest niezwykle wysoka. Bogactwo fauny i flory w rejonie Hellin znane i cenione jest w całej Hiszpanii. Jednak przepływające przez miasto rzeki nie były wyłącznie źródłem korzyści ekonomicznych i przyrodniczych. W latach, kiedy nad Hiszpanią przechodziły silne i intensywne opady, na terenach prowincji Albacete dochodziło do groźnych powodzi, które nie omijały również Hellin. Tak było w październiku 1982 roku, kiedy wylała rzeka Mundo. Zbiorniki retencyjne nie pomieściły o wiele większych niż zazwyczaj ilości wody, wskutek czego doszło do podtopień i zalania sporych obszarów miasta.
Historia miasta sięga czasów Impreium Rzymskiego. Na początek naszej ery możemy datować ślady działalności człowieka, lecz malowidła naskalne, głównie w okolicznych jaskiniach wskazują na fakt, że różnego rodzaju plemiona zamieszkiwały te tereny na wiele lat przed Chrystusem. Jednak wykopaliska archeologiczne, które zaowocowały bardzo interesującymi znaleziskami na terenie miasta, wskazują, na cywilizację rzymską. Szczególnie cennymi znaleziskami są rzymskie mozaiki, pochodzące z II-IV wieku naszej ery. Przedstawiają one różne, istotne dla ówczesnego świata zjawiska, zaś niezwykle często powtarzającym się motywem są cztery pory roku.
Dzięki temu, że miasto posiada niezwykle ciekawy i cenny dorobek historyczny, miejscowe muzea nie mają żadnego kłopotu z przygotowywaniem repertuaru, który zainteresuje miejscowego widza, jak i pozytywnie zaskoczy wszystkich przybyszów, którzy pragną zrozumieć i poznać charakter miasta, a żeby to uczynić, muszą poznać historię i kulturę Hellin. W średniowieczu we znaki dają się miejskiej wspólnocie rządzący Maurowie. Arabskie panowanie to czas bardzo niespokojny, pełen wybuchających co jakiś czas zamieszek i konfliktów, które mocno nadwerężają rodzącą się wspólnotę miejską. Dopiero w XV wieku, kiedy miasto wydostało się spod jurysdykcji Maurów, zauważalny jest wzrost gospodarczy i demograficzny. Stabilizacja ekonomiczna i rozwój rolnictwa oraz rzemiosła skutkują systematycznym zwiększeniem liczby ludności.
Dzisiejsze Hellin z całą odpowiedzialnością możemy nazwać miastem kontrastów. Bogate tradycje historyczne i zabytki, które pamiętają średniowiecze, a także początki naszej ery, przeplatają się tu z nowoczesnymi zabudowaniami, siedzibami firm i centrami rekreacyjno-kulturalnymi. Na każdym kroku zauważalny jest zrównoważony, ale bardzo dynamiczny rozwój, który sprawia, że w mieście żyje się bezpiecznie, wygodnie i nowocześnie. Hellin nigdy nie było wiodącym ośrodkiem przemysłowym, jednak miasto słynęło swego czasu z produkcji tkaniny zwanej Esparto – jest to rodzaj tkaniny, która powstaje z plecionego włókna, a jej wielka zaletą jest to, że jest niezwykle wytrzymała. Popularna szczególnie w krajach hiszpańskojęzycznych i w Ameryce Łacińskiej.
Poza tkactwem, Hellin posiada także przemysł wydobywczy. Wydobywa się tu głównie węgiel kamienny. Jednak najbardziej rozwiniętą gałęzią gospodarki jest bez dwóch zdań sektor usług. Jeśli nieruchomości w Hiszpanii stanowią jeden z najważniejszych sektorów usługowych, to Hellin ze swoją ofertą mieszkań, biur i innych różnego rodzaju lokali, przystosowanych do prowadzenia działalności gospodarczej i wielu innych celów. Mimo tego, że miasto liczy zaledwie trzydzieści tysięcy mieszkańców, w sezonie turystycznym ludzi w Hellin jest o wiele więcej. To właśnie do nich skierowana jest bogata oferta hoteli i pokojów na wynajem, a także restauracje, sklepy i wiele innych obiektów handlowo-usługowych. Dzięki temu, że turystyka generuje dochód i zapewnia miejsca pracy, rozwój ekonomiczny miasta jest stabilny i stale wzrasta.
Spędzając czas w Hellin, warto zajrzeć do jednej z lokalnych knajpek lub małych restauracji, które znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Miasto słynie z doskonałej regionalnej kuchni, a jej specjały to przede wszystkim potrawy przyrządzane na bazie mąki, zbóż i miodu. Tradycyjnie wypiekany chleb smakuje wybornie, podobnie jak mięso z królika, podawane z ryżem. Jednak najsłynniejszym produktem lokalnej tradycji gastronomicznej są słodycze, głównie cukierki.
Znane i cenione w całej Hiszpanii, znaczą tu więcej niż gdzie indziej. Cukierki w Hellin związane są bowiem z obchodami Wielkanocy i stanowią istotny element procesji odbywających się w czasie Wielkiego Tygodnia. Poza tym, na straganach i targach znajdziemy świeże owoce, które pochodzą z miejscowych sadów. Szczególnym powodzeniem cieszą się smaczne i soczyste morele, które cenione są na całym świecie. Będąc w tych okolicach po prostu nie można ich nie spróbować.
Podobnie jak winogron, pochodzących z tutejszych winorośli. Ich uprawa to w wielu przypadkach wielowiekowa tradycja, przekazywana w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Co więcej, zarówno morele, brzoskwinie jak i winogrona, poza tym, że stanowią lokalny przysmak i powód do dumy dla całego regionu, są również bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu miasta. Właściciele winnic i sadów to jedna z najliczniejszych branż, które funkcjonują na terenie gminy.
Zwiedzając Hellin, mamy niejako na tacy całą Hiszpanię. Kraj ten, niezwykle zróżnicowany i pełen kontrastów, gdzie tradycje przeplatają się z nowoczesnością, a potencjał społeczeństwa pozwala na budowę i rozwój miast i regionów, stanowi przykład na to, że nie korzystne i efektywne współistnienie tego co tradycyjne z tym co nowoczesne, jest możliwe. Dokładnie tak jak w Hellin.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.