Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Puertollano

Puertollano – miasto pełne czystej energii

Jeśli miasto, w którym mieszkasz, nazywane jest przez ludzi miastem energii, chyba nie można mieć jakichkolwiek wątpliwości, że idealnie wybrałeś swoje miejsce na Ziemi. Wiedzą to wszyscy ci, którzy coraz chętniej inwestują w mieszkania, wille, kawalerki, lokale handlowe czy domy, położone w mieście Puertollano. To znajdujące się niedaleko Ciudad Real w Kastylii-La Manchy, 50-tysięczne miasto, uznawane jest za jeden z najważniejszych hiszpańskich ośrodków energetycznych. Działa tu elektrownia, doskonale funkcjonuje przemysł petrochemiczny, jednak największe pokłady energii drzemią w mieszkańcach miasta – przedsiębiorczych, kreatywnych i pracowitych. Zapraszamy do zapoznania się z tym co w Puertollano najlepsze.

Dobre położenie gwarantuje sukces na każdym polu

Od wielu lat, o sukcesie miasta decydują dwa czynniki: rozwijający się przemysł oraz dobra lokalizacja. To one sprawiają, że Puertolllano zalicza się do najbardziej zamożnych miast w Kastylii, a liczba miejsc pracy i dochód na mieszkańca są tu jednymi z najwyższych w regionie. Na terenie miasta znajduje się stacja szybkiego pociągu, jest ono również połączone z autostradą, a dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji autobusowej na terenie miasta, transport publiczny również stoi na wysokim poziomie.

Boom gospodarczy w XX wieku

Kiedyś rolnictwo, dziś doskonale rozwijający się przemysł – tak w największym skrócie określić można główne zajęcia i źródła utrzymania mieszkańców Puertollano na przestrzeni wieków. Jednak zawężenie tutejszej gospodarki wyłącznie do jednego zdania, byłoby wielkim błędem, gdyż takie przedstawienie sprawy pomniejszało, a nawet dyskredytowałoby wielkie znaczenie tego niewielkiego miasta na energetycznej i przemysłowej mapie, nie tylko Kastylii, ale całej Hiszpanii.

Czasy, kiedy głównym zajęciem mieszkańców Puertollano były uprawa zbóż i owoców oraz hodowla zwierząt, zakończyły się wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej. Początek XX wieku, to czas, kiedy w liczącym wówczas nieco ponad 7 000 mieszkańców mieście, zaczynają powstawać pierwsze fabryki i zakłady pracy. Jednocześnie rozwija się także rynek usług, w mieście znajdziemy zakłady szewskie, introligatorskie, czy pierwsze sklepy.

PUERTOLLANO-HISZPANIA-MAPA

Jednak to właśnie w przemyśle zatrudnienie stopniowo znajduje coraz większa liczba ludności miasta. Rozwój gospodarczy i ekonomiczny zaczyna wzmagać migracje, wskutek czego coraz więcej ludności napływowej zaczyna osiedlać się na terenie Puertollano. Rozwój gospodarki i coraz większa liczba ludności, nie przechodzą bez echa również na królewskim Dworze. W 1925 roku ówczesny król Hiszpanii Alfons XIII nadaje Puertollano prawa miejskie. O tempie i skali rozwoju miasta najlepiej świadczy liczba ludności. Podczas gdy w 1900 roku osada liczyła ponad 7 tysięcy osób, ćwierć wieku później w mieście zamieszkiwała już trzykrotnie większa liczba ludności.

Perła architektury i raj dla miłośników zabytków

Gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie najbardziej interesujące miejsca i zabytkowe obiekty znajdujące się na terenie miasta i krótko je scharakteryzować, niniejszy artykuł rozrósłby się z pewnością do wielostronicowego elaboratu, co w największej mierze pokazuje jak wielki potencjał turystyczny tkwi w tym niewielkim przecież mieście, Warto więc przybliżyć chociaż najbardziej znane i najważniejsze zabytki, muzea, miejsca rozrywki i inne atrakcje, które czekają na turystów, którzy zapragną spędzić miło czas w Puertollano.

Zwiedzanie miasta warto zacząć z pewnością od najsłynniejszych zabytków architektury sakralnej, takich jak choćby kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, pochodzący z XVI wieku. Budowla zaprojektowana w stylu gotyckim, posiada również wiele elementów renesansowych, co sprawia, że dla miłośników architektury świątynia stanowi prawdziwie unikatową atrakcję, zaś jej dekadencki wystrój doskonale oddaje złożoność i tajemnicę wiary, jak i dylematy, z którymi nierzadko zmagają się chrześcijanie.

Podobnie jak kościół Matki Bożej Łaskawej – pochodzący z XV wieku, jego historia związana jest z epidemią dżumy, która panowała na tych terenach w późnym średniowieczu. Budowa kościoła była aktem zawierzenia losów miasta i jego mieszkańców Matce Bożej i jednocześnie wyrazem dziękczynienia za uporanie się ze śmiercionośną epidemią. A terenie miasta znajduje się jeszcze kilka innych świątyń, które z pewnością zasługują na uwagę turystów i choćby krótką wizytę, z uwagi na swoją ciekawą architekturę lub bogactwo dzieł sztuki, znajdujących się w ich wnętrzach.

Jednak nie samymi kościołami i zabytkami sztuki sakralnej może poszczycić się miasto. Niezwykle interesującym miejscem jest stary budynek miejskich łaźni. Pochodzący z końcówki XIX wieku obiekt wielokrotnie zmieniał swoje zastosowanie, kiedyś były w nim koszary, obecnie, po odrestaurowaniu pełni rolę instytucji kultury, co zapewnia mu zarówno stały napływ turystów, jak i zainteresowanie artystów, głównie muzyków, z uwagi na znajdujące się tam konserwatorium muzyczne. Mekką wszystkich turystów i miłośników bogatej historii miasta, jest z kolei miejskie muzeum.

PUERTOLLANO-HISZPANIA

Znajduje się ono w centralnej części miasta i mieści aż 11 hal wystawienniczych, w których znajdziemy niezwykle różnorodne i interesujące ekspozycje dotyczące dziejów miasta, najsłynniejszych jego mieszkańców, lokalnego i regionalnego rzemiosła i rękodzieła.

W muzeum odbywają się również liczne wernisaże i wystawy prac tutejszych artystów, dzięki czemu pełni ono rolę zarówno miejsca poświęconego historii, jak i promującego teraźniejsze osiągnięcia i dorobek kulturalny mieszkańców miasta. Puertollano słynie także ze źródła Fuenta Agria, do którego od kilkuset lat podążają pielgrzymi oraz turyści, aby zaczerpnąć wody, która uchodzi tutaj za szczególną – posiadającą rozmaite właściwości lecznicze.

Na terenie miasta, znajdują się również liczne znaleziska archeologiczne, z epoki brązu i czasów rzymskich, co dowodzi, że w tamtych czasach, w mieście rozwijało się osadnictwo. Obszerne tereny wykopalisk archeologicznych, wraz z e znalezionymi do tej pory przedmiotami, stanowią prawdziwą atrakcję dla wszystkich tych, którzy interesują się historią i badaniem najdawniejszych czasów. Znajdziemy tu narzędzia, ozdoby i inne przedmioty codziennego użytku, pochodzące zarówno sprzed kilki tysięcy lat, jak i sprzed kilku wieków, z czasów muzułmańskiej ekspansji Półwyspu Iberyjskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje w zasadzie całe zabytkowe centrum miasta, które doskonale oddaje istotę renesansowego grodu z późnego średniowiecza. Zabytkowe budowle i wąskie uliczki, pełne kramów z rękodziełem i świeżymi warzywami sprawiają, że w XXI wieku, w sercu przemysłowo miasta w Hiszpanii, mamy niepowtarzalną szansę poczuć się jak na średniowiecznym targu, co dla wielu turystów jest naprawdę nie lada atrakcją.

Kultura i święta wypełniają czas mieszkańcom

Jeśli okolice twojego miasta na plan zdjęciowy wybiera sam słynny Pedro Almodovar, oznacza to, że mieszkasz w naprawdę pięknej scenerii. Jeśli w ślad za nim idą kolejni reżyserowie, możesz być pewien, że Almodovar się nie mylił. "Papierowe ptaki" czy "Przelotni kochankowie", to jedne z najważniejszych filmów hiszpańskiej kinematografii w ostatnich latach. Co je łączy? Poza tym, że ukazują losy ludzi zmagających się z życiowym problemami, również fakt, że oba zostały nakręcone w okolicach Puertollano i Ciudad Real.

REPSOL-PETROCHEMIA-HISZPANIA

To jednak nie jedyne dowody na to, że miasto stoi nie tylko przemysłem i gospodarką, ale również kulturą. Muzyka - to swego rodzaju słowo klucz, które doskonale oddaje charakter i ducha tego miasta. Liczba koncertów, parad i festiwali, jakie każdego roku odbywają się w mieście pozwala stwierdzić, że Puertollano to prawdziwa muzyczna stolica Kastylii La Manchy.

Jazz, blues, rock, muzyka taneczna, poważna, reggae – fani każdego gatunku muzyki znajdą w mieście ofertę, która wpisze się w ich gusta. Jeśli zaś komuś mało dowodów na przemysłowe tradycje miasta, niech koniecznie uda się do Muzeum Górnictwa, gdzie znajdują się liczne ekspozycje przedstawiające historię wydobywania węgla, którego historia sięga tutaj 1870 roku.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij