0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Tomelloso to miasto znajdujące się w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi on w skład prowincji Ciudad Real i wspólnoty niezależnej Kastylia La Mancha, której jest ósmym największym miastem. Tomelloso zajmuje 184 miejsce na liście największych miast w Hiszpanii.
Tomelloso zajmuje powierzchnie wynoszącą 241,82 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 37 tysięcy ludzi, co daje gęstość zaludnienia o wartości 155 mieszkańców na kilometr kwadratowy.
Tomelloso jest oddalone o Madrytu o 152 kilometry. Warto prześledzić, jak wygląda odległość między tym miastem a największymi i najważniejszymi ośrodkami Półwyspu Iberyjskiego:
Sewilla- 327 km
Murcja – 210 km
Bilbao – 456 km
Barcelona – 506 km
Saragossa – 332 km
Palma de Mallorca – 490 km
Alicante – 238 km
Walencja – 230 km
Malaga – 298 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1679 km
Kordoba – 209 km
Miastem partnerskim Tomelloso jest francuski Niort.
Niemal na całym terytorium gminy występuje płaski, nizinny krajobraz. Wyjątkiem jest tylko jej południowo- wschodnia część, gdzie wznosi się płaskowyż Campo de Montiel. Przez teren miasta przepływa rzeka Corcoles. Tomolesso znajduje się pod wpływem kontynentalnego klimatu śródziemnomorskiego. Występują tam gorące lata oraz stosunkowo mroźne zimy.
Klimat tam panujący jest suchy, a mocniejsze opady deszczu pojawiają się najczęściej w okresie wiosennym i jesiennym. W tym rejonie wyróżnia się trzy rodzaje wiatrów, które ścierają się na terytorium Tormelloso – zimny i suchy wiatr północny, niosący ciepłe i suche powietrze wiatr wschodni suchy oraz wilgotny wiatr południowo- zachodni.
Rzadkie opady deszczu sprawiają, że rejon Tormelloso jest pokryty wyjątkowo skąpą szatą roślinną. Wpływ na to miały także gwałtowne wylesiania z okresu XIX wieku. Obszary leśnie były wówczas zastępowane przez duże połacie winnic..Obecnie na tym terenie dominują uprawy winogron. Rolnictwo regionu opiera się także na hodowli oliwy i upraw nawadnianych, takich jak pieprz czy melony.
Pierwsze ślady obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z czasów paleolitu. Hiszpańscy archeologowie odkryli w pobliżu Tormelloso pozostałości po kulturach z epoki żelaza. Po zakończeniu wojen punickich to terytorium weszło w skład imperium Rzymskiego. W tym okresie nastąpił znaczny wzrost mieszkańców Tormelloso, na co wpływ miał między innymi dynamiczny rozwój technologii rolniczych. Kilka wieków później większość Półwyspu Iberyjskiego, w tym także Tomelloso znalazło się pod panowaniem arabskim. Na przestrzeni wieków w pobliżu dzisiejszego miasta dochodziło do wielu potyczek między wojskami chrześcijańskimi a muzułmańskimi.
Ostatecznie wyznawcy Allaha zostali wyparci z rejonu Tomelloso w XIII wieku, a te ziemie znalazły się we władaniu rycerskiego Zakonu Santiago. Pierwszy historyczny wzmianka o Tomelloso pochodzi z 1494 roku. W zakonnym dokumencie pojawia się miejsce o nazwie „The Tomillossos”.
Pierwszych śladów stałej osady w czasach nowożytnych należy się szukać około roku 1530. Wtedy to zaczęło się osadnictwo w sąsiednim mieście Socuéllamos. Wkrótce wokół tego ośrodka powstała wioska, która stałą się początkiem dzisiejszego Tomelloso. W 1565 roku osada otrzymało prawa do budowy ratusza a także wyboru burmistrza i radnych, jednak nadal znajdowała się pod nadzorem sąsiedniego miasta. Sytuacja ta zmieniła się w 1589 roku, kiedy to Tormlloso uzyskało niezależność. Ten stan rzeczy trwał jednak zaledwie 3 lata i w 1591 roku Tomelloso ponownie było zależne od Socuéllamos. Ostatecznie rozdzielenie tych miejscowości nastąpiło dopiero w roku 1769 i od tego czasu Tomelloso może cieszyć się pełną niezależnością.
Tradycyjna gospodarka Tomelloso była oparta na rolnictwie. Największą rolę odgrywała zwłaszcza uprawa winorośli. Przez długi czas produkowane tam wina niskiej jakości, wykorzystywane głównie do destylacji alkoholu. Obecnie wytwarzane tam trunki cechują się wysoką jakością, a jego producenci korzystają z nowych technologii by otworzyć nowe rynki zbytu na Półwyspie Iberyjskim i poza granicami Hiszpanii.
Jednak w ostatnim czasie rolnictwo jest coraz mocniej wypierane przez sektory przemysłu i usług. Bardzo ważną rolę dla gospodarki regionu odgrywa zwłaszcza branża budowlana, gdzie zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców miasta. W ostatnich latach Tomelloso powstało wiele zakładów przemysłowych. W mieście rozwija się włókiennictwo i hutnictwo. Duży odsetek mieszkańców miasta pracuje w takich sektorach gospodarczych jak transport, handel, czy administracja.
Doskonale rozwijający się przemysł i rozbudowany sektor usług sprawiają, że Tomelloso wyróżnia się wśród wielu borykających się z kryzysem finansowym miast na Półwyspie Iberyjskim . Średni dochód mieszkańca Tomelloso jest najwyższy w całej prowincji i przekracza średnie wynagrodzenie w Hiszpanii
Bardzo duże znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego miasta ma rozbudowana sieć komunikacyjna. Przez Tomelloso przebiega wiele dróg krajowych i regionalnych, co zapewnia szybkie połączenie samochodowe z najważniejszymi ośrodkami w pobliżu. Działa tam także sprawnie zorganizowana sieć autobusów miejskich. Mieszkańcy i politycy Tomelloso dokładają też starań, by w mieście ponownie uruchomiono linię kolejową( od 1914 roku działała linia Tomelloso- Cinco Casas, która została zamknięta w latach 80 XX wieku)
Jako ciekawostkę warto dodać , że Tomelloso dwa razy zostało zapisane do księgi rekordów Guinessa. 31 2011 maja upieczono tam najdłuższą wówczas pizzę ( rekord ten został w 2015 roku poprawiony we włoskim Neapolu), a 31 maja 2012 roku pobito tam rekord w jak najkrótszym jedzeniu pizzy.
Mimo przemysłowego charakteru miasta, w Tomelloso znajduje się wiele zwracających uwagę zabytków i atrakcji turystycznych. Na pewno można do nich zaliczyć :
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – To świątynia została zbudowana na początku XVII wieku. Jej charakterystyczną cechą jest smukła wieżyczka, w której mieści się dzwonnica, przylegająca do kwadratowego budynku głównego świątyni. Kościół powstał na bazie Krzyża Łacińskiego, z charakterystyczną kopułą. W czasie swojej historii świątynia wielokrotnie rozbudowywana, aż osiągnęła dzisiejszą formę. Powstała na fundamencie starszego kościoła, zburzonego w 1604 roku.
W XVII rozpoczęto tam budowę kaplic bocznych, czego zwieńczeniem była budowa ołtarzu Matki Bożej Pokoju. W tym czasie zbudowano też wieżyczkę.
W czasie wojny domowej Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny został splądrowany, a spaleniu uległy niemal wszystkie obrazy i ołtarze znajdujące się w jego wnętrzu. Po zakończeniu działań zbrojnych świątynia została ponownie otwarta. Równocześnie rozpoczęły się prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła. Zakupiono wtedy także obrazy i ozdoby, które udekorowały wnętrze budowy.
Posada de los Portales to stary zajazd dla podróżnych i handlowców, zbudowany w 1778 roku z inicjatywy Dona Angela Peñacarrillo i Morale. Swoją pierwotną funkcję spełniał aż do roku 1960 a w połowie lat 70-tych został zakupiony przez miasto Tomelloso. 1 marca 1982, na mocy rozporządzenia ministra Posada de los Portales został uznany zabytkiem o walorach artystycznych. Jego restauracja miała miejsce w latach 1990-1991. Obecnie znajduje się w nim Wydział Informacji i Turystyki miasta.
Wnętrze budynku zachowało swoją pierwotną strukturę. Charakterystyczną cechą budynku jest duży portyk, utworzony z czterech kolumn toksańskich i dwóch filarów.. W Posada de los Portales do dzisiaj można oglądać w nim drewniane belki na suficie, które są charakterystyczną cechą architektury regionu Kastylia la Mache. W Posada de los Portales zachowała się także XVIII wieczna kuchnia z dużym kominkiem oraz wiele przyrządów do gotowania.
Cuevas y Casa del Pintor y Alcalde Francisco Carretero – na terenie miasta znajduje się ponad 5000 jaskiń, służących do przechowywania wina. Mieszczą się w nim gliniane garnki i inne naczynia potrzebne do produkcji wina. Niektóre z nich są otwarte dla zwiedzających. Zapewnia to niepowtarzalną okazję do poznania i zrozumienie procesu produkcji wina.
Muzeum Antonio Lopez Torres – budynek zaprojektowany przez architekta Fernando Higuerasa. Muzeum zostało otwarte w 1986 roku i zostało poświęcone twórczości malarza, od którego wzięło swoją nazwę. Antonio Lopez Torres urodził się w 1902 roku w Tomelloso i był związany z nurtem realizmu. W placówce składa się z dwóch pokoi, w których znajdują się stałe wystawy, zawierające pracę malarze i trzeciego pomieszczenia, gdzie można oglądać ekspozycje czasowe.
Museo del Carro - Muzeum znajdujące się na obrzeżach miasta, przy drodze z Tomelloso do miejscowości Pedroz Munoz. Placówka dostarcza kompleksowej wiedzy na temat rolnicwta – w swoich zbiorach zawiera kolekcję pojazdów i maszyn wykorzystywanych podczas pracy na roli.
W Tomelloso odbywa się także wiele interesujących imprez i barwnych festiwali ludowych. Dowodzą tego obchody związane ze wspomnieniem o Świętym Antonim patronie zwierząt , które ma miejsce 17 stycznia. Wtedy to ludność Tomelloso zbiera się razem i tworzy ognisko, w którym płoną stare śmieci, gałązki, wiązki winorośli itp. Towarzyszą temu wystrzały petard i kapiszonów. Podczas wspólnego spotkania spożywa się pieczony boczek, kiełbasy i sardynki, popijane najlepszym winem pochodzącym z pobliskich winnic. Ciekawe obchody ma także święto zmarłych i Zaduszki, obchodzone odpowiednio 1- szego i 2-giego Listopada. Do niedawna, święta te zbiegały się w czasie z zakończeniem żniw, co było równoznaczne z huczną zabawą.
Miasto posiada także bardzo ciekawą tradycje karnawałową. Kluczową rolę odgrywały w nie maski tworzone z kartonów czy koców. Tak przebrani uczestniczy zabawy odwiedzali członków rodziny i sąsiadów, witając ich chrapliwym pytaniem „ Co, nie znasz mnie” Sytuacja ta trwała aż do momentu, dopóki uczestnicy zabawy nie zostali zaproszeni do środka domu. Obecnie ta forma karnawału jest raczej reliktem przeszłości. W dzisiejszych zapustach cechują się dużymi i barwnymi paradami zespołów i orkiestr.
Tomelloso posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć hotelową. Turyści odwiedzający to miasto bardzo często zatrzymują się w Hotelu Ramonar. Jedną z jego głównych zalet jest doskonałe położenie – trasę z hotelu do centrum miasta można pokonać w ciągu pięciominutowego spaceru. W pobliżu pensjonatu znajduje się także autostrada A3, która zapewnia możliwość szybkiego połączenia z okolicznymi miejscowościami. Odwiedzający Hotel Ramonar goście mogą zażyć odpoczynku w eleganckich I schludnych pokojach, wyposażonych w telewizory z płaskim ekranem. W pensjonacie funkcjonuje również restauracja oraz kawiarnia.
Tomelloso jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych centrum przemysłowych zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Rozbudowane centra handlowe i ogromne okręgi przemysłowe sprawiają, że każdego roku do Tomelloso przybywają kolejni inwestorzy. Mimo swojego industrialnego charakteru, w tym mieście znajdują się miejsca które mogą zainteresować turystów. Budzące podziw zabytki, ciekawe muzea oraz barwne festiwale ludowe tworzą niepowtarzalny klimat Tomelloso, którego z pewnością warto posmakować.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.