Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Museo de Guadalajara

Guadalajara położona jest w regionie Kastylia – La Mancha, który jest bardzo interesującym obszarem turystycznym na terenie Hiszpanii. W czasie wojen muzułmańsko – chrześcijańskich w Kastylii – La Mancha odbyło się wiele bitew i wydarzeń o dużej wadze dla ówczesnych mieszkańców. Tutaj też zachowało się wiele pozostałości po panowaniu Maurów. Kastylia – La Mancha to także region znany wszystkim miłośnikom twórczości Cervantesa. Goście przyjeżdżający w te rejony chętnie wybierają się w wyjątkową podróż szlakiem Don Kichota. Guadalajara to turystyczna miejscowość, która oferuje zwiedzającym podróż po fascynujących miejscach, będących świadectwem zamieszkiwania różnych kultur i cywilizacji na terenie miasta. Jednym z miejsc, w którym można zapoznać się z bogatą przeszłością prowincji i poznać tajemnice życia przodków, jest Museo de Guadalajara.

Muzeum w Guadalajara zostało założone w 1838 roku i jest najstarszym muzeum w Hiszpanii. Ulokowane jest w imponującym budynku pałacu Palacio del Infantado z XV wieku, który jest siedzibą Museo de Guadalajara od 1973 roku. Budynek jest perłą architektury i dumą miasta. Został wybudowany w stylu mudejar, czyli połączenia niezwykłej orientalnej ornamentyki oraz elementów renesansowych i gotyckich. Uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada pałacu, ozdobiona różnymi niezwykłymi płaskorzeźbami. To miejsce wyróżniające w miejskiej infrastrukturze i najbardziej charakterystyczny budynek Guadalajary.

Od prehistorii po współczesność

Bogata historia tego miejsca pozwoliła na zebranie wielu wartościowych eksponatów i ciągłe doskonalenie oferty muzeum. Znajdziemy tutaj kolekcje dzieł sztuki, archeologii i etnografii z okresów od prehistorii, po czasy współczesne. Możemy podziwiać obrazy znanych twórców z regionu i całej Hiszpanii oraz rzeźby wybitnych artystów. Fascynatom historii spodobają się skarby wykopalisk archeologicznych, które przedstawiają różnego rodzaju wytwory ludów starożytnych zajmujących tereny Guadalajary. W muzeum można podziwiać ceramikę, narzędzia, przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby czy elementy wyposażenia wnętrz. W Museo de Guadalajara organizowane są też różnego rodzaju wystawy tematyczne i sezonowe, a także imprezy kulturalne. Muzeum jest także organizatorem wielu warsztatów młodzieżowych i spotkań edukacyjnych, zajęć teatralnych oraz archeologicznych. Wystawy prezentowane są głównie w dawnych komnatach książęcych, gdzie można podziwiać niezwykłą architekturę pomieszczeń, a także znajdujące się na ścianach malowidła z XVI wieku, wykonane przez malarza florenckiego Romulo Cincinnatusa.

Najstarszą sekcję stanowią dzieła sztuki, których kolekcjonowanie rozpoczęto już w 1835 roku, odkupując je od kościoła. Dlatego też możemy podziwiać w muzeum pokaźną kolekcję prac o tematyce religijnej. Znajduje się tutaj ponad 200 eksponatów, których główną część stanowią obrazy i rzeźby. Sekcja dzieł sztuki obejmuje przedmioty pochodzące z okresów od XV wieku do XXI.

Archeologia

Sekcja archeologiczna jest bardzo ciekawa i cieszy się największą popularnością. Każdy chce poznać życie codzienne, wierzenia i wytwory naszych przodków. Zbiory pochodzą z wykopalisk archeologicznych i badań prowadzonych na terenie prowincji Guadalajara. Podobnie interesujące są zbiory etnograficzne, które stanowią świadectwo zwyczajów i wytworów ludowych z terenu prowincji (w postaci listów, strojów ludowych, amuletów itp.) Eksponaty etnograficzne pokazują, w jaki sposób przodkowie organizowali swoje życie społeczne i jak je rozwijali na przestrzeni wieków.

MUZEUM-GUADALAJARA

Na terenie muzeum znajduje się też sklep La Tienda del Museo de Guadalajara. To nowo powstałe miejsce, które stanowi bardzo ważny element kreowania wizerunku muzeum jako nowoczesnego i otwartego na miłośników sztuki i archeologii, a także turystów. Przedmioty sprzedawane w sklepie to nie tylko pamiątki z Museo de Guadalajara, ale obejmują one sam Palacio de Infantado oraz wytwory dziedzictwa kulturowego regionu Kastylia – La Mancha.

Ekspozycja Tránsitos

W 2007 roku została otwarta główna (stała) wystawa o tytule Tránsitos, gdzie znajdziemy najbardziej prestiżowe i najciekawsze eksponaty ze zbiorów sztuk pięknych, archeologicznych i etnograficznych. Główny temat wystawy dotyczy cyklu życia, śmierci i wierzeń dotyczących życia pozagrobowego wśród ludów i cywilizacji żyjących na terenie prowincji Guadalajara. Obejmują one okres od ery paleolitu, aż do XX wieku. Tránsitos to niesamowita wystawa, która pobudza do refleksji, a także przedstawia ewolucję życia społecznego na przestrzeni epok.

Ekspozycja podzielona jest na cztery części, wokół których krąży tematyka dzieł:
1. Życie społeczne (życie codzienne, łowiectwo, rybołówstwo, zbieractwo, rolnictwo, hodowla zwierząt, wolny czas, zabawy, życie rodzinne, władza itp.)
2. Śmierć (obrzędy i wierzenia, pogrzeby, przestępstwa, wojny itp.)
3. Miejsca i obiekty sakralne (miejsca kultu, kaplice, świątynie, kościoły itp.)
4. Religia (życie pozagrobowe, raj, motywy idylliczne itp.)

BUDYNEK-GUADALAJARA-MUZEUM

Na wystawie możemy podziwiać prace różnych wybitnych artystów, m.in. Obraz La Virgen de la Leche autorstwa Alonso Cano, archeologiczne ustalenia dotyczące rzeźby Zeno of Aphrodisias z II wieku, broń z czasów starożytnych czy obraz Crucificado de Luis Tristán autorstwa Juan Carreno de Miranda (z XVII wieku). To jedynie wycinek tego, co oferuje Tránsitos i jakie jest jej przesłanie. Wszystkie dzieła poruszają wyjątkowe tematy i pobudzają nas do bliższego poznania dziedzictwa naszych przodków, a także refleksji nad życiem społecznym.

Zainteresuje Cię również:
historia muzeum Guadalajara ciąg dalszy | piękny region Kastylia la Mancha | droga Don Kichota - wspaniała atrakcja turystyczna regionu |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij