0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Guadalajara to hiszpańskie miasto, położone w regionie Kastylia – La Mancha. Mieszka tu około 83 tysięcy osób (stan na 2009 rok), a sama miejscowość jest ośrodkiem przemysłowym, turystycznym i handlowym prowincji o tej samej nazwie. Guadalajara położona jest około 60 km od Madrytu, nad rzeką Henares. Istnieje tutaj klub piłkarski CD Guadalajara, który został powołany do życia w 1947 roku. Gra on w drugiej lidze, a stadion klubu nosi nazwę Pedro Escartina – od nazwiska byłego trenera klubu. Guadalajara jest atrakcyjną miejscowością turystyczną dla osób miłośników historycznych zabytków oraz spokojnego wypoczynku.
Początki zaludnienia terenów obecnej Guadalajary sięgają starożytności, kiedy to powstała tu osada iberyjska Arriaca (co w wolnym tłumaczeniu znaczy kamienista rzeka). Następnie osiedlili się tutaj Rzymianie. Nie ma jednak archeologicznych dowodów na istnienie tu rzymskiej osady – jedynie w przekazie pisemnym zachowały się informacje i wzmianki o osadzie. Według nich zmieniono nazwę osady na Caracca i przyłączono ją do rzymskiej prowincji Hispania Tarraconesis. Maurowie przejęli władzę nad osadą w 714 roku. Oficjalna miejscowość powstała tu w VIII wieku i nazwana została Wadi Al-Hejara („Dolina Kamieni”). W tym czasie, w mieście wybudowano wiele znaczących zabytków takich jak most na rzece Henare, pałac oraz meczet, na którego ruinach powstała Katedra Najświętszej Marii Panny. Po wypędzeniu Maurów z Hiszpanii, Guadalajara stała się częścią Korony Kastylii. W XIV wieku w mieście władzę dzierżył ród Mendoza. Jednym z członków rodziny był Pedro Gonzalez de Mendoza – kardynał Hiszpanii i doradca Królów Katolickich. W 1460 roku król Henryk IV nadał prawa miejskie Guadalajarze.
Podczas wojen napoleońskich miasto poniosło duże straty. W roku 1808 zostało zniszczone podczas oblężenia przez armię francuską. Na początku XIX wieku w mieście swoją siedzibę miała Akademia Inżynierów Wojskowych - Academia de Ingenieros de Guadalajara. Miasto powoli odbudowywało straty i rozwijało się w dość wolnym tempie. Podczas wojny domowej w Hiszpanii niestety pojawiły się kolejne straty i zniszczenia. W tym okresie Guadalajara zapisała się również w historii Hiszpanii. To właśnie tutaj, w maju 1937 roku, wojska Franco poniosły porażkę z republikanami. Po wojnie rozwinął się w mieście przemysł, a w okolicy powstała elektrownia jądrowa Zorita (pierwsza w Hiszpanii).
Guadalajara
Guadalajara to miejsce często odwiedzane przez turystów, którzy zafascynowani są tutejszymi zabytkami łączącymi dziedzictwo muzułmańskie z chrześcijańskim. Miasto podzielone jest na dzielnice Iriépal, Taracena, Usanos i Valdenoches, a w każdej z nich można podziwiać fascynujące budowle i miejsca o znaczeniu historycznym Najwięcej zabytków w Guadalajarze ulokowanych jest wzdłuż ulicy Calle Mayor, w części Starego Miasta. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie podróży po Guadalajarze i spaceru wśród najpiękniejszych zakamarków miasta. Tutaj można podziwiać ratusz oraz malownicze kamienice, położone wokół placu Plaza de los Davalos. W mieście znajduje się też most w stylu arabskim, który został wybudowany na fundamentach dawnego, powstałego jeszcze w czasach starożytnych. Niegdyś znajdowała się tu również twierdza – zamek, która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. W zamku stworzono królewską fabrykę ubrań Real Fábrica de Panos, która działała aż do początków XIX wieku. Została zbudowana z polecenia króla Filipa V, a zamknięto ją w 1822 roku. W mieście można podziwiać również jezuicki kościół Iglesia de San Nicolás el Real z ołtarzem z XV wieku oraz imponującymi grobowcami.
Kiedy poczujemy się zmęczeni zwiedzaniem, warto udać się do jednej z restauracji lub kawiarni ulokowanych w centrum miasta. Można tu skosztować typowo hiszpańskich dań, łącznie z tapas i paellą. W menu lokali gastronomicznych nie zabraknie owoców morza, ryb, pieczonej jagnięciny oraz hiszpańskich wędlin.
Najbardziej znany i charakterystyczny zabytek w Guadalajara. Pałac Infantado został wybudowany w XV wieku (dokładnie w 1480 roku) i należał do rodziny Mendoza. Ród ten nosił tytuł książęcy El Infantado. Palacio del Infantado to przykład pięknego i fascynującego stylu mudejar, który zachwyca orientalną ornamentyką, a także renesansowymi i gotyckimi elementami. Zachowały się one z czasów jego powstania, do dnia dzisiejszego. Fasada budynku jest bogato zdobiona, znajduje się na niej herb rodu oraz różnego rodzaju płaskorzeźby. Patio posiada interesujące krużganki (gryfy i lwy) i również jest bogato zdobione. Taki styl jest charakterystyczny dla architektury tamtego okresu. Budynek pałacu uważny jest za najstarszą budowlę renesansową, zachowaną w tak dobrym stanie i znajdującą się poza granicami Włoch. Pałac miał zostać odbudowany w 1960 roku, ale wybuch hiszpańskiej wojny przesunął te plany. Elementy wymagające renowacji zostały odrestaurowane w latach 1961 oraz 1973. W Pałacu obecnie znajduje się Muzeum Sztuki. Wnętrze otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 19.00. W niedziele i święta Palacio del Infantado można podziwiać w godzinach 08.00 – 14.00 oraz 15.45 – 20.00.
Palacio del Infantado
Katedra została wybudowana na przełomie XIII / XIV wieku w stylu mudejar, z renesansową fasadą oraz kopułą z XVII wieku. Została postawiona w miejscu dawnego meczetu. Wewnątrz można podziwiać piękny ołtarz oraz trzy główne nawy z XIV wieku. Tutaj też znajdują się grobowce oraz zachwycająca ambona. Na fasadzie budynku widoczny jest portyk z renesansowymi kolumnami, a wieża katedry zbudowana jest z cegieł. Świątynię można podziwiać w godzinach 08.00 – 14.00 oraz 18.30 – 20.00. Wizytę warto ustalić wcześniej z proboszczem.
Do kościoła przylega interesująca kaplica z bajecznym freskami na ścianach i suficie, wykonanymi przez Pomulo Cincianto. W kaplicy brak okien, co dodaje jej nieco mrocznego i tajemniczego charakteru. Sam jej wygląd i zamysł przypomina twierdzę. Kaplica została zaprojektowana przez Luisa Lucena, lekarza pochodzącego z Guadalajary. Chciał on stworzyć świątynię w stylu mudejar, zbudowaną z cegły. Budowla oparta jest na planie prostokąta, a w jej wnętrzu znajdują się elementy ikonograficzne utrzymane w stylu manierystycznym. Kaplicę można zwiedzać w piątki i soboty, w godzinach 11.00 – 14.00 oraz 17.00 – 19.00. W niedziele i święta Capilla de Luis de Lucena czynna jest dla zwiedzających od 11.00 do 14.30. Wstęp kosztuje 1 €.
Kościół wybudowany w dzielnicy Iriépal, pochodzący z XVI wieku. Warto zobaczyć jego wieże w stylu mudejar.
Kościół znajduje się w dzielnicy Usanos i jest przykładem romańskiej architektury sakralnej. Został wybudowany w XIII wieku pod wezwaniem NMP. Świątynia była przebudowywana w kolejnych wiekach, kiedy to dobudowana do niej wieżę.
W muzeum miejskim Guadalajara można podziwiać efekty wykopalisk archeologicznych i pozostałości po dawnych mieszkańcach tego obszaru. Zasoby muzeum sięgają okresu prehistorycznego, aż po XX wiek. Muzeum zostało otwarte w 1838 roku i posiada bardzo bogatą tradycję, a jego zbiory są imponujące. Siedziba Museo de Guadalajara mieści się w budynku Pałacu Infantado. Warto wybrać się tutaj, by zobaczyć słyną wystawę Tránsitos, która prezentuje najważniejsze eksponaty i zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz dzieła sztuki.
Capilla de Lucena
Dzięki niej poznamy życie codzienne i wierzenia przodków, zamieszkujących tereny Guadalajara na przestrzeni różnych epok i wieków. Tutaj także zapoznamy się z dziełami Alonso Cano, Ribery oraz La Rolanda. Muzeum czynne jest w sezonie (od 15 czerwca do 15 września) od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 17.00 – 20.00. Poza sezonem (od 16 września do 14 czerwca) Museo de Guadalajara można zwiedzać od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 19.00. W niedziele muzeum czynne jest od 10.00 do 14.00. Budynek zamknięty jest w poniedziałki, 1 i 6 stycznia, 1 maja, 8 i 16 września oraz 24, 25 i 31 grudnia. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Zainteresuje Cię również:
Guadalahara przewodnik | Kastylia la Mancha region | Toledo | Madryt | Alcala de Henares | spis treści |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.