0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Campillo de Dueñas to mała miejscowość, w której toczy się spokojne i harmonijne życie. Położona jest ona w północno – wschodniej części prowincji Guadalajara, w regionie Kastylia – La Mancha. To bardzo małe miasteczko, które w roku 2008 roku liczyło zaledwie 105 mieszkańców. Miejscowość jest doskonałym miejscem wypadowym do Molina de Aragon (20 km), czy Guadalajara (165 km). W samej miejscowości mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem (uprawa słonecznika i pszenicy) i hodowlą zwierząt.
Miasteczko zostało uznane za hiszpańskie dziedzictwo historyczne w 1949 roku. Warto wybrać się tutaj do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny, którzy zachwyca swoją XVII – wieczną architekturą. Co ciekawe, kościół daty swojego powstania nie był poddawany znacznym renowacjom. Wnętrze kościoła jest niezwykle imponujące, pełne bogatych zdobień i zachwycające swoim przepychem. W środku znajduje się ogromny, barokowy ołtarz, który zachwyca wszystkich zwiedzających. W Campillo de Dueñas można też podziwiać dawną pustelnię Nuestra Señora de la Antigua, która poświęcona jest patronce miasta.
Jej konstrukcja od ponad stu lat również nie była zmieniana. Spacer po centrum malutkiego miasteczka, wzdłuż Calle Mayor, zaprowadzi nas do pięknej fontanny z dwiema dyszami. Te malownicze miasteczko to nie tylko zabytki. Przyjeżdżając z wizytą do Campillo de Dueñas można natrafić na święto bractwa Vera Cruz z 1580 roku, które odbywa się w pierwszą niedzielę maja lub święto ku czci Matki Bożej z Antigua (patronki Campillo de Dueñas). Święto obchodzone jest pomiędzy 23 a 26 sierpnia.
Choć Campillo de Dueñas to na pierwszy rzut oka niepozorna miejscowość, skrywa ona wiele tajemnic i wspaniałych skarbów. Jednym z nich jest Castillo de Zafra – jeden z piękniejszych zamków w regionie Kastylia-La Mancha.
Castillo de Zafra został zbudowany na przestrzeni X – XI wieku przez władców Moliny (Señorío Molina). Stoi w miejscu, gdzie odnaleziono ślady po prehistorycznych i starożytnych ludach (Celtowie, Rzymianie), a także Wizygotach i w końcu Maurach, więc już dużo wcześniej istniały tam zabudowania. Zamek postawiony został w miejscu trudno dostępnym na stromym wzgórzu, aby ataki wrogów były utrudnione, a obrona miasta bardziej skuteczna. Miało w nim przebywać nawet kilkaset osób, a dotarcie do jego bram nie było łatwe.
Chrześcijanie zajęli te tereny w 1129 roku, a zamek został wielokrotnie przebudowywany w XII i XIII wieku. W rejonie tym panowali władcy Moliny i to właśnie oni przyczynili się do stworzenia potęgi Castillo de Zafra. Twierdza brała udział w wielu bitwach, dotykały ją oblężenia (m.in. dowodzone przez Ferdynanda III oraz oblężenie w XIV wieku, podczas buntu wobec władzy Henryka II Kastylii), a także w wojnach domowych. Dopiero w 1479 roku miasto poddało się władaniu Królów Katolickich.
Castillo de Zafra stał się synonimem siły i potęgi, a wręcz niezwyciężalności. Dzięki swojemu położeniu stanowił wyzwanie dla wrogów, którzy nie mogli sobie poradzić ze zdobyciem twierdzy. Nawet do dziś można wyczuć tu dawną atmosferę – wiatr niesie ze sobą odgłosy dawnych bitew i zapach zwycięstwa. Mury obronne zaczęły się kruszyć od warunków atmosferycznych, a budynek zaczął się walić. Jednak od XVI wieku ruiny zamku nie zostały odbudowane, ponieważ dotarcie do obiektu było naprawdę utrudnione i dostępne tylko dla tych, którzy potrafili się tam dostać. Wraz z upływem czasu zamek ulegał jeszcze większym zniszczeniom.
Z zamkiem wiąże się pewna historia. Trzeci z władców, Gonzalo Pérez de Lara, był bardzo apodyktycznym i bezwzględnym rządzącym, który wyrządził wiele złego w okolicznych terenach, niszcząc podległe wioski. Działo się to w czasie, kiedy różni panowie regionu prowadzili między sobą walki o władzę. Ówcześni władcy Kastylii sprzymierzyli się z Gonzalo Pérez de Lara i planowali obalenie władcy Leóna – Alfonso IX. Król Kastylii, Ferdynand III, dostrzegł, że władcy de Lara posiadają zbyt dużą autonomię i zaczynają działać na szkodę państwa. Król, pomimo starań o pokojowe rozwiązanie sprawy, rozpoczął oblężenie twierdzy Zafra w roku 1222.
Trwało ono jakiś czas, ale w końcu władcy doszli do porozumienia. Stało się to za sprawą matki Ferdynand III - Doña Berengaria, która przekonała ich do rozwiązania sprawy w sposób pokojowy. Ich sojusz nazywany został Porozumieniem Zafra, które zakładało wydziedziczenie Don Gonzalo, syna Gonzalo Pereza i zakończenie tym samym władania męskich potomków apodyktycznego władcy. W zamian, dziedziczką miała zostać Dona Mafalda (córka Gonzaleza), którą zmuszono do małżeństwa z bratem króla Ferdynanda III.
Castillo de Zafra położony jest w paśmie gór Caldereros, przez co dodatkowymi walorami turystycznymi odznaczają się malownicze krajobrazy. Zamek znajduje się w obszarze La Vega i położony jest na wzgórzu, na wysokości 1400 metrów nad poziomem morza. Właścicielem obiektu jest Sanz Polo, który podjął się zachowaniu chociaż niewielkiej części dawnej świetności tego zamku. Budowla do dzisiaj zachwyca swoją architekturą, choć pozostały z niej praktycznie same ruiny.
Obecnie z dawnej świetności zamku zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych, kopuły i narożne wieże, dziedziniec (dostępny wyłącznie z wieży) i górny taras. Z dziedzińca widać główną wieżę, która obecnie została przebudowana wraz z pomieszczeniami należącymi do tego fragmentu zamkowego. Choć nie jest łatwo tam dotrzeć, sam spacer na górę dostarcza niezwykłych przeżyć – widok ze wzgórza jest niezapomniany. Obecny właściciel wybudował kamienne schody prowadzącego do obiektu, dzięki którym wejście na teren zamku jest o wiele łatwiejsze.
Choć zamek jest własnością prywatną i zwiedzanie pomieszczeń nie jest możliwe, można podziwiać go z zewnątrz i zatopić się w pięknym krajobrazie. Wieżę, i odnowione pozostałości zamku, można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielem, przez biuro turystyczne Molina de Aragon. Jesienią lub zimą, ze względu na warunki atmosferyczne, nie zaleca się wyprawy do Castillo de Zafra. Może się to okazać zbyt niebezpieczne, a podróż do tego niezwykłego miejsca lepiej odłożyć na wiosenne i letnie miesiące.
Zamek o tak bujnej historii i dużym znaczeniu historycznym nie może zostać pominięty przez poszukiwaczy średniowiecznych tajemnic, a także najbardziej wartościowych zabytków Hiszpanii. Sam region Kastylia – La Mancza oferuje bardzo wiele podróżującym. To właśnie na ziemiach tego regionu odbyło się wiele bitew między chrześcijanami i muzułmanami, a nawet między władcami chrześcijańskimi.
Działania zbrojne uspokoiły się dopiero w momencie przejęcia władzy przez Królów Katolickich – Izabelę I Katolicką i Ferdynanda II Katolickiego. Region też jest znany wszystkim miłośnikom słynnego Don Kichota, postaci słynnego poematu Cervantesa. Wizyta w miejscowości Campillo de Dueñas może stać się początkiem fascynującej przygody z regionem Kastylia-La Mancha, która dostarczy niezapomnianych doznań i przeżyć, a także poszerzy naszą wiedzę o kulturze Hiszpanii i jej historii.
Zainteresuje Cię również:
przewodnik po regionie Kastylia la Mancha | zamki w Hiszpanii | zamki i fortece w okolicach Bilbao w Kraju Basków |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.