Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alcazar de San Juan

Alcázar de San Juan – miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, w północno-wschodniej części prowincji Ciudad Real. Jest węzłową stacją kolejową. Krzyżują się tam linie w kierunku Madrytu, Albacete oraz Manzanares. Komunikacja torowa to ważna część lokalnej gospodarki, bardzo wysoko rozwinięty jest tam przemysł produkcji taboru kolejowego.

Geografia

Miasto leży w północno-wschodniej części prowincji Ciudad Real, 150 km na południe od Madrytu, granicząc od północy z prowincją Toledo. Posiada rozległą część miejską, graniczącą z gminą Villafranca de los Caballeros, Quero, Campo de Criptania, Argamasilla de Alba, Manzanares, Llanos del Caudillo y Herencia. To teren zasadniczo płaski teren. Wyższe partie znajdziemy w części północnej. Rozciągają się tam niewysokie wzgórza: Martín Juan Vallejo, Gallows i San Anton.

Rzeki

Rzeki które przepływają przez gminę to - Cigüela, Záncara i rzeka Amarguillo Alto Guadiana. Koryto żadnej z nich nie jest jednak wypełnione wodą przez cały rok. Nawadniają się nieregularnie przepływami do rzeki Guadiana, obejmującego wiele powierzchni gminy głównego lokalnego zbiornika wody gruntowej. Koryta mają też znaczenie dla biologicznej różnorodności lokalnego ekosystemu, w szczególności kompleksu laguny Alcazar de San Juan. Laguna jest obszarem o dużej wartości przyrodniczej.

ALCAZAR-DE-SAN-JUAN

Uznano go za ostoję dzikiej przyrody - obszar specjalnej ochrony dla ptaków (OSO) jako Rezerwat Biosfery Mokradeł La Mancha (UNESCO) oraz Mokradła Międzynarodowe (RAMSAR). Jego stałe zbiorniki wodne stały się ważnym schronieniem dla ptaków w okresach suszy, szczególnie w wyniku spadku poziomu wody w innych obszarach, jak na przykład w Parku Narodowym de Daimiel Tablas. Przez cały rok można spotkać tam ptaki takie jak czaple i flamingi. Możemy również znaleźć je w okolicach jezior Pajares, de los Carros i Cerro Mesado. Tam też z reguły nie ma wody w czasie pory suchej.

Klimat

Alcázar de San Juan jest położone w środkowej części Płaskowyżu Południowego. Panuje tam klimat kontynentalny suchy. Słynie on z surowości, a więc upalnych i suchych pór letnich oraz stosunkowo mroźnych i wietrznych zim.

Populacja

Alcazar de San Juan zajmuje dziesiątą pozycję w regionie Kastylia - La Mancha pod względem liczby ludności. Składa się z trzech skupisk: miasto, jednostka poniżej gminy (EATIM) składająca się z pięciu domów i przysiółek w obszarze Alameda de Cervera.

Historia

Ślady życia człowieka na tym terenie kierują aż do prehistorii. W okolicy Alcazar znaleziono pozostałości po czasach starożytnych: polerowane osie, groty strzałkowe i ceramika. Uważa się, że niektóre osady celtoiberyjskie mogły być prawdopodobnie starożytnymi Alkami. Z drugiej strony Alces mogło również należeć do obszaru historycznego Toledo Ocaña (od łacińskiego Alcanea).

Z uwagi na dogodność tego obszaru dla prowadzenia handlu, nie ma wątpliwości, że Rzymianie byli już tam osiedleni około 200 lat p. n. e.. W 1953 roku odkryto mozaiki, które to demonstrują i są obecnie eksponowane w muzeum miejskim. Ponadto duże wymiary wykopalisk sugerują, że Roman Alcázar był ważnym ośrodkiem rzymskokatolickim. Średniowiecze

Zachowały się niewielkie pozostałości okresu działalności Wizygotów. Przede wszystkim elementy tego pochodzenia znajdziemy w ważnej i pięknej świątyni Santa María la Mayor. Inwazja muzułmańska w 711 roku sprawiła, że do La Mancha nie dotarły inne wpływy, a najeźdźcy stworzyli ważną strefę obronną, którą nazwali w swoim języku Al-kasar, co oznacza "umocniony pałac".

Po katastrofalnej klęsce chrześcijan w bitwie pod Alarcos (1195) nastąpiło pewne wycofanie się żołnierzy kastylijskich, ale późniejsze zwycięstwo Navas z Tolosa (1212) zakładało definitywną chrystianizację regionu, choć nadal ważnymi dla lokalnego kolorytu były: ludność mauretańska i żydowska. Podjęto wiele kroków w celu zwiększenia populacji chrześcijańskiej, aby zmienić ten stan rzeczy. Król przyznawał przywileje franczyzowe tym, którzy pragnęli osiedlić się na tych ziemiach z innych królestw, dzięki czemu poziom zasiedlenia zaczął wyraźnie wzrastać.


DON-KICHOT

Od tego czasu miasto znane było jako "Alcázar de Consuegra" lub jako "Alcázar de San Juan", dzięki rycerzom Zakonowi Maltańskiemu (Św. Jana), który go chronił. Ten zakon rycerski (San Juan) wkroczył do Hiszpanii po tym, jak został wydalony z wyspy Malta. W regionie La Mancha zakonnicy osiedlili się w 1189 roku tworząc Wielką Przeoratę Kastylii i Leona. W XIII w. skonstruowano najbardziej charakterystyczny budynek miasta, wieżę Wielkiego Przeora lub wieżę Don Juana Austriackiego.

Gospodarka

Pomimo tego, że mowa o gminie położonej w regionie o charakterze głównie rolnym, słynącym z hodowli zwierząt gospodarskich, to jednak działalność przemysłowa i handlowa, była i jest główną dziedziną gospodarki Alcazar, kumulującą znaczną część bogactwa wytwarzanego w regionie. Po upadku i zaprzestaniu działalności produkcyjnej prochu lokalna gospodarka utrzymywała się przez prawie półtora wieku z branży kolejowej.

Pozwoliło to na tworzenie dużych winnic produkujących wino i artykuły pochodne, które potem - korzystając z tego środka transportu – można było transportować do innych części kraju. Postawiono fabryki sprzętu kolejowego, a zatrudnianie licznego personelu związane było z przedsiębiorstwami kolejowym: MZA a następnie RENFE. Wszystko to z powodu statusu miasta jako głównego węzła kolejowego, łączącego Madryt z hiszpańskim Levante i Andaluzją.

Spadek liczby przewozów towarowych koleją, zamknięcie fabryk sprzętu kolejowego i centralizacja konserwacji i kontroli ruchu kolejowego, znacząco zmniejszyły znaczenie tego sektora, częściowo złagodzone przez stworzenie przemysłu. Ponadto przekształcenie operacji kolejowych podróżnych, mające na celu minimalizację przestojów i przeładunki oraz eliminację ruchu w nocy, a tworzenie nowych linii dużych prędkości Madryt-Andaluzja i Madryt - Levante, które nie przechodzą przez Alcazar, doprowadziły do znacznego ograniczenia działalności ruchu kolejowego i hotelu w pobliżu stacji.

Z końcowym przedłużeniem tych linii, ruch będzie ograniczony w przyszłości do obiegów średnich dystansów, który ma na celu poprawę - na czele z budową kolei dużych prędkości na odcinku Madryt-Alcazar de San Juan-Jaén. Od ostatniej dekady XX wieku, Alcazar de San Juan zyskał na znaczeniu jako miasto usług. Liczące się jest jego centrum handlowe znana jest też atrakcyjności okolicznych wsi, głównie ze względu na uruchomienie Szpitala Mancha-Centro. W pierwszych latach obecnego stulecia narodziły się nowe możliwości, takie jak produkcja energii elektrycznej poprzez fotowoltaiczne i solarne instalacje centralne.

Obecnie w eksploatacji są cztery słoneczne elektrownie cieplne 50 MW i udzielono zezwolenie administracyjne na budowę czterech innych, wszystko na południu, w pobliżu CM-3113 drodze łączącej Villarta de San Juan i Cinco Casas. Pierwszy sektor jest niepokojący, Alcazar de San Juan ma ważne rozszerzenie gruntów ornych, głównie poświęcone dla upraw: zbóż (pszenica i jęczmień), oliwek, melonów i winnic.

Te ostatnie zostały przesunięte częściowo do nawadniania, gdzie produktywność roślin jest wyższa. Większość produkcji jest coraz bardziej bogata w odmiany sprzedawane jako moszcz i wino luzem. Następuje rozlewanie wina pod nominałem pochodzenia La Mancha, której rada regulacyjna jest w tym mieście.

Podobnie jak w innych okolicznych miejscowościach, większość produkcji rolnej jest zarządzana w spółdzielniach rolniczych. Obecnie częścią lokalnego rzemiosła są też: ceramika, skóra i drewno są częścią lokalnego rzemiosła.

ALCAZAR-DE-SAN-JUAN-FIESTA

Gastronomia

Gastronomia Alcazar de San Juan oferuje wiele potraw i składników typowych dla regionu La Mancha: pieczona jagnięcina gulasz, sery, sałatki, cytryny mancha ratatouille, kasza i bizcochá. Nie można też zapomnieć o zurra. Oparta na winie, cukrze, wodzie i kawałkach owoców. Wyróżnić należy też ciasta alkazar shortbreads które są bardzo puszyste, i mają chrupiącą powłokę.

Lokalne uroczystości

Lokalne festiwale odbywają się od 2 do 8 września, tuż przed rozpoczęciem zbiorów winogron. Uczestniczy w nich wiele lokalnych klubów i grup kulturowych, które podano do lokalnej listy, każdy dzień jest inny. Święto patrona miasta, Virgen del Rosario Coronada obchodzone jest w pierwszą niedzielę października. Alcazar de San Juan obchodzi swoje karnawały zbiegając się ze świętami, między 26 a 28 grudnia. W dniu 27 grudnia 2011 roku Festiwal

Karnawał był wznowiony z udziałem czterech lokalnych muzyków ulicznych: „Los pocos que vamos quedando”, „The Fusionaos”, „Economía Surgida”, „Asociación B. Santa María”, chirigota "Con X de Mixta" El Carpio (Córdoba). Obchodzone 15 maja jest święto San Isidro Labrador. W czerwcu, zbiegając się ze świętem San Juan Bautista, świętowane są obchody Maurów i chrześcijan, oświadczył Regionalny Tourist Interest.

Są i inne uroczystości o wielkim znaczenie dla miasta. San Anton w dniu 17 stycznia, w małym placu Santa Maria i San Sebastian w dniu 20 stycznia; przy okazji tych uroczystości w całym mieście pali się ogniska, gdzie przyjaciele i sąsiedzi zbierają się, aby uczcić świętych. Jadają tradycyjne rzemieślnicze placki z patelni, które zgodnie z tradycją są konsumowane w tych dniach, nawilżają je w czekoladą lub spożywając bez sosu.

Istnieje kilka badań, które dowodzą że Alcazar de San Juan jest miejscem z którego pochodzi Miguel de Cervantes Saavedra (1547-1616), pisarz i autor dziejów Don Kichota z La Manchy. Należą do nich na przykład prace Ángela Ligero Móstoles, Greetera Francisco Merino, Rafaela Mazuecos Pérez-Pastor, Manuela Rubio Herguido lub Bruno Redondo.

Teoria ta opiera się na świadectwie chrztu w Kościele parafialnym Santa Maria Blas Cervantes Saavedra i Catalina López Miguel. Wiek Miguel de Cervantes Saavedra alcazareño różni się od wieku Miguel de Cervantes który urodził się w Alcala de Henares, co sprowadza się do tego, że ten drugi był jedenaście lat młodszy.

Ma to wpływ na różne odcinki życia Cervantesa, ponieważ prowadził on służbę jako steward kardynała Acquaviva. Miało to wpływ także na jego udział w bitwie pod Lepanto, lub niewolę w Algierze. Z drugiej strony, zwraca uwagę na pojawienie się nazwy „Saavedra”.

W Alcázar de San Juan zawsze żywa była miłość do koszykówki, dzięki Antonio Díazowi-Miguelowi. Lokalny zespół to grupa 76 Al-kasar, założona w 1976 roku, zespół skupiający wielu graczy spośród społeczności Kastylii-La Manchy. Profesjonalnym zespołem lokalnym była ADEPAL (Fundacja Przyjaźń i Sport Alcazar), założona w 2006 roku, zakwestionowana przez I Krajową Dywizję, grająca w lidze Adecco Gold. Dziś jednak zniknęła z powodu problemów gospodarczych. 22 maja Seguros Soliss Alcázar Basket zdołała awansować do LEB Silver.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij