Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ruta de Don Quijote w Kastylia la Mancha

Zwiedzanie Hiszpanii - Ruta de Don Quijote w Kastylia la Mancha

Wśród hiszpańskich znawców literatury do dziś trwają dyskusje na temat tego, jakim szlakiem podążał dzielny rycerz Don Kichot (Don Quijote) – bohater kultowej książki Miguela Cervantesa. Pomimo spekulacji można przyjąć, że słynny bohater książki wcale nie podróżował istniejącym szlakiem, lecz autor chciał poprzez odwiedzane przez tę postać miejsca przedstawić krajobraz Hiszpanii, a dokładniej pejzaż wiejski tego pięknego kraju.

Od niedawna władze Hiszpanii postanowiły wykorzystać okazję do przyciągnięcia miłośników literatury na teren La Manchy i innych regionów, po których rubieżach rzekomo podróżował bohater słynnej książki Cervantesa, tworząc przestrzeń do rozwoju tzw. turystyki literackiej. Od tamtej pory szlakiem dzieła wielkiego pisarza hiszpańskiego podąża wiele osób zainteresowanych poznaniem realiów i skonfrontowaniem ich z wizją pisarza. Jakie atrakcje czekają na podróżujących szlakiem Don Quijote w Kastylia La Mancha?

WALKA-Z-WIATRAKAMI
Walka z wiatrakami ....?

Podwaliny inicjatywy

Choć pomysł na przełożenie dobra narodowego Hiszpanów, jakim jest dzieło Miguela Cervantesa pojawił się już dawno temu, dopiero w 2005 roku projekt nabrał realnych kształtów. W 400-letnią rocznicę pierwszego wydania książki, którą pokochał cały świat, władze regionów południowo wschodniej Hiszpanii postanowiły zrobić użytek z tak bogatej i żywej tradycji.

Przygotowanie szlaku dla zwiedzających nie trwało długo – we współpracy ze specjalistami od literatury stworzono mapkę zawierającą możliwe trasy błędnego rycerza oraz oznakowano szlaki, którymi już w kilka miesięcy później podróżowali turyści. Bez względu na to, jakim środkiem transportu (autem, autokarem, konno), czy pieszo, wiele osób zdecydowało się poznać na własne oczy miejsca, o których z wypiekami na twarzy czytali w ulubionej książce.

Celem, jakim miało w sobie powołanie do życia tej inicjatywy, było danie możliwości odkrycia pejzażu hiszpańskich wsi, które w wielu przypadkach nie zmieniły znacznie swojego charakteru od czasów, gdy Miguel Cervantes tworzył swoją powieść. Wiejskie krajobrazy południowo wschodnich rubieży Półwyspu Iberyjskiego stały się inspiracją dla autora, a dziś to czytelnicy mogą wcielić się w rolę błędnego rycerza z La Manchy, który przemierza długie trasy w poszukiwaniu przygód.

Na szlaku wyznaczonym przez przewodniki turystyczne spotkać można wiele miejsc, które stały się inspiracją do stworzenia książki. Oprócz wiatraków, małych wsi, wielkich fortyfikacji i rozległych pól, które są w tym rejonie pospolitym pejzażem, na drodze turystów stają niezwykłe miejsca, które związane są ściśle z postacią fikcyjnego wędrowca. Wśród nich znajdziemy takie miejscowości, jak Puerto Lapice, Campo de Capitana, czy El Toboso. Każda z wymienionych miejscowości niesie za sobą inne wspomnienia i przygody wyniesione wprost z dzieła wielkiego mistrza.

DOBRZE-OZNACZONA-TRASA
Trasa jest doskonale oznaczona

Trasa wędrówki

Choć do końca nie wiadomo, którą dokładnie trasą udał się w swoją podróż Don Quijote z La Manchy, jej najsłynniejsza wersja obejmuje tereny, skąd z pewnością wyruszył słynny rycerz. Istnieje wiele różnych wariantów tras, które mają za zadanie raczej zachęcić turystów do odkrywania wiejskich pejzaży regionu, jednak chyba najbardziej znana jest trasa wiodąca przez Puerto Lapice, Consuegra, Campo de Criptana, czy Jaskinię Montesinos.

Puerto Lapice

To maleńkie miasteczko w XVII wieku zamieszkiwało zaledwie 80 osób. Puerto Lapice było traktowane przez przyjezdnych nieco po macoszemu. Ludzie podróżujący starym szlakiem rzymskim z Madrytu do Andaluzji zatrzymywali się tutaj na krótką chwilę, aby odpocząć, zregenerować siły przed dalszą wędrówką i pozostawić miasteczko w tyle, usuwając je niemal ze swojej pamięci. Miejscowość ta określana była często jako el pueblo pasajero, czyli miejscowość, która wręcz stworzona jest do krótkiego postoju.

Na szczęście będąc na szlaku przygód Don Quijote z La Manchy nie możemy żałować pobytu w tej miejscowości Puerto Lapice zachowało swój charakter i w ciągu wieków nie zmieniło swojego wyglądu. Nadal spotkać tu można zabudowę podobną do tej, którą opisuje Cervantes w swojej książce. Wracając do jej treści i wątku Don Quijote, przywołujemy tę właśnie mieścinę, ponieważ właśnie tutaj miało miejsce wydarzenie, które rozpoczęło podróż rycerza i jego wiernego kompana. W karczmie, którą Don Quijote wziął za okazały zamek, dzielny i nieco szalony bohater książki kazał gospodarzowi pasować siebie na rycerza. Błędny, a może raczej obłędny rycerz, jak mniemał, otrzymał tytuł od burgrabiego zamczyska, po czym wyruszył w swoją pełną wrażeń wędrówkę.

W miejscu legendarnego zajazdu stoi dziś karczma Venta de Don Quijote. Knajpa dziś urządzona jest w stylu, który idealnie odwzorowuje klimat XV-wiecznej gospody. W najdrobniejszych szczegółach postarano się, aby każdy miłośnik literatury mógł poczuć się tutaj jak bohater książki.

ROWER-HISZPANIA-TRASY
A może rewerem ...?

Consuegra

Chyb najbardziej rozpoznawalny moment akcji książki Miguela Cervantesa to ten, w którym dzielny rycerz Don Quijote zmaga się z wyimaginowanymi olbrzymami. Miejscem, które przez wielu uznawane jest za inspirację do stworzenia tej akcji, jest Consuegra.

Będąc tutaj osobiście trudno dziwić się biednemu rycerzowi, który pomylił wiatraki i zamek z wielkimi potworami, czyhającymi na życie Bogu ducha winnych obywateli Królestwa. Obserwując okolicę ma się bowiem wrażenie, że konstrukcje te całkowicie zdominowały tutejszy krajobraz. Być może jest to efekt nietypowego położenia wspomnianych budowli. W całej okolicy widać je dumnie stojące na szczytach wzniesień, sprawiając wrażenie czujnych bestii, czekających na odpowiedni moment do ataku.

Faktem jest, że autor książki mógł rzeczywiście zainspirować się budową i działaniem wiatraków, które w XV wieku były nowością na ziemiach tych rejonów Hiszpanii. Holenderskie pierwowzory dawno już zdążyły zagościć w świadomości i krajobrazie holenderskim, jednak na terenie Półwyspu Iberyjskiego były jeszcze wtedy nowością. Ich rozmiary i siła, oraz zaawansowanie techniczne musiały budzić respekt.
Symbolem tego rejonu jest szafran – jedna z najbardziej ekskluzywnych przypraw świata, która wytwarzana jest z rosnących tutaj krokusów.

Campo de Criptana

Według książki Cervantesa, jej bohater ujrzał około trzydzieści wiatraków w jednym miejscu. We wspomnianej wcześniej Consuegra nie ma tak dużej ilości tych specyficznych budowli, dlatego wielu miłośników dzieła mistrza uważa, że słynną batalię z gigantami Don Quijote przeprowadził właśnie w Campo de Criptana. Tutejsze pola są gęsto usiane wiatrakami, które swoją liczebnością rzeczywiście mogą wskazywać na wkład w koncepcję akcji książki Cervantesa.

Na tutejszym wzgórzu stoi dziś około 10 wiatraków, co przeczyłoby wcześniej wysnutym wnioskom, jednak według potwierdzonych źródeł stało tu niegdyś aż 40 budowli, i to dosyć niedawno, bo jeszcze w XVIII wieku. Nie nam oceniać, która ze wspomnianych miejscowości stała się inspiracją do stworzenia przygody Don Quijota z La Manchy, jednak należy przyznać, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku białe olbrzymy budzą respekt, nawet w człowieku obeznanym z nowoczesnymi technikami.

W Campo de Criptana mieszka dziś około 15 tysięcy mieszkańców. Znaleźć tu można wiele miejsc, które swoim wystrojem i ofertą nawiązują do postaci Don Quijota. Co ciekawe, w miasteczku mieszczącym się u stóp wzgórza, na którym królują wiatraki, zaadoptowane zostały liczne jaskinie, które niegdyś służyły rolnikom jako spiżarnie. Niektóre z nich zamieniły się w mieszkania, niektóre w sklepy i restauracje, a nawet hotele. Warto odwiedzić np. jaskinię La Despensa, w której mieści się sklep z pamiątkami i drobiazgami.

DON-KICHOT
Bohaterowie Cervantesa w Madrycie

Jaskinia Montesinos

Jest to jedno z nielicznych miejsc, które autor wymienia z nazwy. Jest to grota, wewnątrz której bohater Cervantesowskiej powieści przeżył jedną z najbardziej tajemniczych przygód. Bohater książki, pomimo ostrzeżeń przyjaciela Sancho postanowił sprawdzić co kryje się w tej tajemniczej jaskini. Po zejściu na dół za pomocą liny, Don Quijote doznał wielu ciekawych przeżyć i halucynacji, między innymi dotyczących kryształowego pałacu, zaczarowanej damie serca – Dulcynei, czy stróża groty, Montesinosa. Bohater twierdził, że spędził w grocie 3 dni rozmawiając ze zjawami i doświadczając wielu ciekawych wizji.

Miejsce to mieści się tuż przy drodze do Ossa de Montiel. We wnętrzu głębokiej na około 80 metrów groty panuje stała temperatura około 14 stopni, co czyniło ją doskonałym schronieniem dla wędrowców. Na jej ścianie obejrzeć można ciekawy malunek, który powstał w sposób naturalny. Na formacji skalnej widać plamy przypominające Don Quijota wraz z jego szkapą Rosynante.

Podążając dalej spotkamy wiele innych miejsc, które mogły być inspiracją dla autora książki o błędnym rycerzu. Jednak te, które znajdziemy na początkowej trasie wędrówki bohatera i jego wiernego giermka, w La Manchy, stanowią kwintesencję całego niemal szlaku.

Zainteresuej Cię również:
Cervantes biografia pisarza | Kastylia La Mancha strona główna przewodnika | Don Kichote arcydzieło literatury hiszpańskiej | Hiszpania rowerem |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij