Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Sebastian zwiedzanie

Miasto San Sebastian ciągle intensywnie się rozwija we wszystkich kierunkach. Najpierw rozwijało się nad brzegami rzeki Urumea, następnie w kierunku gór. Pojawiło się wiele nowych dzielnic, od momentu zburzenia murów obronnych San Sebastian w roku 1863. Pierwsza ekspansja miasta, nastąpiła w kierunku ujścia rzeki i nowa dzielnica została nazwana Zurriola.

Później nadano tę samą nazwę ulicy i plaży w tej części San Sebastian.
Prostopadły układ ulic, tworzących centrum San Sebastian, został wybudowany w roku 1914 (pierwsza faza została ukończona właśnie w  tym roku). Ta część miasta została wybudowana w zgodzie z tzw. paryskim stylem architektonicznym Haussmana. Arkady na skwerze Buen Pastor, to naśladownictwo z Rue de Rivioli w Paryżu, natomiast most Maria Cristina w San Sebastian, był zainspirowany przez paryski most nad Sekwaną, Pont Alexendre III...

Dworzec kolejowy Estacion de Norte, stojący naprzeciwko mostu został otwarty w roku 1864, tuż po przybyciu kolei żelaznej do San Sebastian. Metalowa konstrukcja dworca kolejowego to dzieło Gustave Eiffel, tego samego architekta, który zaprojektował wieżę Eiffela w Paryżu.
San Sebastian w naszym przewodniku podzieliliśmy na poszczególne dzielnice, opisane poniżej w przewodniku po San Sebastian. Jeżeli wybierasz się na zwiedzanie miasta z pewnością przyda Ci się garść informacji w swojej podróży po tym zakątku Hiszpanii północno zachodniej.

Parte Vieja

Parte Vieja, czyli Stare Miasto w San Sebastian, to tradycyjnie kluczowa część miasta, gdzie znajduje się setki restauracji, barów i knajpek. Ta część miasta, była otoczona murami do roku 1863. W tym to roku, zburzono stare mury obronne San Sebastian.
Stare miasto dzieli się na dwie parafie, związane z kościołami Santa Maria i kościół San Vicente. Mieszkańcy tej części San Sebastian, należą do jednego z wyżej wymienionych kościołów. Nawet istnieją baskijskie określenia parafian z jednego lub z drugiego kościoła. I są to: joxemaritarrak lub koxkeroak. Nazwy w języku baskijskim.
Historycznie, koxkeroak, aż do XVIII wieku byli to mieszkańcy mówiący w języku gaskońskim.

Szczególnie po śmierci generała Franco, dyktatora Hiszpanii, do roku 1977, na starym mieście, otworzyło się dziesiątki nowych barów i lokali rozrywkowych, które stały się bardzo popularne wśród młodzieży i turystów, jednakże niezbyt popularne wśród mieszkańców tej części San Sebastian.
Większość istniejących budynków w Parte Vieja, datuje się na XIX wiek, wzniesionych i odbudowanych dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, po splądrowaniu i ograbieniu miasta przez hiszpańskie siły zbrojne w roku 1813.

Bliżej morza znajduje się mały port rybacki i rekraacyjny, z dwupiętrowymi, malowniczymi domkami, tuż pod skałą Mont Urgull. Domy są stosunkowo nowe, pochodzą od hiszpańskich sił zbrojnych, które sprzedały domy urzędowi miejskiemu San Sebastian, po demitarylizacji wzgórza Urgull w roku 1924.

BASKONIA-SAN-SEBASTIAN
San Sebastian czyli Donostia
  DONOSTIA
Plaża La Concha w San Sebastian


Antiguo

Ta część San Sebastian leży po zachodniej stronie miasta za pałacem Miramar. To najstarsza część miasta, zasiedlona jeszcze przed zasiedleniem się mieszkańców San Sebastian, u stóp góry Urgull. Powstał tu klasztor San Sebastian el Antiguo, udokumentowany dekretem z XII wieku. Od XIX wieku w tej części San Sebastian zaczął rozwijać się przemysł, głównie przedsiębiorstwa produkujące piwo i produkty spożywcze, takie jak: Cervezas de Leon, Suchard i Lizarriturry. To kiedyś znane hiszpańskie marki produktów spożywczych. Ta część miasta zaczęła być zasiedlana przez pracowników tych przedsiebiorstw i robotników napływowych.
Z czasem przemysł został zastąpiony przez usługi i sektor turystyczny. W tej chwili Matia Kalea stanowi główną oś tej dzielnicy Donostia.

Amara Zaharra

Stara Amara, nazwana po gospodarstwie rolnym Amara, w końcu połączyła się z centrum miasta i rozbudowała dalej, kiedy była Amara, leżąca na bagnach po lewej stronie ujścia rzeki Urumea, pozostała na tym samym miejscu. Centrum tej dzielnicy to plac o nazwie Easo Plaza, na którym mieści się dworzec kolejowy Euskotren, zamykając plac od południa.

Amara Berri

Miasto zaczęło rozwijać się w kierunku południowym dopiero po roku 1940, kiedy udało się uregulować bieg rzeki Urumea. Dzisiaj nazwa Amara, odnosi się zwykle do tej części miasta, nowe dzielnice przyćmiły starą część, zarówno pod względem zamieszkującej jej populacji ludzi, jak również wielkością i splendorem. Amara Berri to dzielnica portowa z głównymi wjazdami do miasta. Tutaj też mieści się stacja autobusowa, zlokalizowana pomiędzy rondem a rzeką.

W tym miejscu również powstało wiele budynków agencji państwowych, oraz wiele biur i przedstawicielstw dużych hiszpańskich i międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych.
Dzielnica znajduje się pomiędzy głównymi ulicami Amara Barri, to jest Avenida Sancho el Sabio, oraz Avenida de Madrid.

Dzielnica San Sebastian Gros

Ta dzielnica została zbudowana na piaszczystym terenie całej rzeki. W XIX wieku zaczęły pojawiać się tutaj warsztaty i małe zakłady przemysłowe, głównym właścicielem był Tomas Gros, od którego nazwiska powstała nazwa tej dzielnicy w San Sebastian. Gros był także właścicielem sławnej areny do walki byków, zburzonej niestety w 1971 roku. W tej chwili na miejscu areny stoją budynki mieszkalne.
W tej dzielnicy miasta dynamicznie rozwija się działalność gospodarcza i handlowa, niedawno jeszcze wzmocniona przez wybudowanie Kursaal Centrum, Centrum Kongresowego, położonego tuż przy plaży.

Egia

Nazwa tej dzielnicy pochodzi z języka baskijskiego, oznaczająca wybrzeże lub brzeg rzeki. To bardzo popularna dzielnica w San Sebastian (Donostia), położona po prawej stronie rzeki Urumea, za dworcem kolejowym.
Na początku XX wieku, skrawek ziemi tuż przy stacji kolejowej, zaczęto używać przez młodzież z okolic jako boisko do piłki nożnej. W końcu miejsce to, zmieniło się na stadion piłkarski lokalnej drużyny piłkarskiej Real Sociedad, znanej dziś na całym świecie.

W pobliżu znajdowała się fabryka papierosów, świadcząca o przemysłowej przeszłości tego obszaru San Sebastian, budynek został przebudowany na nowoczesne Centrum Kultury Współczesnej. Dokładnie naprzeciwko tego budynku, znajduje się piękny park Cristina Enea Park i ogród botaniczny.
W dzielnicy Egia znajduje się także cmentarz w San Sebastian, o nazwie Polloe, na północno wschodnim krańcu dzielnicy. Cmentarz rozciąga się na południe, aż do dzielnicy Intxaurrondo.

Dzielnica Intxaurrondo

To jedna z największych części San Sebastian, w języku baskijskim oznacza "orzech". Leży na wschód od centrum miasta. Dzielnica leży pomiędzy linią kolejową, a ulicą Avenida Ategorrieta, gdzie do dziś stoi gospodarstwo Intxaurrondo Zar, ustanowione pomnikiem narodowym. Stoi tutaj od połowy XVII wieku.

Linia kolejowa przecina całą dzielnicę, południowa część jest owocem intensywnego rozwoju miasta i tej dzielnicy podczas masowej migracji ludności w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Ponadto, powstały kolejne dzielnice mieszkaniowe na południe od dróg i autostrad N-1, E-5, E-80 i E-70. Również Guardia Civil posiada tu swoją kontrowersyjną siedzibę w tej dzielnicy San Sebastian.

Altza

Altza po baskijsku oznacza drzewo "olcha"  jest najbardziej na wschód wysuniętą dzielnicą San Sebastian, wraz z dzielnicą Bidebieta, oraz Trintxerpe. Kiedyś była to urokliwa wioska, obejmująca rozproszone gospodarstwa rolne i małe budynki mieszkalne, ok. 2700 mieszkańców w 1910 roku.

Wraz z najazdem emigrantów do San Sebastian na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku, dzielnica rozrosła się w chaotyczną koncentrację domów i budynków mieszkalnych. W latach 70-tych populacja tej dzielnicy San Sebastian urosła do 50.000 mieszkańców, a w roku 1997 wynosiła już ponad 50.000 mieszkańców, stłoczonych na tak małym obszarze.
Pod koniec ubiegłego wieku zdecydowanie poprawiono infrastrukturę tej robotniczej dzielnicy i w tej chwili jest to bardziej przyjazne i miłe miejsce do mieszkania jak i zwiedzania San Sebastian.

Trintxerpe

Dzielnica Trintxerpe to część wschodniego San Sebastian, leżąca nad brzegiem rzeki Pasaia, tuż przy dzielnicy San Pedro. Ta dzielnica była bardzo gęsto zaludniona w latach 1950-1960, kiedy tłumy emigrantów z hiszpańskiej Galicji przyjeżdzały do San Sebastian i Kraju Basków w poszukiwaniu lepszego życia i pracy. Powstało wiele nowych domów i budynków mieszkalnych za nic mających sobie estetykę. Liczyła się tylko funkcjonalność.

HISZPANIA-SAN-SEBASTIAN-BASKONIA
San Sebastian w godzinach szczytu
  KUCHNIA-BASKIJSKA
Wykwintna kuchnia baskijska


Dzielnica Ibaeta

Dzielnica Ibaeta powstała w zasadzie na gruzach byłych fabryk w San Sebastian, takich jak np. Cervezas de Leon. Stare budynki przemysłowe wyburzono na początku XX wieku. To dało podwaliny do budowy, nowej, eleganckiej dzielnicy San Sebastian, zarówno budynków użyteczności publicznej, jak również budynków mieszkalnych. Wśród nich powstał Kampus Uniwersytetu Kraju Basków (UPV-EHU) i inne instytucje, wśród nich Międzynarodowy Instytut Fizyki w Donostia (San Sebastian).
Obok dzielnicy, od strony wschodniej, przepływał strumień o nazwie Konporta, ale został on skanalizowany i rzeka przepływa teraz pod ziemią.

Loiola

Dzielnica leży przy Urumea na południowo wschodnim krańcu San Sebastian. Składa się z rozrzuconych na tym obszarze domków jednorodzinnych, oraz dziwnych, sześciopiętrowych bloków mieszkalnych. W latach 90-tych ubiegłego wieku, dzielnica przeszła znaczną metamorfozę, prace budowlane zakończono w 2009 roku. W tej dzielnicy przecinają się ważne drogi z innych przemysłowych części San Sebastian, np. Astigarraga-Hernani.
Baza militarna znajduje się po drugiej stronie rzeki, była świadkiem powstania w 1936 roku. Do tej pory usiłowania urzędu miasta, aby zamknąć bazę, spełzają na niczym.

Dzielnica Martutene

Dzielnica na południu San Sebastian, granicząca z miastem Astigarraga, rozciąga się zaraz po Loiola w kierunku południowym. Ta część miasta to obszar przemysłowy, aczkolwiek znajduje się tutaj boisko do piłki nożnej i dom dla kilku klubów o niższej randze, hiszpańskich klubów futbolowych. Znajduje się tu także kilkadziesiąt nieużywanych budynków przemysłowych, jednakże Urząd Miasta sukcesywnie przekształca te budynki w instytucje użyteczności publicznej.

Igeldo

Ten prawie już wiejski kwartał miasta, to małe miasteczko, w górach otaczających San Sebastian. Ten masyw górski nosi taką sama nazwę Igeldo, leży na zachodnim brzegu zatoki La Concha w języku baskijskim Kontxako Badia. W najniższym punkcie zatoki, leży stałe wesołe miasteczko na wzgórzu o nazwie Mendiotz, zwieńczonej  wieżą o charakterze wojskowym. Właściwie wieża została wybudowana na początku XX wieku, jako atrakcja turystyczna. W tej chwili jest to hotel. Również na tym obszarze znajduje się kemping.

Zubieta

Kolejna dzielnica w naszym przewodniku po San Sebastian to Zubieta, znaczy w języku baskijskim "miejsce na mosty", kiedyś była to malownicza wioska, z kilkoma domkami, z boiskiem do piłki ręcznej i kościołem. Dzielnica Zubieta została poddana przebudowie urbanistycznej, która rozwinęła tę część San Sebastian nie do poznania. Powstały nowe i nowoczesne ulice i place. Kilka lat temu ukończono tutaj budowę oczyszczalni scieków, oraz nowe więzienie w San Sebastian.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij