Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Bungalow dolny z 2 sypialniami na Los Altos
133.900 €
Bungalow dolny z 2 sypialniami na Los Altos
COSTA BLANCA PŁD. / Los Altos

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

Lleida

Informacje turystyczne o miejscowości Lleida w hiszpańskiej Katalonii. Lleida Liczba ludności 136 tys. Lleida (po kastylijsku Lerida) znajduje się w prowincji Katalonii, będąc jej stolicą zarazem oraz comarki Segrià. Znajduje się w środkowej Katalonii nad rzeką Segre, położona 106 km na zachód od Barcelony. Lleida jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Katalonii, leżącym w głębi lądu. Posiada długą i bogatą historię, która sięga czasów rzymskich. Miasto rozbudowało się na północnym brzegu rzeki Segre wokół skalistego wzgórza zwieńczonego murami zamku i starej katedry. Między wzgórzem i rzeką, ściśnięte na zboczu rozciąga się stare miasto wzdłuż Calle Mayor.

Warto tu zobaczyć liczne zabytki jakie zachowały się do naszych czasów. Najważniejszym z nich jest La Seu Vella (Stara Katedra), jej budowa rozpoczęła się w 1203r. na gruzach starego meczetu muzułmańskiego. Kościół pw. Matki Boskiej został konsekrowany w 1278 r., a jego budowa ostatecznie zakończona w XIV w. Stanowi przykład stylu przejściowego pomiędzy stylem romańskim a gotykiem. Przy katedrze znajduje się dzwonnica o wysokości 70 m, z dwoma dzwonami średniowiecznymi (Silvestra odliczająca pełne godziny i Mónica odliczająca kwadranse) oraz pięcioma współczesnymi. W środku kościoła gotyckie rzeźby i freski.. X-IV, wt.-pt. 10.00-13.30 i 15.00-17.30, sb. 10.00-17.30, w ndz. i św. 10.00-15.00; V-IX, wt.-sb. 10.00-19.30 ndz. i św.10.00-15.00; wstęp 3 euro, bilet ulgowy 2 euro.

Lleida obiekty historyczne i zwiedzanie miasta

W pobliżu katedry znajdują się pozostałości arabskiej twierdzy Suda, przerobionej później na zamek królewski – El Castell del Rei. Poniżej znajduje się XVII-wieczna katedra La Seu Nova (Nowa katedra) i reprezentuje barok. Na uwagę zasługuje także Stary Szpital Matki Boskiej(XV-XVI w.), Budynek ten stanowi mieszaninę gotyku i stylu plateresco. Obecnie mieści się tu Institut d'Estudis Ilerdencs (placówka naukowa badająca i promująca historię, kulturę i sztukę prowincji Lleida), wraz z Gabinetem Numizmatycznym i salą archeologiczną. Na uwagę zasługujeSala Gotycka z barokowym retabulum poświęconym Matce Boskiej od Aniołów.

FOTO-STACJA-KOLEJOWA-LLEIDA-HISZPANIA
Dworzec kolejowy w Lleida

Romański Pałac Paerii , czyli magistratu w Lleidzie. Zbudowany w początkach XIII w. jako siedziba arystokratyczna, w 1383 r. została przekazany przez właścicieli miastu. Do dziś służy jako siedziba władz Lleidy. W podziemiach budynku znajduje się La Morra, czyli średniowieczne więzienie.

Na kamiennych ścianach cel znajdują się kilkusetletnie napisy i rysunki wyryte przez ówczesnych więźniów. W pałacu mieści się też miejskie archiwum z najważniejszym zachowanym dokumentem – La Carta Pobla, czyli aktem z 1150 r. regulującym lokalne prawo i zależności pomiędzy mieszkańcami prowincji.

Zwiedzanie i atrakcje turystyczne w Lleida
W tym rozdziale przewodnika po Katalonii znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Lleida w Katalonii. Wszystko co pownieneś wiedzieć przed zwiedzaniem tego hiszpańskiego miasta. Informacje praktyczne, zabytki i mnóstwo ciekwych informacji o Lleida w Hiszpanii.

Ponadto przez Lleidę przebiega szlak św. Jakuba, na którym możemy podziwiać kościoły z różnych przedziałów czasowych. Lleida to także liczne muzea i teatry. Tereny Prowincji Lleida to obszar rolniczy, co wpływa korzystnie na lokalne atrakcje kulinarne – w homarce produkuje się świetną oliwę, w regionie tym można także posmakować smacznych potraw mięsnych i warzywnych oraz ślimaków. Lleida posiada też ciekawe święta, związane z rolnictwem oraz kultem świętych, m.in. w Święto Jesieni, w dzień św. Michała (29 września) odbywa się słynny na cały kraj Targ Rolny.

Hotel apartamentowy Playa Conil de la Frontera
Hotel apartamentowy Playa Conil de la Frontera
Costa de la Luz / Conil de la Frontera
Hotel Gran La Florida Horta-Guinardó Barcelona
Hotel Gran La Florida Horta-Guinardó Barcelona
Barcelona / Barcelona Horta-Guinardó
BCN Rambla Catalunya Apartments
BCN Rambla Catalunya Apartments
Barcelona / Barcelona L'Eixample
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij