Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko La Coruna

Lotnisko La Coruna

Galicja to o wiele więcej niż pielgrzymki do Santiago de Compostela i najsmaczniejsze w Hiszpanii owoce morza. Region ten, mimo że położony na północno-zachodnich rubieżach Hiszpanii, daleko od popularnych destynacji turystycznych wschodniego wybrzeża, zachwyca swoim pięknem, a na dodatek zapewnia wiele rozmaitych opcji spędzania wolnego czasu.

Mamy ich o wiele więcej niż zażywanie słonecznych kąpieli na plażach Costa Blanca czy Costa del Sol. To raj dla miłośników zabytków, starych zamków i kościołów oraz wszystkich entuzjastów poznawania historycznych miejsc. Jednym z najstarszych, największych i najciekawszych miast Galicji jest z pewnością La Coruna, do której można dostać się samolotem, gdyż 25 minut od centrum tego 240-tysięcznego miasta znajduje się nowoczesne lotnisko.

Port lotniczy La Coruna – podstawowe informacje

Adres lotniska to: Rutis-Vilaboa, Km 10, 15174 A Coruña, Hiszpania. Zostało oznaczone międzynarodowym symbolem LCG. Znajduje się w odległości 8 kilometrów od centrum La Coruna i posiada bezpośredni zjazd z autostrady Autopista del Atlantico, łączącej miasto m.in. z Santiago de Compostela. Jest to jeden z najważniejszych portów lotniczych w północno-zachodniej Hiszpanii, obsługujący kilka linii lotniczych, głównie tanich przewoźników i lotów czarterowych.

LOTNISKO-LA-CORUNA-HISZPANIA

Latają tu samoloty m.in.: Iberia, Iberia Regional, Spanair i Vueling. Włascicielem i operatorem lotniska jest spółka Aena. O tym, że lotnisko jest istotne dla tej części Hiszpanii, świadczą statystyki. Rocznie obsługuje ono w granicach półtora miliona podróżnych. Lotnisko posiada jeden terminal przeznaczony do obsługi pasażerskiej oraz jeden pas startowy. Najbliżej położone lotniska znajdują się w: Santiago (44 km), Vigo (121 km) oraz oddalony o 191 km port lotniczy Asturia. Hala odlotów znajduje się na parterze, zaś hala przylotów na 1. piętrze.

Etapy rozbudowy lotniska

Historia lotniska sięga lat 50. ubiegłego stulecia, kiedy po raz pierwszy zaczęto mówić o pilnej potrzebie budowy portu lotniczego, w zawiązku z rozwojem miasta i całej okolicy pod względem przemysłowym i turystycznym. Co ciekawe, lotnisko położone w niedalekim Santiago de Compostela istniało już w 1935 roku, zatem port lotniczy La Coruna wcale nie może poszczycić się mianem najstarszego w Galicji. Tym bardziej, że prace i formalności związane z budową lotniska trwają 10 lat, w efekcie czego dopiero w maju 1963 roku odbywa się jego inauguracja dla ruchu pasażerskiego.

Na początku lat 90. lotnisko obsługuje około 250 000 pasażerów rocznie. Jednak prawdziwy rozwój portu lotniczego ma miejsce w końcówce lat 90. kiedy budowany jest nowy terminal pasażerski oraz rozbudowywane są parkingi dookoła lotniska. W 2015 roku pas startowy zostaje wydłużony do długości blisko 2400 metrów, tym samym umożliwiając lądowanie największych na świecie samolotów, takich jak Airbus A330 lub Boeing-777. Co ciekawe – największe samoloty lądujące na lotnisku w La Coruna przybywały tam przy okazji meczów piłki nożnej – lokalny klub Deportivo La Coruna występuje w 1. lidze hiszpańskiej, a przez wiele lat z sukcesami uczestniczył w rozgrywkach Ligi Mistrzów, sławiąc swoje miasto i całą Hiszpanię na arenie międzynarodowej.

Parkingi na lotnisku La Coruna

Lotnisko w La Coruna posiada czteropoziomowy parking o łącznej liczbie pond 2000 miejsc parkingowych. Modernizacja parkingów zakończyła się na dobre w 2010 roku. Obecnie parkingi znajdują się pod ziemią (trzy poziomy) oraz na parterze. Takie umiejscowienie parkingów pozwala znacznie zwiększyć liczbę miejsc dla samochodów, mimo braku dodatkowej powierzchni.

Parkingi w obecnej formie oferują więcej miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz wygodne parkowanie autokarów i busów. Połączenia drogowe z lotniskiem odbywają się głównie z wykorzystaniem autostrady AC-14 i A-6. Do miasta możemy dotrzeć również autobusem, gdyż La Coruna ma bezpośrednie połączenie z portem lotniczym, a na trasie kursują autobusy linii ASC-4051, odjeżdżające z przystanków przed budynkiem terminala co pół godziny w dni powszednie i co godzinę w weekendy.

AIRPORT-LA-CORUNA

Wypożyczalnia samochodów

Na lotnisku znajduje się wypożyczalnia samochodów, dzięki czemu bez żadnych kłopotów znajdziemy odpowiedni dla nas pojazd. Możliwość rezerwacji online i odbioru kluczyków w budynku terminala znacznie skraca czas oczekiwania na samochód oraz pozwala wybierać w bogatej ofercie wielu firm, które świadczą usługę samochodów na rzecz lotniska. Wszystkie niezbędne sprawy związane z wynajmem samochodu możemy oczywiście załatwić dopiero po przylocie. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w budynku terminala, a samochody znajdziemy na parkingu podziemnym.

Handel i gastronomia

Lotnisko zapewnia także bogatą ofertę handlową i gastronomiczną. W bezpośredniej okolicy nie brakuje istotnych punktów usługowych, takich jak: sklepy, kioski, restauracje, biura turystyczne oraz apteki, kantory i bankomaty. Na uwagę zasługuje także bogata oferta hotelowa w okolicy lotniska. Hotele o wysokim standardzie znajdziemy już w odległości 2-4 km od lotniska. Ceny noclegu w hotelach rozpoczynają się od 50 Euro. Wśród nowoczesnych udogodnień, jakie oferuje lotnisko w La Coruna, nie mogło zabraknąć oczywiście darmowego, bezprzewodowego internetu. Port lotniczy oferuje bezpłatny, nielimitowany dostęp do sieci na urządzeniach przenośnych, takich jak laptopy lub smartfony.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Jeśli chodzi o ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, lotnisko La Coruna posiada wszystkie niezbędne udogodnienia, takie jak: miejsca parkingowe, podjazdy dla wózków inwalidzkich i windy, pozwalające pokonywać wysokości. Lotnisko, w miarę możliwości eliminuje bariery takie jak progi i różnice poziomów między poszczególnymi pomieszczeniami. Specjalne udogodnienia znajdują się w toaletach i miejscach przeznaczonych do odprawy podróżnych. Zapewnienie wysokiego standardu dla wszystkich pasażerów, niezależnie od ich możliwości poruszania się, to jeden z priorytetów obsługi lotniska.

Troska o środowisko

Po raz pierwszy liczba pasażerów osiągnęła milion w 2006 roku. Lotnisko La Coruna po rozbudowie ukończonej niedawno, obecnie przyjmuje w granicach półtora miliona podróżnych. Liczba pasażerów lotniska systematycznie wzrasta, co związane jest z rozwojem turystyki w tym regionie, ale również wielu branż przemysłu i usług, działających w La Coruna i najbliższej okolicy. Lotnisko, mimo iż zalicza się do lotnisk cywilnych, spełnia również określone funkcje wojskowe. Mogą lądować tutaj np. śmigłowce bezpieczeństwa morskiego. W 2001 roku lotnisko otrzymało certyfikat ISO 14001, potwierdzający skuteczność działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska w związku z obsługa połączeń lotniczych.

TERMINAL-CORUNA-LOTNISKO

Port lotniczy realizuje bowiem szereg programów ekologicznych i popularyzujących, mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Pamiętać należy, iż Galicja to niezwykle zielony obszar, w którym przyroda ma znaczenie szczególne, co potwierdzają liczne parki krajobrazowe, rezerwaty oraz obecność licznych, rzadko spotykanych roślin i zwierząt.

Właśnie dlatego, troska o stan środowiska naturalnego w sposób szczególny leży na sercu władzom lotniska, które współpracują w zakresie edukacji ekologicznej z rozmaitymi stowarzyszeniami, placówkami oraz instytucjami edukacyjnymi. Lotnisko kładzie także szczególny nacisk na ochronę środowiska przy obsłudze podróżnych i wielu innych istotnych procesach zachodzących podczas codziennej pracy w porcie lotniczym.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij