Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Oleiros

Ekskluzywne Oleiros

O jej charakterze i wizerunku stanowi przede wszystkim zamożność, ale też bliskość Oceanu Atlantyckiego oraz znanego w całej Europie miejsca pielgrzymowania – Santiago de Compostella, oraz dużego hiszpańskiego miasta La Coruna. Oleiros, gmina w Hiszpanii, leży na północno – wschodnim krańcu kraju i nierzadko określane jest sypialnią dla obywateli, pracujących w La Corunie.

Liczby, przynależność administracyjna

Gmina Oleiros należy do powiatu Castelo Branco. W szerszym kontekście to prowincja La Coruna i wspólnota autonomiczna Galicja. Jej powierzchnia wynosi blisko 44 km kwadratowe. Zamieszkuje ją ponad 34 tys. ludności. Daje to gęstość zaludnienia 791 os./km kw. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to najludniejsza gmina prowincji. Podlega pod nią 12 parafii. Od wschodu Oleiros graniczy z hrabstwem Castelo Branco, od zachodu z Pampilhosa de Serra, od północy z Fundao.

Warto już na wstępie wykazać, jakie odległości dzielą Oleiros od wymienionych miejsc i obszarów, które istotnie wpływają na typ i atrakcyjność turystyczną gminy: La Coruna oddalona jest od Oleiros o 13 km. Do Santiago de Compostella z Oleiros musimy pokonać 65 km. Porto de Santa Cruz – najbliższa miejscowość nad Oceanem Atlantyckim, w Zatoce Coruna- to 6 km drogi. Vigo – słynne miasto przy granicy z Portugalią, oddalone jest od Oleiros o 150 km.

Dzielnice, zamożność

Oleiros, oprócz gęstego zaludnienia, słynie też z tego, że jest najbogatszą gminą w Galicji. Pozostaje pod wpływami La Coruny i w Oleiros chętnie lokują się bogatsi mieszkańcy tego miasta. Cechuje ją wysoki standard życia i oddalenie od śródmiejskiego zgiełku. Zamożność zaznacza się też w starannym i mądrym planowaniu wydatkowania budżetu miejskiego, poziomie infrastruktury publicznej, czy nawet w dużej liczbie ogrodów i parków miejskich. Wybudowano liczne deptaki i ścieżki rowerowe, uatrakcyjniające okolicę zarówno turystom, jak i mieszkańcom Oleiros.

OLEIROS

Najzamożniejsi jej obywatele mieszkają z reguły na przedmieściach, poza centralnymi obszarami miejskimi, w obiektach jednorodzinnych. Zwykle to szeregowe domy jednorodzinne lub zabudowania bliźniacze. W krajobrazie miejscowości zauważymy też nowoczesne zabudowania wielorodzinne, wyposażone w baseny lub korty i tradycyjne domy w sąsiedztwie działek uprawnych. Ceny mieszkań są tam bardzo wysokie w skali kraju, co również wpływa na wizerunek gminy, jako miejsca elitarnego. Oleiros zajmuje od dawna wysokie, często pierwsze miejsca w światowych rankingach gmin, w której się najlepiej mieszka.

Najwięcej obywateli gminy mieszka w takich obszarach miejskich, jak: Santa Cristina, Perillo, Santa Cruz, Oleiros oraz Mera.
W Oleiros panuje śródziemnomorski klimat. Latem średnia temperatura wynosi od 28 do 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują rzadko, większa część roku jest sucha. Wodę dostarcza rzeka Zezere.

Pochodzenie nazwy, historia regionu

Nazwa Oleiros sugeruje, że na tym terenie od dawna ludność zajmowała się ceramiką, choć rzemiosło to nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Mimo to władze gminy promują swoją charakterystykę między innymi przez ofertę działu ceramicznego w muzeum miejskim.
W rejonie Oleiros badacze znaleźli ślady świadczące o bardzo wczesnej aktywności człowieka. Pochodzą z epoki paleolitu, czyli około 300 tys. lat p. n. e.

Starożytnych Rzymian przyciągnęły na teren północno – zachodniego skrawka Hiszpanii bogate złoża mineralne. Zapoczątkowali okres intensywnego rozwoju w historii regionu. Rzymianie znacznie przyczynili się do wybudowania nowych dróg i traktów czy też postępu technicznego. Panowanie rzymskie w regionie zakończyło się w V wieku naszej ery. We wczesnym średniowieczu zaznaczyły się wpływy szczególnie Wizygotów, którzy zdominowali cały Półwysep Iberyjski. Około 715 roku dotarli w ten region Arabowie, wraz ze swoją kulturą.

Nieco potem region został włączony do Królestwa Asturii, by następnie stworzyć swój własny podmiot, Królestwo Galicji. Od IX wieku kult pochowanego w Santiago de Compostella Św. Jakuba przyczyniał się walnie do coraz większego umacniania tam kultury chrześcijańskiej. Epokę średniowiecza zakończyły liczne bunty chłopstwa przeciwko klasie feudalnej.

Następne stulecia to czas jeszcze wyraźniejszego bogacenia się właścicieli ziemskich, głównie dzięki rozwojowi kontaktów handlowych z dopiero co odkrytą Ameryką. Na historii regionu piętno odcisnęły też wojny z Portugalią oraz Wielką Brytanią. Przetoczyły się też przez niego bitwy kampanii napoleońskiej.
Połowa XIX wieku była czasem rządów królowej Elżbiety II. Dzięki jej reformom wyeliminowany został system feudalny, wiele dóbr odebrano kościołowi. Wpłynęło to wydatnie na zmniejszenie się nierówności społecznych w prowincji La Coruna. Jednocześnie Galicja utraciła wiele ze swojej autonomii.

W latach trzydziestych XX wieku Galicja była jednym z regionów, w którym miał miejsce zamach stanu, rozpoczynający wojnę domową. Wyniszczyła ona i uwsteczniła Hiszpanię na kilka kolejnych dziesięcioleci. Lokalna ludność doznała wielu represji, w regionie znów miało miejsce wiele krwawych potyczek i incydentów. Ofiarami padali nie tylko żołnierze i zwykła ludność cywilna, ale też lokalni działacze i włodarze, czy przedstawiciele stanu duchownego.

Po wojnie Galicja odegrała ważną rolę w gospodarczym, przemysłowym i finansowym odbudowywaniu kraju. Śmierć generała Franco, kilkudziesięcioletniego hiszpańskiego dyktatora w 1975 roku, umożliwiła uruchomienie procesu demokratyzacji. Dzięki niemu Galicja odzyskała swój status wspólnoty autonomicznej w obrębie Hiszpanii, ze stolicą i siedzibą władz w Santiago de Compostella. Został on oficjalnie nadany w 1981 roku. W praktyce regionem włada Rada Galicji. Obecnie formacją rządzącą jest Partia Ludowa, której od 2009 roku szefem jest Alberto Nunez Feijoo

Krajobraz, zabytki, ciekawe miejsca i wydarzenia

Oleiros zlokalizowane jest blisko Adriatyku. W swoich granicach administracyjnych posiada kilka plaż, takich jak: Santa Cristina, Bastiagueiro, Mera, Santa Cruz. Oleiros zyskało sobie w regionie wysoką renomę jako miasto nastawione na przyrodę i ekologię, z uwagi na swoją dbałość o ochronę środowiska naturalnego i tworzenie licznych parków publicznych.

CZEGEWARA

Oleiros to idealne miejsce na wypoczynek. Popularny jest m. in. hotel Portocobo w Santa Crus. Dojście do plaży zajmie nam zaledwie jedną minutę, a do centrum miasta dojedziemy w kilka minut. Z budynku rozciąga się piękny widok na plażę, zatokę La Coruna i zamek Santa Cruz. Kucharze serwują galicyjskie dania. Warto wspomnieć, że w zatoce La Coruna znajduje się zabytkowy port. Decydując się na pobyt w Oleiros nie zapomnij zobaczyć tej atrakcji.
W Oleiros jest wiele pięknych zabytków. Z pewnością warto zobaczyć kościół parafialny z XVI wieku. Ciekawostka tego obiektu jest fakt, że prezbiterium zdobią białe i niebieskie płytki.

W należącej do gminy nadmorskiej miejscowości Porto de Santa Cruz znajduje się efektowny zamek Castillo de Santa Cruz, pochodzący z XVI wieku. Budowla stanowiła kiedyś część systemu obronnego okolic miasta La Coruna, na który składało się kilka innych zamków. To oprócz wymienionego zamek Castillo de San Anton w La Corunie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został na wzór wczesnośredniowiecznej fortecy i miał stanowić obronę miasta od strony morza.

Warto nadmienić, że zamek Santa Cruz to też siedziba Muzeum dos Oleiros. W Wieży Santa Cruz z kolei znajduje się oddział muzeum miejskiego, w którym zobaczyć można ekspozycję ceramiki europejskiej. Centrum Kultury tej miejscowości utrzymuje jedną z najważniejszych w Europie szkół ceramiki użytkowej. Organizuje się tam również coroczne targi ceramiki, gdzie swoje wyroby prezentują setki garncarzy z innych regionów Hiszpanii i całej Europy.
Miejscowość Santiago de Compostella, oddalona o 65 km od Oleiros, znana jest w całej Europie jako cel pielgrzymek. To miasto o bogatej historii, zaczynającej się już w X wieku p. n. e. zasiedleniem przez Celtów. Santiago de Compostella to miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Miejscem kultu było już w średniowieczu.

W gminie organizowane są różne wydarzenia. Popularny jest dzień św. Małgorzaty, obchodzony w drugą niedzielę sierpnia, czy dni: św. Antoniego 13 czerwca i św. Sebastiana 23 stycznia.
Tydzień Kultury w Santa Cruz de Oleiros to ciekawa impreza, przeznaczona głównie dla dzieci, kiedy to zajęcia odbywają się na plaży, a polegają głównie na działalności twórczej i zabawie piaskiem.

Kuchnia

Kuchnia prowincji La Coruna kształtowana jest w znaczącym stopniu przez jej geografię, a więc bliskość oceanu. Wszelkiego rodzaju owoce i gastronomiczne dobrodziejstwa morza znajdują tam szerokie zastosowanie. Takim produktem jest na przykład hyperoartia, ryba z kategorii strunowców. Jada się również kraby, langusty, i homary, a wszystko to gotowane jest na wodzie morskiej.

Istnieje szczególnie ciekawy przepis na sporządzenie galicyjskiej ośmiornicy, podawanej z sosem i chlebem. Jeśli zaś chodzi o ryby, największą popularnością cieszą się: turbot, morszczuk i sardynka. Pośród mięs w okolicach Oleiros szczególnie chętnie jada się wołowinę. Tu również można mówić o specjalnej recepturze na galicyjskie potrawy z tego mięsa. Wzięciem cieszą się też: polędwica wieprzowa i pieczona szynka.

Najbardziej popularnym warzywem jest odmiana papryki o nazwie Padron. Nazwa pochodzi od miejscowości Padron, w której najłatwiej ją nabyć. W niektórych dolinach uprawia się i najczęściej jada kukurydzę oraz ziemniaki. Popularną polewką jest zupa o nazwie afreitas, która przyrządza się na bazie płatków owsianych.
Jak w całej Hiszpanii, tak i tam chętnie, do posiłków i nie tylko, pija się wino. Z reguły pochodzi z winnic w miejscowościach: Monterrey, Valdeorras, Rias Baixas i Ribeiro.

A co na deser? Typowe dla tej prowincji ciasta to przede wszystkim:

Ciasto santiago – wypiekane na bazie sproszkowanych migdałów, jajek i cynamonu.

Pierniki galicyjskie – odmiana słodkich biszkoptów.

Ciasto (nazwa pochodzi od innej gminy w prowincji La Coruna) – placek z ciasta na bazie sproszkowanych migdałów, jajek, cukru i masła. Nazywane jest też też „żółtym ciastem”, z uwagi na kolor, jaki nadaje duża ilość jaj.
Chętnie wypieka się też serniki czy naleśniki ze śmietaną.

OLEIROS-HISZPANIA

Sława i kontrowersje międzynarodowe

Spory rozgłos gminie na arenie wręcz międzynarodowej, przynosi działanie jej włodarza. Burmistrz gminy, Angel Garcia Seoane, słynie z antyimperialistycznych i socjalistycznych poglądów. Spotykał się między innymi z Fidelem Castro i Muammarem Kaddafim. Był inicjatorem nadania nazw ulic gminy na cześć wielu znanych i charakterystycznych postaci światowej polityki: Che Guevary, Emiliana Zapaty, Mahatmy Gandiego, Nelsona Mandeli, Salvadora Allende czy Simona Bolivara.

W ramach protestu przeciwko wojnie w Iraku, w 20003 roku, gmina oferowała t-shirt z wizualizacją rolki papieru z flagą amerykańską oraz napisem „USA Me”. Wywołało to liczne kontrowersje i protesty w całym kraju. W listopadzie 2004 roku Seoane publicznie skrytykował premiera Izraela, Ariela Szarona, co stało się przyczyną kryzysu dyplomatycznego. Kolejne kontrowersje, to zainstalowanie w gminie wielkiego pomnika Ernesto „Che” Guevary, który odsłaniał sam syn rewolucjonisty.
W Santa Cruz można zobaczyć pomnik emigranta.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij