Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Coruna

Jeżeli w swoich wojażach wakacyjnych, trafisz do hiszpańskiej Galicji, tutaj znajdziesz wszystkie informacje o Coruña, wspaniałym hiszpańskim mieście, położonym w północno zachodniej Hiszpanii. Mieście znanym również pod nazwą La Coruña (różne pisownie miasta w różnych przewodnikach i na różnych mapach). Poczytaj zanim polecisz do La Coruña. Aktualne informacje o hotelach i miejscach noclegowych w La Coruña. Wypożyczalnie samochodów, oraz największe atrakcje turystyczne i zwiedzanie Coruña w Hiszpanii. Praktyczny przewodnik po mieście na naszych stronach internetowych.

Tuż po Santiago de Compostela, właśnie A Coruña jest drugim co do wielkości miastem w Galicji i stolicą prowincji o tej samej nazwie. La Coruña to siedemnaste co do wielkości miasto w Hiszpanii, liczy 250.000 mieszkańców. A Coruña była kiedyś stolicą Królestwa Galicji, trwało to od XVI do XIX wieku, oraz piastowała funkcję stolicy Galicji od 1833 do 1982 roku, po tym czasie oddając prym, Santiago de Compostela.

Przyjeżdżając do tego miasta, pierwsze, co z pewnością zauważysz, po pierwszej konwersacji z lokalnymi mieszkańcami miasta, to niezwykła gościnność tutejszych mieszkańców. Ludzie są tu niezwykle przyjaźni i wspaniale nastawieni do obcokrajowców, oraz turystów zwiedzających miasto. Nawet bez znajomości języka hiszpańskiego, szybko znajdziesz tutaj przyjaciół, a każdy przechodzień wskaże Ci kierunek lub zabytek w mieście, który będziesz chciał zwiedzić. Aby znaleźć nowych przyjaciół, najlepiej wybrać się wieczorem (po 23.00) do pubu lub baru w Coruña.

Mieszkańcy A Coruña to "Gallegos", mówią z pięknym akcentem, bardziej przypominającym język portugalski niż hiszpański, niektóre słowa wtrącają właśnie z portugalskiego. Jeżeli będziesz podróżował przez Galicję, szybko zorientujesz się, iż tym bliżej północnych granicy Portugalii, tym bardziej lokalni mieszkańcy mówią z naleciałościami portugalskimi. Oprócz tego mieszkańcy Galicji używają często języka galicyjskiego, powszechnego w mniejszych miejscowościach i wioskach tego regionu północno zachodniej Hiszpanii.
A Coruña to również jeden z największych portów morskich na północnym wybrzeżu Hiszpanii. Większość przemysłu ciężkiego  i doków do budowy statków, znajduje się w pobliskim El Ferrol, jednak A Coruña posiada również własną rafinerię.

A Coruña to niezwykle ważne miasto na mapie linii statków wycieczkowych, oferujących rejsy morskie. Do portu w A Coruña zawija ponad 60 statków wycieczkowych, każdego roku. To bardzo ruchliwy port pasażerski. Tutaj rozpoczynają się i kończą rejsy morskie po Atlantyku, a także wycieczkowce z Karaibów i Ameryki kończą i zaczynają tutaj rejsy przez Ocean Atlantycki.
A Coruña posiada cztery główne plaże, niektóre z nich to mekka dla surferów, którzy o każdej porze roku znajdują wysokie, atlantyckie fale, rozbijające się o wybrzeże A Coruña. Dwie największe plaże w mieście to plaża Riazor, oraz plaża Orzan. Inne plaże w mieście to San Amaro, Oza, As Lapas i Matadero. W roku 2012 te plaże uzyskały status Niebieskiej Flagi, potwierdzającym ich niezwykłą czystość i wysoką jakość serwisów oferowanych dla wczasowiczów, korzystających z tych galicyjskich plaż.

LA-CORUNA-FOTO-MIASTO-GALICJA
La Coruna z lotu ptaka ...

Ze znalezieniem miejsc noclegowych nie będziesz miał najmniejszych problemów, nawet przyjeżdżając do La Coruña bez wcześniejszej rezerwacji hotelowej, bez problemu znajdziesz nocleg w hotelu lub pensjonacie. A Coruña oferuje ponad 3000 ofert hotelowych i noclegowych. W mieście znajduje się jeden pięciogwiazdkowy hotel i jedenaście hoteli o standardzie czterogwiazdkowym. W Coruña znajdziesz również setki hosteli, apartamentów na wynajem wakacyjny, oraz kilkadziesiąt pensjonatów i hosteli.
Włodarze miasta również próbują przyciągnąć do La Coruña turystykę biznesową oraz konferencyjną. W ostatnich latach powstały centra kongresowe, największy z nich Centrum Kongresowe PALEXCO może pomieścić 2.500 osób. Warto także zwiedzić centrum wystawowe EXPOCORUNA, gdzie również odbywają się koncerty muzyczne, wystawy i festiwale.

Zwiedzanie A Coruña

To duże miasto i warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie i podziwianie wszystkich atrakcji turystycznych w mieście. Najpopularniejszym zabytkiem w La Coruña jest starożytna wieża rzymska Hercules, która jest jednocześnie latarnią morską, działającą ponad 2.000 lat ! Wieżę otacza przepiękny park miejski i pole golfowe. Miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miasta, gdzie również znajdują się ścieżki rowerowe i aleje spacerowe. Od wieży Hercules powinieneś właśnie rozpocząć zwiedzanie La Coruña. Latarnia morska w A Coruña należy do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Stąd również rozpościerają się wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki. Tutaj również znajduje się stary, muzełmański cmentarz, oraz można podziwiać rzeźby rozstawione w parku.

Później wybierz się na główny plac w A Coruña na Maria Pita plac. Tam warto zobaczyć budynek Urzędu Miasta w La Coruña, oraz pomnik Marii Pita. Koniecznie należy skoncentrować się na zwiedzaniu starego miasta Ciudad Vieja, po hiszpańsku lub Ciudade Vella w języku galicyjskim. Miasto przeżywało intensywny rozwój w czasach średniowiecza. W IX i X wieku, mieszkańcy wyspy Faro, dziś półwyspu na którym stoi wieża (latarnia) Herculesa, uciekali do obszaru Betanzos, ponieważ tę część półwyspu Iberyjskiego ciągle atakowali Wikingowie z północy. W roku 1208 król Alfonso IX odbudował ponownie miasto i rozbudował część miasta, która dziś jest starą częścią La Coruña. W XIV wieku powstały mury obronne miasta, których pozostałości widoczne są do dziś, oraz trzy bramy wjazdowe do miasta, o nazwie Parrote i San Miguel. W mieście zachowała się także dawna forteca znana pod nazwą Stara Forteca, dziś przekształcona w Ogrody San Carlos, gdzie jest pochowany John Moore.
Stare miasto pełne jest innych, zabytkowych budowli. Na szczególną uwagę zasługują rezydencje Rosalia de Castro, oraz kościoły Santiago i klasztor Barbaras z barokową i romańską architekturą.

Miasto posiada kilkanaście ciekawych muzeów, wartych odwiedzenia podczas zwiedzenia A Coruña. Na szczególną uwagę zasługuje zamek San Anton  w którym mieści się muzeum archeologiczne, dalej Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Union Fenosa w Coruña w skrócie zwanym MACUF, oraz Casa de Ciencias w którym również znajduje się planetarium DOMUS, zaprojektowane przez Arata Isozaki. W Coruña znajduje się także Aquarium Finisterrae. W roku 2012 otwarto muzeum Narodowe Muzeum Nauki i Techniki w skrócie zwane MUNCYT.

W dalszym etapie zwiedzania miasta, warto przespacerować się 9 kilometrową promenadą rozpościerającą się wzdłuż morza. To jedna z najdłuższym morskich promenad w całej Europie! W tej chwili trwają prace nad przedłużeniem nadmorskiego bulwaru, który docelowo będzie miał 13 km. Wzdłuż promenady znajduje się sporo ważnych muzeów wymienionych powyżej, oraz kilka innych atrakcji turystycznych w mieście. Można przejechać się turystycznym tramwajem, kursującym wzdłuż morza, pomiędzy Parrote a Esclavas Escuela.

Jeżeli odwiedzisz Coruña latem, może skusisz się na kąpiel w Atlantyku. Plaże Riazor i Orzan są niezwykle zatłoczone w sezonie wakacyjnym, dodatkowo te plaże znajdują się w centrum miasta i dokładnie naprzeciw portu. Jednak upał (tak, tutaj jest również gorąco latem, ale nie tak, jak na południu Hiszpanii) może pozwoli podjąć decyzję o plażowaniu w La Coruña.

ZDJECIE-LA-CORUNA-HISZPANIA
Urząd miasta w La Coruna

W sierpniu odbywa się znany fesiwal kulturalny w mieście o nazwie Maria Pita festiwal. Miasto organizuje Noroeste Pop Rock Festival muzyczny. Na festiwalu gościli w ostatnich latach znani, hiszpańscy artyści muzyczni i zespoły muzyki rockowej i muzyki pop. Grały tutaj tak znane kapele i artyści hiszpańscy jak David Bisball, irlandzki The Corrs, Status Quo, oraz Amaral.

W dalszej części zwiedzania miasta można się udać na górę San Pedro Park, była kiedyś fortecą militarną, skąd roztacza się spektakularny widok na miasto. Można się tam dostać windą wprost z promenady nadmorskiej.
Miasto posiada także niezwykle rozwinięte życie nocne i klubowe, fantastyczne bary, kluby i puby, działające głównie nocą. Warto je szczególnie odwiedzić latem. Większość pubów zlokalizowanych jest na Calle Orzan, dokładnie równolegle do Paseo Maritimo w La Coruña, od strony plaży. Podobnie jak w większości innych miast Hiszpanii, większość pubów i klubów otwartych jest po godzinie 23.00. A zamykane są o 4 lub 5 nad ranem.
Inna destynacja na nocne życie La Coruña jest Los Jardines, to park na początku Calle Real i Los Cantones Centrum Handlowego. Tutaj przychodzi młodszy tłum i dominuje młodzież hiszpańska.

Praktyczne informacje o La Coruña

Hotele A Coruña
Oferty zakwaterowania w mieście. Sprawdź selekcję hoteli, hosteli, pensjonatów i apartamentów na wynajem w Coruña w Galicji. Jeżeli ten zakątek pięknej, północnej Hiszpanii Cię ciekawi lub podróżujesz w biznesie do La Coruña z pewnością przejrzysz oferty noclegów w La Coruña na naszej stronie. Zarezerwuj wprost z naszej strony internetowej.

Mapa La Coruña
Pisownia miasta jest różna w różnych językach i na różnych mapach tej części Hiszpanii. Na mapie Google, tej najczęściej używanej przez internautów, nazwa to A Coruna. Tutaj znajdziesz informacje o położeniu geograficznym miasta, oraz mapę Google Coruna. Jeżeli planujesz dojazd z lotniska w Corunia do centrum przyda Ci się poniższa mapka. Zaplanuj swój dojazd do miasta, oraz podróż przez północno zachodnią Hiszpanię.

Pogoda La Coruna
W tym rozdziale przewodnika po mieście znajdziesz aktualna pogodę w La Coruna. Temperatury i klimat panujący w tej części Galicji w północno zachodniej Hiszpanii. Jeżeli nawet Twoja wyprawa przypada na miesiące letnie warto zabrać do bagażnika samochodu kurtkę przeciwdeszczową goretex, oraz parę ciepłych rzeczy. Jeżeli podróżujesz w zimie przygotuj się na dość niskie temperatury i opady.

Wypożyczalnia samochodów
Tutaj zarezerwujesz samochód w la Coruna. Najwygodniejszą opcja będzie dla Ciebie rezerwacja auta wprost z lotniska w Coruna. Tutaj tez znajdziesz najtańsze ceny za wynajem samochodów na świecie. Porównaj ceny za wynajem, wybierz odpowiadające Twoim potrzebom wehikuł, wyciągnij kartę kredytową i zarezerwuj auto on-line wprost z naszej strony. Rabaty 10% cały rok. Alternatywnie skorzystaj z panelu po lewej stronie. Wpisz interesujący Cię termin i wciśnij szukaj.

Jak dojechać do A Coruña

Miasto jest świetnie skomunikowane z innymi częściami Hiszpanii, z Portugalią, oraz z innymi miastami w Europie. Dziś, tanie linie lotnicze posiadają dziesiątki połączeń na lotnisko w La Coruña. Nie powinieneś mieć żadnego problemu ze znalezieniem tanich biletów lotniczych do Corunii w Hiszpanii. Lotnisko w Coruña znajduje się w Culleredo, 7km od centrum miasta. Lotnisko obsługuje najwięcej, lokalnych połączeń wewnątrz Hiszpanii, ale są regularne połączenia do Londynu w Wielkiej Brytanii, oczywiście do Lizbony w Portugalii, oraz do Paryża i Amsterdamu. W ostatnich latach uruchomiono kilkanaście nowych tras, łączących Corunię z miastami w Europie.

 Noclegi w La Coruña

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w La Coruña w Galicji

Jeżeli przyjeżdżasz samochodem do miasta, pewnie skorzystasz z autostrady, biegnącej z Madrytu N-VI, to stara droga. Teraz jest dostępna nowa autostrada o nazwie Autovia A-6. Przez Coruña przechodzi płatna autostrada AP-9, łącząca Ferrol z granicą portugalską.
Pociągi międzymiastowe odchodzą ze stacji San Cristobal w La Coruña. Trwają prace nad połączeniem szybkiej kolei z Madrytem i z miastem Vigo. Regionalne linie kolejowe łączą miasto z Vigo, przez Santiago de Compostela, oraz Pontevedra, Lugo i dalej Monforte de Lemos. Pociągi Intercity odchodzą z La Coruña do Madrytu, do Barcelony i do Kraju Basków na północy, przecinając północne regiony kraju.
Autobusy odchodzą ze stacji na Calle Caballeros. Są świetne połączenia autobusowe do Madrytu, do Santiago de Compostela, do Barcelony i do małych miasteczek, oraz kurortów turystycznych na północnym wybrzeżu Galicji, poprzez autobusy lokalne. Także są dostępne autobusy międzynarodowe kursujące regularnie z La Coruña do Paryża, do Genewy w Szwajcarii, oraz do Monachium w Niemczech. Także inne miasta europejskie.
Miasto posiada kilkaset taksówek, którymi najwygodniej będzie dojechać na lotnisko w La Coruña z centrum miasta.

SKLEPY-ZARA
Sklep ZARA

Marka odzieżowa ZARA jest z Coruña

Znana marka odzieżowa, również w Polsce i na każdej high street w każdym zakątku świata, pochodzi właśnie z La Coruña. Założyciel ZARA, Armancio Ortega, urodzony w 1936 roku, pochodzi z tego galicyjskiego miasta. Marka która odniosła spektakularny, światowy sukces i jest w tej chwili rozpoznawalnym symbolem Hiszpanii. W Coruña narodziła się ZARA i otwarto pierwsze sklepy.
Siedziba firmy znajduje sie w Arteixo. ZARA została założona w 1975 roku przez Armancio Ortega i Rosalię Mera. ZARAZ należy do grupy INDITEX. Ta sama firma jest właścicielem innych znanych, hiszpańskich marek odzieżowych, takich jak Massimo Dutti, Stradivarius, Bershka, Pull and Bear, i Oysho.

Zainteresuje Cię również:
Galicja w Hiszpanii | Vigo | Pontevedra | Santiago de Compostela | Asturia | Kantabria | spis treści przewodnika |

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij