Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Carballo

Carballo koło Coruna

Carballo jest gminą w północno-zachodniej części Hiszpanii w prowincji La Coruña, której główne miasto o tej samej nazwie jest drugim co do wielkości w Autonomicznej Wspólnocie Galicji i siedemnastym miastem w kraju. Carballo należy też do komarku Bergantiños. W mieście ma swoją siedzibę między innymi firma dostarczająca owoce morza - Calvo.

Historia

Dzieje Carballo sięgają do 759 roku naszej ery. Nazwa ta jest w istocie słowem galicyjskim, oznaczającym dąb. Odnosi się do okolicznych lasów i dębów w nim, porastających górzysty teren. W niewielkiej odległości od zachodniej strony miasta znajduje się Ocean Atlantycki, na północy jest Zatoka Biskajska lub Viscaya, a po wschodniej stronie Morze Śródziemne.

Miasto posiada korzystne położenie geograficzne, które pozwala nawiązać łatwą komunikację z głównymi miastami hiszpańskiej Galicji i cieszyć się różnorodnością krajobrazową regionu. Gmina Carballo powstała w 1836 r. W 1920r. architekt Julio Galan wybudował ratusz miejski. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku miasto Carballo było mocno zmodernizowane, budowano szkoły i wiele innych budynków użyteczności publicznej.

W latach 40. XX wieku eksploatacja zasobów naturalnych – głównie wolframu - rozpoczęła okres wzrostu zamożności miasta, który osiągnął szczyt w latach 1960-1980. Carballo słynęło od czasów starożytności ze właściwości leczniczych wód Sulphurous, znanych też jako Vellos lub Baths, które do dziś są sprzedawane komercyjnie.

CARBALLO

Dowodem na ich wczesną eksploatację są pozostałości archeologiczne znalezione w uzdrowiskowej części gminy w XVIII wieku. Właściwości lecznicze lokalnych wód objawiają się przy niektórych chorobach układu oddechowego, jak również problemach hormonalnych - niedoczynność tarczycy, hipogonadyzm.

To głównie dzięki wodom mineralnym Starożytni Rzymianie zasiedlili obszar Carballo, pozostawiając liczne ślady po swojej bytności. Pozostałości Villa Termal są najlepiej zachowanym pomnikiem tego okresu w całym mieście. W dobrym stanie zachował się także most Lubiáns, wysoko nad rzeką Rosende, między miastami Carballo i Coristanco.

Dziedzictwo historyczne i artystyczne

Carballo było zamieszkane od czasów starożytnych, to widać z historycznego i artystycznego dziedzictwa. Era megalityczna pozostawiła swój ślad w postaci słynnych dolmen (dolmeny – starożytne megalityczne kurhany) "Pedra Moura". W okolicy Castreńa nadal istnieją inne istotne budowle, a przykładem są: Castro z Cances (znany także jako Bico de Castro), Castro Torre Pardiñas, forty z Guntian i Cotomil (które wciąż zachowują niektóre swoje mury obronne) i Castro de Vilela i Nion.

W Brañas Carregal (parish Aldemunde) znajdziemy pozostałości dolmenów Pedra Moura należących do kultury megalitycznej. Są też liczne przykłady zabytków, po których mimo ich nieregularnej konserwacji można wywnioskować o wysokiej obsadzie terytorium tego obszaru w czsach kultury celtyckiej i części średniowiecza.

Badania wskazują, że nazwa regionu - Bergantiños mogła pochodzić od plemienia celtyckiego Brigantinos. Stosunkowo mało znalezisk rcheollogicznych pochodzi z czasów rzymskich. Najważniejszą atrakcją z nich jest twierdza Torre Pardiñas w Razo, gdzie wpływy rzymskie są odczuwalne, a zwłaszcza rzymski most w Lubiánach, który był częścią rzymskiej drogi na Loca Maritima.

Architektura sakralna

Jeśli chodzi o architekturę religijną, najważniejszym budynkiem jest kościół Rusi, który został zbudowany między siedemnastym a osiemnastym wiekiem. Należy do stylu barokowego, ale ma swoją fasadę o charakterystycznych cechach neoklasycyzmu. Wewnątrz, wystawiony jest obraz Asuncióna, przypisywany malarzowi Rodeiro. Ciekawe są też kościoły Entrecruces zbudowany w stylu barokowym w XVIII w. i Sofán.

Kościół Ozy prezentuje elewację z podobizną św. Breixo wyrytą w kamieniu, a wewnątrz świątyni znajdziemy barokowy ołtarz, najlepiej zachowany w całym mieście. Pozostałe dwudziestowieczne kościoły z barokowymi ołtarzami zachowują obrazy św. Jana Chrzciciela i św. Marcina z Braga, które zostały wykonane przez szkołę w Santiago de Compostela.

Kościół Bertoia pochodzi najprawdopodobniej z epoki gotyku i posiada krzyż procesji z XVIII wieku. Z drugiej strony gmina Carballo prezentuje dzisiaj liczne pozostałości popularnej kiedyś architektury religijnej: "kamienne krzyże" Sofán, Ardana, Carballo. Ciekawe też są spichlerze (Brea, Seranty do Medio lub Rodo) i młyny (wystające A Cheda, Piąta i Ponte Rosende).

Parafia o silnej charkterystyce to Rebordelos, należąca do jurysdykcji Caión w średniowieczu i czasach nowoczesnych niezależnej rady konstytucyjnej z 1836 roku. Znajduje się tam mámoa na drodze prowadzącej do plaży Pedra do Sal, Celtic castro Costenla, kilka pałaców w Vilar de Peres i kaplica San Juan w Leira. Parafia Rebordelos graniczy z Oceanem Atlantyckim.

CARBALLO-HISZPANIA

Baldaio, Pedra do Sal, plaże Lapeira, Arnela i Leira, Puerto Loureiro i Pedra Furada, były świadkami niezliczonych zatonięć statków, morze wyrzuciło na nie wiele wraków. Kilka pałaców, które są nadal zachowane w wiosce Carballo to Pałac Pallas, Pałac Gontade i Pałac Vilardefrancos, Pazo do Souto. Architektura cywilna podkreśla budynek z XIX wieku, który mieścił się w więzieniu i ostatecznie przekształciło się w Muzeum Bergantinos

Populacja

Gmina liczy 31 466 mieszkańców. Ma gęstość 167,39 mieszkańca na kilometr kwadratowy.

Inne miejsca w pobliżu Carballo

Ourense, 121 km (75 mil)
Vigo, 126 km (78 mil)
Braga, 198 km (123 mil)
Oviedo, 211 km (131 mil)
Ponferrada, 232 km (144 mil)
Gijón, 224 km (139 mil)

Plaże

Plaża de Bastiagueiros, 5 km (3 mil)
Plaża de Orzan, 5 km (3 mil)
Plaża de Riazor, 5 km (3 mil)
Plaża de Barranan, 10 km (6 mil)

Góry

Peña Trevinca, 179 km (111 mil),
Peña Ubina, 203 km (126 mil),
Pico Remelende, 259 km (161 mil),
Torre de Cerredo, 290 km (180 mil)

Pochodzenie nazwy

Carballo ma wiele odmian pisowni, w tym Carvallo, Carbello, Caballero, Carvalho, częściowo ze względu na analfabetyzm we wczesnych czasach jego historii. Nazwy takie jak Carballo przekształcało swoją wymowę i pisownię podczas przekazu ludności niewykształconej.

W czasach, gdy znajomość języka była rzadka, takie nazwy jak Carballo były zapisywane w oparciu o wymowę, co mogło doprowadzić do błędów. Badanie tych błędów i alternatywnych pisowni w nazwie Carballo są ważne w zrozumieniu ich pochodzenia.

Ważne osoby związane z miastem Carballo

Alfredo Brañas Menéndez, urodzony w Carballo w 1859 roku, był pisarzem i ideologiem regionalizmu galicyjskiego.

Fernando Cabeza Quiles, urodzony w Ponferrada, (1953), hiszpański językoznawca, nagrodzony za pracę nad toponimią Galicji, często wypowiadający się w radiu i prasie.

Xurxo Borrazás, urodzony w Carballo (1963) pisarz i tłumacz.

Manuel Maria Puga y Parga, urodzony w Santiago de Compostela (1874) - zmarł w A Coruña we wrześniu (1918), pisarz kulinarny i gastronom, a także prawnik i polityk galicyjski.

Rober Bodegas, komik.

Carlos Escribano, biskup (1964).

Parafie

Zgodnie z nomenklaturą 2010 r. Gmina obejmuje parafie:

Aldemunde (Santa María Madanela)
Ardaña (Santa María)
Artes (San Jorge)
Berdillo (San Lorenzo)
Bértoa (Santa María)
Cances (San Martín)
Carballo (San Juan​)
Entrecruces (San Ginés)​
Goians (San Esteban)
Lema (San Cristóbal​)
Noicela (Santa María)
Oza (San Verísimo​)
Razo (San Martín​)
Rebordelos (San Salvador)
Rus (Santa María)
Sísamo (Santiago)
Sofán (San Salvador)
Vilela (San Miguel)

CARBALLO

Sport

Carballo jest gminą, w której sport odgrywa dużą rolę. Zarówno amatorski, rekreacyjny jak i zawodowy. Działają tam liczne kluby i sekcje piłki nożnej i koszykówki. W sekcjach można uprawiać też lekkoatletykę, piłkę ręczną, siatkówkę, pływanie i triathlon, a nawet autocross.

Gastronomia

W kuchni Carballo odnajdziemy elementy typowe dla regionu La Coruna. Jej specyfika była doskonale i wielokrotnie opisana przez znanego krytyka kulinarnego Manuela Marię Puga y Parga, działającego na przełomie XIX i XX wieku.
Podstawowymi składnikami pożywienia są: chleb, wino, mięso lub ziemniaki. Bliskość Atlantyku zapewnia obfitość świeżych owoców morza i ryb. Wiele produktów morskich pochodzi z wybrzeży Galicji w Rias Altas. Wśród produktów mleczarskich prowincji warto wymienić sery: tetilli i arzuoa – ulloa.

Wśród mięs dominuje przede wszystkim wołowina, zwana galicyjską. Wieprzowinę znajdziemy w postaci polędwiczek i szynki – najczęściej suszona.

Ryby? Głównie turbot, morszczuk, sardynka. Z owoców morza zjemy tam małże, ostrygi i kraby. Najpopularniejszym warzywem w regionie jest papryka padron. Uprawia się też kukurydzę i ziemniaki.

Napoje koncentrują się na dwóch typach: z jednej strony wino, które posiada kilka miejsc pochodzenia: Monterrey, Valdeorras, Rías Baixas, Ribeiro i "Viño da Terra de Betanzos" oraz marka piwa lokalnego Estrella Galicia.
Popularnymi słodyczami są: placek santiago, melindra, ciasto puentedueme,naleśniki ze śmietaną.

MIEJSCA NOCLEGOWE

Hostel Artsurfcamp

Ważne informacje:
Rodzice dzieci poniżej 7 roku życia nie płacą za pobyt dziecka.
Zwierzęta nie są obsługiwane w hostelu.
Ceny i dostępność produktów są jak najbardziej precyzyjne, ale mogą ulec zmianie w trakcie dokonywania płatności

Hostel Artsurfcamp powstał w 2004 roku w uprzywilejowanej miejscowości Razo Beach (gmina Carballo, w prowincji La Coruña). Znajduje się tuż przy plaży i 9 km od Carballo, stolicy regionu Bergantiños, 33 km od La Coruña i 50 km od Santiago de Compostela.

Otoczony jest Oceanem Atlantyckim i naturą w najczystszej formie. Posiada 2 kondygnacje z przestronnymi pokojami zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie z dużymi oknami, z których większość ma wspaniałe widoki na morze i wyposażone szafy, w których można przechowywać rzeczy.

W całym hostelu jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Hotel dodatkowo posiada szkołę surfingową, jedną z najważniejszych szkół surfingowych w Hiszpanii i Europie. Można tam zarezerwować lekcje surfowania, podczas trwania pobytu. Ich obiekty mają powierzchnię 2 200 metrów kwadratowych i posiadają także: skate park, wspinaczkę skałkową, boiska futbolowe, itp.

Camping As Nevedas

Położony na wybrzeżu Costa da Morte
Kemping prowadzony przez rodzinę
Oddalony o 5 km od plaż, z możliwością dojazdu do górskich tras

Camping As Nevedas to rodzinny obiekt położony na wsi, w odległości krótkiej przejażdżki od plaż Razo, Baldaio i Caión. Jest to idealne miejsce na wakacje z rodziną, z łatwym dostępem do gór i nadmorskich kurortów. Do dyspozycji gości jest basen dla dorosłych i brodzik dla dzieci. Na miejscu goście mogą delektować się pysznymi owocami morza serwowanymi w restauracji lub orzeźwiającym drinkiem w barze. Wieczorem można usiąść w ogrodzie i cieszyć się widokiem gwieździstego nieba.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij