Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Redondela

Redondela jest miastem Hiszpanii, położonym w prowincji Pontevedra i zintegrowana z Metropolitan Area of Vigo (jednostka supramentalna, z której jedna z nich to Redondela i należy do jednej z gmin założycielskich), Galicji, w regionie i obszarze metropolitalnym Vigo.

Miasto Redondela jest stolicą miasta i znajduje się w parafii Santiago de Redondela. Obszar miejski został przedłużony o 51,9 km2. W roku 2015 liczyło 29 607 mieszkańców w gminie i 7376 mieszkańców poza nią. W tym roku była czwartą najbardziej zaludnioną gminą prowincji, po Vigo, Pontevedra i Vilagarcía de Arousa. Gmina leży pomiędzy dwoma pierwszymi, a wioska jest 13 km od Vigo i 20km od Pontevedra.

Lokalizacja


Redondela znajduje się przy ujściu Vigo (wyspa San Simón i most Rande).
Gmina leży na południowym zachodzie Galicji, na południowym brzegu ujścia Vigo, tuż obok zatoki San Simón, gdzie znajduje się archipelag o tej samej nazwie. Przepływa tam też rzeka Alvedosa. Powierzchnia miasta wynosi 52,1 km ² i jest na północ od Sotomayor, na wschodzie od Pazos de Borbén, na południu przez Mos i na Vigo, a na zachodzie przez ujście rzeki Vigo. Ludność miasta zamieszkuje 47 dzielnic i skupiona jest w 13 parafiach. Większość parafii ma charakter wyraźnie wiejski, chociaż rozrost centrum miejskiego przekształca okoliczne parafie w bardziej mieszane.

REDONDELA-1

Historia miejska

Korzystano zawsze z hojnych warunków rolniczych, które daje zbieg rzek Alvedosa i Maceiras, a także położenie u wylotu starej rzymskiej drogi, która łączy Tuy z Pontevedra i drogą Bayona; gdzie zrodziło się centrum Redondeli. Wieki później, około XIII w., pojawiły się kolejne grupy ludności, znane jako Redondela Nova lub Vilanova.

Większość z nich należała do wioski rybackiej, a dowodem na to jest lokalizacja Plaza de Abastos, oraz ujście rzeki Redondela.
Historycznie i do czasu utworzenia grupy sądowej Redondela, Redondela Vella lub Vilavella należało do diecezji Tuy, podczas gdy reszta parafii wraz z Redondela Nova należała do łacińsko-katolickiej archidiecezji Santiago de Compostela.

Klimat

Klimat jest oceaniczny, z łagodnymi zimami i deszczowymi i gorącymi latami, ale nie ekstremalnymi latami, ponieważ temperatury zazwyczaj nie przekraczają 35 stopni. Morze wprowadza łagodzące działanie klimatu, zmniejszając różnicę temperatur latem i zimą.

Orografia

Orografia Redondeli jest dość nieregularna z powodu tektoniki i znajduje się w strefie przejściowej. Równina zastępuje wzniesienia i depresje terenu, chociaż w wyniku wielkiej erozji są jednak wysokie szczyty lub góry. Parafie Cedeira i Trasmañó to te, które są położone na większej wysokości.


Można podzielić gminę na trzy części:

Nadbrzeżny pas biegnie wzdłuż linii brzegowej. Są to nieregularne, przemienne tereny, takie jak plaża Cesantes lub Arealonga, w Chapela, z obszarami klifowymi, w pobliżu Cieśniny Rande, w parafii Trasmañó.
Centralny pas, który znajduje się na terenie Depresji Meridian. Najwyższe miejsca w tym pasie to Coto Ferreira (449 m) i Pico de San Vicente (448 m), których średnia wysokość wynosi od 200 do 400 metrów.

Wschodnia krawędź, która jest najbardziej śródlądowa, graniczy z gminami Pazos de Borbén i Fornelos de Montes, bardziej górzystymi niż Redondela. W tej pasie najwyższe szczyty to odpowiednio: Poza da Rega (442 m), Monte Picapedroso (432 m) i Penedo das Cancelas 
(382 m).

Góra Peneda, w Viso, z 329 m wysokości nie jest jednym z najważniejszych szczytów, ale stoi samotnie i bardzo efektownie w środku doliny, wyróżniając otaczającą ją ziemię. Ponadto Mount Baltar od 2008 roku jest stacją meteorologiczną

Imprezy

Los maios jest popularną imprezą galicyjską, która stanowi część tak zwanego Ciclo do Maio, pory wywyższenia roli natury na początku wiosny. Każdego roku w Redondeli odbywa się konkurs meksykańskich kompozycji kwiatowych coplas.
Lixorrock to festiwal muzyczny na wolnym powietrzu, w którym prezentują się lokalne grupy muzyczne.
Redondela „w skrócie” - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Filmów Animowanych.

REDONDELA-HISZPANIA

Festiwale

Redondela en Curto - Redondela - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.
Międzynarodowy Festiwal Marionetek Redondela – odbywa się w Redondela pod koniec maja i na początku czerwca.
Festiwal Millo Verde – również w Redondela na początku czerwca.
Teatrarte - Redondela - festiwal teatralny.
Nadal Cultural -w Redondela Navidad.
Noce w Viaducts – w Redondela Verano.
Entroido de Verán (letni karnawał) - Redondela Agosto.
Noc Lui Meiga - O Viso. Redondela. Ostatnia sobota sierpnia - folklor i muzyka tradycyjna.
Lixorrock - Lato Redondela - Festiwal Muzyki Plenerowej.
Musicarte - Redondela September - Festiwal Muzyki i Sztuki.

Festiwale kulinarne

Magosto - Redondela – listopad.
Fiesta da Oreja - Cedeira – grudzień.
Fiesta de la Manzana - San Estevo de Negros - pierwszy weekend października.
Święto marynarza – Cesantes.
Fiesta del Mejillón - koniec września.

Inne imprezy

Festa do Samaín – Redondela, 31 października.
Mayos – Redondela, 1 maja.
Entroido – Redondela, luty.
Entroido de verán – Redondela, pod koniec sierpnia.

Festiwale religijne

Święto Santa María de Reboreda – Reboreda, w połowie sierpnia.
Fiesta del Carmen – Chapela, koniec lipca.
Święto Bolesnych - El Viso - pierwszy weekend września.

Parafie

Cabeiro
Cedeira
Cesantes
Chapela
Negros
Quintela
Reboreda
Redondela
Saxamonde
Trasmañó
Ventosela
Vilar de Infesta
Viso

Santiago de Redondela jest najmniejszą parafią w mieście, ale centralną, najważniejszą. Najbardziej zaludnioną parafią jest Chapela, natomiast największy obszar obejmuje Reboreda.

Urodzeni w Redondeli

Iago Bouzón - hiszpański piłkarz.
Pablo Couñago - hiszpański piłkarz.
José Ángel Egido - aktor hiszpański.
Reveriano Soutullo – kompozytor.
Marcos Serrano - hiszpański kolarz szosowy.
Ignacio Ramonet - hiszpański dziennikarz, czołowa postać ruchu alterglobalistycznego.

REDONDELA

Polityka

Miejska korporacja Redondela, na którą składa się 21 radnych, zawsze charakteryzowała się dużą umiejętnością porozumienia się między sobą. Pierwszym burmistrzem konstytucyjnym był Xaime Óscar Máximo Rei Barreiro (partie Unidad Galega w 1979 r. I PSOE z 1983 r.), który w latach 1979-1995 pełnił obowiązki włodarza miasta. W latach 1996-1999 został zastąpiony przez Amadoirulegio (PPdeG), w wyniku wotum nieufności, jakie wówczas otrzymał. Partia PPdeG działa od 11 lipca 2011.

Pomniki historii

Wiadukty Redondela
W granicach Redondela znajdziemy dwa wspaniałe wiadukty kolejowe zbudowane w XIX wieku: wiadukt z Madrytu i wiadukt Pontevedra. Od 1978 roku oba są wymieniane jako zabytki kultury. Najstarszym jest wiadukt z Madrytu. Jego konstrukcja połączyła ówczesną awangardową technikę kutego żelaza z metalem, z którego wykonane są główne bele, oraz struktura sieciowa na której stoi, a także tradycyjne wykonania kamieniarskie na filarach, na których spoczywa cała metalowa krata.

Jego budowa rozpoczęła się w 1872 roku, a skończyła 30 czerwca 1876 r. Ma długość 255,89 metrów. Przez wiele dziesięcioleci w Redondela mówiono, że jeden z podwykonawców tej pracy, Pedro Floriani, rzucił się z wiaduktu, gdy powiedziano mu, że nie dostanie zapłaty, ponieważ nie był dobrze przygotowany i nie mógł wejść do służby.

Floriani nie zmarł po samobójczej próbie tylko krótko później, ale widział jeszcze pociągi jeżdżące po wiadukcie. Działanie wiaduktu Pontevedry zostało zainaugurowane 30 czerwca 1884 r. Stanowił on przedłużenie trasy z Pontevedra do Redondela i Vigo. Krótszy niż wiadukt w Madrycie, Pontevedra również różni się tym, że metalowa płyta jest podparta metalowymi filarami. W 1899 roku, wraz z otwarciem części Carril-Pontevedra, będzie można jechać z Santiago do Vigo lub z Santiago do Madrytu.

Dziedzictwo

Jedną z cech charakterystycznych gminy jest obfitość elementów patrymonialnych o charakterze obywatelskim i religijnym, między którymi wyróżnia się pazos i kościoły parafialne lub klasztor z Vilavelli oraz elementy popularnej architektury religijnej, jak na przykład krucyfiks lub spichlerze.

Wykaz krzyży w gminie Redondela prezentuje się następująco:

Reboreda: 10 krzyży.
Cesantes: 5 krzyży, 1 niski krzyż i 1 popiersie.
Viso: 5 krzyży, 2 wysokie krzyże i 1 kije brambles.
Cedeira: 2 krzyże i 2 dolary kiszonek.
Redondela: 5 krzyży i 1 wiśnia.
Chapela: 2 krzyże i 1 wiśnia.
Cabeiro: 2 krzyże i 1 niski krzyż.
Quintela: 2 krzyże i 1 niski krzyż.
Saxamonde: 1 kalwaria, 1 krzyż i 1 popiersie.
Trasmañó: 1 krzyż i 2 wysokie krzyże.
Szyba przednia: 2 krzyże.
Vilar de Infesta: 2 krzyże.
Santo Esteban de Negros: 1 krzyż.

Kościoły

W gminie Redondela znajduje się co najmniej jeden kościół dla każdej parafii, o szczególnych cechach i elementach patrymonialnych, które zawiera każdy z nich. Pośród nich należy podkreślić znaczenie kościoła parafialnego w Santiago de Redondela i barokowego kościoła w Cedeira.

Parafialny kościół Santiago de Redondela: znajduje się w Starym Mieście, w najwyższym miejscu, położony w centrum Santiago. Jego historia sięga XVI wieku. Został zbudowany w stylu gotyckim, ale też wielokrotnie modernizowany.

Kościół parafialny Cedeira: zbudowany przed XVIII w.
Klasztor w Vilavella: położony w parafii w Vilavella, w pobliżu centrum Redondela, został założony w 1501 roku i zajęty przez zakonnice z San Lorenzo Justinian. Z pierwotnego układu zachowanych jest pięć sekcji kościoła.

Jaskinie

Jaskinia Coto Do Corno
Rastro Monte Do Castro
Monte da Peneda Rupestre, o kulturowym zainteresowaniu.
Rupestre Nogueira

Ciekawe miejsca

Wyspa San Simon
San Simon Cove
Most Rande

Kolejne atrakcje i miejsca jakie warto zobaczyć to z pewnością:

- Pescanova
- Faro de Vigo
- Lotnisko Vigo
- Gastronomia prowincji Pontevedra

Gazety Redondeli

1883 – "Echo Redondeli". Jego redaktorami byli Jacinto Mos, Manuel Mos i Juan Otero Milleiro. Administrator: Pedro Otero.
1884 - "El Alvedosa" Jego redaktorzy: Juan Jose Crespo, Antonio Orellana, Fernando Alfaya Perez, Ramón Lorenzo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij