Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Riveira

Riveira w Galicji w pólnocno zachodniej Hiszpanii. Riveira (oficjalnie Ribeira) to gmina w Galicji (Hiszpania), położona na zachodnim wybrzeżu prowincji La Coruña, w regionie Barbanza. Jego stolicą i najbardziej zaludnionym ośrodkiem miejskim jest Santa Eugenia (Santa Uxía de Ribeira, oficjalnie w języku galicyjskim).

Jest to jedna z najbardziej wysuniętych na południe wysunięć prowincji. Ogranicza się do gmin Puebla del Caramiñal i Puerto del Son. Ma jeden z najważniejszych portów rybackich w prowincji, a nawet w Europie. Tu też odławia się tuńczyka przeznaczonego do produkcji w firmach produkujących konserwy z nich.

Jest jedną z najbardziej zaludnionych gmin w prowincji po wielkich miastach. Oferuje ważne usługi administracyjne, delegacjędzielnicową Skarbu Państwa oraz trzy sądy pierwszej instancji.
Gmina jest administracyjnie podzielona na dziewięć parafii; Aguiño, Artes, Carreira, Castiñeiras, Corrubedo, Oleiros, Olveira, Palmeira i Riveira.
W naturalnym planie ma ważne plaże, takie jak Coroso, Touro, Castiñeiras, Vilar i Aguiño.

Nazwa miejsca

Ribeira jest galicyjskim słowem cognata z Castellano ribera, obie z łacińskiego słowa RIPARIA, "margines i brzeg morza i rzeki". Ten fakt jest udokumentowany po raz pierwszy w tekście podanym w 1387 r. W języku galisyjskim: pozycja nakazana Sta. Ougea de Ribeira waga wosku w huun frolal et outra funta azeite. Formularze napisane mają ogólny charakter tego toponimu do 1607, kiedy forma Santa Eugenia de Riveira jest udokumentowana po raz pierwszy.

RIBEIRA

Od tej chwili, w wspomnieniach do tego portu i parafian, pisane formy są naprzemiennie z tak, jak w słowniku Madoz, 7 i vee. 11 listopada 1984 r. sformalizowano "Santa Uxía de Riveira", będąc burmistrzem Riveira, socjalistą, Ventoso Marino. Wniosek został poparty przez radnych trzech partii z przedstawicielstwem lokalnym, Psoe, Popular Alliance i BNG, po raporcie oficjalnego kronikarza Carlosa Garcíi Bayóna, który argumentował użycie "v". Jednak zgodnie z art. 10 ustawy o normie lingwistycznej i dekretu z 189/2003 Junta de Galicia użycie "b" jest jedynym urzędowo dopuszczalnym. Formularz "Ribeira" został ratyfikowany przez Valedor do Pobo 7 listopada 2012 r., W którym wezwał on gminę do używania nazwy miejsca "b"

Z drugiej strony, Uxía jest lokalną galicyjską ewolucją starożytnego galicyjskiego Ougia, z kolei ewolucją grecko-łacińskiego imienia Eugenia. Kościół parafialny poświęcony Santa Eugenia jest cytowany po raz pierwszy w XIII wieku w formie Sancte Eugenie de Carraria: "de tota nostra hereditate quantam habemus w willi que uocatur Dayam w zgodzie Sancte Eugenie de Carraria est est terra Pistomarchos "

Historia

Rejestr dziesięciny kościoła, datowany na 1438 r., jest jednym z pierwszych dokumentów, w których pada nazwa tej miejscowości. Jako port rybacki nie miała Riviera wielkiego znaczenia aż do końca XVIII wieku, kiedy to stała się jednym z najważniejszych miejsc w Galicji. W tym czasie kupcy z Katalonii osiedlili się w wiosce i stworzyli kwitnąca gospodarkę płodami morskimi, z którego wywodzi się obecny przemysł konserwowy Ribeirão.

W 1906 r. Król Alfons XIII nadał Santa Eugenia de Riveira tytuł miasta za "rozwój przemysłu i handlu". Mówi się również, że otrzymało ono miano "bardzo szlachetnego, bardzo lojalnego i bardzo humanitarnego miasta" w 1921 roku, po wysiłkach na rzecz ratowania ocalałych ze statku Santa Isabel, rozbitków w pobliżu wyspy Sálvora.

Ekonomia

Ekonomicznie Riveira uzależniona jest w dużej mierze od morza. Jest najważniejszym portem przybrzeżnym w Hiszpanii i trzecim w Europie. Ważnym źródłem dochodów jest też hodowla małży i turbota. Miasto rozwija również równolegle sektor turystyczny.

Demografia

Ludność gminy liczy 27 430 mieszkańców. Istnieje duża liczba emigrantów z Rivera, mieszkających za granicą, głównie w Newark, New Jersey i Buenos Aires (Argentyna)

Parafie gminy

Santa Uxía de Ribeira
Aguiño
Artes
Carreira
Castiñeiras
Corrubedo
Oleiros
Olveira
Palmeira

Turystyka

W ostatnich latach sektor turystyczny skupił się na stolicy gminy - Barbanzy.
Ślad przeszłości można odnaleźć odwiedzając Dolmen de Axeitos lub "Partenon Megalityczny", jak nazwał go później oficjalny kronikarz gminy Carlos García Bayón. Resztki kultury Castro - castros - rozsiane są po całym terytorium riveirense, które wraz z petroglifami usatysfakcjonują turystę szukającego zabytków kultury, dokumentujących przeszłość.

RIBEIRA

Turysta, który stara się obserwować piękno krajobrazu, w Riveira znajdzie dobry punkt wyjścia. Park Naturalny Wydm Corrubedo i laguny Carregal i Vixán oferują zwiedzającym, 1000 ha parku i 5 km wybrzeża, wśród których trzeba podkreślić największą ruchomą wydmę na półwyspie na północny zachód od centrum. Rozciąga się na przestrzeni 1,2 km posiadając najczęściej 15 m wysokości.

Warto dodać również w tym miejscu, że część terytorium Riveira leży na terenie - Isla de Sálvora - w Parku Narodowym Wysp Atlantyckich (założonym w 2002 r.). Dla osób lubiących naturalne przestrzenie gwarantowane jest tam godne pozazdroszczenia środowisko naturalne.

Letni wypoczynek i ilość przybywających na niego turystów osiąga maksimum wraz ze świętem Festa da Dorna (24 lipca), ogłoszonym w 2005 roku jako Festa de Interese Turístico de Galicia. W wydaniu z 2008 r. (LX singladura partii) Hiszpania Directo (program hiszpańskiej telewizji ) powiedziano, że w tamtym roku na imprezie bawiło się 60 tys. ludzi. W ten sposób populacja tego miasta liczącego 27 000 mieszkańców jest podwojona.

Podobnego charakteru ludność zalewa miasto i pobliskie tereny przy okazji regat łodzi wykonanych z najbardziej niezwykłych materiałów i form, lotów bez silnika, i niekończących się zajęć, które są prawie codziennie uzupełniane popularnymi koncertami ludowymi.

Zaledwie kilka dni później (1 tydzień sierpnia) w centrum odbywa się letni festiwal, podczas którego targi rozrywki zlokalizowane w centrum miasta nadają kolorytu i uzupełniają działalność kulturalną i sportową wyznaczonych świątecznych dni. W każdym razie jest to tylko zarys możliwości wypoczynku, którymi można cieszyć się i cieszyć się w Ribeira - najczęściej w sezonie letnim. Można właściwie powiedzieć, że w każdy weekend Ribeiro oferuje turystom możliwości aktywnego i bardzo ciekawego spędzania czasu.

Osobistości

Andrés Torres Queiruga, teolog i pisarz.
Manuel Blanco Fernández (Manolito "El Pescador"), śpiewak.
Fran González, piłkarz.
José Ramón González, piłkarz.
Carlos Callón, polityk i pisarz.
Lidia Suárez Sobrido, biolog.

Plaże gminy
Plaża Coroso
Plaża del Touro
Plaża Secada
Plaża Ameixida
Plaża Mosqueiros
Plaża Castiñeiras
Plaża Castro
Plaża Corna
Plaża Vilar
Plaża Ladeira
Plaża Baluarte
Plaża Río Azor.


Miasta partnerskie

W kraju - Adeje, Hiszpania
W Stanach Zjednoczonych Newark, New Jersey, USA
Partnerskim miastem Riveira jest Abaida w Walencji. Miejscowości te weszły w związek w 2006 r. z okazji setnej rocznicy nadania praw miejskich, przyznawanego przez HRH Alfonso XIII 23 marca 1906 r obu miejscom.

Gastronomia

Dzięki temu że gmina znajduje się przy ujściu rzeki Ría de Arosa, może być uważana za największą produkcję skorupiaka w Hiszpanii. Nie trzeba dodawać, że jego gastronomia będzie ściśle związana z morzem. Opiera się na prostocie, ponieważ prawdziwy smak to efekt zestawieniaa jakości produktu z gwarancją świeżości.

RIBEIRA-3

Gastronomia La Coruñy to zestaw potraw, przygotowań i kulinarnych zwyczajów prowincji (Galicja), ograniczonej od północy i zachodu przez Ocean Atlantycki. Typowa jest na przykład Galicyjska empanada, która w każdej prowincji jest wykonana z charakterystycznym nadzieniem najbardziej popularnego składnika dla niej (w La Coruña jest zrobiona z minogi). Wśród składników ciasta Coruña znajdziemy placek Santiago. Jednymi z symbolicznych warzyw w prowincji galicyjskiej są papryki Padrón. Przez tereny gminy przebiega trasa jakobińska, która jest uważana za źródło przekazywania wiedzy kulinarnej.

Historia gastronomii

Jednym z najlepszych popularyzatorów tradycyjnej kuchni La Coruña jest Manuel María Puga y Parga (alias picadilo), który opisywał niektóre z jej przepisów już pod koniec XIX wieku i na początku XX.

Składniki kuchni

Podstawowymi składnikami są chleb, wino, mięso lub ziemniaki. Kontakt z Oceanem Atlantyckim zapewnia obfite owoce morza i ryby. Wiele składników morskich pochodzi z wybrzeży Galicji w Rías Altas. Wśród produktów mleczarskich prowincji znajduje się ser tetilla i Arzúa-Ulloa.

Wędliny

Wśród mięs wołowych warto wspomnieć o tym wyprodukowanym z bydła domowego. Przykładem jest tak zwana galicyjska wołowina. W mięsie wieprzowym tradycyjnie pochodzi z uboju, można go znaleźć w kiełbasach i lacones, bardzo popularny jest empanada de raxo (wypchana polędwiczka wieprzowa). Szynki z obszarów górskich są zwykle wędzone. Pieczona szynka (chleb z petui) zwykle w La Coruña od połowy XX wieku.

Ryby i owoce morza

Popularną rybą z regionu jest turbot zwany też bażantem morskim. Zawierają go też niektóre odrębne potrawy, takie jak na przykład gulasz lub żabnica z morszczuka (zwana Caldeirada). Wśród owoców morza są małże, pateiros (zwany: krab od ujścia), bernikle, ostrygi, lubrigantes (Homary), kraby, krewetki, małże i przegrzebki.

Popularne są spreparowane sardynki, placki Xouba (Xouba to małe sardynki), sardynki lañadas (czyli czyste i palone). Cuttlefish z papryką w ramach połowów rzecznych łososia z Ulla.
Skorupiaki mają różne odmiany, takie jak kraby pająkowe, homary norweskie, kraby itp. Wszystkie słyną z jesiennych i zimowych skorupiaków. Naturalne przegrzebki gotowane są z wodą morską. Jedną z potraw starych jest ośmiornica. W gminie Mugardos ośmiornica składa się na mugardesa6 wariant ośmiornicy do Galicyjczyka), która ma imprezę w połowie lipca. Ośmiornica z alladą (allada jest sosem z chlebem)

Warzywa i owoce

Najpopularniejszym warzywem w prowincji jest papryka o nazwie: Padrón pepper. Zazwyczaj jest on sprzedawany w gminie Padrón. Zwykle jest spożywany z solą. W niektórych dolinach prowincji uprawiana jest kukurydza, a także inne uprawy ogrodnicze, takie jak ziemniaki (zwane w prowincji jako skrzynia). Zupa galicyjska jest bardzo popularna. Naczynia zwane afreitas, które są płatkami płatków owsianych.

Napoje

Napoje koncentrują się na dwa typy: z jednej strony wina, które ma kilka wyznań pochodzenia: Monterrey, Valdeorras, Rías Baixas, Ribeiro i "Viño da Terra de Betanzos" oraz stulecia lokalnej piwa marki Estrella Galicia.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij