Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ferrol

Ferrol w Galicji - przewodnik po mieście i co robić w Ferrol na północno zachodniej Hiszpanii.
Planujecie najbliższy urlop? Może wybralibyście się do pięknej, słonecznej i bardzo interesującej dla miłośników zwiedzania, Hiszpanii? Południowe wybrzeże i piękne, gorące wyspy archipelagu Balearów i Wyspy Kanaryjskie, to przecież również idealne miejsce aby nie tylko spędzić gorące wakacje, ale również przeprowadzić się tutaj na stałe. Półwysep Iberyjski - Hiszpania to nie tylko południowe wybrzeże i piękne hiszpańskie wyspy, ale również północne i środkowe rejony, takie jak przepiękna i popularna Galicja.

Północna część Hiszpanii

Galicja jest wspólnotą autonomiczną Hiszpanii, regionem geograficznym i krainą historyczną zarazem, w którym jednym z głównych ośrodków administracyjnych i kulturalnych, a na pewno najpopularniejszym jest Santiago de Compostela, cel jednej z najbardziej popularnych pielgrzymek w tej części Europy, inne większe miasta to A Coruna, Vigo i Lugo. Galicja dzieli się na cztery prowincje - A Coruna, Lugo, Ourense i Pontevedra.

Uroku Galicji dodaje Ocean Atlantycki, którego fale rozbijają się o brzeg od północy i zachodu Półwyspu Iberyjskiego. Temperatury w Galicji co prawda nie przypominają tych z Teneryfy, Majorki, czy choćby któregoś kurortu nadmorskiego południowych wybrzeży Hiszpańskich, ale na tle aury w Polsce, nie powinniście narzekać. Latem temperatury sięgają tutaj 23 stopni Celsjusza, zimą nie spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Ocean Atlantycki nie zawsze nada się do kąpania, ale jest to miejsce idealne na spokojny wypoczynek.

FERROL

Ferrol, miasto urodzin Generała Franco

Niedaleko od wód Oceanu Atlantyckiego nad zatoką Ferrol na północy wschód od La Coruna znajduje się malownicze miasteczko Ferrol. Na Atlantyckim wybrzeżu, na północy Hiszpanii możecie również wypocząć, mimo, że miejscowości nadmorskie nie są takimi kurortami jak te na południu. Ferrol to miasteczko pełne kontrastów, korzeniami Ferrol jest mała wioska rybacka i do dzisiejszego dnia na jego ulicach widać jej tradycję, kulturę i historię. Miasto Ferrol znane jest z pewnego faktu, jest to miejsce narodzin słynnego generała Francisco Franco.

Generał Franco urodził się tutaj w 1892 roku, w rodzinie z tradycjami marynarskimi, w klasie średniej.
Pierwsze wzmianki o Ferrol pochodzą z pism datowanych na I wiek, autorstwa Titusa Pomponiusza Mela, rzymskiego geografa. Historyczne wydarzenia związane z Ferrol to między innymi rok 1577 kiedy Filip II nakazuje budowę fortu San Felipe w Ferrol, co miało uniemożliwić wpłynięcie do zatoki i zaatakowanie miasta przez wrogie jednostki.

Kolejny fakt historyczny to 1588 rok, kiedy część Wielkiej Armady z Hiszpanii, schroniła się w Zatoce Ferrol. Sześć lat później w 1594 roku flota angielska zajęła zatokę i miasto Ferrol. W 1726 roku Król hiszpański Filip V, rozkazał wybudowanie stoczni w Ferrol, a w 1749 roku Ferdynand VI nakazał budowę stoczni Astilleros del Norte de España, miasto wówczas stało się stolicą Departamentu Morskiego Hiszpanii. Od tamtej pory próby przejęcia stoczni i miasta przez flotę angielską, spełzły na niczym, obrona zatoki Ferrol i miasta Ferrol okazały się spełnić swoją rolę.

Zwiedzanie Ferrol

Jednym z fajniejszych miejsc w Ferrol jest wspomniana twierdza Castillo de San Felipe, wybudowana w 1577 roku na zlecenie Filipa II, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Castillo de San Felipe został zbudowany w czasach walk o hegemonię na morzach i oceanach państw europejskich. Zrekonstruowany został w latach 1731 – 1755 przez Francisco Montaigu. Jest to ogromna twierdza obronna postawiona na brzegu wód Zatoki Ferrol.

Zadaniem Castillo de San Felipe była obrona portu Ferrol oraz miasta Ferrol, przed wpłynięciem wrogich flot do Zatoki Ferrol. Twierdza usytuowana jest na stosunkowo małym przesmyku między dwoma brzegami wejścia do zatoki. Na drugim brzegu znajduje się natomiast Castillo de la Palma, więc zatoka była chroniona z obu stron. Co prawda, Castillo de la Palma nie było uzbrojoną twierdzą, spełniała tylko funkcję wartowni i miejsca obserwacji, ale znacznie poprawiało to bezpieczeństwo. W XX wieku twierdza Castillo de San Felipe pełniła funkcję wojskowego więzienia, kiedy jednak została opuszczona, nie pełniła już funkcji militarnych, oddelegowani żołnierze jedynie dbali o zachowanie twierdzy w dobrym stanie, aż do czasu oddania Castillo de San Felipe w ręce miasta Ferrol.

Turyści chwalą sobie zwiedzanie Castilo de San Felipe za dość specyficzną atmosferę tego miejsca, jeśli traficie na moment, kiedy będzie przepływał tędy duży okręt do Ferrol, na pewno spodoba się Wam ten widok. Od 22 kwietnia 1949 roku twierdza wpisana jest do rejestru hiszpańskiego dziedzictwa historycznego. Twierdzę znajdziecie pod adresem Lugar San Felipe, s/n, 15402 Ferrol, La Coruña.

KONTROWERSYJNY-POMNIK-FRANCO-FERROL

W Ferrol znajdziecie również katedrę San Xulian, wybudowaną w XVIII wieku. Katedra została wybudowana w stylu manierystycznym, który charakteryzował się dążeniem do doskonałości, oraz wyrafinowaniem i swobodą form. Katedra San Xulian zaprojektowana została przez Juliana Sancheza Borta.

W Ferrol znajdziecie również Museo Naval, czyli Muzeum Marynarki Wojennej, które znajdziecie pod adresem Rúa Taxonera, 0, 15401 Ferrol, A Coruña. Muzeum otworzono 5 marca 1986 roku i do dnia dzisiejszego możecie podziwiać między innymi zachowane ponad sto sztuk artylerii morskiej, a także inne historyczne eksponaty. Co ciekawsze wstęp do muzeum jest darmowy, ale organizatorzy przyjmują dobrowolne datki na utrzymanie muzeum, przyjęło się, że jest to średnio 3 euro, ale nie jest to obowiązkowy koszt biletu, tylko dobra wola gości. Do muzeum możecie przyjść od wtorku do piątku od 9:30 do 13:30, oraz w soboty od 10:30 do 13:30.

Innymi atrakcjami turystycznymi w Ferrol są Exposición Nacional de la Construcción Naval – wystawa przemysłu stoczniowego, a także muzeum w Ferrol to Museo de la Sociedade Galega de Historia Natural – muzeum historii naturalnej. Możecie również zwiedzić Molins Kanton, Barrio de A Magdalena, starą dzielnicę z XVIII wieku, z zachowanymi budowlami i szachownicą małych uliczek. Znajdziecie tutaj również Ermita de Chamorro na Górze El Monte de Chamorro, z której rozciąga się przepiękny widok na miasto i całą okolicę Ferrol.

Jeśli jesteście natomiast miłośnikami kultury i sztuki i nawet na wakacjach chcielibyście iść do teatru lub posłuchać pięknych arii operowych, w Ferrol znajdziecie kilka ośrodków kulturalnych. Jednym z nich jest Centro Cultural Torrente Ballester, które mieści się w dawnym szpitalu Hospital de Caridad i skupia w sobie wszelkie rodzaje i formy sztuki. Innym ośrodkiem kulturalnym jest Teatro Jofre, wybudowany został w 1892 roku, a otworzony ponownie całkiem niedawno, bo w 2005 roku. W Teatro Jofre jest 556 miejsc i będziecie mogli tutaj wysłuchać opery, operetki, a także obejrzeć inne występu muzyczne wszelkiego rodzaju. Innymi ośrodkami kulturalnymi w Ferrol są Auditorio de Ferrol, Centro Civico de Caranza, czy Centro Cultural Carvalho Calero. Każde z tych miejsc może Was zachwycić, a jeśli sprowadzicie się tutaj na stałe, na pewno będziecie częstymi gośćmi tych miejsc.

Aktywny wypoczynek w Ferrol

Jeśli będziecie w Ferrol, udajcie się na plażę Caranza. Jest to najpopularniejsza plaża w najbliższej okolicy Ferrol, najbardziej oblegana, ale jednocześnie najlepiej urbanizowana i z najlepszymi udogodnieniami. A co może wydawać się jeszcze ważniejsze, jest to najdłuższa plaża w okolicy i ma 600 metrów długości i 30 metrów szerokości, plaża ma złoty piasek, a wody plaży są bardzo spokojne.

Plaża jako jedyna posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na plaży znajdziecie toalety, prysznice, plaża jest sprzątana i znajdziecie na niej mnóstwo koszy na śmieci, a przy plaży rozciąga się pasaż z knajpkami, barami i punktami usługowymi.

Warto udać się na plażę Carino, o długości 90 metrów i szerokości 25 metrów. Plaża jest średnio oblegana i częściowo zurbanizowana. Podłoże plaży co prawda jest mieszanką złotego piasku i skał, ale wody przy plaży są bardzo spokojne, co sprzyja pluskaniu i zabawom najmłodszym pociechom. Na plaży znajdziecie toalety i prysznice. Plaża jest regularnie sprzątana i znajdują się na niej kosze na śmieci, co sprawia, że plaża może być strzałem w dziesiątkę, jeśli tutaj będziecie.

Jedną z fajniejszych i polecanych plaż jest mała plaża A Caseta, ze złotym piaskiem i bardzo spokojnymi wodami. Obłożenie na plaży jest dość niskie, dlatego, że plaża nie jest całkiem zurbanizowana i nie może pochwalić się udogodnieniami, do których często jesteśmy przyzwyczajeni.

FERROL

W Ferrol znajdziecie też piękną plażę Os Olmos, o długości 100 metrów i szerokości 20 metrów. Plaża ma czarny piasek, a wody są spokojne. Niestety z powodów związanych ze środowiskiem, kąpanie się na plaży Os Olmos nie jest wskazane. Turyści wybierają Os Olmos głównie ze względu na jej klimat i małe obłożenie innymi turystami. Przy takim małym zainteresowaniu plażą, można tutaj spokojnie wypocząć, pospacerować i oddać się rozmyślaniom, spacerom i obcowaniu z naturą.

Nieco dalej od Ferrol znajdziecie jeszcze dwie plaże Esmelle i Fragata, obie piaszczyste na otwartym oceanie, a co za tym idzie, z już mniej spokojnymi wodami. Obie plaże są częściowo zurbanizowane i posiadają wiele udogodnień, takich jak prysznice, czy toalety.

Pobyt w Ferrol

Jak już tutaj będziecie, spędzicie swój wolny czas w każdym możliwym miejscu, a będziecie mieli jeszcze mało, to przy Rua Magdalena, 12, 15402 Ferrol, A Coruna, znajduje się Oficinas de Turismo, biuro informacji turystycznej, gdzie pracownicy mogą Wam zaproponować dziesiątki innych miejsc do zwiedzenia i ciekawych atrakcji.

Biuro informacji turystycznej otwarte jest od 1 lipca do 30 września w godzinach od 10:00 do 14:00 i od 16:00 do 20:00, oraz w okresie zimowym od 1 października do 30 czerwca w godzinach od 10:30 do 14:00 i od 16:00 do 18:30. Być może po wizycie w Oficinas de Turismo traficie na prawdziwe turystyczne perełki, a nawet jeśli nie, nie będziecie żałować czasu spędzonego w Ferrol.

Ferrol to miasteczko oddalone od La Coruna o 52 kilometry, co sprawia, że będąc tutaj, możecie spokojnie wypocząć z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie jesteście na tyle blisko dużego, popularnego miasta Galicji, że możecie do niego pojechać w każdej chwili i tam też spędzić swój wolny czas.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij