Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lugo

Miasto Lugo w Hiszpanii. Hiszpania to piękny kraj, który potrafi zachwycić nie tylko swoją kulturą i sztuką, ale przede wszystkim bogatą i wielowiekową historią. Wszędzie napotkacie piękne krajobrazy, malownicze miasta i miasteczka, przyjaznych ludzi i wyśmienitą kuchnię. Jeśli odwiedziliście już Andaluzję, czy Katalonię, być może tym razem nadszedł czas na Galicję i przepiękne miasta znajdujące się na północy Hiszpanii.

Na północy kraju znajdziecie dziesiątki wartych odwiedzenia mniejszych i większych miast i miasteczek. Jednym z miast na północy Hiszpanii, które warto zobaczyć, choćby przez chwilę jest miasteczko Lugo, zlokalizowane w północno – zachodniej części kraju, w prowincji o tej samej nazwie, której jest jednocześnie stolicą. Miasto leży w regionie Galicja, nad rzeką Minho. Rzeka ta jest stosunkowo znana wśród turystów, ponieważ na szlaku turystycznym przemierzającym Galicję, nad jej brzegami leży jeszcze inne przepiękne miasto – Ourense.

Lugo, stolica prowincji

Wracając jednak do miasta Lugo. Jest to czwarte pod względem ilości ludności miasto w Galicji. Historia Lugo sięga aż do czasów starożytnych Rzymian. Paullus Fabius Maximus, nadworny senator Oktawiana Augusta, założył tutaj jedną z rzymskich kolonii – Lucus Augusti. Kolonia ta miała powiększyć siły Cesarstwa Rzymskiego w tym regionie, a także północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Dzięki temu kolonia bardzo szybko stała się jednym z ważniejszych obiektów rzymskich w tej okolicy. Do tej pory zachowały się mury obronne miasta z tamtego okresu, co może świadczyć o tym, jak potężnym ośrodkiem było miasto w tamtych czasach.

Historia Lugo

Po okresie panowania Cesarstwa Rzymskiego miasto zostało opanowane przez Swebów, czyli germańskie plemię, później miasto zostało zdobyte przez Maurów, tak jak wiele innych miast hiszpańskich. W 741 roku, król Asturii, Alfons I Katolicki odbił miasto z rąk Maurów. W IX wieku Lugo stało się jednym z ważniejszych punktów na szlaku Camino Primitivo do Santiago de Compostela. To właśnie na podstawie wyglądu świątyni w Santiago de Compostela była zaprojektowana romańska katedra, która powstała w Lugo w XII wieku.

HISZPANIA-LUGO

Starożytne mury

Jeśli chcecie zwiedzić wszystkie zabytki w mieście, najlepiej zacząć od wspomnianych rzymskich murów obronnych. Jak już wspomniano, zostały one zbudowane za czasów panowania starożytnych Rzymian około I lub II wieku. Mury te są jednymi z najlepiej zachowanych rzymskich fortyfikacji w całej Hiszpanii, zaraz obok murów obronnych z Avila. W 2000 roku mury Lugo zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek unikalny w skali całego świata. Mury obronne mają długość dwóch kilometrów i aktualnie otaczają całe dzisiejsze Stare Miasto w Lugo. Grubość murów miejscami sięga do siedmiu metrów, a w najwęższym miejscu mury mają bagatela dwa metry grubości.

Jeśli chcemy się skupić na ich wartości obronnej, powinniśmy też przytoczyć ich wysokość, która również jest imponująca i mierzy od ośmiu do dwunastu metrów. Starożytne mury Lugo mają dziesięć bram oraz osiemdziesiąt pięć wież, czterdzieści sześć z nich jest antycznych i są one zachowane w stanie w jakim zostały wybudowane, trzydzieści dziewięć natomiast zostało przebudowanych. Dzięki temu murowi w przeszłości miasto dzielnie broniło się przez atakami Maurów, Swebów, a także normandzkich piratów. Dzisiaj mury są otwarte dla zwiedzających, można na nie wejść i okrążyć cała starówkę. Wstęp na mury Lugo jest darmowy, a wrażenia niesamowite.

Inne warte obejrzenia zabytki

Innym zabytkiem, związanym nierozłącznie z historią miasta jest romańsko – gotycka katedra Świętej Marii - Catedral de Santa Maria de Lugo, pochodząca z XII wieku. Katedrę projektował ten sam architekt, który projektował fasadę w Obradoiro w Santiago de Compostelo i jej budowę rozpoczęto w 1129 roku. Mimo, że była budowana na wzór katedry ze słynnego Santiago de Compostelo, z biegiem czasu dodawano do niej nowe elementy, które zgodnie z upływem czasu, były już w innym stylu, są to między innymi klasycystyczna fasada, barokowy krużganek, barokowa kaplica, a także renesansowe retabulum, czyli nastawa ołtarzowa, oraz chór. W katedrze w Lugo znajduje się alabastrowa figura Madonny o Wielkich Oczach – Virgen de los Ojos Grandes.
Jeśli będziecie w katedrze w Lugo, to naprzeciwko znajdziecie Palacio Arzobispal, Pałac Arcybiskupi, wybudowany w XVIII wieku. Pałac wygląda jak okazały arystokratyczny galicyjski dom.

Trzeba przyznać, że zarówno Palacio Arzobispal jak i katedra w Lugo nadają ciekawy charakter placowi Santa Maria, przy którym stoją.
Innym zabytkowym obiektem religijnym jest kościół Santo Domingo – Iglesia de Santo Domingo, pochodzący z XIII wieku. Został on zbudowany w stylu gotyckim i romańskim. Kopuła i ołtarze kościoła są barkowe, to właśnie w jednym z ołtarzy wystawiono obraz XVIII wiecznego galicyjskiego malarza, Antonio Garcii Bouzasa. Kościół stoi przy Plaza Santo Domingo, placu, który wraz z Plaza Maior tworzą swoiste serce starego miasta Lugo.
Jeśli przejdziecie się na wspomniany plac Plaza Maior zobaczycie jeszcze inny zabytkowy budynek – Ratusz miasta Lugo.

W czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego na Plaza Maior prawdopodobnie był amfiteatr, po którym niestety dzisiaj nie ma większych śladów. Ratusz Lugo został wybudowany w 1738 roku w stylu świeckiego baroku galicyjskiego przez Lucasa Ferro Caaveiro. Budynek jest bogaty w formie, zdobiony jest wieżyczkami, półkolistymi łukami, nad którymi czuwają gargulce. W 1873 roku do ratusza dodano wieże zegarową. Na Plaza Maior możecie odwiedzić liczne kawiarnie, restauracje, sklepiki, a także pospacerować lub usiąść i delektować się każdą wolną chwilą i chłonąć atmosferę miasta.

Jeśli zwiedzicie już wszystkie zabytki w Lugo, nie odchodząc daleko od tematu historycznych budowli, historii, kultury i sztuki, możecie odwiedzić Museo Provincial, w którym możecie zobaczyć bogate zbiory, między innymi złote celtyckie naszyjniki, zbiory numizmatyczne, zegary słoneczne, ceramikę, zabytki zachowane z czasów starożytnych Rzymian, a także malarstwo galicyjskie. Jeśli będziecie w muzeum, na pewno Waszą uwagę przykuje ciekawa rzeźba, która przedstawia klęczącą chłopkę, która trzyma w rekach małą figurkę księdza.

LUGO-FOTO

Muzeum oferuje również gry i zabawy, a także edukację dla najmłodszych gości muzeum. Muzeum powstało w 1932 roku i mieści się ono w dawnym klasztorze San Fransico, ale połączono je z nowszymi zabudowaniami pazo, czyli galicyjskich tradycyjnych domów. Wstęp do muzeum jest darmowy. Godziny otwarcia zależne są od sezonu, w okresie jesienno – zimowo - wiosennym, czyli od września do czerwca muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:30 – 14:00, oraz 16:30 – 20:30, w sobotę zamykane jest pół godziny wcześniej, natomiast w niedzielę możecie tutaj przyjść między godziną 10:00 a 14:00. W okresie letnim, w lipcu i sierpniu, muzeum w niedziele jest zamknięte, w soboty otwarte w godzinach 10:00 – 14:00, natomiast w dni powszednie od 11:00 do 14:00 oraz od 17:00 do 20:00.

Przyjemności w Lugo

Jeśli będziecie mieli ochotę po prostu odpocząć, miasto Lugo i okolice mają wiele Wam do zaoferowania. Wszystkie tereny prowincji Lugo doskonale nadają się do uprawiania wszelkich sportów górskich, a także do uprawiania jazdy konnej. Okolice rzeki Minho słyną z licznych ośrodków SPA, a także uzdrowisk z gorącymi źródłami. Wody termalne od zawsze były wykorzystywane do celów leczniczych. Gorące źródła tutaj mogą mieć od 36 do 60 stopni Celsjusza. Sama Galicja ma do zaoferowania wiele pięknych plaż z delikatnym, złotym piaskiem. Jeśli lubicie zwiedzać, ale również odpoczywać nad wodą, nie będziecie tutaj zawiedzeni i region ten spełni Wasze oczekiwania.

Ciekawostka dla fanów futbolu

Jeśli jesteście fanami sportu, a w szczególności hiszpańskiej piłki nożnej, w Lugo możecie obejrzeć mecz Segunda División, ponieważ w mieście gra Club Deportivo Lugo. Oczywiście stadion CD Lugo ciężko porównać z Santiago Bernabeu czy Camp Nou, ale dla amatorów hiszpańskiego futbolu, może okazać się nie lada gratką. Estadio Anxo Carro został wybudowany w 1974 roku i mieści niecałe osiem tysięcy widzów. Jeśli tu będziecie i lubicie piłkę nożną, zajrzyjcie na stadion, może uda Wam się kupić bilet na mecz i poczuć emocje nie mniejsze niż w Primiera División. Hiszpańska piłka nożna ma swój specyficzny klimat, czego nie można odmówić żadnej z lig, nawet tych niżej klasyfikowanych.

Festiwale w Lugo

W Lugo odbywają się również dwa ważne dla regionu festiwale. Festiwal Świętego Floriana – Festas de San Froilan, to święto na cześć patrona miasta. Jedną z najczęściej polecanych atrakcji jest skosztowanie Polbo a Feira, lokalnej potrawy z ośmiornicy. Tradycyjnie serwowane na drewnianych talerzach, razem z cachelos, pokrojonymi ziemniaczkami i chlebem. Ze względów higienicznych odchodzi się od drewnianych talerzy na rzecz naczyń jednorazowych, smak potrawy pozostaje jednak wciąż ten sam. Festiwal odbywa się między 4 a 12 października i jest jedną z fiest polecanych turystom.

Innym świętem w Lugo jest Arde Lucus, obchodzone w ostatnich tygodniach czerwca. Arde Lucus często pisane Arde Lvcvs, to zabawa, która ma na celu ożywić przeszłość miasta. Trzeba przyznać, że w tych dniach Lugo staje się z powrotem Lucus Augusti i powraca tutaj duch Cesarstwa Rzymskiego. Jeśli tu będziecie, możecie stać się świadkami przemarszu wojsk Rzymskich przez starówkę, podziwiać inscenizowane historyjki odgrywane przez ubranych w rzymskie zbroje żołnierzy oraz niewiasty, wziąć udział w grach i zabawach związanych ze starożytną historią Lugo.

FOTO-KATEDRA-LUGO

W Parque de Rosalia, możecie być świadkami niecodziennych walk gladiatorów, wyścigów rydwanów rzymskich. Trzeba przyznać, że Arde Lucus to festiwal znany nie tylko w Galicji i często jest odwiedzany przez tysiące turystów z całej Europy. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji brać udziału w takiej historycznej zabawie, w Lugo będziecie mieli na to najlepszą okazję.

Jeśli będziecie na północy Hiszpanii, odwiedzicie Ourense, będziecie szli Drogą Świętego Jakuba do Santiago de Compostela, nie zapomnijcie zajrzeć do Lugo, miasta w którym historia Cesarstwa Rzymskiego przemawia do turystów z każdego muru. Niezapomniana wizyta w Lugo powinna być warta wszelkich wyrzeczeń, nawet jeśli będziecie musieli przedłużyć swój urlop o ten jeden dzień.

Zainteresuje Cię również:
region Galicji w Hiszpanii | Droga Świętego Jakuba | Hiszpania z biurem podróży | jaki hotel w Hiszpanii na wakacje |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij