0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Narón to miasto i gmina położone w północno – zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto wchodzi w skład prowincji A Coruña i wspólnoty niezależnej Galicji.
Narón zajmuje powierzchnię wynoszącą 66, 91 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 37 tysięcy mieszkańców, co daje łączną gęstość zaludnienia o wartości około 550 ludzi na kilometr kwadratowy.
Narón jest ósmym największym miastem pod względem liczby mieszkańców w Galicji. Zajmuje też czwarte miejsce w tej kategorii w prowincji A Coruña
Warto prześledzić, jak wyglądają odległości między Narón a największymi i najważniejszymi ośrodkami na Półwyspie Iberyjskim:
Barcelona – 882 km
Madryt – 508 km
Walencja – 792 km
Sewilla – 710 km
Alicante – 867 km
Palma de Mallorca – 1003 km
Saragossa – 634 km
Bilbao – 426 km ( najbliżej ze wszystkich miast w tym zestawieniu)
Murcja – 857 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1834 km
Malaga – 823 km
Kordoba – 691 km
W pobliży Narón znajduje się kilkanaście niewielkich, ale bardzo malowniczych miejscowości. Z całą pewnością można do nich zaliczyć :
Neda 4,4 km, Valdoviño 8,5 km, Cabanas 13, 4 km, Moeche 15,4 km, Ferrol 6,4 km, Mugardos 10, 3 km, Ares 13,5 km, Cadeira 17,1 km, Fene 7 km, San Sadurniño 10,5 km, Pontedeume 15,1 km, Cerdido 17, 8 km.
Narón nie posiada żadnych miast partnerskich.
Narón znajduje się w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego. W tym rejonie występują gorące i słoneczne lata oraz łagodne zimy, w czasie których temperatura z rzadka przyjmuje wartości poniżej 0 stopni C.
Miasto zostało założone na szerokiej równinie, gdzie znajduje się ujście rzeki Jubia. Północna część gminy leży nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Wybrzeże Narón stanowią wysokie i strome klify. Z kolei w południowej części gminy znajdują się trzy niewielkie plaże, zlokalizowane wokół zatoki O Casal. Najpiękniejsze krajobrazy gminy są położone w obrębie dzielnicy wiejskiej Santa Maria Maggiore. Najwyższym punktem gminy Narón jest Monte dos Nasos, wzniesienie zlokalizowane na wysokości 367 metrów nad poziomem Morza. Z tego miejsca można podziwiać rozciągający się na horyzoncie krajobraz gminy Ferrol.
W ostatnich stuleciu następował powolny i regularny wzrost liczby mieszkańców Narón. W 1990 roku miasto to zamieszkiwało 8333 łącznie ludzi. W późniejszych dziesięcioleciach populacja miasta stopniowo się powiększała – w 1950 roku Narón zasiedlało 14518 osób. Największa eksplozja demograficzna XX wieku miała miejsce w latach 1970 – 1981, kiedy to liczba mieszkańców zwiększyła się z 21000 do niemal 29000.
Stopniowy wzrost populacji tego regionu został chwilowo zahamowany na początku XXI wieku, kiedy to odnotowano stosunkowo wysoki ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego. Jednak w ciągu kolejnych 10 lat doszło do kolejnej eksplozji demograficznej, a 29 466 osób które zamieszkiwało miasto w 2001 roku zamieniło się na 38 tysięcy ludzi w roku 2010. Od tego czasu w populacji Narón nie doszło do większych zmian.
Tradycyjna gospodarka Narón była oparta na rybołówstwie. Ta branża dalej ogrywa ważną rolę dla społeczności miasta, gdyż znajduje w niej zatrudnienie wielu mężczyzn, jednak w ostatnich latach dominującą rolę zaczął odgrywać sektor przemysłowy.
Galicja jest jedną z najsłabiej rozwiniętych przemysłowo wspólnot na Półwyspie Iberyjskim.
Narón jest jednym z nielicznych znajdujących się tam ośrodków, w których następuje stopniowy rozwój tego sektora gospodarki. W mieście znajduje się jeden z największych parków przemysłowych w Galicji – Rio del Pozo. Powstały tam siedziby wielkich i rozpoznawalnych na całym świecie koncernów, takich jak Lidl, Inditex czy Megasa. W ich pobliżu powstało także największe centrum handlowe w tym rejonie - CC Odeon.
Narón może pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną. Przez centrum miasta przebiega autostrada A-P 9, która umożliwia dogodne połączenie między dzielnicami Narón a parkiem przemysłowym Rio del Pozo. Przez miasto przechodzi również droga łącząca pobliski Ferrol z Vilalbą. W mieście znajduje się również kilka stacji kolejowych, które są przystankiem na linii Ferrol- Gijon. hiszpańskich kolei wąskotorowych.
Mimo że w ostatnim dziesięcioleciu w mieście nastąpił gwałtowny rozwój, w niektórych miejscach jest ono nadal nieprzyjazne dla swoich mieszkańców. Do niedawna tuż nad gęsto zaludnionymi sektorami miasta przebiegały nisko zawieszone linie napięcia. Komunikacja między poszczególnymi sektorami miasta jest utrudniona przez wysokie bariery, dzielące sąsiednie dzielnice.
Odwiedzający to miasto turyści muszą liczyć się z możliwością długiego błądzenia po ślepych zaułkach, które gęsto przecinają Narón. Warto też podkreślić, że większość budynków znajdujących się w tym rejonie zostało wzniesionym z przestarzałego współcześnie cementu. Jednak zwiększające się zyski, generowane z produkcji przemysłowej rejonu, wzrost liczby napływowej ludności i przeprowadzane w Narón inwestycje sprawiają, że miasto staje się coraz nowoczesnym i przystosowanym do potrzeb człowieka miejscem.
Narón jest jednym z kulturalnych centrów prowincji A Coruna. W mieście powstał największy w całej Galicji teatr i ośrodek kulturalny – Pazo de Cultura. Miasto może pochwalić się także znakomicie wyposażoną biblioteką publiczną – Alto del Casano. W wiejskiej dzielnicy miasta znajduje się także park tematyczny Aldea Nova. Znajduje się tam centrum edukacyjne, które dostarcza kompletnej wiedzy o terenach Galicji.
Charakterystycznych krajobrazem Narón są XVII wieczne młyny, które powstały w pobliżu rzeki Juby oraz Fleixeiro. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem na terenie gminy jest bez wątpienia
Klasztor San Martin de Jubia. To miejsce może pochwalić się wyjątkowo długą historią. Według ustaleń hiszpańskich historyków, jego budowę rozpoczęli w 789 roku portugalscy mnisi, którzy uciekli ze swojego kraju. Wiadomo, że w 844 roku klasztor został splądrowany przez Wikingów, którzy we wczesnym średniowieczu plądrowali ziemie całej Europy.. Historia tego klasztoru została po raz pierwszy opisana przez wybitnego historyka galicyjskiego oświecenia Fray Felipe Colmenero na początku XVIII wieku.
Jego praca została jednak opublikowana dopiero w roku 1903. W swoich badaniach badacz korzystał z wielu zwojów pochodzącymi z okresu XI, XII, XIII wieku. Fray Felipe Colmenero podkreślał ogromną rolę klasztoru dla społeczności tej części Galicji.
Sam klasztor to romańska budowla, w której można się doszukiwać się także elementów charakterystycznych dla galicyjskiego baroku, który swój rozkwit przeżywał w XVIII wieku.
Tuż obok klasztoru powstał kościół, wybudowany w XVII wieku. Został on wzniesiony z kamienia, na których można odszukać motywy roślinne. W kościele znajdują się także przykuwające uwagę, zdobne absydy, na których wyryto zodiakalne symbole. Kościół posiada też dzwonnicę wybudowaną pod koniec XVIII wieku.
Odwiedzając Narón warto także spróbować przysmaków miejscowej kuchni. Ze względu na swoje położenie geograficzne nad brzegiem oceanu atlantyckiego, oczywistym jest, że gastronomia Galicji oparta jest na owocach morza. Mieszkańcy tego regionu wyławiają ponad 100 gatunków ryb oraz podobną licznę skorupiaków. Ta część półwyspu Iberyjskiego jest gęsto pokryta winnicami, które dostarczają znakomitej jakości czerwonych i białych win. Galicja jest słynnym na całym Półwyspie Iberyjskim producentem ziemniaków. Tradycją galicyjską jest podawanie ich w formie gotowanej.
Jednym z najpopularniejszych dań w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest cocido gallego, regionalna odmiana cenionej w całej Hiszpanii cocido. W jej skład wchodzi wołowina, wieprzowina, cięcierzyca, rzepa bądź kapusta. Z Galicji pochodzą także wyjątkowo smakowite sery. Jednym z nich jest łagodny i krótko dojrzewający tetilla, charakteryzujący się stożkowym kształtem. Typowym wytworem galicyjskiej kuchni jest empanadas gallegas – wielki, wypiekany na rumiany kolor pieróg, który przed spożyciem krojony jest na mniejsze części. Jego nadzienie stanowią farsze mięsne, rybne czy warzywne.
Oczywiście, nie mogło by w nich także zabraknąć jakże popularnych owoców morza, dlatego też nie może dziwić nadzienie ze skorupiaków. Prawdziwym rarytasem pochodzącym z Galicji są papryczki nazywane empanadas gallegas. Te zielone warzywa są znakomitym dodatkiem do dań rybnych i wędlin, jednak pełnie smaku uzyskują dopiero, gdy usmaży się je na oliwie z oliwek i na koniec posypie gruboziarnistą solą morską. Spożywając tak przygotowaną papryczkę należy jednak uważać. Empanadas gallegas potrafią być bardzo, by nie powiedzieć, że wręcz piekielnie pikantne.
Największy wybór dań Kuchnia Galicyjska oferuje wśród owoców morza. Każda szanująca się restauracja powinna posiadać w swoim menu gotowaną ośmiornicę, zroszoną oliwą z oliwek i przyprawioną pimentomem. Tak przygotowaną ośmiornicę zwykło podawać się z ziemniakami. Galicyjscy kucharze osiągnęli prawdziwe mistrzostwo w przygotowaniu wyśmienitych ryb.
Dużą popularnością cieszą się potrawy, w których główną rolę odgrywa przypominający flądrę turbot. Typowym galicyjskim smakołykiem jest także wyławiany w tamtejszych rzekach minóg, który jest duszony w oliwie z oliwek, i czerwonym winie a także w krwi tej ryby. Galicja słynie także ze znakomitych wyrobów cukierniczych – każdy kto odwiedzi ten region powinien posmakować migdałowego ciasta - tarta de Santiago. W tej części Półwyspu Iberyjskiego produkuje się także znakomitą gorącą czekoladę – chocolate a la taza. Trudno wyobrazić sobie coś lepszego na zimne, pochmurne dni.
Naron posiada dobrze rozbudowaną sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest Sercotel Odeon. Ten nowoczesny hotel cechuje przede wszystkim znakomita lokalizacja – jest on oddalony od centrum miasta zaledwie o dwie minuty spaceru. Hotel oferuje nowoczesne i przestronne pokoje, wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz darmowe wifi. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i centralnie ogrzewane.
Goście mają do swojej pełnej dyspozycji lodówkę oraz sejf. W Sercotel Odeon działa restauracja, w której serwowane są dania kuchni międzynarodowej. Ponadto funkcjonuje tam także kawiarnia, słynąca z pysznych drinków i przekąsek. Wielu turystów odwiedzających Naron zatrzymuje się także w hotelu Marcia. Jego głównym atutem jest doskonała lokalizacja – znajduje się on w pobliżu przystanku autobusowego i stacji kolejowej.
Z tego miejsca łatwo także dojechać do autostrady AP- 9 – najważniejszej arterii w tym mieście. Hotel jest oddalony o 5 minut drogi samochodem od centrum pobliskiego Ferrol, a także o 30 minut od lotniska w A Coruña. Hotel dysponuje wygodnymi, centralnie ogrzewanymi pokojami. Są one wyposażone w łazienki, a ich podłoga wyłożona jest kafelkami. Na terenie pensjonatu działa też restauracja, oferująca przysmaki regionalnej kuchni.
Naron jest miastem zdominowanym przez fabryki i obszary przemysłowe. Mimo tak znaczącego stopnia industrializacji, w mieście znajdują się miejsca, które urzekają swoją urokliwą atmosferą. Każdy turysta, który odwiedzi to miasto będzie mógł zetknąć się z wyjątkowym klimatem Galicji, który bardzo wyraźnie zaznacza się w Naron.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.