Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Costa da Morte

Costa da Morte – przygoda życia w Przylądku Śmierci

Północne wybrzeże Galicji kryje wiele niespodzianek i miejsc, które często okazują się prawdziwym turystycznym rajem. Jednym z najsłynniejszych zakątków północnego zachodu Hiszpanii jest z całą pewnością Costa da Morte zwany „Przylądkiem śmierci”. Skąd taka nazwa i dlaczego to miejsce tak bardzo przyciąga turystów? Kluczem do uzyskania odpowiedzi na te pytania jest głębsze poznanie tego regionu i jego historii. Galicja, a zwłaszcza północne rejony prowincji stanowią niezwykle atrakcyjny region dla turystów, nie tylko z uwagi na przepiękne laguny, kilometry piaszczystych plaż czy wspaniałe zabytki w nadmorskich miasteczkach. To także wielka historia, której świadkiem były te ziemie. Warto poznać bliżej region, który słusznie uważany jest za najbardziej pociągający na północy Hiszpanii.

Wybrzeże śmierci przyciąga i fascynuje

Morskie przygody i chęć zostania marynarzem, który pływa po morzach i oceanach całego świata, to marzenie wielu małych chłopców. Ci, którym się udało, z wielkim prawdopodobieństwem trafili lub trafią w przyszłości w rejony wód północnej Galicji. Ten przepiękny i niezwykle zróżnicowany pod kątem krajobrazu obszar, jest również niezwykle niebezpieczny. Dla okrętów i statków transportowych miejsce to uchodzi za jedno z najtrudniejszych, z jakim przychodzi się zmagać w swoim żeglarskim życiu. Właśnie stąd nazwa Costa da Morte. Zróżnicowana i nieregularnie ukształtowana linia brzegowa.

MAPA-WYBRZEZE-SMIERCI-HISZPANIA

Liczne prądy morskie i częste sztormy przez lata były i są przyczyną zatonięcia wielu statków i katastrof, także ekologicznych. Kiedy w 2002 roku zatonął tu zbiornikowiec MT Prestige, wody przybrzeżne skażone zostały wyciekającą ropą naftową. To tylko jeden z czarnych momentów w historii wybrzeża, które wielokrotnie budziło grozę i strach w oczach nawet najbardziej doświadczonych kapitanów żeglugi. Złowrogie i kryjące wiele niebezpieczeństw wybrzeże morskie stało się nawet tematem filmu dokumentalnego, który opowiada historię wielu okrętów, które w tym właśnie miejscu kończyły swój ostatni rejs, osiadając na dnie Oceanu Atlantyckiego.

Film pod tytułem „Przylądek śmierci” zwraca uwagę na miejscowych rzemieślników, którzy każdego dnia próbują ułaskawić morze, starając się funkcjonować i zarabiać na chleb w tych jakże trudnych warunkach. Tajemniczość tego miejsca i atmosfera grozy to doskonały temat na film fabularny i zapewne kwestią czasu jest powstanie odpowiedniego scenariusza, który z całą pewnością ma szansę stać się kinowym hitem.

Dla Rzymian koniec świata

Jednak niebezpieczna i wroga dla żeglugi twarz atlantyckiego wybrzeża, to tylko jedno z wielu oblicz jaki posiada ten przepiękny obszar. Dla turystów, mieszkańców i inwestorów, którzy chętnie zakładają firmy i wynajmują nieruchomości Costa da Morte nie stanowi żadnego zagrożenia. Wprost przeciwnie – z roku na rok przylądek przyciąga więcej turystów, którzy pragną poznać jego historię i przede wszystkim przepiękne walory przyrodnicze. A te są naprawdę warte uwagi i czynią ten rejon jednym z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Historia tych ziem znana była już w czasach rzymskich. W ówczesnym Imperium uważano te rejony za najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie przez co nazywano je „końcem świata”.

Szlakiem latarni morskich

Przemierzając wybrzeże warto zarezerwować sobie więcej czasu na zaliczenie wszystkich najważniejszych atrakcji. Ten kto sądzi, że Costa da Morte to jedynie plaża i krystalicznie czysta woda oceanu, ten jest w wielkim błędzie. Miejsc, które warto odwiedzić, przedmiotów, które trzeba zobaczyć i tradycji, które wytłumaczą nam naturę regionu i jego mieszkańców, jest tutaj całe mnóstwo.

Samo skaliste wybrzeże robi na turystach wielkie wrażenie. Skały wysokie na kilkadziesiąt metrów niemal u brzegu oceanu zapewniają widoki, o jakich w innych miejscach Europy możemy jedynie pomarzyć. Sama wyprawa brzegiem oceanu stanowiła będzie wielką atrakcję dla każdego, kto ceni sobie poznawanie nowych obszarów. Katastrofy morskie, do których dochodziło tu w przeszłości, zazwyczaj wskutek złej nawigacji, zaowocowały postawieniem wzdłuż brzegu całego mnóstwa latarni morskich. Ich zwiedzanie to punkt obowiązkowy każdej wycieczki, choćby ze względu na widoki, jakie gwarantują.

Pielgrzymując do Santiago

Przylądek swoją popularność zawdzięcza nie tylko ponadprzeciętnym walorom przyrodniczym i naturalnym, ale również swojemu położeniu. A dokładniej temu, że znajduje się na drodze pielgrzymek do Santiago de Compostela. To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Hiszpanii, porównywane często z nasz Jasną Gorą. Częste pielgrzymki z całego kraju zmierzające do słynnego sanktuarium, gwarantują stały napływ pielgrzymów w rejony Costa da Morte, którzy podziwiają np. słynny wodospad Ezaro, znajdujący się na rzece Xallas. Jest on o tyle wyjątkowy, że wpada wprost do oceanu, co stanowi jedyne takie zjawisko w Europie. Jest to więc kolejny dowód na to, że pod względem walorów przyrodniczych Przylądek Śmierci jest miejscem absolutnie unikatowym.

COSTA-DE-LA-MUERTE-HISZPANIA

Skosztuj owoców morza

O tym, że w Hiszpanii je się ryby i owoce morza, wie każde dziecko. Jednak o tym, że najwykwintniejsze skorupiaki, które goszczą na stołach restauracji w całym kraju pochodzą właśnie z rejonu Costa da Morte, wiedzą tylko nieliczni. Na szczególną uwagę, ze względu na delikatny i niezwykle wyszukany smak, zasługują wąsonogi. Różnią się one od tradycyjnych krewetek, a ich smak jest o wiele bardziej głęboki i intensywny. Taka przyjemność nie jest tania, gdyż porcja wąsonogów z Costa da Morte kosztować może nawet 400 złotych.

Zamieszkaj kilka kroków od plaży

Popularność tego regionu, jego turystyczny potencjał sprawiają, że Przylądek Śmierci cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wszystkich tych, którzy szukają swojego miejsca na Ziemi. Na rynku nieruchomości Costa da Morte jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją, a największą popularnością cieszą się oczywiście nieruchomości położone najbliżej wybrzeża. Bliskość oceanu zapewnia doskonałe widoki, ale również najlepsze i najbardziej komfortowe lokale, zarówno do wynajęcia jak i do zakupu.

Standard jaki oferuje się nabywcom, zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających klientów. Mieszkania w okolicy Costa da Morte oraz apartamenty, często położone nawet w odległości 200 metrów od plaży, wyposażone są w niezbędny sprzęt i gotowe do zamieszkania. Wszystko to za rozsądną cenę, która w odniesieniu do lokalizacji, standardu proponowanego przez niesprzedających oraz prestiżowego otoczenia nadmorskich kurortów, jest naprawdę atrakcyjna.

Rybackie tradycje

Największymi miastami w okolicy są La Coruna oraz Santiago de Compostela. Od wybrzeża dzieli je 60 kilometrów, co oznacza godzinę jazdy samochodem. Bogactwo zabytków i atrakcji turystycznych w tych rejonach sprawia, że również miłośnicy zwiedzania znajdą tutaj coś dla siebie. Warto więc odwiedzić te ośrodki, ale równie wielką popularnością cieszą się wioski rybackie, których w okolicy jest mnóstwo.

W skład wybrzeża wchodzi 12 gmin, z których każda stara się w jak największym stopniu wykorzystywać potencjał wynikający ze swojego położenia geograficznego. Wybierając formę noclegu, warto wziąć pod uwagę jedno z licznych gospodarstw agroturystycznych. Jest ich tu naprawdę sporo, a rybactwo jest oczywiście głównym motywem przewodnim, który dominuje w wystroju i rzemiośle uprawianym tu przez największą liczbę mieszkańców. Możliwość zamieszkiwania w wiosce rybackiej to doskonała okazja do poznania prawdy o tym jak w rzeczywistości wygląda praca rybaka.

Sztuka ludowa i rękodzieło

Jednak nie tylko rybołówstwo i żegluga rozsławiają wybrzeże. Niemal wszystkie mniejsze i większe ośrodki znajdujące się w rejonie Costa da Morte pielęgnują tradycję koronkarską. Tradycje tworzenia koronki znane są tu od pokoleń. Zazwyczaj pielęgnują je starsze mieszkanki miasteczek i wiosek, jednak nie brakuje również amatorek koronki wśród kobiet z młodszego pokolenia.

WYBRZEZE-SMIERCI-W-HISZPANII

Dzierganie koronek zalicza się do najważniejszych zajęć w ramach lokalnej sztuki. Rękodzieło z Przylądka Śmierci znane jest w całej Hiszpanii, a tamtejsza koronka to produkt, który zdobywa uznanie także poza granicami kraju. Podobnie jak ceramika, która od lat stanowi powód do dumy dla całego regionu.

Znajdziemy tu bardzo wiele warsztatów rzemieślniczych, które pielęgnują tradycje i wytwarzają ceramiczne naczynia oraz ozdoby według naturalnych metod. Na szczególną uwagę zasługują również motywy dekoracyjne i zdobienia, które znajdują się na naczyniach. Nawiązują one do tradycji żeglarskich i ważnych wydarzeń z historii regionu, często do katastrof morskich, które są motywem przewodnim sztuki i rękodzieła całego regionu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij