Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pontevedra

Pontevedra w Galicji

Na północno zachodnim brzegu Hiszpanii, w miejscu gdzie Atlantyk wdziera się na ląd Półwyspu Iberyjskiego, znajduje się niezwykłe miasto. Położone tuż nad brzegiem oceanu i wkomponowane w krajobraz przybrzeżnych wysp atlantyckich Pontevedra zamieszkane jest przez niemal 100 tysięcy osób. Jego historia sięga najdawniejszych czasów historii cywilizacji Europy, dlatego właśnie w tym mieście mamy szczególną okazję podziwiać zabytki, których dzieje sięgają czasów Imperium Rzymskiego. To piękne i pełne historii miasto to także doskonałe miejsce do wypoczynku. Oprócz zwiedzania starego miasta i znajdujących się w jego obrębie zabytków możemy tutaj skorzystać z szerokiej gamy usług dla turystów. Miasto to jest także stolicą wielu administracyjnych jednostek, takich jak prowincja Pontevedra, comarca Pontevedra (region graniczny, porównać go można do dawnej marchii) czy gmina Pontevedra. Jest także jednym z czterech miejsc należących do grupy Rias Baixas. W mieście tym jak w żadnym innym poczuć można klimat miasta nadmorskiego, którego charakter i przeszłość mają wpływ na to jak miasto i jego klimat wygląda dziś.

Mityczny początek

Pontevedra to miasto, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od połączenia dwóch słów: Pontis, oznaczającego most, oraz Vetera, które w wolnym tłumaczeniu możemy przełożyć na słowo stary. Miasto zatem nazwę swoją zawdzięcza staremu mostowi na rzece Lerez, przepływającej przez miasto. Most rzeczywiście jest charakterystycznym punktem na mapie Pontevedra. Pochodzi on z czasów średniowiecza i stanowi jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się w mieście.

Historia miasta i jej początki owiane są tajemnicą. Istnieje przekonanie, że miasto to założył legendarny wojownik z Grecji, Teukros, syn Skamandra. Wojownik według mitologii greckiej był królem plemienia Teukrów oraz prapradziadkiem Ilosa, założyciela mitycznej Troi. Legendarna postać Teukrosa słynęła z ponadprzeciętnej zdolności posługiwania się łukiem, a informacja o założeniu przez niego miasta Pontevedra znajduje się na głównej fasadzie budynku Urzędu Miasta Pontevedra.

PONTEVEDRA-HISZPANIA-ZDJECIE
Pontevedra

Choć legenda o powstaniu miasta jest ciekawa i bardzo popularna, najprawdopodobniej Pontevedrę założono o wiele później, już po okresie panowania Imperium Rzymskiego. Wiele badań archeologicznych nie wskazuje na to, aby w miejscu, gdzie dziś stoi to niezwykłe miasto, istniały osady Rzymian, nie mówiąc już o wcześniejszych osadnikach. Być może istniały tu chaty rybaków lub rolników i myśliwych, jednak nie ma dowodów na to, że w tamtym czasie kształtowało się tutaj centrum miejscowości. Niektórzy historycy uważają jednak, że miasto mogło powstać tu około I wieku naszej ery, kiedy Galicja stawała się częścią Imperium Rzymskiego.

Wzlot i upadek

Pewne jest, że w XII wieku miasto było już ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu hiszpańskiej Galicji. Wtedy także powstały najstarsze jak dotąd elementy zabudowy miasta, w tym kamienny most Burgo, wykonany w stylu romańskim. To właśnie jemu miasto zawdzięcza swoją nazwę.

Między XII a XV wiekiem miasto zdołało rozrosnąć się do rozmiarów dorównujących już największemu miastu tego rejonu – Santiago de Compostela. Stare miasto i zabudowania pochodzące sprzed kilkuset lat swoim zasięgiem obejmowały niemal taką samą powierzchnię, co te znajdujące się w największym mieście regionu. Miasto było także jednym z punktów na tzw. Drodze Świętego Jakuba, znanej także jako Camino de Santiago. Popularnym miejscem wśród pielgrzymów i turystów, które leży na trasie pielgrzymki, jest Igrexa da Virxe Peregrina – Kościół Pielgrzymów.

Wiek XVI przyniósł miastu kolejne lata rozwoju gospodarczego oraz wzrostu w dziedzinie handlu czy połowów ryb Atlantyku. W mieście Pontevedra został zbudowany jeden ze statków (Santa Maria), którym Krzysztof Kolumb wraz ze swoją załogą odbył podróż do nowego świata. Warto wiedzieć, że początkowo okręt nazywał się La Gallega (Galicyjski). W późniejszym kresie miały jednak miejsce zmiany geograficzne dorzecza rzeki Lerez, które uniemożliwiły żeglugę rzeczną oraz w rejonie portu na dotychczasową skalę.

Z powodu wspomnianego wcześniej zjawiska oraz późniejszych konfliktów, niestabilnej sytuacji politycznej, w przeciągu XVII i XVIII wieku miasto upadło. Zbrojne konflikty, utrudnienia w żegludze i ogólny spadek popytu, a także emigracja ludności sprawiły, że miasto znalazło się na skraju bankructwa. W ciągu 200 lat liczba mieszkańców zmniejszyła się o połowę, a ci, którzy zostali, musieli pogodzić się z faktem, że ich bogate wcześniej miasto stało się mało znaczącym miasteczkiem na wybrzeżu.

Pontevedra wczoraj i dziś

Aż do XIX wieku miasto pozostawało w cieniu, z którego zaczęło powoli wydostawać się w wyniku nowego podziału administracyjnego. W 1833 roku miasto stało się stolicą Prowincji i od tego momentu rozpoczął się okres, który możemy nazwać odrodzeniem miasta. Dotyczyło to zarówno kwestii gospodarki, jak i kultury. Bardzo dużą zasługę ma tutaj połączenie miasta drogą kolejową z resztą kraju.

PLAZA-VERDURA-PONTEVEDRA
Plaza Verdura w Pontevedra

W XX wiek miasto wkraczało z dużym potencjałem politycznym i kulturowym. Już wtedy miasto stanowiło centrum kulturowe Galicji i miało aspiracje do tego, by stać się najważniejszym miastem w regionie. Plany pokrzyżowała jednak Hiszpańska Wojna Domowa w latach 1936-1939, po której nastąpiła dyktatura generała Franco. Rodzące się wcześniej ruchy narodowościowe Galicji spotkały się z represjami politycznymi. Aż do końca dyktatury miasto pozostawało w regresji, by na przełomie lat 80 i 90 odrodzić się poprzez rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej. Dziś miasto promuje się jako otwarte dla wszystkich, także tych, których dotyczy wykluczenie społeczne. Pontevedra otrzymała niedawno nagrodę za doskonałe przygotowanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od momentu powstania uczelni wyższych w 1990 roku miasto jest także chętnie odwiedzane przez studentów, którzy rozpoczynają tu swoją naukę.

Co zwiedzić?

Oprócz wspomnianego już wcześniej mostu Burgo w mieście znaleźć można mnóstwo pięknych zabytków, których liczbę trudno jest zliczyć. Każdy z nich wart jest obejrzenia, choć w tak dużej ilości trudno jest zdecydować które miejsce odwiedzić.
Jednym z ważniejszych obiektów w mieście jest Kościół Pielgrzyma (Iglesia de la Peregrina). Jest to wyjątkowa budowla, która stanowi stały punkt pielgrzymki Camino de Santiago. Zbudowany w XVIII wieku kościół wyróżnia się budową głównej fasady, która postawiona została na planie muszli. Dominującym stylem obiektu jest styl barokowy i renesansowy.

Innym ważnym elementem na mapie turystycznej miasta jest Bazylika Santa Maria Maggiore. Monumentalna budowla sakralna pochodzi z XVI wieku. Jej charakterystycznym elementem jest wykonana w stylu Plateresco główna fasada budynku. Bogato zdobiony budynek powstał dzięki wkładowi artystycznemu Cornelisa z Niderlandów oraz Portugalczyka Joao Nobre.

W podobnym stylu został tu zbudowany także kościół św. Bartłomieja (Iglesia de San Bartolome). Powstał on z inicjatywy zakonników zakonu Jezuitów, a jego powstanie datuje się na przełom XVII i XVIII wieku. W jego wnętrzu znajdują się przepięknie zdobione barokowe ołtarze oraz obrazy osób ważnych ze względu na historię zakonu Jezuitów, między innymi sylwetka świętego Ignacego de Loyola, świętego Franciszka Ksawerego, czy św. Franciszka de Borja.

Trudno byłoby odwiedzić Pontevedra nie zaglądając do jednego z najlepszych muzeów w mieście i regionie. Muzeum Prowincji Pontevedra jest wymieniane jako jedno z trzech najlepszych muzeów regionalnych w całej Hiszpanii. W jego wnętrzu znajduje się ponad 16 tysięcy różnego rodzaju eksponatów, które związane są z historią i kulturą prowincji. Jego zasoby mieszczą się aż w 6 budynkach, które tworzą jedną sieć muzeum. Znajdziemy tu takie przedmioty, jak obrazy, rzeźby, rysunki, ryciny, obiekty archeologiczne, monety, instrumenty muzyczne i biżuterię.

PRAZA-DE-LENA
Praza de Lena w Pontevedra

Warto wybrać się do miasta nie tylko po to by zwiedzać tutejsze zabytki, ale także spróbować wyśmienitej kuchni regionalnej, serwowanej tutaj w niemal każdej restauracji. Po dniu pełnym wrażeń warto uzupełnić zapasy energii delektując się daniami z warzyw i owoców morza, a także próbując jednego z regionalnych win galicyjskich.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Galicji strona główna | Santiago de Compostela | Vigo | Ourense |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij