0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Miasto Ourense – Hiszpania. Południowoeuropejska Hiszpania to kraj z wieloletnią historią, bogatą kulturą i sztuką. Poza tym turyści kojarzą Hiszpanię także ze względu na kurorty wakacyjne, które przyciągają swoją ofertą każdego spragnionego udanego wypoczynku. Nic dziwnego, temperatury latem są cudowne, w zimniejsze miesiące nie są zbyt odstraszające. Przyglądając się ofertom biur podróży, czy przewodnikom po Hiszpanii można odnieść wrażenie, że najwięcej obiektów przyciągających turystów znajduje się na południu kraju. Nic bardziej mylnego.
W północno zachodniej części Hiszpanii znajdziecie urocze miasteczko Ourense, nieoficjalnie po hiszpańsku nazywane Orense. Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie leżącej w regionie Galicja nad rzeką Minho. Ourense jest trzecim co do wielkości miastem w Galicji, zaraz przed nim są Vigo i A Coruna. Nazwa miasta pochodzi od Aquae Urentes, Aureinse – co oznacza „Miasto Złota”. Nazwa wzięła się stąd, że w czasach starożytnych Rzymian miasto przyciągało przybyszów obfitością złota poławianego w rzece Minho.
Historię miasta można prześledzić od czasów Starożytnych Rzymian, która odznacza się szczególnie w gorących źródłach zwanych Burgas. Miasto wówczas powstało wokół As Burgas, które nosiły wtedy nazwę Aquae Origins lub Urentae. W tamtym okresie nastąpiła również potrzeba stworzenia fortyfikacji miasta, aby je chronić, szczególnie od strony rzeki Minho. Po okresie panowania Rzymian nastąpił okres kiedy Ourense stało się częścią Królestwa Suebów, między piątym a siódmym wiekiem. Suebi lub inaczej mówiąc Suevi było jednym z pierwszych królestw, które wydzieliło się z Cesarstwa Rzymskiego. Suebi to była grupa ludów germańskich, mobilne i nie uzależnione od rolnictwa plemię, które panowało w Galicji około 170 lat. Później nastąpił okres najazdów Maurów na Półwysep Iberysjki, Maurowie nie oszczędzili też Ourense, napadli i zniszczyli miasto w 716 roku.
Ourense zostało odbudowane dopiero w okolicy 877 roku przez Alfonso III księcia Asturii. Miasto jednak nadal było napadane, jako, że Ourense leży na północy Hiszpanii, stało się ofiarą najazdów Wikingów. Dodatkowo miasto napadał arabski wódz Al-Mansur. Tchnienie życia w miasto dał dopiero Król Kastylii, León i Galicji Sancho II z siostrą Dona Elvira w XI wieku, miasto wtedy zostało ponownie zasiedlone. Ale dopiero w XII wieku miasto dostało impuls urbanizacji, kiedy to stało się ważnym centrum handlu i usług.
Aktualnie miasto zostało ponownie odbudowane, aby odrestaurować lub przygotować nowe parki, fontanny, a także mosty czy instalacje źródeł geotermalnych, aby wykorzystać ich potencjał, nie tylko dla mieszkańców, ale również pod względem atrakcyjności dla turystów.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych są gorące źródła. Ourense to miejsce gdzie znajduje się najwięcej źródeł geotermalnych w Europie, jest to drugie co do wielkości skupisko na kontynencie. Znajdziecie tutaj kilka takich miejsc, nazywanych Pozas, gdzie możecie cieszyć się dobrodziejstwem gorących źródeł, czasem płacąc za wstęp, czasem jednak, całkowicie za darmo.
Już starożytni Rzymianie korzystali z dobrodziejstw kąpieli w gorących źródłach, dzisiaj zarówno turyści, jak i miejscowi, mogą brać kąpiele w wodzie o temperaturze od 36 do 60 stopni Celsjusza. Kąpieli można zażywać na terenie starego miasta, przy antycznej łaźni rzymskiej, a także wzdłuż rzeki Minho, w Chavasqueira, Manatial-bouvette do Tinterio, Burga do Muino, Burgaz de Outariz. Wody geotermalne są bogate w minerały, kąpiele w nich polecane są szczególnie chorym na astmę, reumatyzm i artretyzm.
Woda jest cenionym od wieków naturalnym środkiem leczniczym, świadczą o tym starożytne rzymskie termy, greckie świątynie wznoszone przy źródłach, czy orientalne łaźnie – ludzie bez względu na czas i miejsce chętnie wykorzystali siłę wód mineralnych i termalnych źródeł, które łagodziły dolegliwości ciała i ducha. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby kąpać się w źródłach po prostu rekreacyjnie, dla własnej przyjemności.
Oprócz źródeł geotermalnych, które bezapelacyjnie przyciągają tutaj tysiące ludzi rocznie, w Ourense turyści znajdą dla siebie coś ciekawego, szczególnie zabytki. Miasto można podzielić na trzy części, każda z nich jest warta zobaczenia, część średniowieczna, obszar widocznej ekspansji XIX wieku, a także ta najnowocześniejsza część Ourense. Na turystów czekają nie tylko źródła geotermalne, ale również liczne zabytki, są to między innymi Katedra San Martin, stare miasto, XII wieczny klasztor i most na rzece Minho.
Katedra San Martin została zbudowana w latach 1132 – 1248, ufundowana przez Alfonsa VII. Ale to nie wszystko, mimo, że katedra została wybudowana na przełomie XII i XIII wieku, to powstała ona w miejscu kościoła zbudowanego w VI wieku. Nic dziwnego, pierwsze wzmianki o katedrze sięgają 572 roku. W katedrze znajduje się gotyckie retabulum, nastawa ołtarzowa z XVI wieku, autorstwa Cornelisa de Holanda. Do dzisiejszego dnia w katedrze zachowały się częściowo pokryte oryginalnymi malowidłami, rzeźby i płaskorzeźby. Katedrę znajdziecie przy Plaza del Trigo 1, 32005 Orense. Wstęp do katedry jest bezpłatny i zwiedzać możecie od poniedziałku do soboty w godzinach 11:30 do 13:30 i od 16:00 do 19:30, a także w niedziele i święta od 16:00 do 19:30.
Stare miasto w Ourense jest bardzo duże.
Tutaj również możecie delektować się ciepłą wodą, tym razem tryskającą z fontanny. Temperatura sięga nawet 67 stopni, a w związku z tym, że woda jest średnio zmineralizowana, również może służyć zdrowotnie, inhalacje pomagają na choroby układu dróg oddechowych, a także kaszel wszelkiego pochodzenia. Oprócz zabytków, licznych kościołów i np. niedawno odrestaurowanej łaźni rzymskiej i innych pozostałościach po starożytnych osadnikach tego miasta, możecie podziwiać tutaj śliczne uliczki, w których labiryncie znajdziecie niejedną stylową knajpkę, czy restaurację.
Jeśli traficie tutaj w okolicy Dniu Świętego Marcina, na starym mieście w Ourense możecie podziwiać imprezę zwaną Magosto. Jest to święto obchodzone w Galicji oraz w innych regionach północnej Hiszpanii, a także w Portugalii, które zbiega się z Dniem Świętego Marcina. Czasami święto nazywa się „świętem kasztana”, bo to właśnie kasztany piecze się tutaj przy wielkim ognisku i popija młodym winem i zagryza przepyszną kiełbasą. Fakt, który może ucieszyć turystów to cena, za symboliczne jedno euro możecie dostać woreczek kasztanów i kubeczek wina, za tak symboliczną kwotę już możecie poczuć ducha tej imprezy.
Oczywiście świętowanie nie może odbyć się bez muzyki i zabawy. Hiszpańskie miasteczka często mogą pochwalić się takimi lokalnymi świętami, jeśli mieliście okazję uczestniczyć w którymś z nich, na pewno będziecie wiedzieli, że święta w Ourense nie warto opuścić. Plaza Mayor to centrum życia całego miasta, znajdziecie tutaj restauracje, knajpki, sklepy, a także ratusz i dawny pałac biskupi.
W Ourense starożytni Rzymianie zbudowali most, wielokrotnie do tej pory odrestaurowany, a do tej pory jest on symbolem miasta. Most ma 307 metrów, a jego środkowy łuk jest wyjątkowy, jest to największy łuk ze wszystkich rzymskich mostów w całej Europie. Ponte Vella to galicyjski most siedmioprzęsłowy na rzece Minho. Oryginalnie most na rzece Minho został zbudowany za panowania Cesarza Augusta i stanowił jedyny dostęp do miasta w okresie rozkwitu handlu, czy pielgrzymek. W roku 1320 został przebudowany przez biskupa Lorenzo, ale pozostawiony na oryginalnych, rzymskich fundamentach. Ponownie odbudowany w 1449 roku przez biskupa Pedro de Silva. Aktualnie most został odnowiony i nie jest już używany jako główna przeprawa, za to został przekształcony w przepiękny, malowniczy deptak, uczęszczany przez tysiące turystów rocznie. Romantyczne widoki na miasto oraz na rzekę Minho bywają niezapomniane.
Oprócz tego będąc w Ourense możecie zobaczyć wspomniany XII wieczny klasztor. Gotyckie i barokowe elementy architektoniczne to najważniejsze części tego miejsca. W zakrystii kościoła można zaobserwować również wkład renesansu. Dziedziniec klasztoru zbudowany w stylu barokowym. Klasztor można odwiedzić razem z wykwalifikowanym przewodnikiem, cena biletu wstępu to 3 Euro, jeśli jednak przyjedziemy tu całą grupą, bilet może być połowę tańszy. Klasztor można zwiedzać od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 18:30, w niedzielę od 12:45 do 18:30. Wejścia do klasztoru są konkretnych godzinach, rano o pełnych godzinach, po południu 30 minut po pełnej godzinie. Klasztor jest bardzo duży, jeśli będziecie w okolicy, warto zobaczyć go w środku.
Dodatkowo możecie odwiedzić muzeum archeologiczne, gdzie możecie podziwiać pozostałości po osadnikach, którzy zamieszkiwali te tereny przed starożytnymi Rzymianami, oraz pozostałości po osadnikach kultury celtyckiej.
Miasto leży po obu stronach rzeki Minho, 128 metrów nad poziomem morza, oraz przy rzekach Barbana, Lona i Barbanica. Ourense otaczają lasy przeważnie dębowe i sosnowe. Sprzyja to odwiedzinom nie tylko ze względów na zwiedzanie zabytków, ale również w celach rekreacyjnych, aby spokojnie pospacerować po okolicy, oddychając świeżym powietrzem.
W okolicy Ourense bardzo popularna jest także agroturystyka. W okolicy panuje specyficzny mikroklimat, zimy są łagodne, temperatury rzadko spadają poniżej zera stopni Celsjusza, często wahają się okolicy 10 stopni Celsjusza, lata natomiast są ciepłe, ale nie upalne. Wszystko to idealnie przyciąga nie tylko turystów gotowych do zwiedzania zabytków czy gorących źródeł, ale również obcowania z okoliczną przyrodą.
Ourense to nie tylko źródła geotermalne, piękna okolica i zabytkowe budowle. W Ourense odbywa się też OUFF, Ourense Film Festival, międzynarodowy festiwal filmowy przedstawiający co roku najbardziej innowacyjne i wyjątkowe produkcje audiowizualne z Galicji, Europy, Ameryki Łacińskie, jak również z całego świata. OUFF co roku odwiedza dziesiątki sławnych ludzi, przez ostatnie lata funkcjonowania tego festiwalu filmowego, uczestniczyli w nim między innymi Luis Garcia Berlanga, Javier Bardem, Alejandro Amenabar, Marisa Paredes, czy znany nam wszystkim Krzysztof Zanussi.
Jeśli myślicie nad przyjechaniem do północno zachodniej części Hiszpanii, nie musicie długo się zastanawiać. Wielce prawdopodobne jest, że skuszą Was wspomniane gorące źródełka, które są bardzo popularnym celem wśród turystów nie tylko w Europy, ale również z całego świata. Jeśli nie Waszym celem podróży nie jest Ourense, warto choćby na chwilę zmienić plany i wskoczyć do gorącej wody i delektować się każdą wolną chwilą.
Zainteresuje Cię również:
region Galicja w Hiszpanii | wybrzeża Hiszpanii | paradores w Hiszpanii doskonałe miejsca zakwaterowania |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.