Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Rias Altas

Wybrzeże Rias Altas (Riasy Górne) znajduje się we wspólnocie autonomicznej Galicji nad Oceanem Atlantyckim.
Wybrzeże riasowe charakteryzuje się tym, że występuje na skraju obszaru górskiego, ale nie zlodowaciałego z nagromadzeniem długich, krętych zatok porośniętych lasami sosnowymi i eukaliptusowymi.

Na tego typu wybrzeżu oprócz zatok występują półwyspy oraz w pobliżu wybrzeża znajdują się większe i mniejsze wyspy. Z wybrzeżem riasowym można spotkać się oprócz Hiszpanii jeszcze w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii i na Krymie.

Wybrzeże Rias Altas jest wymarzonym miejscem do podziwiania pięknych widoków z licznych klifów oraz do wypraw na wody oceanu. Temperatury wody na wybrzeżu Rias Altas są niższe niż w akwenie Morza Śródziemnego, co sprawia, że przyjeżdża tutaj znacznie mniej turystów niż na cieplejszych wybrzeżach Hiszpanii.

Wybrzeże Rias Altas to region turystyczny położony w hiszpańskiej Galicji, który rozciąga się od miejscowości portowej Ribadeo po Santa Cruz. Do wybrzeża Rias Altas zalicza się części dwóch prowincji galicyjskich: prowincji Lugo i prowincji A Coruña. Na tym wybrzeżu oprócz języka hiszpańskiego mieszkańcy posługują się językiem gallego (językiem galicyjskim), który brzmi, jak połączenie języka hiszpańskiego i portugalskiego. Językiem gallego posługuje się około 85% mieszkańców i w wielu miejscach przestrzeni publicznej można się spotkać z informacjami w języku galicyjskim.

MAPA-WYBRZEZE-RIAS-ALTAS

Najciekawsze miasta i miejsca wybrzeża Rias Altas

Ferrol

Ferrol jest miastem znajdującym się w północno-zachodniej części Hiszpanii, w prowincji A Coruña o liczbie mieszkańców przekraczającej 72 000. Jest to również ważny port, a w przeszłości ważny ośrodek przemysłu stoczniowego. Ferrol ma ważne znaczenie militarne ze względu na znajdującą się w tym mieście bazę marynarki wojennej.

W Ferrol znajduje się katedra San Xulián, która została wybudowana w XVIII w. w stylu manierystycznym. Budowla ta została zaprojektowana przez Juliana Sancheza Borta.

Warto odwiedzić zamek San Felipe, który jest XVIII- wieczną twierdzą zbudowana w celu ochrony portu.
W roku 1892 w Ferrol urodził się generał Francisco Franco i można tutaj oglądać jego pomnik El Caudillo. W tym mieście urodził się również Pablo Iglesias, który był założycielem Hiszpańskiej Partii Socjalistycznej.
Jeżeli chodzi o bazę noclegową, to w Ferrol znajduje się kilkanaście hoteli, znaczna liczba pensjonatów i hosteli, co sprawia, że nie ma tu problemu ze znalezieniem noclegu.

A Coruña

A Coruña jest największym miastem wybrzeża Rias Altas. Posiada blisko 250 000 mieszkańców. Miasto położone jest na półwyspie o tej samej nazwie i posiada bogatą historię, z której jest dumne. W roku 1588 właśnie stąd wyruszyła Wielka Armada na podbój Anglii. A Coruña jest również miastem pełnym kontrastów, gdyż z jednej strony znajdujemy w niej przemysłowe przedmieścia, a w centrum znajdują się wytworne, bogate budynki stanowiące stare miasto.

Znajduje się tutaj słynna wieża będąca latarnią morską, jedną z najstarszych w Europie – Torre de Hércules (Wieża Herkulesa). Wieża ta jest również nazywana Latarnią Atlantyku. Wieża ta została wzniesiona w czasach panowania Rzymian za cesarza Trajana. W XVIII w. Torre de Hércules została przebudowana i nadal spełnia funkcję latarni morskiej. Wewnątrz niej znajduje się 242 stopnie i po wspięciu się na nie z wysokości 104 m można podziwiać wody Oceanu Atlantyckiego.

Mieszkańcy A Coruña są nazywani przez innych mieszkańców Galicji pijos. Bardziej nowoczesna część miasta, wraz z nowoczesnymi budynkami znajduje się przy Avenida de la Marina, a charakterystyczne szklane balkony przyczyniły się do nadania A Coruñie miana szklanego miasta (Ciudad de Cristal). Szklane balkony oprócz tego, że zapewniają dopływ większej ilości światła dodatkowo sprawiają, że fasady budynków są bardziej chronione przed wiatrem i deszczem.

Plaza de María Pita jest największym placem miasta, na którego środku znajduje się pomnik Maríi Pity. Podczas oblężenia miasta przez brytyjskiego korsarza Francis’a Drake’a w 1580 roku María Pita zagrzewała do walki obrońców miasta wyrywając brytyjską flagę, którą jeden z oblegających chciał zawiesić na jednym z budynków miasta, co sprawiło, że jest uznawana w tym mieście za bohaterkę.

Będąc w A Coruña koniecznie trzeba znaleźć czas na zwiedzenie kościoła Santiago, który jest przykładem romanizmu galicyjskiego. Właśnie tutaj znajduje się otoczona szczególnym kultem barokowa figura Matki Boskiej Karmiącej – Virgen de la Leche.

Będąc w A Coruñie warto wybrać się do ogrodzonego murem ogrodu Jardín de San Carlos, w którym znajduje się m. in. kamienny grobowiec generała John’a Moore’a. Przebywanie na terenie tego ogrodu daje możliwość podziwiania pięknego widoku na zatokę i port.

W A Coruñie znajduje się kilka muzeów, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzone są eksponaty, które pokazują celtyckie oraz romańskie korzenie miasta.
Będąc w A Coruñie na pewno warto odwiedzić Casa Museo Picasso usytuowane w dawnym domu rodziny Picassa, w którym rodzina ta przebywała w latach 1891-1895.

GALICIA-RIAS-ALTAS

W A Coruñie jedenastoletni Pablo Picasso pobierał lekcje rysunku. Picasso wymyślił również własne określenie na Wieżę Herkulesa, która dla niego była ”Cukierkową Wieżą”.
Na jednym z tutejszych cmentarzy pochowana została siostra Picassa – Conchita.
Miasto A Coruña posiada bogatą bazę noclegową oraz dostarcza wielu nocnych rozrywek dla odwiedzających ją turystów. Znajdują się tutaj również plaże i port, w którym można wypożyczyć sprzęt potrzebny do uprawiania sportów wodnych.

Betanzos

Miasto Betanzos leży w prowincji A Coruña nieopodal miasta A Coruña. Warto się do tego przyjemnego miasta wybrać chociaż na jeden dzień.
Zachowały się tutaj średniowieczne mury, a jego założenie datuje się na okres przed przybyciem na te ziemie Rzymian. W mieście tym spotykają się dwie rzeki: Mendo i Mandeo, co dodaje mu uroku.
Znajduje się tutaj pochodzący z XII wieku kościół Santa María do Azougue oraz współcześnie wybudowany kościół Św. Franciszka (San Francisco).

Najważniejszą częścią Betanzos jest piękny plac Praz do Irmáns G. Naveira, który został tak nazwany na cześć dwóch braci, którzy podczas pobytu w Argentynie zdobyli wielki majątek, następnie wrócili do swojego miasta i ufundowali w nim szkoły, szpitale oraz park krajobrazowy O Pasatempo.

Park O Pasatempo został założony w 1893 roku przez Juana Garcię Naveirę i był dla miasta bardzo waży, gdyż ze zgromadzonych w nim rzeźb i malowideł mieszkańcy mogli dowiedzieć się o najnowszych wynalazkach tamtego okresu oraz najważniejszych budowlach architektonicznych , które można oglądać w innych państwach.

Cedeira

Jednym z wielu urokliwych, małych miast wybrzeża Rias Altas jest Cedeira. Zamieszkuje je około 7500 mieszkańców. Znajduje się tutaj kościół parafialny Nuestra Señora del Mar de Cedeira z XV wieku, który warto zobaczyć. W mieście tym znajduje się kilka hoteli, w których ceny są naprawdę przystępne. Okolice Cedeiry doskonale nadają się do pieszych wycieczek, a trasy tych wycieczek są dostosowane do indywidualnych możliwości poszczególnych osób. Trasy mogą mieć długość około 6 km, 15 km, 30 km albo mogą być dłuższe dla wprawionych piechurów.

Viveiro

Viviero jest kolejnym miastem portowym, które posiada renesansowe mury i bramy oraz charakterystyczne dla zabudowy w Galicji szklane balkony (galerías). Viviero posiada około 17 000 mieszkańców i główny dochód miasta oparty jest na turystyce. Znajduje się tutaj warty odwiedzenia kościół Santa Maria. W pobliskiej zatoce znajduje się kilka urokliwych plaż, z których najbardziej znana jest Praia de Faro.
Ze względu na zainteresowanie ze strony turystów Viveiro posiada bardzo dobrą bazę noclegową – od hoteli po dużo tańsze kempingi.

Ribadeo

Niewielkie miasto portowe Ribadeo leży w prowincji Lugo. Znajduje się tutaj ciekawa wieża Torre de los Moreno, która została wybudowana na początku XX w. w stylu eklektycznym. Wieża ta łączy ze sobą betonowe i żelazne elementy. Na fasadzie znajdują się płytki i witraże oraz piękna żeliwna winda. Ponadto w pobliżu Ribadeo znajduje się ciągnąca kilka kilometrów plaża Praia da Castro.

Pontevedra

Pontevedra jest kurortem położonym nad zatoką, o tej samej nazwie. Posiada około 80 000 mieszkańców i jest miastem przemysłowym. W tym mieście skupione są ośrodki przemysłu hutniczego, ceramicznego, drzewnego oraz spożywczego. Podobnie jak w większości miast wybrzeża Rias Altas Pontevedra posiada bardzo dobrą bazę noclegową.

RIAS-ALTAS-WYBRZEŻE-PÓŁNOC-HISZPANII

Ortiqueira

Ortiqueira jest małym miastem usytuowanym w prowincji A Coruña na wybrzeżu Rias Altas, które warto odwiedzić ze względu na Centro Arqueolóxico de la Fundación Ortegalia – muzeum poświęcone prehistorii regionu, w którym znajdują się m.in. najstarsze megality galicyjskie sprzed 4400 lat p.n.e.
W Ortiqueira można spędzić czas na malowniczych plażach, charakteryzujące się zmiennym krajobrazem, tak jak większość wybrzeża Rias Altas. Możemy tu odnaleźć kombinację krajobrazu górskiego, z morskim. Wybrzeże pełne jest cudownych klifów i delt rzek.

Kuchnia na Rias Altas

Wybrzeże Rias Altas posiada kuchnię opartą w dużej mierze na owocach morza i rybach. Jest to związane z tym, że na tym wybrzeżu rybacy dokonują połowów ośmiornic, małży i homarów.

Fiesty na wybrzeżu Rias Altas

Na wybrzeżu Rias Altas odbywa się wiele różnorodnych imprez przez cały rok. Poniżej przedstawiam te z nich, które są organizowane w miastach, o których była powyżej mowa.
Na początku stycznia każdego roku można wziąć udział w targu bydła w Betanzos.
W lipcu na placu Świętego Serca Maryi - Plaza del Sagrado Corazon w Ortiqueira odbywa się festiwal kultury średniowiecznej. W Viveiro również lipcu odbywa się widowiskowe ujeżdżanie dzikich koni, które zostały złapane w górach – Rapa das Bestas.

CORUNA

W Pontevedrze odbywa się również w lipcu Fiesta San Benito, podczas której organizowane są występy tamtejszych grup folklorystycznych oraz procesje ulicami miasta.
W każdym mieście Galicji odbywają się 25 lipca fiesty ze względu na Święto Galicji.
W różnych miastach Wybrzeża Rias Altas odbywają się w sierpniu liczne korridy, które są bardzo widowiskowe i na pewno stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających ten region turystów. W połowie września warto odwiedzić Viveiro, gdzie odbywa się Romería, czyli Święto połowów, a w Cedeirii odbywają się mistrzostwa świata w surfingu Patín Classic.

Hotel La Casona d'Elda Sant Pere de Ribes
Hotel La Casona d'Elda Sant Pere de Ribes
Costa Brava / Sant Pere de Ribes
Hotel Subur Sitges
Hotel Subur Sitges
Costa del Garraf / Sitges
Hotel Servigroup La Zenia Playas de Orihuela
Hotel Servigroup La Zenia Playas de Orihuela
Costa Blanca płd. / Playas de Orihuela
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij