0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Droga Świętego Jakuba – Camino de Santiago w Hiszpanii. Ludzie od lat pielgrzymowali, pielgrzymują i zapewne będą nadal pielgrzymowali do miejsc świętych rozsianych po całym świecie. Dzięki pielgrzymowaniu ludzie czują się lepiej, lepiej i pełniej przeżywają swoją wiarę i znajdują się jakby bliżej Boga. Pielgrzymowanie do miejsc świętych wymaga ogromnych wyrzeczeń i nakładu sił i środków. Trud pieszego wędrowania często przybliża bliźnich do siebie, dzięki dzieleniu wspólnych kilometrów, stają się oni sobie bliżsi.
Trud pielgrzymowania przyczynia się również do spojrzenia w głąb siebie, a poprzez pielgrzymkowe przemyślenia, pomaga znaleźć się bliżej swojej wiary. Cele indywidualnych pielgrzymów są różne. Jeden pielgrzym idzie, aby się sprawdzić, inny chce przemyśleć różne ważne dla niego sprawy, a pielgrzymka sprzyja takim przemyśleniom, pielgrzymka pomaga umocnić wiarę, odbyć pokutę czy spełnić śluby. Dawniej pielgrzymowanie miało charakter tylko i wyłącznie religijny, dzisiaj niektórzy pątnicy idą z czystej ciekawości lub dla sprawdzenia swoich sił.
Jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymowania w Hiszpanii jest Santiago de Compostela. Tak zwana Droga Świętego Jakuba, czyli Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela znajdującej się w północno zachodniej Hiszpanii w Galicji. Według przekonań, w katedrze w Santiago de Compostela znajduje się ciało Świętego Jakuba Większego Apostoła.
Święty Jakub Większy Apostoł, inaczej zwany Starszym, to jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, męczennik i uznany święty Kościołów katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, oraz prawosławnego. Jest on patronem Hiszpanii, Portugalii, zakonów rycerskich, a także rybaków, pielgrzymów, aptekarzy, robotników i żebraków. Najbardziej znanym i szczególnym miejscem kultu Świętego Jakuba Większego Apostoła jest właśnie Santiago de Compostela. Według przekazów ludowych Święty Jakub Większy głosił słowo Jezusa Chrystusa na Półwyspie Iberyjskim, stamtąd powrócił do Ziemi Świętej, do Jerozolimy. W Jerozolimie został ścięty, a według legend, jego ciało ułożono na łodzi, którą anioły poniosły falami do brzegów Hiszpanii, a tam został pogrzebany i do dzisiaj można pielgrzymować do tego miejsca. Grób Świętego Jakuba został cudownie odnaleziony i od tamtej pory stał się miejscem pielgrzymek. Bez względu na to ile prawdy jest w tej legendzie, tysiące ludzi rocznie uczestniczy w pielgrzymce do Santiago de Compostela.
Santiago de Compostela położone jest na zachodzie Gór Kantabryjskich, niecałe 35 kilometrów od Atlantyku. Santiago de Compostela jest ośrodkiem kultu i celem pielgrzymek już od czasów średniowiecza.
Camino dla wielu osób stało się stylem życia, tradycją, powtarzaną co roku, do której człowiek przygotowuje się prawie przez cały rok. Wieli pątników staje się z czasem pielgrzymkowymi tradycjonalistami, którzy przestrzegają niepisanych reguł panujących podczas całej pielgrzymki.
Santiago de Compostela to trzecie miejsce na świecie pod względem ilości wiernych pielgrzymujących, zaraz po dwóch najbardziej oczywistych miastach, Jerozolimie i Rzymie. Nie sposób przytoczyć wszystkie statystyki i liczby, ale warto wspomnieć, że z Polski pielgrzymuje do Santiago de Compostela rocznie około tysiąca osób.
Najwięcej wiernych przyciąga Dzień Świętego Jakuba, przypadający 25 lipca. Uroczystości w Santiago de Compostela rozpoczynają się dzień wcześniej całonocną zabawą, gdzie fajerwerki i tańce przyciągają nie tylko pątników, ale również okolicznych mieszkańców, dla których jest to również wyjątkowa okazja.
W Dniu Świętego Jakuba odbywa się radosna, bardzo kolorowa, procesja, oraz msza święta. Zapala się wówczas prawie 55 kilogramową kadzielnicę, botafumiero, zawieszoną u stropu kopuły katedry w Santiago de Compostelo.
Sam papież Jan Paweł II był w Santiago de Compostelo dwa razy. Przeszedł nawet mały odcinek Drogi Francuskiej. To po jego wizycie w 1982 roku Rada Europy uznała, że Droga Świętego Jakuba ma szczególne znaczenie dla kultury Europy, szlak został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do grobu Świętego Jakuba Starszego Apostoła można pielgrzymować na różne sposoby, pieszo, czy rowerem. Uznaje się, że aby pielgrzymka była ważna, trzeba pokonać minimum 150 kilometrów. Inne sposoby pielgrzymowania, jak na przykład autokarem, czy samochodem, przez tradycjonalistów uważane są za złamanie powszechnie uznanej zasady. Wielu pielgrzymów zgadza się z podejściem tradycjonalistów i jeśli nie mają już sił, wolą wrócić do domu i w przyszłym roku zacząć pielgrzymkę od miejsca, w którym zabrakło im sił, niż podjechać samochodem lub autokarem.
Nie ma jednej konkretnej trasy pielgrzymki. Tras jest bardzo dużo, jedne są mniej znane, inne bardziej, jedne są uczęszczane od bardzo dawna, niektóre istnieją od kilku lat. Szlaki Jakubowe oznaczane są muszlą Świętego Jakuba, która jest symbolem pielgrzymów. W różnych krajach symbol ten może wyglądać trochę inaczej, ma różne kolory, różne formy, ale motywem przewodnim jest łatwo rozpoznawalna muszla.
Jeśli nie można rozpocząć pielgrzymki w tradycyjny sposób, czyli spod samych drzwi swojego domu, bo prawdopodobnie byłoby zbyt daleko, wielu pielgrzymów rozpoczyna swoje pielgrzymki z konkretnych miejsc, jak na przykład St. Jean Pied-de-Port we Francji lub Roncesvalles w Hiszpanii. Stąd do Santiago de Compostelo jest bagatela 765 kilometrów. Szlak ten nazywany jest Drogą Francuską, Camino Frances. Jest to najbardziej popularna trasa, na której pojawia się najwięcej pielgrzymów. Droga zaczyna się na granicy Francji i Hiszpanii i prowadzi przez różne prowincje Hiszpanii, takie jak Navarra, La Roja, Burgos, Palencia, Castilla y León, Lugo i A Coruna.
Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o drodzie pielgrzymkowej Camino de Santiago | miasto Santiago de Compostela | region Galicja i północna Hiszpania |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.