0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Pielgrzymowanie do grobu Świetego Jakuba. Pielgrzymka do Santiago de Compostela wyłącznie na własną rękę może być ogromnym wyzwaniem. Nie tylko ze względu na odległość, dla której największą przeszkodą może być stan zdrowia, czy zasobność portfela, ale głównie ze względu na to, że podczas pielgrzymki wierni chętnie poznają inne miejsca po drodze. Wycieczka autokarowa z innymi wiernymi może się tutaj wydać najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybieracie się do Santiago de Compostela z Polski, autokar jest chyba tutaj strzałem w dziesiątkę.
Pielgrzymki z Polski organizowane są często przez biura turystyczne specjalizujące się w pielgrzymkach, ale także przez parafie i organizacje katolickie. Jeśli interesuje Was taka pielgrzymka zapytajcie w pobliskiej parafii o możliwość jej zorganizowania lub o informacje, gdzie taka pielgrzymka będzie zorganizowana.
Taka przykładowa pielgrzymka to koszt około 1000 złotych, ale trzeba mieć dodatkowo około 700 Euro. Jest to pieszo autokarowa pielgrzymka i trwa ona około dwóch tygodni. Głównym celem jest piesze wejście do Santiago de Compostela i udział w mszy świętej Odpustowej Świętego Jakuba. Po drodze jednak zwiedza się inne, bardzo ciekawe miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić jeśli jest się już odpowiednio blisko.
W punktach podróży są między innymi Barcelona i zwiedzanie w szczególności Katedry Świętej Eulalii oraz Sagrada Familia. A także przejazd do León, zwiedzanie Saragossy, Lourdes, czy Ars. Na koniec pielgrzymki planowane jest plażowanie na Costa Brava. W podanej kwocie wliczone są śniadania, oraz obiadokolacje, a także noclegi w domach pielgrzyma i w hotelach, opieka pilota, a także ubezpieczenia.
Jeśli wybieracie się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela musicie pamiętać o kilku rzeczach, o których nie dowiecie się raczej z oficjalnych przewodników. Tutaj najlepszą bazą wiedzy są inni, doświadczeni pątnicy, którzy bardzo chętnie pomogą początkującym pielgrzymom. To od nich dowiesz się najwięcej niepisanych reguł, a także wielu porad, które momentami są bardzo przydatne.
Jeśli chcecie, możecie zgłosić swój wyjazd na pielgrzymkę w MSZ, ale obowiązkowo zapiszcie sobie adresy i telefony konsulatów Polski w Hiszpanii. Warto też zapisać telefony lokalne alarmowe, chociaż w Hiszpanii funkcjonuje ten sam ogólny numer alarmowy co u nas, 112, więc zawsze na wszelki wypadek może on się przydać.
Pamiętajcie, wbrew pozorom pielgrzymka może przyciągać też ludzi, których głównym celem nie musi być odnowa duchowa. W miejscach zatłoczonych jest najwięcej kieszonkowców. Mają oni na oku szczególnie tych pielgrzymów, którzy wyglądają na bogatszych lub takich, którzy mogą stanowić łatwy cel, bez względu na zasobność portfela. Dokumenty trzymajcie w wewnętrznej kieszeni koszuli lub w jakiejś saszetce, którą moglibyście nosić pod ubraniem. Większe ilości gotówki warto rozdzielić na mniejsze zwitki banknotów i pochować w różnych miejscach. W domach pielgrzyma również powinniście mieć się na baczności, podczas posiłków, czy podczas brania prysznica, również miejcie na oku swoje dokumenty.
Podczas pielgrzymowania zachowajcie szczególną ostrożność kiedy musicie iść drogą uczęszczaną przez samochody. Wykorzystujcie pobocza, chodniki, a jeśli to możliwe trawniki, aby oddalić się od ruchliwej ulicy. Warto mieć jakiś odblaskowy element w ubraniu, lepiej być dobrze widocznym, niż przejmować się pozornie zbędnym elementem, który mógłby szpecić nasz plecak, czy ubranie.
Najważniejszą poradą, która ma zastosowanie nie tylko na Drodze Świętego Jakuba jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Pamiętajcie, pielgrzym powinien zaopatrzyć się w tak zwany credencial, który stanowi paszport pielgrzyma. Na podstawie credencial, pątnik dostaje dokument potwierdzający przebycie drogi, Compostelę. Do plecaka pielgrzym powinien przymocować symbol Drogi Jakubowej, muszlę.
Credencial jest bardzo ciekawą rzeczą. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa credentia, który oznacza wiarę, zaufanie. Ten dokument pielgrzyma uprawnia do korzystania z domów pielgrzyma i schronisk pielgrzyma i spełnia on rolę dokumentu tożsamości. Credencial wydawany jest przez parafie, stowarzyszenia i inne organizacje uprawnione do jego wydania. W tym paszporcie pielgrzyma wbijane są poszczególne pieczątki, jeśli credencial jest wypełniony, wygląda on wyjątkowo.
Pielgrzymka do Santiago de Compostela jest wyjątkowa i różni się od pielgrzymek, które możemy znać, jak na przykład do Częstochowy czy Kalwarii. Tutaj bez względu na wyznanie, czy narodowość w pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto chce doświadczyć duchowej przemiany i swoistego wyciszenia. Droga Świętego Jakuba przeznaczona jest głównie dla pielgrzymów indywidualnych i małych grup. Na pątników po drodze czekają nie tylko kościoły i kaplice, ale również miejsca noclegowe w domach pielgrzyma, schroniskach dla pielgrzymów, które są prowadzone przez parafie czy stowarzyszenia, ale również przez osoby prywatne, które z otwartymi rękoma witają pątników.
Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o Camino de Santiago w Hiszpanii | ceny żywności w Hiszpanii | Burgos na trasie pielgrzymki | Logrono na trasie Camino de Santiago |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.