Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Santiago de Compostela pielgrzymka

Droga Świętego Jakuba do Santiago de Compostela. Jedną z największych pielgrzymek wiernych na świecie jest Droga Świętego Jakuba do Santiago de Compostela. Droga Świętego Jakuba, po hiszpańsku nazywana Camino de Santiago, to szlak pątniczy do Santiago de Compostela, a dokładniej do katedry w tym mieście. Według legend w tej katedrze pochowany jest Święty Jakub Większy Apostoł, jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa.

Święty Jakub Większy Apostoł

Według przekonań pątników Święty Jakub Większy Apostoł głosił słowo boże na Półwyspie Iberyjskim, skąd udał się do Jerozolimy. Na ziemi świętej został niestety skrócony o głowę, a przekazy ludowe mówią, że jego ciało zostało ułożone na łodzi, która za pomocą aniołów, przydryfowała do Hiszpanii i tu został pochowany. Nawet jeśli powyższa legenda nie jest prawdziwa, to Santiago de Compostela przyciąga tysiące pielgrzymów rocznie. Santiago de Compostela do trzecie miejsce pielgrzymkowe w Europie biorąc pod uwagę ilość przybywających pielgrzymów, zaraz za Jerozolimą i Rzymem.

Wyjątkowa pielgrzymka

Droga Świętego Jakuba jest wyjątkową pielgrzymką, w odróżnieniu od pielgrzymek, które znamy, jak na przykład do Częstochowy czy Kalwarii, Camino de Santiago jest pielgrzymką dla osób różnego wyznania czy narodowości, przeznaczona dla indywidualnych pątników lub małych grup, nie praktykuje się masowego pielgrzymowania do tego świętego miejsca. Innym wyróżnikiem tej pielgrzymki jest fakt, że nie ma jednej określonej trasy dotarcia do celu, jest ich wiele, a wszystkie oznaczane są muszlą Świętego Jakuba.

Pielgrzymi wędrują przez różne miasta i miasteczka, w których z otwartymi rękoma czekają na nich gospodarze schronisk przygotowanych dla pielgrzymów i domów pielgrzymów, gospodarzami tych miejsc są z reguły parafie, organizacje religijne lub osoby prywatne, które chętnie wesprą wiernych w trudach pokonania setek kilometrów pielgrzymki.

Droga Francuska

Najbardziej słynną drogą do Santiago de Compostela jest Droga Francuska - Camino Frances. Jest to najbardziej popularny i najczęściej wybierany szlak. To właśnie tą trasą podążają tysiące pątników, jeśli nie mogą iść w pielgrzymce od drzwi swojego domu, jak to miało miejsce w średniowieczu. Trasa Drogi Francuskiej rozpoczyna się na granicy Francji i Hiszpanii w Roncesvalles albo w Saint Jean Pied de Port.

TRUDY-PIELGRZYMKI

Tutaj na pielgrzymów czeka trasa o długości 747,2 kilometra, dużo prawda? Jeśli postanowicie iść od samego początku, od Saint Jean Pied de Port, pierwszy etap, który Was czeka to 24,2 kilometra do Roncesvalles. Każdy kolejny etap to od 18 do 30 kilometrów. Droga Francuska liczy 32 etapy. W kolejnych etapach pielgrzymi idą 27,5 kilometra do Larrasoana, kolejno 21,5 kilometra do Cizur Menor, 18 kilometrów do Puente la Reina, 21,5 kilometra do Estella, 28,5 kilometra do Torres del Rio, 20,5 kilometra do Logrono, 29 kilometra do Najera, 20,5 kilometra do Santo Domingo de la Calzada, następnie 16,1 kilometra do Belorado, 24 kilometrów do San Juan de Ortega, 27,6 kilometra do Burgos, 29 kilometrów do Hontanas, 28,6 kilometra do Boadilla del Camino. Kolejno 25,2 kilometra do Carrion de los Condes, 26,2 kilometra do Terradiillos de los Templarios, 23,4 kilometra do Bercianos del Real Camino, 26,5 kilometra do Mansilla de las Mulas, 18,4 kilometra do León.

Następnie czeka już dwudziesty etap 27,2 kilometra do San Martin del Camino, 23,7 do Astroga, 20,6 kilometra do Rabanal del Camino, 24,7 kilometra do Molinaseca, 23,3 kilometra do Cacabelos, 26 kilometrów do Vega de Valcarce, 31,6 kilometrów do Triacastela. Ostatnie etapy to 18,5 kilometra do Sarria, 23 kilometrów do Portomasrin, 24,6 kilometra do Palas del Rei, 29,5 kilometra do Arzua. Dwa ostatnie etapy to 18 kilometrów do Arca i podejście 18 kilometrów do Santiago de Compostela.

Aby pielgrzymka została zaliczona należy przejść minimum 150 kilometrów. Niepisana zasada mówi, że nie można podjeżdżać samochodami czy autokarami. Jeśli pielgrzymi nie mogą tradycyjnie wyjść z domu i już stamtąd podążać trasą pielgrzymki, spod drzwi, jak za czasów średniowiecza, większość pielgrzymów wybiera wówczas Drogę Francuską i dojeżdża do granicy Hiszpanii z Francją i tutaj rozpoczyna swoją pielgrzymkę do tego świętego miejsca.

Wbrew pozorom i wbrew samej nazwie tej drogi, w znakomitej większości nie przebiega ona przez Francję, tylko przez Hiszpanię. Z ciekawostek warto dodać, że to właśnie na tej trasie w 778 roku zginął Roland, znany nam bohater „Pieśni o Rolandzie”.

Jan Paweł II na pielgrzymce

Kiedy papież Jan Paweł II pielgrzymował do Santiago de Compostela, Rada Europy uznała, że Droga Świętego Jakuba ma szczególne znaczenie dla kultury starego kontynentu. Szlak Jakubowy został wówczas ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym i wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rada Europy postulowała wówczas, aby dawne szlaki pątnicze były odtwarzane i utrzymywane. Tak też postanowiono i tak się dzieje do dziś.

Pozostałe Drogi Świętego Jakuba

Nie można jednak zapomnieć, że Droga Świętego Jakuba to również inne, mniej popularne szlaki. Wieki temu powstała najdłuższa trasa, szlak Camino de Santiago, który zaczynał się kiedyś na wschodzie Europy w Estonii i podążał przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię, Francję, aż do samego Santiago de Compostela. Dzisiaj bardzo długą trasą, przez całą Europę jest Via Regia inaczej zwaną Drogą Mleczną lub Gwiezdną Drogą. Prowadzi ona przez Litwę, Białoruś, Ukrainę, Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Najważniejsze miasta na trasie to Wilno, Grodno, Kijów, Lwów, Kraków, Olkusz, Będzin, Wrocław, Drezno, Lipsk, Frankfurt nad Menem, Kolonia, Akwizgran, Bruskela, Paryż, Orelan, Bordeaux, Pampeluna, Burgos, Santiago de Compostela. Niestety Via Regia nie jest w pełni odnowiona i przygotowana na przyjęcie wiernych.

TRASA-PIELGRZYMI

Innymi trasami są Camino Portugues, droga Portugalska, Chemin Saint – Jacques, droga prowadząca przez Francję , a także francuska Via Turonensis. Inną drogą jest Jakobswege, prowadzącą przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Kolejną drogą prowadzącą przez Polskę i sąsiednie kraje, Litwę, Rosję i Niemcy jest Via Baltica - Co ciekawsze Via Turonensis jest przedostatnim etapem wspomnianej już ogromnej Via Regia, natomiast Via Regia płynnie przechodzi w Drogę Francuską opisaną powyżej, można by było śmiało powiedzieć, że Droga Francuska jest ostatnim etapem Via Regia.

W samej Polsce też są wytyczone lub planowane Drogi Świętego Jakuba, są to między innymi Dolnośląska Droga Świętego Jakuba, Wielkopolska Droga Świętego Jakuba, Sudecka Droga Świętego Jakuba, Camino Polaco, Małopolska Droga Świętego Jakuba i wspomniana już Via Regia, a także Pomorska Droga Świętego Jakuba, Nyska Droga Świętego Jakuba, Miedziana Droga Świętego Jakuba, Ślężańska Droga Świętego Jakuba, Śląsko – Morawska Droga Świętego Jakuba, Żytawska Droga Świętego Jakuba, Mazowiecka Droga Świętego Jakuba oraz Beskidzka Droga Świętego Jakuba. Nie wszystkie te drogi są otwarte, niektóre są dopiero projektowane. Z ciekawostek warto wspomnieć, że Droga Świętego Jakuba jest obecna nie tylko w sercach i duszach Polaków, ale także w polskiej heraldyce. Święty Jakub występuje w herbie Opatowca, gminy Pałecznica, w herbie Olsztyna, Pakości, Sobótki, Morąga, a także Jakubowa w województwie mazowieckim.

Dzień Świętego Jakuba

Dnia 25 lipca przypada Dzień Świętego Jakuba. Dzień wcześniej, 24 lipca uroczystości rozpoczynają się całonocną zabawą zwieńczoną pięknymi fajerwerkami. Zabawa i całonocne tańce przyciągają nie tylko pątników z zagranicy, ale również miejscowych, dla których jest to wspaniała okazja to świętowania i zabawy. 25 lipca odbywa się bardzo radosna i kolorowa procesja, a także msza święta, podczas której bardzo widowiskowo wciągana pod samą kopułę jest zapalona, ogromna kadzielnica.

Pątnicy przechodzą przez Puerta del Camino, które niegdyś były bramą do Santiago de Compostela, aby skierować się do Plaza del Obradorio, gdzie na fasadzie barokowej katedry wmurowano symbol Camino de Santiago - Muszlę Jakubową, którą pielgrzymi całują w podziękowaniu, że bezpiecznie dotarli do celu swojej podróży.

Przedłużenie pielgrzymki

Niektórzy pielgrzymi nie kończą swojej wędrówki wbrew pozorom w Santiago de Compostela. Podążają oni kilkadziesiąt kilometrów dalej na zachód, do miejscowości Fisterra. Nazwa miejscowości Fisterra pochodzi od łacińskiego zwrotu „koniec ziemi”, w starożytności Fisterra uznawany był za koniec świata, za którym ciągnie się już tylko morze. Kiedyś pątnicy po dotarciu do tego miejsca palili swoje szaty i obmywali się w falach czystego oceanu, symbolicznie zostawiając w tym miejscu swoje grzeszne życie i rozpoczynając nowe, czyste życie. Pątnicy zbierali tutaj również muszle porozrzucane na plaży, jako dowód przebytej drogi. Z tej tradycji wziął się symbol

Symbol Drogi Świętego Jakuba – muszla

Wszyscy pielgrzymi za swój cel obierają Santiago de Compostela i jej katedrę, nawet jeśli później zamierzają spędzić dwa kolejne dni na wędrówce do Fisterra.
Katedra w Santiago de Compostela to jedna z najważniejszych świątyń będących miejscem docelowym pielgrzymek. Katedra jest jednym z największych dzieł romańskiej architektury w Hiszpanii, w jej wnętrzach są liczne dzieła sztuki i piękne romańskie rzeźby. Są to między innymi Brama Złotników – Puerta de las Platerias, czy Portal Chwały – Pórtico da Gloria. Bardzo ciekawym obiektem w katedrze jest srebrna kadzielnica – Botafumeiro. Ta prawie 55 kilogramowa kadzielnica podwieszana jest pod kopułą katedry i zapalana w Dzień Świętego Jakuba, 25 lipca. Botafumiero ma długą i ciekawą historię, pierwsze wzmianki o tej kadzielnicy pojawiają się około 1300 roku, a sam mechanizm rozkołysania trybularza datowany jest na 1604 rok.

STEMPLE-PIELGRZYMKA

Jedna z największych pielgrzymek w Europie

Droga Świętego Jakuba to jedna z największych pielgrzymek w Europie. W 2013 roku do Santiago de Compostela pielgrzymowało 215 tysięcy pątników, przez dwa poprzednie lata pielgrzymowało tutaj 192 tysiące i 183 tysiące pielgrzymów. W 2010 roku natomiast do Santiago de Compostela pielgrzymowało ponad 272 tysiące pątników, był to wyjątkowy rok, po pierwsze ze względu na wizytę w Santiago de Compostela papieża Benedykta XVI, po drugie był to tak zwany Rok Święty. Czym jest Rok Święty? To rok, w który, 25 lipca, Dzień Świętego Jakuba, wypada w niedzielę. Pielgrzymi taki rok traktują wyjątkowo. Co roku Santiago de Compostela odwiedza również około tysiąca pątników z Polski.

Zainteresuje Cię również:
Droga Świętego Jakuba podstawowe informacje dla pielgrzymów | pielgrzymka Camino de Santiago | inne pielgrzymki i święte miejsca w Hiszpanii |

 

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij