Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lanzarote

Przewodnik turystyczny po Lanzarote. Dowiedz się więcej o tej pięknej wyspie, wśród archipelagu Wysp Kanaryjskich. Informacje, zwiedzanie, hotele na Lanzarote i informacje praktyczne, niezbędne w podróży na Lanzarote.

Lanzarote to hiszpańska wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich, najbardziej wysunięta na wschód ze wszystkich wysp. Należy do autonomicznego regionu Hiszpanii, Wysp Kanaryjskich. Lanzarote leży na Oceanie Atlantyckim, oddalona jest o 125 km od wybrzeży Afryki i o 1.000 km od Półwyspu Iberyjskiego i "mainland" Hiszpanii.

Powierzchnia Lanzarote to 846 km2, to czwarta największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Lanzarote to wyspa pochodzenia wulkanicznego z resztą jak wszystkie inne Wyspy Kanaryjskie. Pierwszą nazwę wyspie, nadał włoski żeglarz i kartograf Angelino Dulcert, nazwał ją Insula de Lanzarotus Marocelus na cześć innego odkrywcy Lancoletto Malocello, od którego pochodzi dzisiejsza nazwa wyspy - Lanzarote. Zupełnie inaczej brzmi nazwa wyspy w języku pierwotnych mieszkańców Lanzarote, brzmi ona Titerro y gatra, co oznacza "czerwone góry".

WYCIECZKI-PO-LANZAROTE

Lanzarote to wyspa wulkaniczna, jak wspomnieliśmy powyżej w przewodniku po Lanzarote, ukształtowana około 35 mln lat temu. W roku 1404, wyspa została podbita przez Hiszpanów, wraz z innymi Wyspami Kanaryjskimi i od tamtego czasu należy administracyjnie do Hiszpanii.

W roku 1730, Lanzarote, nawiedził niesamowity wybuch wulkanu, który trwał pięć i pół roku. Erupcja wulkanu miała katastroficzne skutki. 9 km2  wyspy, pokryło się lawą i pyłem wulkanicznym. Pożary zniszczyły 25 wiosek i osad na wyspie, oraz żyzne winnice i spokojne osady. Ostatni, zanotowany wybuch wulkanu na Lanzarote, odnotowano w XIX wieku. Od tamtego czasu na wyspie panuje spokój.

Na wakacje cały rok

Stolicą Lanzarote jest miasto Arrecife. Około 51.000 mieszkańców. Arrecife jest stolicą Lanzarote od 1852 roku. To spokojne miasteczko, o charakterze turystycznym, bardzo kosmopolityczne, spotkasz tam więcej obcokrajowców niż rodzimych Hiszpanów. Warto odwiedzić ładną, miejską plażę w Arrecife, Playa de Reducto.

Należy także zwiedzić kilka obiektów historycznych w mieście. Jednym z nich, jest XVI wieczna Forteca Świętego Gabriela (hiszp. Castillo de San Gabriel), która służyła w przeszłości, obronie przed piratami, plądrującymi Lanzarote i inne Wyspy Kanaryjskie.

LANZAROTE

Lanzarote leży najbliżej wyspy Fuerteventura, tylko 11 km dzieli, obydwie wyspy. Lanzarote to niewielka wyspa, długa na około 60 km i szeroka na 25 km. Całe wybrzeże Lanzarote to około 200 km wybrzeża, część piaszczysta, a część wybrzeża to skały i formacje skalne. Najładniejszą częścią wybrzeża Lanzarote są góry, graniczące z morzem o nazwie góry Famara w północnej części Lanzarote. Na południu Lanzarote leży masyw górski o nazwie Ajaches.

Lanzarote klimat

Klimat na Lanzarote, to jeden z najbardziej stabilnych klimatów w całej Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Średnie roczne opady na wyspie, to tylko 14cm deszczu w ciągu roku, natomiast średnia roczna temperatura na Lanzarote to 21 stopni C, latem oczywiście temperatury na wyspie oscylują w granicach 30 stopni C, a zimą rzadko spadają poniżej 15 stopni C, w dzień wahają się od 20 do 25 stopni C.

Lanzarote owiewa prąd Atlantycki, który ma chłodzący efekt na wyspę, szczególnie odczuwa się to w miesiącach letnich na Lanzarote, kiedy w bardzo upalne i skwarne dni, na wyspie, na twarzy, czuć przyjemną bryzę, chłodzącą nagrzane powietrze.

Mimo wszystko, jeżeli planujesz wakacje na Lanzarote, wynajmij pokój hotelowy z klimatyzacją. Bez tego typu wiatru, klimat na Lanzarote przypominałby klimat afrykańskiej Sahary. Czasami zdarza się, iż na wyspę, dociera gorący wiatr, właśnie z nad Sahary, niosący drobne ziarenka piasku z afrykańskiej pustyni, który przypomina mgłę, opadającą na wyspę...i przykrywający wszystko, kurz w kolorze krwisto-pomarańczowym.
To właśnie drobiny piasku z Sahary niesione przez wiatr.

Wyspa leży na 29°00' szerokości geograficznej północnej i 13°40' długości geograficznej zachodniej. Lanzarote leży oddalona o 11 km na północny wschód od Fuerteventura i tylko 1 km od wysepki Graciosa. Szeroka na 25km i długa na 60 km, w sumie ponad 200km wybrzeża z czego 10,5 km to piaski, około 17km to plaże, a reszta to skały i urwiste wybrzeże. Góry Famara wznoszą się na 672 m n.p.m a na północy góry Ajaches, wznoszą się na 608 m n.p.m. Warto także zobaczyć pustynię na Lanzarote, o nazwie El Jable, położona na południe od masywu górskiego Famara.

Najwyższym szczytem na Lanzarote, jest Penas de Chache, wznoszący się na wysokość 670 m n.p.m. Na wyspie znajduje się także podwodny wulkaniczny tunel zwany "Tunelem Atlantydy", który jest największym na świecie, zatopionym tunelem wulkanicznym.

Dane demograficzne z 2010 roku, mówią o 140.000 mieszkańców na Lanzarote, gdzie populacja wyspy ciągle wzrasta, od 2006 roku przybyło 10% mieszkańców Lanzarote. Stolica wyspy Arrecife, posiada około 60.000 mieszkańców. 75% populacji mieszkańców na wyspie to Hiszpanie, spory ułamek populacji wyspy, to obywatele Wielkiej Brytanii (4% mieszkańców Lanzarote), Niemcy blisko 3% mieszkańców, Irlandczycy 2,5% mieszkańców. Inne nacje to Kolumbijczycy, Marokańczycy, Ekwadorczycy, Chińczycy, Hindusi, Afrykańczycy. Jest także spora grupa Rosjan, posiadający swoje nieruchomości na wyspie, oraz obywateli byłych republik radzieckich, oraz niewielka Polonia na Lanzarote.

Lotniskiem, przez które, dociera większość wczasowiczów na wakacje i wczasy na Lanzarote, to lotnisko Arrecife. Gospodarkę Lanzarote napędza przede wszystkim turystyka, na drugim miejscu jest rolnictwo i uprawa płodów rolnych. Lanzarote należy administracyjnie do Las Palmas i dzieli się na siedem gmin. Są to w kolejności od największej do najmniejszej: Arrecife, Haria, San Bartolome, Teguise ( w skład wchodzi wysepka Graciosa), Tias, Tinajo i Yaiza.

LANZAROTE-WAKACJE
Plaże Lanzarote
  LANZAROTE-WCZASY-PUERTO-DEL-CARMEN
Puerto del Carmen na Lanzarote


Turystyka na Lanzarote

Z roku na rok, wzrasta zainteresowanie Lanzarote i z roku na rok, odwiedza wyspę coraz więcej wczasowiczów i poszukujących słońca i pięknych plaż, turystów z Europy. Jednak lokalne władze, są bardzo sceptyczne nastawione na rozbudowę urbanistyczną i budowę nowych hoteli i ośrodków turystycznych na wyspie. Są bardzo restrykcyjne kontrole, odnośnie zabudowy na Lanzarote, oraz budowy nowych nieruchomości na Lanzarote, jak apartamentowców i bloków mieszkalnych, które tak uwielbiają kupować obcokrajowcy na Wyspach Kanaryjskich.

Na Lanzarote są restrykcje budowlane, dotyczące kolorów ścian i elewacji budynków. Np. wszystkie ściany zewnętrze budynków muszą być w kolorze białym, a okiennice w kolorze zielonym. Na wyspie nie ma wieżowców, ani wysokich hoteli z wyjątkiem hotelu w Arrecife, który został zamknięty za złamanie zasad obowiązujących na wyspie. Zabudowa jest niska, jest wiele domów mieszkalnych i willi, o charakterze niskiej zabudowy, nie szpecącej krajobrazu, ani widoków na morze i góry. Oby trwało to dalej...

PLAŻA-GAYO-LANZAROTE

Z Polski, można znaleźć kilka lotów na Lanzarote. Głównie są to loty czarterowe z Warszawy w okresie wakacyjnym. Berlin w Niemczech lub Londyn, to lotniska w Europie, gdzie można znaleźć najwięcej połączeń bezpośrednich do Arrecife na Lanzarote. W roku 2006 lotnisko w Arrecife, odwiedziło blisko 6 mln turystów, także jest to bardzo ruchliwe lotnisko na Wyspach Kanaryjskich.

Inną drogą na dostanie się na Lanzarote, to przypłynięcie promem z innej z Wysp Kanaryjskich lub wprost  z Hiszpanii. Także istnieją promy z Hiszpanii z Półwyspu Iberyjskiego na Lanzarote. Odwiedź zakładkę w naszym przewodniku po Hiszpanii, poświęconą promom w Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij