Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Hierro

El Hierro – niedoceniony cud na końcu świata Jeśli do dziś nie możesz zdecydować się gdzie spędzić chwile pełne słońca i przyjemnego ciepła, Wyspy Kanaryjskie będą doskonałym celem Twojej podróży. Mimo, że sam archipelag jest często odwiedzany przez turystów z całego świata, każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Poza miejscami tłumnie obleganymi przez przyjezdnych istnieją tu prawdziwe enklawy, mało atrakcyjne dla konwencjonalnych turystów. Jednym z nich jest wyspa El Hierro.

El Hierro to najmniejsza z wysp Kanaryjskich. Z powodu swoich rozmiarów często ignorowana jest przez wycieczki. Fakt ten cieszy niezmiernie tych, którzy na wyspach szukają spokoju i ukojenia, a także bliskiego kontaktu ze specyficzną naturą tego miejsca.

Narodziny i chrzest

Wyspa El Hierro, podobnie jak pozostałe wyspy archipelagu, powstała w efekcie ruchów tektonicznych i wybuchów wulkanów. Dzięki temu zachowała swój specyficzny charakter i typową dla tego typu wysp roślinność. Widoczna z przestrzeni kosmicznej wyspa przypomina o swojej historii, jawiąc się jako pozostałość po dawno już wygasłym wulkanie.

El Hierro, znana także jako Isla del Meridiano, nazwę swoją zawdzięcza pierwotnym mieszkańcom – Guanczom. Oni właśnie określali wyspę jako Hero/Ecero, oznaczające siłę. Nazwa ta przekształciła się pod wpływem najazdu hiszpańskich osadników i zaadaptowana została na język hiszpański. Tak oto powstała zmodyfikowana nazwa – El Hierro, która według dosłownego tłumaczenia oznacza żelazo.

Określenie charakteryzujące wyspę przyjęło się także poza wpływami hiszpańskimi. Z powodu innego brzmienia łacińskiego ferro, oznaczającego żelazo, wśród geografów z Francji, Niemiec czy Danii, oraz na mapach łacińskich używa się zamiennie nazw El Hierro i Ferro.

Koniec świata…

Każde miejsce ma swoją specyfikę. Także wyspa El Hierro. Zapisała się ona jednak w kartach historii nieco donioślejszymi literami, niż pozostałe wyspy z grupy Kanaryjskiej. W czasach, gdy nie istniały jeszcze dokładne pomiary geograficzne, a cały świat nie posługiwał się zuniwersalizowaną siatką geograficzną, linia przebiegający przez środek wyspy wyznaczała południk zerowy i punkt odniesienia dla wielu wypraw morskich. Z położenia El Hierro rzadziej korzystali jedynie brytyjscy geografowie i żeglarze – nic dziwnego, skoro ich południk zerowy przebiegał w Londyńskiej dzielnicy Greenwich.

Położenie wyspy od dawna uznawano za punkt odniesienia do wykreślania map oraz wyznaczania kursów statków. Wszystko dlatego, że wyspa jest najdalej wysuniętym na zachód punktem znanym Europejczykom w starożytności. Między El Hierro a obiema Amerykami jest już tylko Ocean Atlantycki. Dopiero w XV wieku Krzysztof Kolumb pokazał, że El Hierro to nie ‘koniec świata’, jak się wydawało.

EL-HIERRO-WYSPA-MAPA

W I połowie XVII wieku Francuski władca Ludwik XIII i kardynał Richelieu oficjalnie uznali południk przebiegający przez wyspę, jako południk zerowy. Tym samym wszystkie wartości szerokości geograficznej na wschód od wyspy uznawane były jako dodatnie. Jak obliczano, Paryż miał znajdować się dokładnie 20 stopni na wschód od El Hierro. Okrągła liczba okazała się niedokładna, ale nie przeszkodziło wyspie w otrzymaniu miana centrum geograficznego świata.

Południk przechodzący przez Greenwich przejął schedę po wyspie, za to położona na zachodnim cyplu latarnia Fero pozostała ostatnią, jaką widzą podróżujący za ocean, i pierwszą, która wita ich w drodze do Starego Kontynentu.

Guanczowie – ludzie neolitu

Kim byli? To pierwsi i rdzenni mieszkańcy wyspy El Hierro. Do dziś nie wiadomo skąd pochodzili, wiadomo natomiast, że poziom ich cywilizacji był zacofany w stosunku do kultury europejskiej. Kiedy w średniowieczu dotarły tu oficjalnie pierwsze wyprawy, okazało się, że mieszkańcy wyspy żyją na poziomie gromad ludzkich w epoce neolitu.

Guanczowie mieszkali w jaskiniach i posługiwali się własnym językiem. To jedno z nielicznych miejsc, w których kultura była tak bardzo niezależna od pozostałych części świata, co czyni wyspę jeszcze bardziej intrygującą i pełną tajemnic. Niestety kultura Guanczów wymarła w XV wieku nie pozostawiając po sobie praktycznie żadnego śladu.
Teren wyspy zamieszkuje dziś nieco ponad 10 tysięcy osób. Powierzchnia lądu to 278 kilometrów kwadratowych, a więc El Hierro rozmiarami zbliżona jest do połowy Warszawy. Mieszkańcy wyspy słyną z niesłychanej gościnności.

Najważniejszy jest dobry klimat

Aura wyspy El Hierro zdominowana jest przez wpływy północno wschodniego wiatru. Podobnie jak na pozostałych wyspach panuje tu pogoda łagodna, zbliżona temperaturami do miesięcy wiosennych i letnich w Polsce. Średnie wskazanie słupka rtęci wskazuje tu 21 stopni Celsjusza. Idealne miejsce dla tych, którzy nie lubią niespodzianek pogodowych.

Charakterystycznym na wyspie zjawiskiem jest gromadzenie się chmur w północnej części wyspy. Spowodowane jest ono działalnością passatów, które nawiewają obłoki zatrzymujące się na najwyższym punkcie wyspy (Pico Malpaso, 1501 m.n.p.m.). Najcieplejsze miesiące przypadają na lipiec i sierpień. Pomimo nieco chłodniejszego stycznia (około 19°C) pogoda dopisuje tu przez 365 dni w roku, co czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym.

El Hierro to także jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Niemal 3 tysiące słonecznych godzin w roku sprawia, że Wyspy Kanaryjskie stają się celem podróży wielu osób. Dobrze, że większość z nich wybiera Teneryfę czy Gran Canarię, omijając najdalej na zachód i południe wysuniętą wyspę El Hierro.

Atrakcje

Wyspa słynie wręcz ze swej roślinności. Jej wulkaniczny charakter sprawił, że powierzchnię El Hierro pokrywa zróżnicowana roślinność. Naukowcy badający wyspę podzielili ja na dwie strefy, w zależności od odległości dzielącej roślinność i morze. W ten sposób na terenach niżej położonych znaleźć można przybrzeżną roślinność, krzewy i trawy. Powyżej 600 m.n.p.m. El Hierro porastają lasy.

Centralną część wyspy zajmują lasy iglaste. Charakterystyczne sosny wygięte na wietrze i poddane działaniu passatów można spotkać u zbiegu zadrzewionej i krzewiastej części lądu. Na wyspie spotkać można zarówno połacie jałowej skorupy lawy, jak i żyzne pola wulkaniczne, bogate w roślinność, a nawet pola winorośli.

EL-HIERRO-KANARY-TURYSTYKA-ZDJECIE
Widoki na El Hierro

El Hierro została oficjalnie ogłoszona rezerwatem przyrody UNESCO w 2000 roku. W związku z tym na wyspie rozpoczęła swoją pracę grupa badaczy, która ma za zadanie dokładnie opisać szatę roślinną. Pomoże to w zrozumieniu rozwoju flory także na pozostałych wyspach archipelagu.

Na szczęście nie należy obawiać się niebezpiecznych spotkań ze zwierzętami żyjącymi na terenie Hiszpanii. El Hierro zamieszkują głównie ptaki i jaszczurki, które często dają się skusić na soczyste jabłko lub banana. Zarówno odwiedzających wyspę, jak i jej mieszkańców nie nękają węże, skorpiony czy dzikie zwierzęta drapieżne.

Godnym uwagi miejscem na El Hierro jest charakterystyczna skała powulkaniczna Roque de la Bonanza. Często znaleźć ją można na fotografiach z El Hierro. Jej charakterystyczny kształt jest nie do pomylenia z innymi tego typu skałami. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem El Hierro jest widok płaskowyżu El Sabinar. W wielu przewodnikach i źródłach ilustruje się go widokiem zdeformowanych na wietrze drzew, które dodają majestatycznego uroku temu miejscu.

Zapomniany cud natury

Mówi się, że wady czasem mogą przekształcić się w zalety. Tak właśnie jest w przypadku wyspy El Hierro. Pozornie zapomniana, omijana przez turystów wyspa to doskonałe miejsce do odpoczynku. Sprzyjające spokojnemu życiu i relaksowi – można powiedzieć, że idealna wręcz na bezpieczne lata emerytury.

ZDJECIA-EL-HIERRO-WYSPY-KANARYJSKIE
El Hierro wyspa na końcu świata ....?

Poza wszelką wątpliwość El Hierro wpisuje się na listę niewielu tak dobrze zachowanych, nie zniszczonych działalnością człowieka miejsc. Doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy cenią spokój, stałość i siłę. Nie bez powodu wyspa ta nazwę swą wywodzi od żelaza.

Hotel Confortel Barcelona Sant Martí
Hotel Confortel Barcelona Sant Martí
Barcelona / Barcelona Sant Marti
Apartament PLAYA FLAMENCA I
Apartament PLAYA FLAMENCA I
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Suite Home Barcelona
Suite Home Barcelona
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij