Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Fuerteventura

Przewodnik po Fuerteventura, drugiej, największej wyspie w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jeżeli planujesz wczasy na Fuerteventura, wakacje lub zakup nieruchomości na Fuerteventura, jeżeli szukasz informacji o hotelach na Fuerteventura, wypożyczalni samochodów na Fuerteventura i jakichkolwiek innych informacji o tej pięknej wyspie, znajdziesz je w naszym przewodniku po Fuerteventura.

Znajdziesz tutaj także informacje o tanich lotach z Polski na Fuerteventura i z innych krajów Europy i Wielkiej Brytanii. Informacje o hotelach na Fuerteventura, noclegach i zakwaterowaniu na wyspie.

Fuerteventura, zaraz po Teneryfie, to druga, pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich, należąca do Hiszpanii. Fuerteventura leży najbliżej wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim. Fuerteventura leży na 28°20' szerokości geograficznej północnej i 14°00' długości geograficznej zachodniej.

Powierzchnia Fuerteventury to 1.660 km2. Fuerteventura w roku 2009 została ogłoszona przez UNESCO rezerwatem biosfery. Fuerteventura posiada fantastyczny, całoroczny klimat i ponad 3.000 słonecznych godzin w ciągu roku. Tylko 100 km dzieli Fuerteventurę od Afryki. Od Punta de Entallada na Fuerteventura, do przylądka Juby należącego do Maroko, jest tylko 100km.

Plaże Fuerteventura

Fuerteventura posiada ogromną liczbę piaszczystych plaż, jest ich ponad 150, istnieją tutaj piaszczyste wydmy i miejsca rzadko odwiedzane przez człowieka. Jak sama nazwa wskazuje Fuerteventurę (hiszp. fuerte-mocny, viento-wiatr) charakteryzują silne wiatry, wiejące znad oceanu.

PLAYA-EL-MORO-FUERTEVENTURA

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego jak inne wyspy Kanaryjskie, jest w większości zbudowana ze skały wulkanicznej, lawy i piasku, jednakże są tutaj przepiękne plaże i niezwykłe miejsca, pełne tropikalnej roślinności i zielonych dolin.
Jak twierdzą mieszkańcy wyspy, właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze i największe plaże w Europie (nie zapominajmy iż Fuerteventura, ciągle zalicza się geograficznie do Europy).

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Często mówi się o Fuerteventurze jako o wyspie wiecznej wiosny. Wiatry znad Atlantyku chłodzą klimat i masy nagrzanego powietrza znad afrykańskiej Sahary.

W miesiącach zimowych średnia temperatura na wyspie to około 22°C, temperatury rzadko spadają wtedy poniżej 15°C. Latem natomiast, temperatury na Fuerteventura dochodzą do 35°C i rzadko spadają poniżej 20°C. Średnie roczne opady na Fuerteventurze to tylko 147mm. Większość opadów ma miejsce na jesieni i zimą. Miesiąc z największą ilością opadów to październik.

Fuerteventura to także, geologicznie najstarsza wyspa w archipelagu, a jej dziwny kształt wywodzi się od częstych erupcji wulkanicznych, jakie miały miejsce w historii geologicznej wyspy. Jednakże ostatnia erupcja wulkanu na Fuerteventura miała miejsce 7.000 lat temu więc nie ma obaw, iż to zjawisko się powtórzy w najbliższym czasie (tak twierdzą wulkanolodzy).

Jeżeli jednakże chciałbyś zobaczyć czynne i aktywne wulkany, odwiedź sąsiednią wyspę Lanzarote. Najlepiej skorzystać z przepraw promowych, pomiędzy wyspami.

Temu poświęcimy oddzielną stronę w naszym przewodniku po Wyspach Kanaryjskich. Gdzie znajdziesz wszystkie możliwe promy, pomiędzy wyspami Kanaryjskimi, ceny biletów i rozkłady jazdy promów kursujących pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi.
Fuerteventurę zamieszkuje około 90 tys. ludności.

WYSPA-FUERTEVENTURA-WYSPY-KANARYJSKIE


Turystka na Fuerteventura

Wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, piękne, piaszczyste plaże, szeroka gama dobrych hoteli na wakacje, całoroczne słońce, przyciągają tysiące turystów na wyspę, praktycznie o każdej porze roku. Każdego roku na Fuerteventura przyjeżdża tysiące surferów, windsurferów i kite-surferów, aby uprawiać swoje pasje sportowe. Wiatr, ocean i słońce przyciągają także kibiców z każdego zakątka świata. Także nurkowie i płetwonurkowie, upodobali sobie Fuerteventurę do uprawiania swoich sportów.

Co roku w miesiącu lipcu na Fuerteventurze odbywa się turniej PWA windsurfing speed and slalom event w miejscowości Sotavento na południu wyspy. Oprócz plaż, błękitnego oceanu, Fuerteventura ma do zaoferowania o wiele więcej dla wczasowicza z Europy. Polscy turyści docierają na Fuerteventurę, głównie za sprawą biur turystycznych w Polsce, oferujących wczasy all inclusive na Fuerteventurę.

Jednakże istnieją inne możliwości zaplanowania wczasów lub wakacji na Fuerteventurze, jak na przykład skorzystania z wynajmu domu, apartamentu lub willi na wakacje na wyspie lub wykupienie wczasów z np. niemieckiego biura podróży, które zwykle mają tańsze pakiety wczasowe, niż polskie biura podróży. Można również zupełnie indywidualnie przybyć na wyspę i zaplanować sobie wczasy rodzinne, wyszukując loty czarterowe z Polski na Fuerteventura.

Pierwszy hotel na Fuerteventura powstał w roku 1965, zaraz po wybudowaniu międzynarodowego lotniska na Fuerteventurze: lotnisko El Matorral. Rozpoczęła się nowa era dla wyspy i tysiące wczasowiczów zaczęło odkrywać walory wyspy. Najpierw docierali tu wczasowicze z Wielkiej Brytanii, później zaczęli przyjeżdżać Skandynawowie i Niemcy.

W dalszym ciągu na wyspie dominuje angielskojęzyczna populacja, zaraz po Hiszpanach. Sporo osób z Wielkiej Brytanii zakupiło nieruchomości na Fuerteventura i jest dość duża populacja osób z Europy Zachodniej mieszkająca na Fuerteventura na stałe.

Świetny klimat na wyspie postawił Fuerteventurę na piedestale europejskiej turystyki i w tej chwili Fuerteventura jest jedną z najważniejszych wakacyjnych destynacji w Europie i Hiszpanii. Także w ostatnich latach polscy turyści i wczasowicze liczniej zaczęli odwiedzać Fuerteventurę. Pojawiło się więcej ofert wczasów na Fuerteventurze w polskich biurach podróży. Kiedyś dominowała tylko Teneryfa, oraz Gran Canaria. Teraz można zarezerwować wczasy all inclusive na Fuerteventurze.

Centralna część wyspy to duże równiny, pochodzenia wulkanicznego, widać pozostałości wylewającej się lawy, są góry i szczyty górskie o charakterze wulkanicznym. Spora część z nich to rezerwaty przyrody, prawnie chronione, a na dużą część z nich, można dotrzeć tylko samochodem terenowym.

Życie morskie i morska przyroda to też magnes dla turystów przyjeżdżajacych na Fuertaventurę. Delfiny, wieloryby, tuńczyki, żółwie morskie, tzw. game-fishing (wędkarstwo sportowe) przyciągają turystów z całego świata. Krystalicznie czyste wody Atlantyku są odwiedzane przez szkoły płetwonurków i pływania w masce (snorkling).

FUERTEVENTURA-plaże
Playa Carralejo na Fuerteventura
  HOTEL-IBEROSTAR-FUERTEVENTURA
Hotel Iberostar na Fuerteventura


Geografia Fuerteventury

Wyspa ma powierzchnię 1.660km2. Fuerteventura jest długa na 100km i szeroka na 31km. Administracyjnie jest częścią prowincji Las Palmas. Fuerteventura dzieli się na sześć gmin:

  • Antigua
  • Betancuria
  • La Oliva
  • Pajara
  • Puerto del Rosario
  • Tuineje

Na wyspie znajduje się ponad 100 miejscowości i urbanizacji, zamieszkanych przez miejscowych. Duża część z nich to obywatele Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy Zachodniej, są również Rosjanie, Ukraińcy i Polacy. Nie brak tu Niemców i Norwegów. Fuerteventura posiada także malutką wysepkę, o nazwie Islote de Lobos, która należy administracyjnie do La Oliva.

Fuerteventura posiada najdłuższe plaże ze wszystkich wysp w archipelagu kanaryjskim. To jedna z największych w Europie destynacji turystycznych dla miłośników sportów wodnych, plażowania i nurkowania. Fuerteventura leży na tej samej szerokości geograficznej co Meksyk i Floryda. Temperatury bardzo rzadko spadają na wyspie, poniżej 18°C.
Na Fuerteventura znajduje się aż 152 piaszczystych plaż, wzdłuż prawie 50km wybrzeża. 25km to plaże o pochodzeniu wulkanicznym, czarny wulkaniczny żwir.

Plaże Fuerteventury i ciekawe miejsca

Warta odwiedzenia jest północna część wyspy: Carralejo oraz El Jable, to piękne plaże, składające się z wydm piaskowych, kiedy południowa część wyspy, składa się głównie z długich, piaszczystych plaż z zatoczkami. Na wyspie ciągle wieje wiatr (nazwa Fuerteventura, hiszp. fuerte-mocny, viento-wiatr), dając wręcz perfekcyjne warunki atmosferyczne dla windsurfistów i surfistów.

Surfing na Fuerteventura jest najbardziej popularny w zachodniej części wyspy, tutaj przyjeżdża najwięcej surferów, tutaj są też największe fale na Fuerteventura. Natomiast windsurfiści upodobali sobie okolice Carralejo, oraz teren Playas de Sotavento.

Warto odwiedzić El Cotillo, malutką wioskę rybacką, położoną na północno-zachodniej części wyspy, sławną ze swojej długiej, piaszczystej plaży na południe od miasteczka, a od północy znajduje się również kilka cichych plaż. Północne plaże na wyspie, są odwiedzane przez entuzjastów snorklingu (pływania w masce). Ciekawym miejscem jest Cofete, na zachodnim krańcu Jandia, dom Villa Winter.

Ogromny dom, wybudowany prze Mr. Wintera na ziemi podarowanej mu przez Generała Franco, hiszpańskiego dyktatora, podczas panowania reżimu wojskowego w Hiszpanii. Z tym domem związanych jest wiele teorii spiskowych, mających miejsce, podczas czasów nazistowskich w Hiszpanii. Jest to jedna z najładniejszych części wyspy, jest tu jednak zero serwisów dla turystów.

Ciekawym może okazać się miejsce zatonięcia SS American Star (wcześniej America, USS West Point, Australis). W roku 1994 podczas dużego sztormu w holującym go statku pękły liny i statek osiadł na plaży Playa de Garcey na Fuerteventurze. W roku 2008 ostatnia , górna część statku zapadła się pod fale, ale ciągle jeszcze widać górne maszty statku.

NURKOWANIE-NA-FUERTEVENTURA

Fauna i Flora na Fuerteventura

Wyspa jest domem dla jednego z dwóch gatunków zagrożonych wyginięciem kanaryjskich sępów. Fuerteventurę zamieszkują także dzikie psy i koty. Na jałowej ziemi w części środkowej wyspy, żyją wiewiórki ziemne i gekony. Przez Fuerteventurę przebiegają także trasy przelotów ptactwa z Afryki do Europy.
Są także miejsca gniazdowania ptaków. Na wyspie jest spora populacja sierpówek, jerzyków i zięb, szczególnie w pobliżu ośrodków turystycznych i hoteli na wyspie. Mimo wiatrów i ciągłych upałów, wyspę zamieszkuje bardzo wiele gatunków owadów.

Historia Fuerteventury

Pierwsi osadnicy na wyspę przybyli z Afryki. Ciekawostka: Słowo Mahorero lub Maho (Majorero) jest ciągle używane na wyspie do opisania ludzi na Fuerteventurze, które to słowo, pochodzi ze starożytnego słowa "mahos" oznaczające, rodzaj butów, wykonanych ze skóry koźlej, charakterystycznego obuwia, noszonego przez ludzi z północnej Afryki.

Pierwsi osadnicy na wyspie żyli w jaskiniach, do dziś znajdywane są przez archeologów na wyspie, pozostałości po tego typu prehistorycznych mieszkańcach. Dawna nazwa Fuerteventury to Planaria, nazwa określająca płaskość wyspy. (hiszp. plano - płaski).
W XI wieku na Fuerteventurrze i Lanzarote zaczęli osiedlać się Fenicjanie.

Około roku 1340 kilkanaście hiszpańskich i portugalskich ekspedycji odwiedziło wyspę, ale wyspę zamieszkali najpierw Maurowie. W 1405 roku francuski konkwistador Jean de Bethencourt, podbił wyspę i utworzył stolicę Betancuria na zachodnim wybrzeżu. Później Puerto Rosario przejęło funkcję stolicy wyspy w 1835 roku. W roku 1852 wolna strefa handlowa została przedłużona do Wysp Kanaryjskich, przez Izabelę II, królową Hiszpanii.

Militarny charakter wyspy zakończył się w roku 1859 i miasto Puerto de Cabras (dzisiejsze Puerto de Rosario) stało się oficjalną stolicą Fuerteventury. W 1927, Fuerteventura oraz Lanzarote stały się częścią prowincji Gran Canaria. W 1940 roku na wyspie zbudowano pierwsze lotnisko na zachód od Puerto de Rosario na drodze do Tindaya.

Turystyka zawitała na wyspę w roku 1965, kiedy wybudowano nowe lotnisko El Mattoral na wyspie. Wyspa leży bardzo blisko wybrzeży Afryki, jest to także droga dla nielegalnych emigrantów z Afryki próbujących dostać się do Unii Europejskiej. Nielegalni emigranci próbują bardzo niebezpiecznej drogi morskiej, pomiędzy wybrzeżem Maroko a Fuerteventura. Hiszpańska telewizja bardzo często pokazuje ofiary tego typu przepraw na tratwach czy skleconych naprędce łódkach. Nikt nie jest w stanie podać ile ofiar pochłonęła już ta droga z biednej Afryki do Europy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij