Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Palma

La Palma to jedna z wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich, które administracyjnie należą do Hiszpanii. La Palma leży bardzo blisko afrykańskiego wybrzeża i leży w pobliżu Maroko, Cape Verde, oraz w pobliżu archipelagu Azorów i wyspy Madeira. Obydwu wysp, należących administracyjnie do Portugalii. Hiszpanie pieszczotliwie nazywają La Palmę, La Isla Bonita, (piękna/ładna wyspa), zupełnie jak w znanym przeboju Madonny...pod tym samym tytułem.

Największe miasta na wyspie, które prawdopodobnie odwiedzisz, dolatując lub przypływając na wyspę, to Santa Cruz de la Palma, oraz Los Llanos de Aridane. Wyspa La Palma, od lat kusi swoją tajemniczością i jest trochę inna od pozostałych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, tak często odwiedzanych przez turystów z Polski i Europy. Na La Palma nie znajdziesz wiele wczasów all inclusive i tanich wczasów rodzinnych z ceną wraz ze śniadaniem.

Na La Palma mieszka poniżej 100.000 mieszkańców (około 90.000 stałych mieszkańców na La Palma). Głównym portem na wyspie jest miasto Santa Cruz de la Palma, kolejnym, mniejszym portem jachtowym i pasażerskim jest Tazacorte. Na wyspie jest międzynarodowe lotnisko na La Palma.
Na wyspę najłatwiej jest dostać się samolotem lub promem z Teneryfy. Kiedyś istniały tylko połączenia towarowe (statki i promy towarowe) z innych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Geografia wyspy La Palma

La Palma jest najbardziej wysuniętą wyspą na północ z wszystkich wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Powierzchnia wyspy wynosi 706km2, co stawia ją na piątym miejscu pod względem wielkości, ze wszystkich siedmiu wysp archipelagu. La Palma nie jest tak popularną destynacją turystyczną jak inne, większe wyspy, ale to właśnie główny powód, dla którego powinieneś odwiedzić tę urokliwą wysepkę "porzuconą" na Oceanie Atlantyckim.

Na wyspie mieszka około 90.000 mieszkańców, około 20.000 mieszka w stolicy wyspy, mieście Santa Cruz de la Palma, kolejne 20.000 mieszka w Los Llanos de Aridane. Najwyższym szczytem na wyspie jest wygasły wulkan Roque de los Muchachos (2.423 m.n.p.m.).
Przylatując na wyspę i patrząc na krajobraz z lotu ptaka, ma się wrażenie iż wysepka składa się z samej skały i wygasłych wulkanów z resztą, podobnie jak inne wyspy na Kanarach. Jednak po bliższym poznaniu, wyspa niezwykle mile Cię rozczaruje. Zieleń tropikalnej roślinności i błękit, przeźroczystych wód oceanu w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia.
La Palma administracyjnie należy do Santa Cruz de Tenerife. Wyspa dzieli się na 14 gmin: Barlovento, Puntagorda, Puntallana, Brena Alta, Brena Baja, San Andres y Sauces, El Paso, Santa Cruz de la Palma, Fuencaliente, Tazacorte, Garafia, Tijarafe, Llos Llanos de Aridane, oraz Villa de Mazo.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Bananowy jest .. po prostu jest nasz świat ....

Ekonomia wyspy jest w głównej mierze oparta na turystyce krajowej i zagranicznej, oraz na rolnictwie i uprawie. Wyspa La Palma sławna jest z uprawy bananów. Hoduje się tutaj specjalną odmianę bananów kanaryjskich. Znany rodzaj bananów w Hiszpanii, jako banany z Wysp Kanaryjskich.

Owoce są mniejsze niż zwykłe banany, hodowane i uprawiane w Ameryce Łacińskiej. Najwięcej farm bananowców znajduje się po zachodniej stronie wyspy i w dolinie Los Llanos de Aridane. Na wyspie uprawia się także kwiaty, pomarańcze, awokado i winorośl, która świetnie rośnie na podłożu wulkanicznym, dając z owoców, lokalne wino z La Palma.

Wyspa La Palma posiada największą liczbę aktywnych wulkanów i miejsc aktywności sejsmicznej z wszystkich wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Większość aktywności sejsmicznej na La Palma odbywa się pod powierzchnią oceanu. Wyspa wytworzyła się około 4 mln lat temu. Około pół miliona lat temu, wulkan Taburiente zapadł się i utworzył Caldera de Taburiente. Od momentu od kiedy na wyspie panują Hiszpanie, zdarzyło się siedem erupcji wulkanicznych na la Palma.

W latach 1470 do 1492 czynny był wulkan Montana Quemada, dalej w roku 1585 wybuchł Tajuya w pobliżu El Paso. W roku 1646 wybuchł San Martin. W 1677 wybuchł San Antonio. W roku 1712 El Charco. W roku 1949 wybuchł wulkan San Juan, Hoyo Negro i Duraznero. W 1971 wybuchł Teneguia. Do dziś panuje spokój na wyspie i nie przewidywane są żadne erupcje w najbliższych latach, choć wiadomo jak nieprzewidywalne bywają wulkany i z jaką siłą potrafią uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Człowiek jeszcze nie jest w stanie poskromić sił natury.

ZDJECIA-PLAŻ-WYSPY-KANARYJSKIE-LA-PALMA
Plaże na La Palma

Plaże na La Palma

Wyspa La Palma posiada piękne plaże, przeglądające się w Oceanie Atlantyckim. Największe i najbardziej popularne plaże na wyspie są wymienione poniżej. Na La Palma, jeżeli wybierzesz się samodzielnie na odkrywanie wyspy, znajdziesz malutkie plażki i zatoczki, gdzie zupełnie nie ma ludzi.

Najważniejsze plaże na wyspie to Puerto de Naos, plaża Charco Verdew Los Llanos de Aridane, plaża Los Guirres, dalej plaża El Volcan w Tazacorte. Kolejna ładna plaża na wyspie to plaża La Zamora w Fuencaliente, plaża Los Cancajos w Brena Baja, oraz plaża Nogales w Puntallana.

Większość plaż na La Palma jest bardzo dobrze przygotowana na wczasowiczów. Są kioski z napojami, jest możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli przeciwsłonecznych. Część plaż jest strzeżona, latem na plażach są ratownicy i "kioski" Cruz Roja (czerwony krzyż/pierwsza pomoc). Na wyspie jest też kilka plaż dla naturystów, o których wspomnimy w innym rozdziale naszego przewodnika po Wyspach Kanaryjskich.

Klimat na La Palma

Turystów z Europy Zachodniej i Północnej, przyciąga na wyspę, przede wszystkim fantastyczny klimat i brak zim, przed którymi wszyscy pragniemy ucieknąć z Europy. Część osób na La Palma, zdecydowała się na zakup nieruchomości na wyspie i osiedlenie się tutaj, jeżeli nie na stałe, to przynajmniej na sporą część roku.
Zimy są tutaj niezwykle łagodne, gdzie temperatury rzadko spadają poniżej 12 stopni Celsjusza. Natomiast lata są na La Palma również bardzo przyjemne, nie ma tutaj nieznośnych upałów jakie np. panują na wybrzeżach południowych Półwyspu Iberyjskiego. Zawsze wieje tutaj przyjemna bryza z nad oceanu. Jesienią panują tutaj temperatury oscylujące w granicach od 12 do 18 stopni C.
Często jednak padają deszcze, warto być na to przygotowanym, odwiedzając wyspę La Palma, jesienią i zimą.

Jako dojechać na La Palma ?

Jest stosunkowo niewiele bezpośrednich połączeń lotniczych na wyspę z kontynentu europejskiego. Zdecydowanie łatwiej jest dostać się na Teneryfę i stamtąd wziąść prom i dopłynąć do miejsca swojego przeznaczenia. Na La Palma istnieje międzynarodowe lotnisko w Santa Cruz de La Palma (SPC). Za to jest sporo bezpośrednich lotów z Hiszpanii (kontynentalnej) na La Palmę.
Na wyspę również można dopłynąć promem lub statkiem.

PANORAMA-LA-PALMA-KANARYJSKIE-ZDJECIA
Panorama Santa Cruz de la Palma

Obserwatoria astronomiczne na wyspie

Wyspa La Palma znana jest jeszcze z innego powodu. Ze względu na swoje położenie geograficzne i sprzyjające warunki geograficzno meteorologiczne, na wyspie działa kilkanaście obserwatoriów astronomicznych i teleskopów astronomicznych wycelowanych w kosmos. Wiele krajów ma tu swoje własne obserwatoria astronomiczne. Większość obserwatoriów znajduje się na wysokości powyżej 2.400 m.n.p.m.
Najwięcej na Roque de los Muchachos. Dlaczego obserwatoria astronomiczne są na La Palmie? Specyficzne warunki meteorologiczne powodują iż chmury formują się pomiędzy 1000 a 2000 metrów, powyżej jest absolutnie czyste niebo. Widok z góry jest przepiękny, ponieważ chmury mamy pod sobą. Poniżej są wymienione wszystkie teleskopy astronomiczne znajdujące się na La Palmie.

 • Isaac Newton Group of Telescopes (ING) wśród nich 4,2 m Wiliam Herschel Teleskop, 2,5 m Isaac Newton teleskop, oraz 1 m Jacobus Kapteyn teleskop
 • The Super WASP North Telescope
 • 17 m MAGIC Telescope, oraz Cherenkov teleskop do obserowania wysokoenergetycznych promieni gamma
 • 3,6 m Telescopio Nazionale Galileo
 • 10.4 m Gran Telescopio Canarias
 • 2 m Liverpool Telescope
 • 1,2 m Mercator Telescope
 • The Garlsberg Meridian Telescope na La Palma
 • Dutch Open Telescope (DOT)
 • 1 m Swedish 1 m Solar Telescope
 • 2,5 m Nordic Optical Telescope

 
Transport na wyspie

Cała wyspa La Palma jest bardzo dobrze skomunikowana i posiada ponad 1.200 km dróg. Wszystkie drogi główne są asfaltowe i w bardzo dobrym stanie, podobnie jak większość dróg w całej Hiszpanii. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem samochodu po przyjeździe na La Palmę, uwaga na wąskie zakręty i drogi nad przepaściami. Cześć dróg mniej uczęszczanych jest bardzo wąska.
Jeżeli wybierzesz się w góry, w niektóre miejsca, można dotrzeć tylko samochodem terenowym. Na wyspie kursują autobusy. Na wyspie jedna z głównych dróg wiedzie z Los Llanos de Aridane do Santa Cruz de La Palma. Jest to droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu w każdą stronę). Spektakularny jest przejazd tunelem, który dosłownie biegnie pod górami.

Lotnisko La Palma Airport znajduje się w Brena Baja i Villa de Mazo. Lotnisko leży oddalone o 8 km od stolicy wyspy, Santa Cruz de La Palma. Lotnisko obsługuje hiszpańskie przedsiębiorstwo Aeropuertos Espanoles y Navegacion Area (AENA). Ta firma również zarządza lwią częścią hiszpańskich lotnisk cywilnych.
Największe linie lotnicze tej części Hiszpanii to Binter Canarias, oraz Islas Airways. Najwięcej lotów z Teneryfy, oraz z Gran Canaria.

KAPIELE-LA-PALMA
Charco Azul - San Andres y Sauces la Palma

Największe atrakcje La Palma

Co robić na La Palma oprócz wylegiwania się na plaży i pływaniu w oceanie?

Red de Sentedros
La Palma oferuje fantastyczną sieć pieszych szlaków turystycznych, dla miłośników chodzenia po górach, szlaków turystycznych, oficjalnie oznaczonych przez Europejskie Stowarzyszenie Wędrowców (European Ramblers Associations). Do dyspozycji miłośników trekkingu są dwa, najdłuższe, kilkudniowe szlaki. Dwadzieścia szlaków jednodniowych, oraz setki lokalnych szlaków turystycznych, o długości do 10km. Koniecznie odwiedź tzw. Ruta de los Volcanes, dość trudny, sześciogodzinny "spacer" wzdłuż grzbietu aktywnego wulkanu, który kończy się na wybrzeżu w Faro de Fuencaliente.

Cardera de Taburiente
To park narodowy na La Palmie, otwarty w 1954 roku. W samym centrum parku w Barranco de las Augustias, znajduje się 8km trasa na wycieczkę w siodle, na koniach. Najpiękniejszych widoków wyspy, doświadczysz właśnie tutaj. Głębokie doliny, przepiękne góry, wodospady, formacje skalne i miejsca odkryć archeologicznych, pozostałości zostawionych przez Benahoaritas, pierwszych, rdzennych mieszkańców La Palmy.

Las Hilanderas
Muzeum produkcji jedwabiu na wyspie. Jedwab był produkowany i przetwarzany na wyspie krótko przed przybyciem Hiszpanów. Otwarte w 2002 roku muzeum w miejscowości El Paso, było pomysłem Bertili Perez Gonzales, która do dziś żyje z uprawiania tego rzemiosła. W muzeum poznasz każdy etap produkcji i tkania jedwabiu, od kokonów jedwabnika po gotowe materiały i odzież, oraz akscesoria mody z tego szlachetnego materiału.

Observatorio Del Roque de los Muchachos
Wyspa La Palma posiada jedno z najczystszych nieb na półkuli północnej, stąd tak wiele tutaj teleskopów i obserwatoriów astronomicznych na wyspie. Jeden z teleskopów w obserwatorium, to 10-metrowy Wielki Teleskop Kanaryjski. Ten teleskop jest największym na świecie pojedyńczym przysłonowym teleskopem optycznym.
To miejsce można zwiedzać codziennie od 8.00 rano i 19.00 wieczorem, ale samo obserwatorium jest otwarte dla turystów tylko przez dwa dni w lipcu i sierpniu.

Mirador de la Cumbrecita
Chyba najsławniejszy punkt widokowy na Wyspach Kanaryjskich. Spektakularny widok z południowej krawędzi krateru Taburiente to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków  w całej Hiszpanii. Ten punkt widokowy z widokiem na Cumbre Nueva na południu, jak również na krater wulkanu Taburiente na północy, obejmuje niesamowitą różnorodność nie tylko formacji skalnych, ale i przepięknych lasów. Uważany jest jako jeden z najpiękniejszych punktów widokowych nie tylko w Hiszpanii, ale i na świecie.

Muzyka z La Palma
Warto o tym wspomnieć, ponieważ La Palma posiada niezwykłe związki z Karaibami, a to w związku z wielowiekową tradycją emigracyjną na Karaiby (głównie Kuba), która trwała przez kilka wieków. Kiedy rodowici mieszkańcy La Palmy wracali z Karaibów z powrotem na swoją rodzinna wyspę, przywozili ze sobą muzykę kubańską i karaibską. Znany zespół Orillas del Son gra muzykę kubańską i muzykę w stylu karaibskim.

Zainteresuje Cię również:
Wyspy Kanaryjskie | Teneryfa | Gran Canaria | noclegi Wyspy Kanaryjskie | spis treści przewodnika Hiszpania |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij