Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Iberystyka w Polsce studia

Iberystyka w Polsce – studia i perspektywy

Hiszpański to trzeci najpowszechniejszy język na świecie. Ucząc się go mamy możliwość odkrycia nie tylko setek lat historii, ale poznania kultury, tradycji, zwyczajów panujących na Półwyspie Iberyjskim. Barbara Kos (opiekun specjalności Iberystyka w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie)

Hiszpański jest jednym z pięciu najbardziej popularnych języków na całym świecie. Zajmuje drugie miejsce pod względem najczęściej używanych i nauczanych języków w Stanach Zjednoczonych. Rośnie liczba młodych ludzi, również w naszym kraju, zainteresowanych nauką języka hiszpańskiego, a także historii, kultury i literatury Hiszpanii. Iberystyka to kierunek studiów, kładący duży nacisk na praktyczną naukę języka oraz intensywny i bogaty program, umożliwiający poznanie literatury, kultury i historii Hiszpanii oraz krajów hiszpańskojęzycznych.

Iberystyka ciągle na topie ...

Iberystyka jest obecnie jednym z tych kierunków filologicznych i kulturoznawczych, które od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem wśród kandydatów na studia. W 2006 roku iberystyka znajdowała się na drugim miejscu pod względem liczby rejestracji. W 2010 spadła na ósme miejsce w rankingu, przy czym należy szczególnie podkreślić, że nadal liczba kandydatów na studia była pięciokrotnie większa, niż liczba określonych miejsc, których niestety nie jest zbyt wiele.

Uczelnie tworzą z reguły grupy 30-40 osobowe na pierwszym roku studiów. Istnieje łącznie kilkanaście szkół państwowych i prywatnych, które mają w swojej ofercie iberystykę co również wpływa na tak dużą liczbę kandydatów na jedno miejsce. Krajowe statystyki naboru na ten kierunek studiów pokazują, że kandydatów jest znacznie więcej, niż limitów miejsc, określanych przez uczelnie.

W związku z tym, że język hiszpański dopiero od kilku lat zaczął być nauczany w niektórych szkołach średnich, jedynym sposobem na jego wcześniejsze poznanie jest rozpoczęcie specjalnych kursów językowych. Z tego względu znajomość języka hiszpańskiego nie stanowi warunku koniecznego do rozpoczęcia studiów na kierunku iberystyka.

Obowiązkowy jest jednak dobry wynik z innego języka nowożytnego, uzyskany na egzaminie maturalnym. Oprócz tego ważne są jeszcze inne przedmioty. Dla przykładu warto zatem dodać, że Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Wrocławski dodatkowo biorą pod uwagę wynik z języka polskiego, a Uniwersytet Warszawski punktuje ponadto ocenę maturalną z matematyki.

STUDENTKI-IBERYSTYKI
Studentki Iberystyki

Program studiów na kierunku iberystyka

Trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie studia magisterskie na iberystyce, podobnie jak wszystkie kierunki filologiczne, charakteryzują się przede wszystkim intensywną nauką języka. W większości przypadków studenci zostają podzieleni na dwie grupy: początkową – dla tych, którzy nie mieli nigdy styczności z językiem hiszpańskim, a także zaawansowaną, dla tych, którzy przed rozpoczęciem studiów podjęli naukę języka. Możliwe są jeszcze inne rozwiązania.

Przykładem może być tutaj Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, w której studia licencjackie dla nie posiadających znajomości języka hiszpańskiego trwają cztery lata. Programy studiowania dla grup początkujących i zaawansowanych mogą się niekiedy różnić, jednakże większość przedmiotów jest taka sama. Na iberystyce dominuje przede wszystkim intensywna nauka hiszpańskiego, obejmująca konwersację, pisanie, gramatykę opisową oraz kontrastywną.

Oprócz języka hiszpańskiego obowiązkowa jest także nauka innego języka romańskiego. W tym przypadku studenci mają do wyboru język włoski, francuski lub portugalski. Iberystyka to nie tylko sam język hiszpański. Ogromną rolę odgrywa tutaj nauka o historii, kulturze i literaturze Hiszpanii, ale także Ameryki Łacińskiej.

Studenci uczą się ponadto języka łacińskiego, mają zajęcia z psychologii i filozofii. Iberystyka, oprócz wymiaru filologicznego, posiada również znaczący wymiar kulturoznawczy. Dowodem na to może być wypowiedź prof. dr hab. Mariana Wilka, rektora Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi:

Na naszej uczelni iberystyka – podobnie zresztą jak i inne proponowane przez nas filologie – ma charakter studiów interdyscyplinarnych. W praktyce oznacza to, że obok przedmiotów stricte filologicznych – nauki języka, jego gramatyki, itp., dajemy studentom możliwość zdobycia podstaw wiedzy ekonomicznej czy prawnej.
Tak szeroka wiedza z pewnością przyda się studentom później, już po ukończeniu studiów, bez względu na konkretną drogę zawodową, jaką zdecydują się wybrać.

W ramach zajęć z praktycznej nauki języka organizowane są przedmioty, obejmujące rozumienie ze słuchu, pisanie, konwersacje, gramatykę praktyczną, leksykę, tłumaczenia oraz fonetykę. Wiedza o języku i komunikacji obejmuje takie przedmioty jak wstęp do językoznawstwa, gramatykę opisową, historyczną oraz kontrastywną. W ramach nauki o literaturze i kulturze hiszpańskiej organizowane są zajęcia z zakresu wstępu do literaturoznawstwa, historii literatury, analizy tekstów literackich, a także historii wybranego obszaru językowego.

Wiedza o akwizycji i nauce języków obejmuje metodykę nauczania języka oraz glottodydaktykę. Do najczęściej wybieranych specjalizacji iberystycznych należą: specjalizacja nauczycielska oraz translatorska. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak takie specjalizacje jak język hiszpański w biznesie, czy hiszpański w turystyce.

PO-HISZPANSKU
Patrzeć na świat po hiszpańsku ....

Po studiach...

Absolwent iberystyki posiada bardzo dobrą znajomość języka hiszpańskiego, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Student po ukończeniu tego kierunku studiów posiada niezbędną wiedzę merytoryczną, pozwalającą na teoretyczną refleksję na temat kultury Hiszpanii oraz obszarów hiszpańskojęzycznych. Zna zatem kontekst kulturowy Półwyspu Iberyjskiego oraz Ameryki Łacińskiej.

Doskonale rozumie i potrafi zinterpretować poszczególne sytuacje oraz zjawiska, które zachodzą w poznanym obszarze językowym. Wszystkie zdobyte na studiach umiejętności dają absolwentom szansę na zatrudnienie w dwujęzycznych środowiskach, w instytucjach upowszechniania kultury, muzeach, redakcjach, kinach, agencjach reklamowych, firmach public relations, i tym podobne. Absolwenci iberystyki mają ponadto szansę zatrudnienia jako wykwalifikowany personel biurowy pracujący w polskich firmach i urzędach w krajach hiszpańskojęzycznych, a także w przedstawicielstwach i przedsiębiorstwach z krajów hiszpańskojęzycznych funkcjonujących na terenie Polski.

Duże perspektywy pracy dla studentów iberystyki stwarza ponadto fakt, że Hiszpania nadal pozostaje jednym z najczęstszych celów turystycznych podróży Polaków. Wspomniane wcześniej ciągle rosnące zainteresowanie nauką języka hiszpańskiego sprawia, że wiele szkół językowych poszukuje wykwalifikowanych iberystów. Zatrudnienia można ponadto szukać w różnego rodzaju biurach tłumaczeniowych.

Biegła znajomość języka, a także rozległa wiedza z zakresu historii, kultury i literatury hiszpańskiej sprawiają, że absolwenci iberystyki są jednymi z najbardziej poszukiwanych nauczycieli języka hiszpańskiego, a także cennymi pracownikami wielu instytucji, firm biznesowych oraz ośrodków o charakterze kulturalnym, handlowym i politycznym. Wielu absolwentów iberystyki jest dziś znanymi tłumaczami i dziennikarzami. Doskonałym tego przykładem jest absolwent Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Jarosław Gugała.

STUDIA-HISZPANSKIEGO
A może jednak hiszpański za granicą ...

Jako były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Urugwaju, a obecnie znany dziennikarz, o swoich studiach wypowiada się w ten sposób:
Iberystyka to dla mnie przepustka do wielkiego, wspaniałego świata kultury i języka hiszpańskiego, portugalskiego i katalońskiego.

Iberystyka a filologia hiszpańska

Kilkanaście polskich uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych ma w swojej ofercie kierunki związane z nauką języka hiszpańskiego. Część z nich określana jest jako iberystyka, a część jako filologia hiszpańska. Przykładowe uczelnie, które oferują ten interesujący kierunek studiów:

 • Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku-Białej,
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu,
 • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie,
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Uniwersytet Jagielloński,
 • Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie,
 • Uniwersytet Warszawski,
 • Uniwersytet Wrocławski,
 • Wszechnica Polska,
 • Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu,
 • Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu,
 • Wyższa Szkoła Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie,
 • Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi,

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obie nazwy, a więc iberystyka i filologia hiszpańska są traktowane zamiennie, co jest niestety dużym błędem. W rzeczywistości są to dwa, różne kierunki studiów. Iberystyka to kierunek kulturoznawczy, a nie tylko filologiczny. Studenci iberystyki zgłębiają zatem przede wszystkim wiedzę z zakresu literatury, kultury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego, rozszerzając je niekiedy o bliskie pod względem mentalnym państwa Ameryki Łacińskiej.

Oprócz iberystyki hiszpańskiej wyróżnia się jeszcze iberystykę portugalską, która również stanowi odmienny kierunek studiów. Z kolei filologia hiszpańska nastawiona jest przede wszystkim na naukę języka. Absolwent filologii biegle włada językiem hiszpańskim i posiada wszelkie podstawy do tego, aby podjąć pracę jako nauczyciel, bądź tłumacz. Oba kierunki różnią się między sobą przede wszystkim programem oraz możliwościami, jakie daje ukończenie każdego z nich.

Zainteresuje Cię również:
tłumacze języka hiszpańskiego w Polsce według miast | język hiszpański | informacje o języku hiszpańskim | słówka hiszpańskie | kraje na świecie gdzie mówi się po hiszpańsku |

Hotel Taburiente Santa Cruz de Tenerife
Hotel Taburiente Santa Cruz de Tenerife
Teneryfa / Santa Cruz de Tenerife
Alcam Hercules Barcelona
Alcam Hercules Barcelona
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij