Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Badajoz

Badajoz to jedno z najdalej wysuniętych na zachód miast Hiszpanii, to miasto na drodze do Portugalii i w kierunku wybrzeża Atlantyku, oraz zachodnich rubieży Europy. Badajoz leży w prowincji Estremadura, najmniej odwiedzanego przez turystów regionu Hiszpanii, a szkoda, bo kraina ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, szczególnie tym, którzy lubią zejść z ubitego szlaku...

To region najmniej zaludniony w Hiszpanii, charakteryzuje się rozległymi pustkowiami, malowniczymi wyżynami, poprzecinanymi przepięknymi pasmami górskimi i naturalnymi zalewami (embalses). W tym regionie uprawia się drzewa korkowe, podobnie jak w Portugalii, która to jest największym eksporterów korka na świecie! W Estremadura i okolicach Badajoz dostrzeżesz ogromne stada owiec i bydła. Jeżeli Twoja podróż przypada na okres letni to z pewnością doświadczysz upałów powyżej 40 C. Od tego raczej nie ma ucieczki.
Na tych pustkowiach leży kilka przepięknych i historycznych miast Hiszpanii i Estremadury. Wśród nich - miasto Badajoz.

To zupełnie inne miasto od reszty Hiszpanii, poczujesz to już po pierwszych chwilach spędzonych w Badajoz. Miasto liczy dziś około 150.000 mieszkańców. Przez bardzo długi czas Badajoz było tylko punktem przejazdowym dla podróżnych w drodze z Hiszpanii do Portugalii. Z resztą do dziś wszystkie autobusy z Francji, Niemiec, Belgii i innych krajów Europy, zatrzymują się w Badajoz. Kiedyś było to miasto przemytników, punktem przerzutu nielegalnych emigrantów z Portugalii, dalej w głąb Europy.

Portugalczycy masowo emigrowali do Francji i Szwajcarii, uciekając przed biedą i w poszukiwaniu lepszego życia za granicą. W ostatnich kilkunastu latach Badajoz powoli odżywa, ale kryzys w Hiszpanii ponownie wstrzymał rozwój Badajoz. Miasto dostawało pokaźne dotacje z Unii Europejskiej w ramach funduszu dla rozwoju biedniejszych obszarów Europy. Mimo wszystko centrum Badajoz zostało poddane poważnym renowacjom i odnowieniom. Miasto ma szansę na drugą młodość i przyciądnięcie jeszcze więcej turystów do Badajoz.

Do pełnej rewitalizacji centrum miasta sporo jeszcze brakuje, jak przejdziesz się przez Badajoz dostrzeżesz dużo obdrapanych i obskórnych budynków. Widać porzucone place budowy i zardzewiałe dźwigi, a porzucone betoniarki nie są tu rzadkim widokiem. Być może za kilka lat zadziwi nas, znów swoim blaskiem i pokaże przyjezdnym jak ważnym miastem było w przeszłości Hiszpanii.

BADAJOZ-PLAZA-ALTA

Trochę historii Badajoz

Niektórzy history uparcie doszukują się początków Badajoz już w czasach Imperium Rzymskiego, kiedy w miejscu dzisiejszego miasta i zarazem stolicy prowincji Badajoz, mieścić się mała niewielka osada o nazwie Pax Augusta. Tego typu naukowe teorie nie mają niestety solidnego potwierdzenia w tekstach źródłowych, jak również w odkryciach archeologicznych w tym regionie. Oficjalnie za początek istnienia miasta uważa się rok 875 w którym muzułmański władca Ibn Marwan zadecydował o wybudowaniu w tej części Hiszpanii, Alcazaby.

Miasto leży w strategicznym punkcie nad rzeką Guadiana, będącej naturalną granicą z królestwem Portugalii. To wpłynęło na fakt, że nawet po walkach o rekonkwistę i ustabilizowaniu władzy chrześcijan, Badajoz nie przestał cierpieć na skutek podjazdowych potyczek i oblężeń przez wrogów. Praktycznie ta sytuacja nie zmieniła się przez następne kilka wieków.

Okresy względnego pokoju, przeplatane były nieustannie czasami wojen, między innymi o hiszpańską sukcesję (wojny karlistowskie), o niepodległość (wojny napoleońskie) i wojny o bezwzględną władzę (hiszpańska wojna domowa).
Dziś miasto Badajoz to ważny ośrodek nie tylko historyczny, ale przede wszystkim uniwersytecki, zamieszkiwany przez przeszło 150.000 mieszkańców.

Zwiedzanie Badajoz

Najlepiej zacząć zwiedzanie Badajoz od najstarszej budowli w mieście, czyli mauretańskiej Alcazaba, pochodzącej z IX wieku. Alcazaba leży na Plaza Jose Alvarez y Seanz de Buruaga. Trudno jest sobie wyobrazić iż aż do początków XVI wieku w obrębie ścian tej stosunkowo niewielkiej twierdzy, mieszkali wszyscy obywatelowie Badajoz. W okresie królowania Maurów na tych ziemiach wznosily się tutaj aż trzy meczety, pałac monarchów, łaźnie arabskie, a także klasyczna dzielnica robotnicza.

Dziś, dokładnie w tym miejscu znajdują się rozlegle ogrody, budynki uniwersyteckie, oraz XVI wieczna rezydencja Condes de la Roca, w którym mieści się muzeum archeologiczne - Museo Arqueologico Provincial. Adres muzeum to  także Plaza Hose Alvarez u Saenz de Buruaga. Jak już dostaniesz się na górę z murów Alcazaby roztacza się widok na miasto i rzekę Guadiana. Zwróć też uwagę na przylegające do wschodniej ściany, ośmiobocznej wieży Torre de la Atalaya, zwanej też Espantaperros czyli "odstraszacz psów". Tym wyszukanym terminem, określili się nawzajem Muzełmanie i Chrześcijanie.

ZDJECIA-BADAJOZ-HISZPANIA-ESTRAMADURA
Zabytki Badajoz

U stóp tej majestatycznej fortecy leżą dwa, połączone ze sobą place: Plaza Alta, oraz Plaza de San Jose. Plaza Alta otoczona jest budynkami pomalowanymi w niecodzienne, geometryczne wzory. Natomiast przy Plaza de San Jose stoją dwa najstarsze w całym Badajoz budynki, nazywane tutaj Casas Mudejares. Obecnie w ich wnętrzu mieści się biuro informacji turystycznej, dobrze funkcjonujące i przyjazne turystom z zagranicy. Tutaj dostaniesz darmową mapę Badajoz, oraz mnóstwo folderów, reklamujących atrakcje turystyczne w Badajoz i najbliższych okolicach tej części Estremadury.

Podczas spacerów w dół wzgórza, warto rownież odwiedzić kolejne muzeum, Museo de la Ciudad na Plaza Santa Maria. W środku znajdują się bardzo ciekawe wystawy związane z historią i dziejami miasta. Następnie przez Calle Montesinos dostaniesz się do głównego skweru w Badajoz - Plaza de Espana, z górującym nad nim surowym gmaszyskiem katedry. Jest to Catedral de San Juan, zbudowana w XIII wieku. Mieści się na Calle de Jose Lopez Prudencio 2. Dla miłośników sztuki sakralnej, przygotowano we wnętrzu katedry małe muzeum związane z katedrą i przedstawiające zbiory kościelne.

 Teraz warto przejść do głównego i najbardziej emblematycznego zabytku w Badajoz - Puerta de Palmas. Jest to główna brama miejska pochodząca z XVI wieku. Ta niezwykle imponująca budowla, składająca się z dwóch wież połączonych łukiem, do końca XIX wieku, służyła jako hiszpańskie więzienie królewskie. Tuż za bramą ciągnie się most Puente de Palmas pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku, który powstał w miejscu XV wiecznej kładki zniszczonej na skutek wielkiej powodzi w 1545, której doświadczył Badajoz.
To nie koniec muzeów w Badajoz! W niewielkim oddaleniu od najstarszej części miasta, znajdują się kolejne, warte odwiedzenia, muzea Badajoz..

W malutkim muzeum Museo del Carnaval na Plaza de la Libertad, dzięki dobrym, multimedialnym prezentacjom i śmiesznie ubranym manekinom, zapoznać się można z lokalną tradycją obchodzenia karnawału w Badajoz. Z kolei w kolejnym muzeum, Museo Extremeno e Iberoamericano de Arte Contemporaneo na Calle Museo 2, zgromadzone są niezwykle interesujące zbiory sztuki współczesnej Hiszpanii, Portugalii, oraz całej Ameryki Łacińskiej. Nawet sam budynek jest bardzo interesujący, gdyż w obrębie jego okrąglych, przykrytych kopułą murów, podobnie jak w Puerto de Palmas, mieścił się w niedawnej przeszłości, zakład karny.

Dla dzieci z pewnością dużą atrakcją w okolicy Badajoz będzie park wodny. Taki aquapark, największy w całej Estremadurze znajduje się 5km od Badajoz. Park nazywa się Lusiberia i odwiedzają go również Portugalczycy, gdyż park leży praktycznie na granicy z Portugalią, po drugiej stronie rzeki Guadiana. W parku znajdują się zjeżdzalnie, baseny, strefa dla najmłodszych, kioski z napojami i posiłkami. Jednym słowem wszystko, co powinno znajdować się w dobrym aquaparku w Hiszpanii.

REGION-PORTUGALIA-HISZPANIA-GRANICA

Informacja turystyczna Badajoz

Istnieją dwa biura informacji turystycznej w Badajoz

Oficina Municipal de Turismo
Pasaje de San Juan

Patronato Provincial de Turismo
Calle Felipe Checa 23

Informacje praktyczne Badajoz

Hotele Badajoz
Tutaj szybko zarezerwujesz nocleg w Badajoz. Zobacz selekcję tanich hoteli w mieście. Te same hotele, ale w niższych cenach. Sprawdź i porównaj ceny za nocleg w Badajoz. Jeżeli planujesz podróż do Portugalii przez Hiszpanię to być może, będziesz przejeżdżał przez Badajoz i poszukiwał noclegu w tym zakątku Hiszpanii.

Mapa Badajoz
Zobacz na mapie gdzie leży Badajoz w Hiszpanii. Badajoz to miasto graniczne Hiszpania - Portugalia. Za pomocą mapy Google łatwo zaplanujesz podróż z centralnej Hiszpanii do Portugalii. Dziś do Portugalii prowadzi bardzo dobra autostrada E90. Także mapa satelitarna Badajoz i okolic tej części Estremadury w Hiszpanii.

Pogoda Badajoz
Upały latem powyżej 40C nie należą tu do rzadkości. Natomiast zimy w Badajoz są przenikliwie chłodne i wietrzne. Tutaj znajdziesz informacje o aktualnej pogodzie w Badajoz. Pogoda na dziś i następne dni tygodnia. Planujesz podróż jesienią? Lepiej się dobrze przygotować do takiej podróży przez Półwysep Iberyjski.

Wypożyczalnia samochodów w Badajoz
Tutaj zarezerwujesz auto w Badajoz. Sprawdź oferty i porównaj ceny z różnych firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów w Badajoz w Estremadurze. Porównaj oferty, być może taniej będzie wynająć samochód w Portugalii. Rezerwuj teraz!

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij