Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Santa Lucia de Tirajana

Santa Lucía de Tirajana na Gran Canaria

Santa Lucía de Tirajana to miejscowość położona na wschodniej części wyspy Gran Canaria, drugiej co liczby mieszkańców części archipelagu Wysp Kanaryjskich. Santa Lucía de Tirajana jest oddalona o Las Palmas ( stolicy prowincji o tej samej nazwie), o 26 kilometrów.

Santa Lucía de Tirajana jest jednym z najważniejszych ośrodków na Gran Canarii. Miasto zajmuje powierzchnię wynoszącą 61, 56 km2. Obszar ten zamieszkuje około 61 tysięcy ludzi. Gęstość zaludnienia Santa Lucía de Tirajana przyjmuje wartość około 992 osób, na jeden km2.

W pobliżu Santa Lucía de Tirajana usytuowanych jest wiele malowniczych miejscowości. Należy do nich zaliczyć : San Bartolomé de Tirajana, Ingenio, Santa Brígida, Valleseco, Agüimes, Vega de San Mateo, Los Silos, Artenara, Valsequillo de Gran Canaria, Tejede, Telde, Tenor.

SANTA-LUCIA-DE-TIRAJANA

Jako ciekawostkę warto też podać odległości między znajdującą się na Gran Canarii Santa Lucía de Tirajana a najważniejszymi miastami Hiszpanii.

- Madryt 1765 km
- Bilbao 1381 km
- Barcelona 2201 km
- Walencja 1990 km
- Sewilla 1381 km
- Murcja 1748 km
- Saragossa 2028 km
- Palma de Mallorca 2119 km
- Alicante – 1018 km
- Malaga – 1432 km
- Kordoba – 1496 km.

Santa Lucía de Tirajana znajduje się pod wpływem klimatu półpustynnego. Występują tam gorące, parne lata oraz bardzo łagodne zimy, w czasie których cały czas utrzymuje się dodatnia temperatura. Ciekawostką jest fakt, że znajdujący się o zaledwie 26 kilometrów od Santa Lucía de Tirajana, Las Palmas zostało uznane za miasto, w którym panuje najbardziej przyjazny człowiekowi klimat.

Santa Lucía de Tirajana podzielona jest na dwie strefy : Vedicanario i Saint Lucia. Pierwsza z nich pełni rolę centrum gospodarczego miejscowości – zamieszkuje je znaczna część populacji regionu. W Vedicanario można wyróżnić takie dzielnice jak : Sardina Del Sur, Pozo Izquierdo i El Doctoral. Z kolei Saint Lucia jest turystycznym centrum regionu. Znajduje się tam wiele historycznych budowli, które mogą podziwiać odwiedzający Santa Lucía de Tirajana turyści.

Historia miasta

Historia Santa Lucía de Tirajana sięga końca XV. Ziemie te otrzymał od hiszpańskiej korony, Tomas Rodriguez de Palencia, jeden z konkwistadorów. Nowy właściciel założył w Santa Lucía de Tirajana plantacje cukru, który po wydobyciu był przeznaczony na eksport do Europy i hiszpańskich Kolonii w Ameryce Południowym. W XVI wieku coraz większą rolę w gospodarce regionu zaczęła odgrywać uprawa zbóż, takich jak pszenica, jęczmień i żyto.

Były w dużym stopniu przeznaczone do wykarmienia pracujących na plantacjach robotników. Życie na terenach dzisiejszej Santa Lucía de Tirajana nie należało do najprostszych. Zamieszkujący ten obszar osadnicy, musieli się zmagać się z występującymi tam szarańczami i cykadami. Na przełomie XVII I XVIII wieku zniszczyły one wiele upraw, sprowadzając na przebywających tam ludzi długotrwały głód.

W XVI wieku rozpoczęła się uprawa winorośli, która już 100 lat później była jednym z kluczowych elementów gospodarki miejscowości. W połowie XVIII wieku zaczęto tu także uprawiać tabakę. Na terenie wyspy rosły też palmy i drzewa owocowe, z których uzyskiwano miód i rośliny strączkowe, takie jak groch i fasola.
Gmina Santa Lucía de Tiranaja oficjalnie powstała w 1815 roku.

Przemysł

Ważną rolę dla gospodarki regionu odgrywa rolnictwo. W szklarniach Santa Lucía de Tirajana rosną pomidory, ogórki, banany i kwiaty. Bardzo wielu mieszkańców tego regionu znajduje zatrudnienia w infrastrukturze turystycznej, która szybko rozwija się w pobliskim San Bartolomé de Tirajana. W poszukiwaniu pracy mieszkańcy tego regionu odwiedzają także znajdującą się w gminie Aguimes, Arinage, gdzie zatrudniają się w lokalnych przedsiębiorstwach.

Przemysłowym centrum Santa Lucía de Tirajana jest bez wątpienia dzielnica Vedincario. To właśnie tam powstała szeroki na ponad 4 kilometry i długa 650 metrów Avenida de Canarias – najważniejsze ośrodek handlowy w regionie. Na tym obszarze powstało kilka centrum handlowych. Znajdują się tam także budynki służące rekreacji, takie jak kina czy dyskoteki. Miejsce to słynie także z wielu restauracji, w których serwowane są dania lokalnej kuchni, lub popularne na całym świecie potrawy.

Turystyka i atrakcje

Santa Lucía de Tirajana jest miejscem bardzo zróżnicowanym pod względem turystycznym. W tym mieście znajdziemy kilka naprawdę ciekawych zabytków. Można do nich na pewno zaliczyć :
Fortaleza de Ansite- to naturalny krater, w którym znajduje się wiele zabytków archeologicznych. Odwiedzający go mogą oglądać znajdujące się tam rdzenne groby. Jest to jedno z ważniejszych dziedzictw historycznych miasta.
La Fortaleza Centro de Interpretation- to najważniejsze muzeum, znajdujące się na terenie Santa Lucía de Tirajana. Wystawy są tam prowadzone w trzech językach – angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

GRAN-CANARIA-SANTA-LUCIA

Oprócz tradycyjnych wystaw, w tym muzeum odbywają się także pokazy interaktywne. W Sali audiowizualnej znajdują się materiały, które przybliżają historię rdzennej ludności Gran Canarii. Na terenie placówki znajdują się reprodukcje budowli, charakterystycznych dla kultury aborygenów. La Fortaleza Centro de Interpretation mają także miejsce warsztaty edukacyjne, podczas których dorośli i młodzież zapoznają się z historią swoich przodków.

W centrum muzeum znajduje się także niewielki sklepik, w którym turyści mogą kupować pamiątki związane z historią pierwotnych mieszkańców Santa Lucía de Tirajana. La Fortaleza Centro de Interpretation jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Bramy muzeum są otwierane o godzinie 10:00, z kolei jego zamknięcie następuje o 17:00. Wstęp do placówki kosztuje 4 euro . Zniżki przylegają grupą powyżej 10 osób, a także dzieciom w wieku 5-12 lat i bezrobotnym. Darmowy wstęp do muzeum mają mieszkańcy Gran Canarii, którzy ukończyli 65 rok życia.

Iglesia de Santa Lucia - to największa i najważniejsza świątynia w regionie Santa Lucía de Tirajana. Jej budowa została ukończona w 1905. Kościół został wzniesiony na niewielkim wzgórzu, znajdującym się w samym centrum miasta. Jego cechą charakterystyczną jest widoczna z daleka, biała kopuła, która od razu przyciąga wzrok wszystkich przechodniów. Intrygująca konstrukcja budowli, a także bogate, pełne przepychu wnętrze, sprawiają, że Iglesia de Santa Lucia jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w tym mieście.

Ermita de San Nicolas de Bari – to kaplica w Santa Lucía de Tirajana, która ogrywa niezmiernie ważną rolę dla duchowości całego regionu. Została ona wybudowana w 1819 roku. Najważniejszym wydarzeniem w historii tej świątyni jest rok 1882. Wtedy to do kaplicy zostały sprowadzone relikwie świętego Mikołaja, u których każdego roku modlą się tysiące wiernych.

Teatro Víctor Jara - jest to teatr, będący jednym z centrum kulturowych Santa Lucía de Tirajana. Przez cały rok odbywają się tam występy i festiwale ludowe. Najważniejszym wydarzeniem, które gości w teatrze jest Encuentro de Solidaridad con los Pueblos de África y Latinoamérica- posiedzenie solidarności, z narodami Afryki i Ameryki Łacińskiej.

W okolicy Santa Lucía de Tirajana znajdują się także piękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jednym z nich jest wąwóz Barranco de Balos, położony na południowo- wschodniej części archipelagu. Jego najwyższy punkt osiąga wysokość 400 metrów. Wpada on do zatoki Llanos de Arinanga. Wąwóz stanowi naturalną granicę między dzielnicą Saint Lucia i Aguimes.

Barranco de Tirajana - to kolejny wąwóz, znajdujący się w tej części wyspy. Ma swój początek w Caldera de Tiranaja i wpada do morza przez równiny Juan Grande. Jego powierzchnia wynosi 76 km2. Odwiedzający Barranco de Tirajana turyści mogą podziwiać znajdujące się w nim zabytki archeologiczne. To miejsce posiada także bardzo różnorodną i bujną szatę roślinną. Barranco de Tirajana jest cennym rejonem, również ze względu na swoje geologiczne właściwości.

Co na wakacjach

Najpopularniejszym sportem w Santa Lucía de Tirajana jest windsurfing. W tym rejonie panują idealne warunki do uprawiania tego sportu. Mocne podmuchy wiatru sprawiają, że występują tam wysokie fale, które zapewniają wrażenie wszystkim miłośnikom tego sportu. Jednym z najważniejszych centrum windsurfingowym na Gran Canarii jest Playa de Pozo Izquierdo, gdzie każdego roku odbywają się międzynarodowe zawody. W tym miejscu znajduje się także Światowe Centrum Windsurfingu, wyposażone we wszystkie niezbędne do uprawiania tego sportu przedmioty. Na terenie kompleksu powstały baseny, w których mogą trenować przygotowujący się do startu zawodnicy.

W Playa de Pozo Izquierdo powstał też Instytut Technologiczny Wysp Kanaryjskich. Odbywają się tam badania odnawialnych źródeł energii. Pracownicy instytutu zajmują się także zaopatrywaniem mieszkańców całego miasta w wodę pitną.

Wydarzenia kulturalne i fiesty lokalne

Mieszkańcy Santa Lucía de Tirajana wytworzyli barwą i zróżnicowaną kulturę. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do tego miasta są pchle targi, podczas których ludność rejonu sprzedaje lokalne produkty. Odbywają się one w środę, w dzielnicy Santa Lucia a także w piątki w dzielnicy Vedincario. Godnym uwagi miejscem w tym mieście jest także centrum rzemiosła, znajdujące się w Parku Ery w Vedinacario. Odwiedzający to miejsce turyści mogą zapoznać się z tradycyjnymi wyrobami ceramicznymi i koszykarskimi. Szczególną uwagę warto zwrócić na ceramikę Santa Lucía de Tirajana. Czerpie ona ze wzorców aborygeńskich. Do produkcji naczyń wykorzystuje się glinę, która po odpowiednim uformowaniu jest podgrzewana na ogniu.

SANTA-LUCIA-DE-TIRAJANA-ESPANA

Kuchnia i inne atrakcje w mieście

W Santa Lucía de Tirajana powstało też wiele restauracyjek i barów, które oferują swoim klientom tradycyjne przysmaki tego regionu. Kuchnia Santa Lucía de Tirajana jest zróżnicowana i pełna smaków. Wykorzystuje się w niej pomarszczone ziemniaki, oliwki, sery, kruche ciasta i różne rodzaje mięsa. Oczywiście, trudno też sobie wyobrazić, by położona nad brzegiem morza miejscowość, mogła się obyć świeżych ryb. Najlepszym miejscem do próbowania takich przysmaków jest położona na brzegu morza Pozo Izquierdo. Udający się tam turyści mogą do woli cieszyć swoje podniebienia smakiem świeżo wyłowionych owoców morza.

Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany, co powinien zobaczyć w Santa Lucía de Tirajana, powinien udać się do biura turystycznego Plaza de la Era, znajdującego się w Santa Lucia. Każdy turysta otrzyma tam najważniejsze informacje o środowisku naturalnym i najciekawszych atrakcjach regionu.

Gran Canaria każdego roku oblegana jest przez tłumy turystów. W przeciwieństwie do największych ośrodków turystycznych na wyspie, Santa Lucía de Tirajana , zapewnia odwiedzającym miasto możliwość wypoczynku w spokojnej i cichej okolicy. Urokliwe położenie geograficzne regionu i jego imponujące dziedzictwo historyczne sprawia, że odnajdzie się tam każdy turysta. W pobliżu miasta znajduje się także wiele lotnisk, co sprawia że dojazd do miasta nie przysporzy nikomu żadnych problemów.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij