Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arucas

Arucas koło Las Palmas

Arucas jest położona na Wyspach Kanaryjskich, które stanowią wulkanicznego pochodzenia górzysty archipelag, wznoszący się nad Oceanem Atlantyckim. Przepiękna miejscowość przyciąga wielu turystów z różnych stron świata, mając im do zaoferowania zabytkową architekturę, piękne budowle, urocze uliczki, oraz wiele spokojnych, zielonych i obfitych w kwiaty ogrodów.

Administracyjnie należy do prowincji Las Palmas w Hiszpanii i ma powierzchnię 33km2. Wspaniałe sąsiedztwo pozostałych wysp, niezamieszkałych lub zamieszkałych czasowo, sprawia, że staje się przygodą kuszącą i intrygującą wspaniałą przyrodą.

Nie bez powodu dawniej Wyspy Kanaryjskie nazywano Wyspami Szczęśliwymi. Arucas nazywana była miastem kwiatów jednak, gdy zaczęto uprawiać banany zyskała nowy przydomek „republika bananowa” - „republica bananera”. Obecnie miasto słynie z rumu o nazwie Arehucas wytwarzanego z trzciny cukrowej.

Ludność

Arucas liczy około 37 tysięcy mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia 1115 osób na kilometr kwadratowy.

Arucas posiada wiele atrakcji architektonicznych jak i urbanistycznych. Przepiękna starówka, ogłoszona została dziedzictwem artystycznym.

ARUCAS-GRAN-CANARIA

Zabytki Arucas

Kościół Parafialny Świętego Jana Chrzciciela zbudowany został z kamiennych bloków pozyskiwanych przez mistrzów kamieniarstwa z miejscowego kamieniołomu. Bogactwo zdobień na kolumnach i kapitułach łączy się z pięknem witraży oraz malowideł kanaryjskiego twórcy Cristóbala Hernándeza de Quintana, a także z wyjątkowym popiersiem Chrystusa w Grobie, dzieła artysty Manuela Ramosa.

Kościół ten jest znany powszechnie jako Katedra Arucas. Jest dziełem katalońskiego architekta Manuela Vegi. Budowa rozpoczęła się w 1909 roku i trwała około 70 lat. Prezentuje styl neogotycki a na uwagę zasługuje fakt, że został w całości ręcznie wyrzeźbiony. Jako głównego elementu budowlanego użyto skały wulkanicznej. Charakterystycznym elementem jest 60-metrowa wieża.

Wewnątrz kościoła św. Jana Chrzciciela znajdują się piękne witraże i nastawy ołtarzowe. W Arucas znajduje się Fabryka Rumu Arehucas, powstała w 1884 roku. Budynek fabryki posiada własną piwnicę, która jest jedną z ważniejszych w Europie. Odwiedzający ją goście i osobistości pozostawiali swoje podpisy na dębowych beczkach. W swoich piwnicach fabryka posiada ok. 5500 – 6000 beczek. Wynoszone z piwnic trunki to rum tradycyjnej odmiany Carta de Oro i najwykwintniejszy stary rum zwany añejo.

Produkuje się tu też biały rum (Blanco), złoty rum (Oro), typowy kanaryjski likier rumowo-miodowy (Ron Miel), likier miętowy (Likor de Menta), i bananowy. W fabryce udostępnione są dla gości destylarnia i Muzeum Rumu (Museo del Ron). Zwiedzający mają możliwość degustacji. Wstęp jest bezpłatny. Przy Placu Konstytucji oglądać możemy Kamienice Szlacheckie oraz Targowisko Miejskie.

Początkiem XX wieku wybudowano tu Dom Gourié, początkowo była to siedziba Zarządców Arucas, obecnie mieści się tu Muzeum Miejskie Arucas, oraz Punkt Informacji Turystycznej. Wszystko to otaczają piękne, zadbane ogrody. Ciekawym miejscem w Arucas jest „Piedras la Cantera”. To miejsce niedaleko starówki będące jednym z historycznych zakładów kamieniarskich w tej miejscowości, w którym można dokonać zakupu pamiątek rękodzieła, w tym wyrabianych ze słynnego błękitnego kamienia z Arucas.

Miejscowe rękodzielnictwo jest oparte na stolarce artystycznej. Można wymienić tu wyrabianie instrumentów muzycznych, wyrabianie koszy wiklinowych oraz z włókna palmowego, a także robótki ręczne takie jak hafty i koronki.

Park w stylu włoskim to Parque Municipial mieści się w centrum miasta. W parku mamy rozmaite gatunki drzew i ozdobnych krzewów i roślin, które rosną wzdłuż alejek. Występują tu licznie altanki, fontanny oraz oczka wodne. Parkowy Skrzat (El Duende del Parque) siedzi na jednym z drzew - zgodnie z legendą tym, którzy podrapią go w nos przynosi szczęście. Na szczycie krateru wulkanicznego, na północnym wschodzie od miasta Arucas na wysokości 412 m n. p. m. znajduje się punkt widokowy.

Przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia można dostrzec wierzchołek wulkanu Teide na Teneryfie. Warte zobaczenia w Arcus jest muzeum o nazwie ,,Museo Municipal”, które znajduje się na terenie Parku Minicipial. Zgromadzone i wystawione do oglądania są tu dzieła wielkich kanaryjski artystów takich jak Santiago Santana czy Manolo Ramos.

Klimat Arucas

Występują tu umiarkowane temperatury, opady są rzadkie, nieregularne i zazwyczaj mało obfite. To typowy klimat oceaniczny-subtropikalny. Średnie temperatury wahają się od 24 stopni Celsjusza latem do 18 stopni Celsjusza zimą. Woda w Oceanie też jest ciepła, jej temperatura waha się od 18 do 20 stopni Celsjusza.

ARUCAS-WYSPY-KANARYJSKIE-OGROD-BOTANICZNY

Komunikacja i transport w mieście

Na Wyspy Kanaryjskie dostaniemy się lecąc samolotem lub płynąc promem. Warto znieść trudy podróży, aby potem napawać się magiczną, przepiękną i pobudzającą atmosferą Arucas.

Historia

Pierwszymi historycznie znanymi mieszkańcami wyspy byli członkowie plemienia Guanczo. W starożytności wyspy były odwiedzane nie tylko przez Greków, ale i Rzymian. Dopiero wiek XIV zapoczątkował pojawienie się na tych terenach Europejczyków. Wyprawy miały zawsze podłoże ewangelizacyjne, handlowe lub eksploatacyjne. Podbój wyspy rozpoczęli Normandczycy, potem weszły One pod panowanie Portugalczyków, właścicielami wysp w tym okresie byli możnowładcy stąd nazwa Epoka Pańska. Od 1477 roku weszli w ich posiadanie królowie hiszpańscy. Zapoczątkowało to tak zwaną Epokę Królewską.

Wiek XVIII sprowadził tu kryzys ekonomiczny, a rok 1822 zapisał się wyjątkowo niekorzystnie. To data kiedy rozpoczęła się hiszpańska wojna domowa trwająca do rozpoczęcia drugiej wojny światowej czyli do 1939 roku. Dopiero 10 sierpnia 1982 roku ustanowiono na Wyspach Kanaryjskich Wspólnotę Autonomiczną. Ma ona swoje siedziby w Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria. Są tam lokalny parlament, wymiar sprawiedliwości, sądownictwo i rząd. Potencjał Arucas to turystyka. Odwiedzającym Arucas sprzyjają niskie podatki akcyzowe na paliwa, alkohol, wyroby perfumeryjne i tytoniowe. Rozwinęło się tutaj także rolnictwo. Na eksport wysyłane są przede wszystkim banany i pomidory.

Warto zobaczyć w Arucas

W Arucas znajduje się Ogród Botaniczny o wdzięcznej nazwie Jardin de la Marquesa de Arucas położony jest on w północnej części wyspy Gran Canaria, czyli jakieś 8 km od Las Palmas w kierunku zachodnim. Jego założycielami są markiz Arucas-Ramona Madana Uriondo wraz z żoną Marią del Rosario Gonzalez Fernandez del Campo.

Małżeństwo było pasjonatami botaniki, liczyła się dla nich mnogość gatunków, dlatego swoje rośliny sprowadzili aż z pięciu kontynentów. Ogród usytuowany jest w cieniu Gór Arucas stosunkowo blisko morskiego wybrzeża. Oglądać w nim można liczącą 400 lat dracenę smoczą, należącą do rodziny szparagowatych. W naturze występuje rzadko i obejmuje niewielki zasięg.

Człowiek swoim działaniem wpływa na zmianę klimatu, a to pociąga ewolucję genetyczną roślin i granice zasięgu ulegają zmianom, stąd jej obecność w Ogrodzie. Na Wyspach Kanaryjskich jest ich kilkaset. To piękne drzewo tworzące wysoki ciemnoszary pień dochodzący do 20 m wysokości i następnie dzielący się na gałęzie, posiada wąskie szablowate liście koloru ciemnozielonego. Układają się one w kształt parasola. W okresie kwitnienia wydaje kwiaty o barwie biało – zielonkawej. Tworzą się później owoce o mięsistej strukturze koloru pomarańczowego dochodzące wielkością do 1,5 cm.

Ciekawostką jest fakt, że drzewo to nie posiada słojów stąd wiek ocenia się wyłącznie patrząc na podział gałęzi. Dracena smocza rośnie bardzo wolno, jej przyrost to 1 m na 10 lat życia, wbrew pozorom nie jest trudna w uprawie chociaż lubi ziemię gliniastą, lub torfową i temperaturę optymalną od 18 do 21 stopni Celsjusza. Nie służą jej wiatr ani zimne przeciągi.

Oczywiście wiążą się z nią liczne historie i podania. Dracena smocza dla mieszkańców ludu Guanczów miała własności magiczne. Jednym z tego powodów był fakt, że po nacięciu liści lub kory żywica, która wypłynęła, szybko się utlenia przyjmując czerwoną barwę, stąd nazwa „Smocza krew”. W ogrodzie botanicznym w Arucas rośnie okazały figowiec sprężysty znany pod nazwą fikus. Należy do roślin morwowatych, w Polsce hodowany jest jak roślina doniczkowa.

Charakterystyczne są liczne korzenie powietrzne, skórzane, eliptyczne oraz duże liście. Fikus może dorastać do 30 m wysokości, a jego kwiaty są rozdzielnopłciowe. Owoce fikusa to orzeszki. Fikus jest kauczukodajny, otrzymywany kauczuk nazywa się assamski, pozyskiwany jest soku mlecznego.

Kauczuk charakteryzuje się elastycznością i dużą lepkością dzięki temu, że złożony jest z długich cząsteczek polimeru. Jest półproduktem do otrzymywania gumy. Figowiec sprężysty jest rośliną łatwą w uprawie, zadowoli się miejscem o różnym stopniu naświetlenia, nie potrzebuję dużej ilości wody, znosi temperatury z zakresu od 10 do 29 stopni Celsjusza.

ARUCAS-HISZPANIA-WYSPY-KANARYJSKIE

Ciekawostki o Arucas

Założyciele ogrodu w Arucas zgromadzili imponującą kolekcję palm. Artekowce czyli palmy występują na wszystkich kontynentach lubią strefę międzyzwrotnikową, nieliczne klimat umiarkowany. Palmy to rośliny drzewiaste posiadające okazały pióropusze na szczycie pędu, w zależności od gatunku mogą być pierzaste lub dłoniaste.

Palmy mają bardzo duże znaczenie użytkowe do tej rodziny należy kokos właściwy, olejowiec, daktylowiec. Palmy mają specyficzny pień zwany okładziną, dochodzą do 60 m wysokości. Kwiaty palm są rozdzielnopłciowe, tworzą kolby lub wiechy. Uzyskane z palm owoce to jagody, orzechy, pestkowce. Z soku kwiatów palm produkuje się napój alkoholowy zwany winem palmowym, niektórzy destylują wino palmowe uzyskując mocniejszy napój zwany arakiem.

W latach 90 ogród powiększony został o tereny plantacji bananów. Obecna kolekcja ogrodu to pół tysiąca gatunków. Wnuczka założyciela udostępniła w 1985 roku ogród do zwiedzania, wcześniej była to prywatna zamknięta posiadłość jej dziadków. Wstęp jest płatny i tylko w określonych godzinach. Przeprowadzono też inwentaryzację ogrodu czyli zrobiono spis zgromadzonej kolekcji.

Gastronomia Arucas

Arucas to miejsce, gdzie można skosztować specjalności tego regionu, między innymi dań ze świeżych ryb i owoców morza, dań ze smażonych omułków, salmonetes i cabrillas. Wśród turystów i mieszkańców za przysmak uchodzą grillowane filety z mero, zupa z fasolki strączkowej, batatów i dyni oraz pieczona kukurydza.

Turystyka Arucas

Z Arucas można łatwo i szybko dostać się do stolicy wyspy i zarazem całej prowincji miasta Las Palmas de Gran Canaria, a także do położonych w bezpośrednim jej sąsiedztwie trzech miejscowości Maspalomas (z przyległym do niej kurortem Meloneras), Playa del Inglés i San Agustin. Równie blisko jest nad brzeg Atlantyku i piekne piaszczyste plaże. Innymi atrakcjami jakie znajdują się niedaleko Arucas są Roque Nublo - wolnostojąca skała o wysokości prawie 60 m, osiedle do dziś zamieszkałych jaskiń Artenara i Guayadeque.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij