Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Klimat Wysp Kanaryjskich

Jaki klimat panuje na Wyspach Kanaryjskich i kiedy najlepiej przyjechać na wakacje na Wyspy Kanaryjskie ...? Chcielibyście w środku zimy znaleźć miejsce na ciepłe wakacje, ale takie żeby nie przeżyć za wielkiego szoku termicznego? Idealne miejsce to Wyspy Kanaryjskie, gdzie cały rok panuje iście wiosenna pogoda. Dlatego też te malownicze wyspy leżące na Oceanie Atlantyckim często nazywane są wyspami wiecznej wiosny.

Wyspy Kanaryjskie jest to archipelag górzystych wysp należący do Hiszpanii, podzielony na dwie prowincje, wschodnią ze stolicą na wyspie Gran Canaria i zachodnią ze stolicą na Teneryfie. Wyspy oddalone są od kontynentalnej Hiszpanii o około 1000 kilometrów i leżą na zachód od wybrzeży zachodniej Afryki. Archipelag obejmuje siedem dużych wysp takich jak Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera, oraz sześciu mniejszych, w większości niezamieszkałych wysp Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Roque del Este, Lobos i Roque del Oeste.

Każda z wymienionych wysp jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Różnią się one między sobą pod względem ukształtowania terenu, krajobrazu, fauny i flory, linii brzegowej, rodzaju i ilości plaż oraz swoistym mikroklimatem.

Jaki klimat panuje na Wyspach Kanaryjskich?

Ogólnie na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat oceaniczno - subtropikalny, charakteryzujący się umiarkowanymi temperaturami i rzadkimi, nieregularnymi opadami, zdarzającymi się głównie w wyższych partiach wysp. Pogoda na Wyspach Kanaryjskich nie jest kapryśna. Średnia temperatura zimą to 18 stopni Celsjusza, natomiast latem średnio można zaobserwować 24 kreski powyżej zera.

Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, ale nawet wtedy dzięki mikroklimatowi i odpowiedniej wilgotności powietrza nie ma upałów i panuje przyjemna, szczególnie dla Europejczyków, temperatura. Sporadycznie latem temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Zazwyczaj jednak w te najcieplejsze dni lata osiąga poziom 27 - 29 stopni powyżej zera, a brak wartości ekstremalnych, a co za tym idzie afrykańskich upałów, spowodowany jest wpływem prądów morskich, które oddziałują na klimat wysp.

TEMPERATURA-W-LONDYNIE-A-TEMPERATURA-NA-WYSPACH-KANARYJSKICH
Temperatura w Londynie a temperatura na Wyspach Kanaryjskich (Gran Canaria)

Wystarczy iż porównasz średnie roczne temperatury w Londynie z temperaturami na Gran Canaria i wiadomo kiedy zarezerwować urlop na Kanarach ... Pomimo, iż wyspy leżą na Atlantyku, cechują się suchym klimatem. Panuje tutaj klimat zwrotnikowy, który poza Wyspami Kanaryjskimi panuje w północnej części Meksyku, na Florydzie, północnej części Afryki, Półwyspie Arabskim, oraz na Półwyspie Indyjskim i Indochińskim. Same nazwy tych miejsc przywodzą na myśl specyficzny upalny klimat, ale co nie takie oczywiste na Wyspach Kanaryjskich na upały nie ma co liczyć, ponieważ klimat zwrotnikowy wysp jest jednak ochładzany przez zimy Prąd Kanaryjski, który jest odgałęzieniem prądu Północnoatlantyckiego, co za tym idzie powoduje to suchość klimatu Wysp Kanaryjskich.

Opady atmosferyczne na Wyspach Kanaryjskich są niezwykle rzadkie, szczególnie na wybrzeżach wysp. Średnia roczna ilość opadów waha się pomiędzy 200 a 250 milimetrów, jedynie w wyższych partiach gór opady bywają nieco większe. Latem deszcz prawie w ogóle nie pada, a największe opady występują zimą i wczesną wiosną. Jednak mimo, że mówimy o "największych opadach" to są one niewielkie i w poszczególnych miesiącach nie przekraczają 40 milimetrów.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Zima na Kanarach to jest to!

Jeśli marzy Wam się urlop w ciepłym miejscu, kiedy w Polsce znowu ulice zasypane są dużą ilością śniegu, Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na taką zimowa odskocznię od codzienności. Tutaj na pewno nie będziecie martwić się, czy służby porządkowe uprzątnęły śnieg na osiedlu, nie spędzicie sennych poranków nad odśnieżaniem szyb, ani nie będziecie się zastanawiać, czy drogowcy zdążyli odśnieżyć Waszą drogę do pracy. Na Wyspach Kanaryjskich, które często są, jak zostało wcześniej wspomniane, nazywane „wyspami wiecznej wiosny”, zimowa pogoda może Was zaskoczyć co najwyżej pozytywnie.

Klimat na Gran Canaria

Jedną z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich jest Gran Canaria, która może pochwalić się dziesiątkami lokalnych mikroklimatów. Jest to spowodowane topografią i ukształtowaniem terenu. Górzysty teren ma duży wpływ na różnice temperatur pomiędzy wybrzeżem a szczytami, a także na ilość opadów. Przykładowo, na wybrzeżu, głównie na południowej części wyspy, klimat jest suchy i nie można narzekać na brak słońca, to zmienia się to wraz z wysokością. Oceaniczny klimat wybrzeża, najmniej odczuwalny jest w górach, górskie szczyty zatrzymują chmury, przez co tworzy się duża różnica temperatur.

Dzięki czemu na Gran Canaria bardzo prawdopodobne jest, że gdy wprost z gorącej plaży, wsiądziecie w samochód i udacie się w głąb wyspy, gdzie teren staje się górzysty, będziecie mogli zamienić zabawę w piasku na zabawy śnieżkami, a wszystko to zaledwie godzinę jazdy samochodem od brzegu Oceanu Atlantyckiego. Gran Canaria gwarantuje Wam około 2700 godzin słońca w ciągu roku, oraz temperaturę oceanu zachęcającą do kąpieli przez cały rok. Jedynie zimą „spada” ona do 18 stopni Celsjusza, podczas gdy przez resztę roku osiąga 22 stopnie ciepła. Miła odmiana po tym jak nasz rodzimy Bałtyk nawet latem nie osiąga zimowej temperatury wód wokół Gran Canaria, prawda?

POGODA-NA-GRAN-CANARIA-O-ROZNYCH-PORACH-ROKU
Gran Canaria, Las Palmas w zimie

Jaki klimat na Teneryfie?

Jeśli zaś interesuje Was opalanie się na gorącej plaży, przerywane wycieczkami w góry i zabawą w rzucanie się śnieżkami, kolejną ciekawą wyspą z archipelagu Wysp Kanaryjskich będzie dla Was Teneryfa. To właśnie tutaj możecie nawet zimą wygrzewać się w słońcu i kapać w ciepłych wodach oceanu, po czym wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Teidę i na jego najwyższy szczyt Teide, gdzie w miesiącach zimowych, na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, może leżeć śnieg. Teneryfa leżąc na tej samej szerokości geograficznej co Sahara ma klimat umiarkowany i łagodny przez cały rok. Średnie temperatury wahają się między 17 a 18 stopni Celsjusza zimą i 24 – 25 stopni ciepła latem.

Są to jednak temperatury uśrednione i będąc na Teneryfie należy pamiętać, że szczególnie zimą, w górach, temperatura będzie niższa, nawet bliska zeru, dzięki czemu można się rzucać wspomnianymi wcześniej śnieżkami. Inną ciekawostką klimatyczną tej wyspy są znaczące różnice klimatyczne miedzy miastami Santa Cruz de Tenerife i La Laguna.

Miasta te praktycznie się ze sobą zlewają, ale mogą mieć zupełnie inną pogodę. Kiedy w Santa Cruz klimat jest w zasadzie ciepły i łagodny przez cały rok, to w La Laguna często jest chłodniej i często występują opady deszczu. Jeśli podzielilibyście wyspę na dwie części, północną i południową, przedzieloną na środku przez górę, a w zasadzie wulkan, Teide, to od strony północnej zaobserwujecie więcej opadów, a wilgotność powietrza będzie większa i zarazem będzie tu zdecydowanie mniejsze nasłonecznienie.

Czy naprawdę bardzo wieje na Fuerteventura?

Kolejna z archipelagu jest Fuertaventura, Jest to wyspa, na której są najbardziej skąpe opady deszczu, a za to często obecne są suche burze piaskowe. Jest to tak zwana calima (kalima), która jest efektem wiejącego znad Sahary wiatru sirocco. Kalima niesie ze sobą pył i drobinki piasku, które potrafią być tak gęste, że przypominają mgłę i mogą się utrzymywać w powietrzu nawet przez kilka dni.

Wiatr przynoszący piasek z Sahary, nad Oceanem Atlantyckim, w kierunku Fuertaventura, przynosi ze sobą także gorący klimat. Temperatury może nie są tu iście saharyjskie, ale sama Sahara ma na nie duży wpływ i dlatego Fuertaventura to „najbardziej sucha” wyspa spośród Wysp Kanaryjskich i bardzo rzadko jest tu mniej niż 25 stopni Celsjusza, ale często powyżej 30 kresek ciepła.

Opcja - La Gomera

La Gomera, to kolejna z siedmiu największych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Również tutaj istnieje wiele mikroklimatów, które kształtują się dzięki różnorodności krajobrazu La Gomera. Jest to wyspa, która ma Wam do zaoferowania zarówno piękne plaże, jak i wysokie góry i wąwozy. Na obszarze południowym wyspy jest słonecznie i ciepło przez większą część roku. Natomiast więcej dni wietrznych ma miejsce w północnej części wyspy. Średnia temperatura roczna to około dwudziestu stopni, przez cały rok występują niewielkie jej wahania, co pozwala na wizyty na wyspie w zasadzie o każdej porze.

JAKI-KLIMAT-NA-TENERYFIE
Zamglone górskie szczyty Teneryfy w okresie zimowym

Dlaczego Anglicy kochają Lanzarote na wakacje

Urlop na Lanzarote? O pogodę nie macie co się martwić. W wyniku zderzeń temperatur Saharyjskich i prądu z Zatoki Meksykańskiej, klimat Lanzarote jest bardzo delikatny i można go nazwać podzwrotnikowym jeśli rozpatrujemy wysokość temperatur, lub pustynny, jeśli myślimy o opadach. W ciągu całego roku temperatury na wyspie ulegają niewielkim wahaniom i tak najchłodniej jest w styczniu średnio około 17 stopni powyżej zera, bardzo rzadko temperatura spada poniżej 14 stopni, latem zaś temperatura często przekracza 29 stopni Celsjusza. Jest to najcieplejsza wyspa spośród wysp należących do archipelagu.

La Palma - ciekawa opcja na wypoczynek w zimie

La Palma, to kolejna wyspa, której klimat zależy od wysokości na której się znajdziecie. Średnia temperatura to około 20 stopni powyżej zera. W ciągu całego roku waha się ona od 17 °C do 25 °C. Na wschodzie wyspy bywa chłodniej, natomiast na zachodzie cieplej, ale i zarazem bardziej sucho. Powyżej 2000 metrów nad poziomem morza, zimą, czasem możecie natknąć się tutaj na śnieg.

El Hierro - destynacja dla tych, którzy byli już wszędzie na Wyspach Kanaryjskich

Ostatnią wyspą, z kategorii „większych” i na stałe zamieszkałych jest El Hierro. Na wyspie panuje suchy klimat, o niewielkiej ilości opadów deszczu, który dzięki wysokiej temperaturze szybko wyparowuje. Lasy, po zachodniej stronie wyspy, tworzą schronienie i oazę wytchnienia od upalnego klimatu.

Natomiast dzięki pasatom tworzą się chmury, które warunkują wegetację roślin i ich szybki wzrost. Przez większość roku wieje tutaj umiarkowany lub silny wiatr, natomiast temperatury na pasie wybrzeży wahają się między 19 °C w styczniu a 23 °C we wrześniu. Wahania temperatur na wyspie mogą być większe między dniem a nocą, dlatego jeśli wybierzecie się na wieczorny lub nocny spacer pamiętajcie aby zawsze mieć przy sobie kurtkę, nawet jeśli dzień był upalny i wydaje się Wam, że pod wieczór też będzie ciepło.

Słońce Wysp Kanaryjskich i łagodny klimat cały rok

Podsumowując Wyspy Kanaryjskie to miejsce idealne na urlop od szarej i zimnej codzienności. To miejsce dla osób, uwielbiających uprawianie sportów wodnych, ponieważ daje możliwość oddania się pasji przez cały rok.

Umiarkowany klimat sprawia, że wolny czas można tutaj spędzać na przeróżne sposoby, a pogoda sprzyja zarówno wyczynom sportowym, jak i poznawaniu wysp przez okrągły rok. Jest to idealne miejsce do codziennego życia i udanego wypoczynku. Słońce świeci na Wyspach Kanaryjskich przez 340 dni w roku, a nawet kiedy nie świeci to nadal jest ciepło i "pogoda listopadowa" nabiera zupełnie innego znaczenia.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij