Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Telde na Gran Canaria

Miasto Telde na Gran Canaria - przewodnik i informacje dla wypoczywających w tej lokalizacji na Wyspach Kanaryjskich. Myślicie właśnie o ciepłych i beztroskich wakacjach w Hiszpanii? Jeśli tak, to koniecznie zainteresujcie się Wyspami Kanaryjskimi, nie tylko ze względu na kurorty turystyczne i idealne warunki pogodowe, choć ten drugi argument bardzo często przemawia do większości turystów. Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych i bardzo malowniczych wysp hiszpańskich.

Wyspy oddalone są o około 1000 kilometrów od wybrzeży Hiszpanii i leżą na zachód od wybrzeży Afryki. Na wyspach panuje klimat oceaniczno – subtropikalny, który charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami z rzadkimi i dość nieregularnymi opadami deszczu. Zimą średnia temperatura to 18 stopni Celsjusza, latem średnio można zaobserwować tutaj 24 stopnie Celsjusza. Najbardziej gorącym okresem są tutaj lipiec i sierpień, ale dzięki mikroklimatowi z odpowiednią wilgotnością powietrza nie ma tutaj upałów i wyspy są szczególnie lubiane przez Europejczyków spragnionych idealnego wypoczynku.

Zwiedzanie i odpoczywanie na Gran Canaria

Jeśli wakacje w Hiszpanii kojarzą się Wam właśnie z wypoczynkiem na gorących Wyspach Kanaryjskich, ale jednocześnie lubicie zwiedzanie zabytków i podziwianie pięknych miejsc, oraz poznawanie historii regionu, strzałem w dziesiątkę dla Was będzie odwiedzenie miasta Telde na Gran Canaria.

Telde to stutysięczne miasto w prowincji Las Palmas na Gran Canaria. Zlokalizowane jest ono niecałe 4 kilometry od wybrzeża i około 16 kilometrów od słynnej stolicy Gran Canaria – Las Palmas. Na południu miasta znajduje się lotnisko Gran Canaria International Airport. Tak więc, komunikacyjnie to idealna lokalizacja. Warto również wspomnieć, że Telde do drugie co do wielkości miasto na wyspie.

FOTO-TELDE

Odrobina historii tego zakątka Gran Canaria

Przed skolonizowaniem wyspy przez Hiszpanów Telde było stolicą wschodniej części Gran Canaria i zamieszkiwały ją ludy zwane Guanczami. Pierwsze próby przymusowej ewangelizacji napotkały bardzo silny opór. Kolejną próbę podjęto pokojowo, ale też nie dała zamierzonych efektów. Następnie próbowano dokonać podboju wyspy, wybudowano wieżę warowną i siłą zamierzano pokonać tubylców, jednak wciąż bez efektów.

Guanczowie bronili się do 1482 roku, kiedy to Hiszpanie ze wzmocnionymi siłami podbili tereny gdzie obecnie znajduje się Telde. W miejscu w którym aktualnie stoi Bazylika Świętego Jana Chrzciciela wybudowano kolejną wieżę obronną. Kolejne umocnienia miasta budowano także w 1483 roku. Konkwista zakończyła się około 1490 roku, w między czasie zbudowano domy, sadzono trzcinę cukrową i formowano miasto.

To właśnie wtedy powstały trzy najstarsze dzielnice San Juan, San Francisco i San Gregorio. San Juan to dzielnica pięknych rezydencji i szerokich ulic, San Francisco była uznawana za dzielnicę czystą, schludną, ale bez przepychu, San Gregorio natomiast uznawano za biedniejszą dzielnicę, którą zamieszkiwali potomkowie Maurów, a także wyzwolonych niewolników. Mimo połączenia tych dzielnic wizualne różnice widać do tej pory. Gran Canaria zawsze miało dostęp do słodkiej wody, nigdy nie padło ofiarą ataków piratów, w odróżnieniu do innych miast wyspy.

Wyjątkowe miejsce na Wyspach Kanaryjskich

Telde to wyjątkowe miejsce, zachowały się tutaj liczne pozostałości archeologiczne, które można zawdzięczać historii i epoce prehiszpańskiej, kiedy właśnie w tym miejscu znajdowało się jedno z dwóch państw zajmujących wówczas wyspę Gran Canaria. To właśnie tutaj znajdziecie takie miejsca archeologiczne jak Tufia, Cuatro Puertas, Baladero, Tara i Cendro.

FOTOGRAFIA-TELDE-GRAN-CANARIA

Cendro, Tara i Baladero to groty mieszkalne wykute przez człowieka, ale również jaskinie powstałe na naturalnych wnękach i jaskinie pochodzenia wulkanicznego. Baladero położone jest nieopodal zabytkowego San Francisco i w zamierzchłych czasach stanowiło jedno z ważniejszych miejsc kultu kultury aborygeńskiej. Tufia natomiast jest to największy zespół jaskiń zbudowanych z rozdrobnionego kamienia. Cuatro Puertas to wzgórze z zespołem grot skalnych, które były zamieszkiwane przez rdzenną ludność Gran Canaria.

Telde posiada ponad 100 stanowisk archeologicznych a także ponad 700 miejsc etnograficznych. Liczby te zmieniają się co roku. Jednym z takich ciekawych miejsc jest Las Cuevas Chalasia, które zawierają fascynujące labirynty połączonych ze sobą jaskiń i tuneli, a także Necropolis Jinamar, w którym znajdziecie około 500 nagrobków dawnych mieszkańców miasta.

Miasto Telde to także Stare Miasto, którego zwiedzanie bardzo dobrze byłoby zacząć od dzielnicy San Juan, która niegdyś stanowiła zalążki dzisiejszego miasta. W dzielnicy San Juan znajdziecie Bazylikę Świętego Jana Chrzciciela i Rynek Główny, to wokół nich obecnie skupiają się siedziby władz miasta. Można spokojnie powiedzieć, że jest to centrum miasta.

Wspomniana Bazylika Świętego Jana Chrzciciela, czyli Iglesia de San Juan Bautista de Telde, urzeka swoją wspaniałą kaplicą główną, która złożona jest z podwójnego retabulum, czyli nastawy ołtarzowej. Czemu podwójnego retabulum? Otóż z jednej strony nastawa jest gotycko flamandzka, a z drugiej barokowa z XVIII wieku. W kościele znajduje się również warta zobaczenia rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa, wykonana ciekawą techniką, z użyciem pasty kukurydzianej. Dzięki technice wykonania, rzeźba ma 1,85 metra i waży niecałe osiem kilo. Warto obejrzeć również Flamandzki ołtarz, który przedstawia sześć scen z życia Matki Boskiej. Bazylika jest prawdziwym religijnym centrum miasta Telde. Bazylika została wzniesiona przez rodzinę Garcia del Castillo w chwili zakładania miasta.

W cieniu wielkich, starych drzew znajdziecie tutaj również Plaza de San Juan, gdzie w otoczeniu domów w stylu kolonialnych możecie odpocząć od prażącego słońca. Warto wspomnieć, że dzielnica San Juan zaprojektowana została w stylu mudejar, czyli mauretańskim gotyku, w którym przy gotyckich elementach architektury pojawiają się również elementy islamskie.

Jeśli będąc w dzielnicy San Juan obejrzycie już wszystko i będziecie myśleli, że to całe zwiedzanie Telde, bardzo się mylicie. Pospacerujcie po wspomnianej już wcześniej dzielnicy San Francisco. Wąskie uliczki, małe placyki pełne uroku i specyficzna architektura niskich domów ze stromymi, spadzistymi dachami. Uliczki dzielnicy San Francisco wspinają się na wzgórze Santa Maria. Spacerując po San Francisco po brukowanych uliczkach traficie do Świątyni Świętego Franciszka, która potrafi urzec swoimi kamiennymi ołtarzami Świętej Rity z Casia, Świętego Domingo de Guzman i Świętej Łucji.

Na sam koniec możecie przespacerować się do kolejnej dzielnicy, San Gregorio, która jest siedzibą artystów rzemiosła ludowego i kupców. W San Gregorio znajdziecie również Kościół Świętego Grzegorza, z neoklasycznymi ołtarzami i figurą Matki Boskiej Bolesnej.

Plaża i zabawa

Jak już przejdziecie wszystkie jaskinie i groty mieszkalne, a także zabytki, nie musicie wracać na kontynent. Bynajmniej! Idźcie na plażę i wypoczywajcie tak, jak przystało na Gran Canaria i wypoczywajcie na piasku albo zażywajcie wodnych kąpieli. Co prawda wzdłuż wybrzeża okolic Telde to głównie skaliste brzegi i wulkaniczne plaże, ale stali bywalcy Gran Canaria są do nich przyzwyczajeni. Znajdziecie tutaj kilka uroczych zatoczek, w których można się popluskać, wypłynąć na głębokie wody lub posiedzieć nad brzegiem oceanu i delektować się promieniami słonecznymi. Jedna z takich zatoczek jest Gando, która prawdopodobnie była pierwszym naturalnym portem Gran Canria.

TELDE-PLAŻA=GRAN-CANARIA

Znajdziecie tutaj także takie plaże jak San Borondón, która jest siedliskiem dla większości gatunków ptactwa występującego na Gran Canaria, a także La Garita, Melenara, gdzie znajdziecie miękki piasek. A także plaże Salinetas i Tufia.

W Telde znajdziecie również liczne miejsca do zabawy i rekreacji. Jeśli lubicie nocne życie, huczne zabawy i głośne dyskoteki, to nie powinniście długo szukać. Zapytajcie obsługę Waszego hotelu, bo być może sam hotel oferuje Wam moc atrakcji, jeśli nie, na pewno obsługa będzie wiedziała do którego klubu pokierować Was konkretnego dnia. Jeśli tego będzie mało, na północ od Telde, znajdziecie oddalone niecałe 16 kilometrów Las Palmas, stolicę prowincji, która tętni życiem siedem dni w tygodniu i nigdy nie zasypia.

Gastronomia i pamiątki

Bez względu na to na jak długo przyjechaliście i czy Waszym celem jest wylegiwanie się na plaży i pluskanie w oceanie, czy raczej zwiedzanie zabytków i zapoznawanie się z przyjemnościami gastronomicznymi, jakie są oferowane w okolicy, na pewno chociaż raz zajrzycie na plażę. Trzeba wspomnieć, że wszystkie plaże, które znajdziecie w okolicy miasta Telde cieszą się popularnością, nie tylko ze względu na piękną pogodę panującą tutaj w zasadzie przez cały rok, ale również ze względu na infrastrukturę i różnorodność usług. W Telde znajdziecie również nadmorskie promenady, na których na co dzień toczy się życie.

Zarówno na plażach, przy promenadzie, jak i w samym mieście znajdziecie miejsca, gdzie możecie zasmakować w potrawach typowych dla Wysp Kanaryjskich. Najczęściej będą to ryby i owoce morza, grillowane salmonete, cherne i sama z owocami morza czy tradycyjna zupa sanocho. Innymi pysznymi daniami są przesłodkie desery, a także ciasteczka. Wszystkie te przepyszne potrawy trzeba po prostu spróbować, aby wiedzieć czego chcieć więcej.
Jeśli będziecie mieli ochotę kupić sobie pamiątkę lub zrobić po prostu jakieś zakupy, to dobrze trafiliście. Telde to typowo handlowa część Gran Canaria.

TELDE-ULICE

Oprócz wielu sklepów i centr handlowych znajdziecie tutaj wiele mniejszych sklepów i straganików, szczególnie w dzielnicy San Gregorio. Telde posiada bardzo charakterystyczne wyroby rzemiosła ręcznego, takie jak koszyki, noże kanaryjskie, czy ceramikę. Jeśli tu będziecie, możecie nie tylko kupić jakieś wyroby rękodzieła, ale również wziąć udział w warsztatach ludowej sztuki rzemieślniczej. W Telde są warsztaty tkackie, ceramiczne, pracownie naturalnego barwienia tkanin i zapraszają one nie tylko do kupna pamiątek, ale również przygotowania sobie ich własnoręcznie. Bardzo ciekawym aspektem Telde i jego starówki jest cotygodniowy jarmark w sobotę, gdzie można kupić nie tylko artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, ale również pamiątki czy przedmioty rękodzieła ludowego.

Jeśli zamierzaliście spędzić swój urlop na Wyspach Kanaryjskich, być może nawet na Gran Canaria, chcielibyście pewnie powygrzewać się na plaży, zapominając o kapryśnej pogodzie w Polsce, jak już wiecie, nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak zamierzaliście więcej zwiedzać niż lenić się na gorącej plaży, słuchając szumu Oceanu Atlantyckiego, to wybór miasta Telde na Gran Canaria to strzał w dziesiątkę. Tutaj każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Możecie jednocześnie zwiedzać i spędzać leniwie czas, wybrać się na zakupy do centrum handlowego, a także na miejski bazarek, kupując od lokalnego kupca przepiękny koszyk.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Gran Canaria | Las Palmas de Gran Canaria | Maspalomas informacje | Wyspy Kanaryjskie w pigułce |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij