Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Bartolome de Tirajana

San Bartolome de Tirajana to miasto i gmina położone w południowej części Gran Canari, wyspy wchodzącej w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. San Bartolome de Tirajana jest częścią prowincji Las Palmas i Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Miasto jest oddalone o 26 kilometrów od Las Palmas Gran Canaria, największego ośrodka na wyspie.

San Bartolome de Tirajana zajmuje powierzchnie wynoszącą 333 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 51 tysięcy ludzi. Te statystyki przekładają się na stosunkowo niski wskaźnik gęstości zaludnienia, który osiąga wartość około 150 mieszkańców na kilometr kwadratowych.

Warto w ramach ciekawostki prześledzić, jak wygląda odległość między San Bartolome de Tirajana a najważniejszymi i największymi miastami położonymi w kontynentalnej części Hiszpanii:

Madryt – 1765 km
Barcelona – 2002 km
Sewilla – 1382 km
Walencja – 1901 km
Bilbao – 2050 km
Alicante – 1819 km
Murcja – 1749 km
Palma de Mallorca – 2120 km
Saragossa – 2029 km
Malaga – 1433 km
Kordoba – 1497 km

W pobliżu San Bartolome de Tirajana powstało takie kilkanaście niewielkich, ale malowniczo usytuowanych miejscowości. Do tej kategorii z całą pewnością można zaliczyć: Santa Lucía de Tirajana 3.4 km, Tejeda 8.9 km, Vega de San Mateo 10.4 km, Valsequillo de Gran Canaria 10.4 km, Agüimes 12.7 km, Ingenio 12.8 km, Artenara 12.9 km, Valleseco 13.7 km, Los Silos 14.1 km, Santa Brígida 14.3 km, Teror 15.2 km, Mogán 15.5 km

Miastem partnerskim San Bartolome de Tirajana są hiszpańskie Elche i kostarykańskie Alauleja.

Klimat i Geografia

Klimat panujący się w San Bartolome de Tirajana określa się często jak półpustynny. Rejon ten cechuje się bardzo wysokimi temperaturami, odnotowywanymi w okresie letnim i wyjątkowo łagodnymi zimami. Przykładem tego stanu rzeczy może być miesiąc luty, w którym to temperatura osiąga wartości w przedziale 13 stopni C – 20 stopni C.
San Bartolome de Tirajana znajduje się pod osłoną wyspy, dlatego też do tego miejsca z rzadka docierają niosące deszcze wilgotne prądy powietrza, wiejące na północnym wschodzie. Skutkiem tego jest to, że w tym rejonie przez niemal cały rok dominują słoneczne i pogodne dni, a minimalne opady deszczu następują najczęściej w miesiącach zimowych.

SAN-BARTOLOME-DE-TIRAJANA

San Bartolome de Tirajana może poszczycić się niezwykle zróżnicowaną rzeźbą terenu. W centralnej części wybrzeża tej części Gran Canari występują długie i szerokie plaże, które słyną ze swojego złocistego piasku. Turyści odwiedzający to miejsce mogą także podziwiać piękne wydmy, na czele z budzącą podziw Maspalomas. Północna część linii brzegowej jest kamienista i stroma, a na południu wybrzeża San Bartolome de Tirajana można zaobserwować skalne urwiska.

Pozostałą część terytorium gminy tworzy szeroka równina przybrzeżna, która jest naznaczona głębokimi wąwozami. Na tym obszarze powstały najważniejsze dzielnice San Bartolome de Tirajana. W przeciwieństwie do części przybrzeżnej, w tym rejonie panują nieco chłodniejsze warunki, co sprawia, że panują tam nieco lepsze warunki do uprawy roli.

Historia

Początki osadnictwa dzisiejszego San Bartolome de Tirajana są związane z kulturą aborygeńską, która rozwijała się na tym terenie przed przybyciem hiszpańskich osadników. Najwięcej informacji o pierwotnej ludności rejonu dostarczają znaleziska odkryte w pozostałościach po pradawnej nekropolii Artaera. Archeolodzy datują znajdujące się tam szczątki przedmiotów na okres IV lub V wieku naszej ery. Historycy domniemają, że na terenie dzisiejszej gminy powstały trzy stosunkowe duże skupiska ludności : Taidia, , Tunte i największa wśród nich Tiranaja.

W tej ostatniej znajdowały się liczne groty, a także aborygeńskie stodoły i grobowce. Ludność zamieszkująca ten teren trudniła się przede wszystkim rolnictwem. Pierwotna kultura San Bartolome de Tirajana została niemal całkowicie zniszczona w skutek hiszpańskiego podboju Gran Canarii. Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę około 1479 roku i po trwającej kilka lat krwawej walce zepchnęli aborygeńską ludność na górskie obszary San Bartolome de Tirajana.

Tubylcy schronili się wówczas w Twierdzy Ansite, którą można zwiedzać do naszych czasów. W wyniku długotrwałego głodu i ogromnej przewagi militarnej wojsk hiszpańskich, ostatni Aborygeni skapitulowali 16 marca 1485, w efekcie czego cała wyspa znalazła się pod kontrolą europejczyków. Miejscowa ludność szybko została zmuszona do pracy w powstających na terenie całej Gran Canarii plantacjach cukrów. W XVI wieku na tym terenie odkryto zasoby soli. Na obszarze dzisiejszego miasta odbywała się też hodowla kóz, a w późniejszym czasie także owiec i wielbłądów.

W XVI stuleciu nastąpiło wyzwolenie murzyńskiej ludności wyspy, którzy co prawda mogli porzucić fabryki cukrowe. Mimo formalnej wolności tworzyli oni najuboższą warstwę społeczną San Bartolome de Tirajana. Warto zaznaczyć, że ten rejon odegrał także pewną rolę w morskich wyprawach Krzysztofa Kolumba.

W 1502 roku, podczas swojej czwartej podróży do Ameryki, statek Kolumba zacumował na plaży w Maspalomas, która wówczas pełniła funkcję naturalnego portu. Pamiątką po tych wydarzeniach jest pomnik Krzysztofa Kolumba, który został wzniesiony w 2002 roku, pięćset lat po pobycie słynnego żeglarza w San Bartolome de Tirajana.

Gospodarka

Jak łatwo się domyślić, gospodarka San Bartolome de Tirajana jest oparta przede wszystkim na sprawnie działającym sektorze turystycznym. Obecnie na terenie miasta trwają zmasowane prace, które mają na celu jeszcze większe uatrakcyjnienie turystyczne regionu. W San Bartolome de Tirajana odbywa się obecnie budowa kilku parków rozrywki i centrum rekreacyjnych, które w założeniu mają stać się rajem dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych. W dzielnicy Punta de Tarajallilo trwają pracę nad postawieniem parku tematycznego Wake Park Happyland, który ma być poświęcony sportom wodnym.

GRAN-CANARIA-SAN-BARTOLOME

San Bartolome de Tirajana cechuje się bardzo ustabilizowaną sytuacją ekonomiczną. W przeciwieństwie do wielu innych hiszpańskich ośrodków, miasto to nie posiada żadnego zadłużenia. W 2015 roku łączny budżet San Bartolome de Tirajana wyniósł 74,395,637.59 euro.

Atrakcje

San Bartolome de Tirajana jest jednym z turystycznych centrów Gran Canarii. Miasto to posiada piękną i urozmaiconą linię brzegową. Wszyscy turyści, którzy odwiedzą ten region powinni bez wątpienia zobaczyć plażę Maspalomas. Kilometry pięknego złocistego piasku, oblewanego lazurowym oceanem zachwycą każdego miłośnika natury. W pobliżu plaży rozciąga się Playa del Ingles i Meloneras, gdzie powstała rozbudowana infrastruktura turystyczna. Wszyscy zmęczeni zwiedzaniem mogą zaznać odpoczynku w licznych hotelach i apartamentach, które cechują się niezwykle wysokim standardem. W Playa del Ingles i Meloneras znajduje się też wiele obiektów rekreacyjnych i rozrywkowych. Liczne bary i dyskoteki oferują możliwość zabawy, która bynajmniej nie kończy się wraz z zachodem słońca.

Prawdziwą wizytówką plaży Maspalomas jest latarnia morska Faro. Jej powstanie umożliwiło przybywanie pierwszych turystów na tereny San Bartolome de Tirajana. Budowa latarni trwała 28 lat iw okresie pomiędzy 1861, a 1889 rokiem. Budynek został wzniesiony na specjalnie przygotowanej do tego celu przystani, gdzie robotnicy rozładowywali materiały budowlane. Na miejsce budowy docierały one wyłącznie drogą morską, gdyż w momencie powstawania latarni, ta okolica była dzika oraz bezludna i nie miała połączenia z pobliskimi skupiskami ludzi.

Lata ciężkiej pracy nad wzniesieniem Faro przyniosły oczekiwany efekt – ta imponująca latarnia mierzy dzisiaj 55 metrów i jest doskonale widoczna nawet z ogromnej odległości. Światło latarni po raz pierwszy rozbłysło w 1890 roku i przez wiele lat wskazywało drogę statkom płynącym z Europy do Ameryki.
Obecnie tuż przy latarni powstał piękny deptak spacerowy. To miejsce jest popularnym skupiskiem sklepów, i barów oferujących egzotyczne drinki.

W pobliżu latarni rozciąga się Rezerwat Wydm Maspalomas. To barwne i urzekające miejsce tworzą trzy całkiem różne ekosystemy: pierwszym z nich jest gaj palmowy El Palmeral, drugim rozlewisko la Charca, które znajduje się między wydmami a wodami oceanicznymi. To miejsce jest znakomitym miejscem dla obserwacji ornitologicznych, gdyż zalew jest częstym przystankiem ptactwa, zmierzającego do Afryki.

Największą część rezerwatu stanowią jednak same wydmy, które rozciągają się tuż przy brzegu morza. Turyści spacerujący wzdłuż brzegu oceanu dotrą do przylądka Punte de Maspalomas. W Maspalomas znajdują się także dzikie i odosobnione miejsca, gdzie odbywają się regularne spotkania nudystów. Na plaży panują także znakomite warunki do uprawiania surfingu – sportowcy zazwyczaj spotykają się na łuku, który łączy Maspalomas z Playa de Ingles. Wszyscy Ci ludzie tworzą barwny i zróżnicowany tłum plażowiczów, który każdego roku szuka wypoczynku na tej pięknej i urzekającej plaży.

San Bartolome de Tirajana jest miejscem , w którym znakomicie odnajdą się także miłośnicy historii. Na terenie całej gminy rozmieszone są stanowiska archeologiczne, które dostarczają informacji o długiej i złożonej historii tego regionu. Do najważniejszych pozostałości po kulturze aborygeńskiej można z pewnością zaliczyć : kamienne domy, naturalne groty, które były wykorzystywane w obrzędach pogrzebowych, liczne nagrobki, kurhany i nekropolia. Turyści mogą także podziwiać przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki czy naczynia oraz narzędzia wykorzystywane w rolnictwie.

W późniejszych wiekach na terenie San Bartolome de Tirajana powstało wiele imponujących budowli. Jedną z wizytówek tego rejonu jest z pewnością Molino de Cazorla – jeden z najlepiej zachowanych młynów wodnych na Gran Canarii. Został on wybudowany w 1880 roku, a jego obecny wygląd zawdzięczamy przebudowie młyna, która nastąpiła na początku XX wieku. Molino de Cazorla cechuje się bardzo silnym ciśnieniem wody, które jest w stanie rozerwać wiadro. Młyn posiada podtrzymujące go kamienne kolumny, a także charakterystyczny budynek mieszkalny.

FIESTA-GRAN-CANARIA

Jakie hotele lub apartamenty wybrać na wakacje

Każdego roku San Bartolome de Tirajana jest odwiedzane przez tysiące turystów, którzy chcą cieszyć się znakomitymi warunkami atmosferycznymi panującymi w tym miejscu i wspaniałymi krajobrazami Gran Canarii.. Aby zapewnić wszystkim turystom możliwość komfortowego wypoczynku, w mieście powstała świetnie zorganizowana sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest Hotel Rular las Tiranajas.

Jego główną zaletą jest niezwykłe położenie – hotel został usytuowany wśród wysokich pasm górskich. Wszyscy jego goście mogą podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę San Bartolome de Tirajana. Hotelowe pokoje są jasne i przestronne. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w balkony lub tarasy, co umożliwia podziwianie wspaniałych krajobrazów regionu. W sezonie letnim pokoje są klimatyzowane. Ich wyposażenia dopełnia lodówka z drobnymi przekąskami.

Na terenie Rular las Tiranajas powstało wiele obiektów, zapewniających rekreację ludziom w każdym wieku. Goście mają do swojej całkowitej dyspozycji basen, spa i korty tenisowe. Na terenie pensjonatu działa także sauna, wyposażona w wannę z hydromasażem i łaźnię turecką. Turyści którzy chcą zwiedzać urokliwe zakątki San Bartolome de Tirajana mają możliwość wypożyczenia samochodu lub roweru. Co ważne, na terenie całego kompleksu działa bezpłatne wifi. Hotel jest także znany ze swojej restauracji, serwującej tradycyjne dania regionu. Goście mogą także odpocząć w barze, gdzie podawane są przekąski.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij