Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Agaete

Wyspy Kanaryjskie to dla wielu osób synonim udanych wakacji. Słońce, plaże, wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych i bajeczne widoki, nic więcej nie potrzeba aby spędzić idealny urlop. Jeśli podzielacie to zdanie to wybierzcie się na wyspę Gran Canaria. Można tu spędzić niezapomniane wakacje, zwiedzając wiele ciekawych miejsc.

Na Waszej liście miejsc wartych zobaczenia nie może zabraknąć miejscowości Agaete. Jest to miasto pełne ciekawych miejsc i atrakcji przyrodniczych, a także zapraszające turystów aby odpoczęli na pięknej plaży. Jest to miejscowość leżąca w prowincji Las Palmas, około 30 kilometrów od jej stolicy - Las Palmas de Gran Canaria.

Wiele pozostałości i znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte w Agaete wskazuje na fakt, że osadnictwo istniało już na tym terenie na długo przed przejęciem tych ziem przez Hiszpanów. A jak wiadomo dopiero w XV wieku hiszpańska konkwista rozpoczęła swoja ekspansję od północnej części Gran Canarii, a dokładanie od Puerto de Las Nieves.

Dzięki rozwojowi gospodarczemu i licznym plantacjom winorośli Puerto de Las Nieves połączyło się logistycznie z rynkami europejskimi. Wówczas to Agaete stało się przystankiem dla statków zmierzających w głąb Europy. W XIX wieku, jak w całej Hiszpanii i Europie, nastąpił kolejny etap rozwoju, której fundamentem była produkcja rolna i eksport produktów rolnych, dziś jednak ta gałąź gospodarki ustępuje pola hotelarstwu i gastronomii.

Region Agaete znajduje się w północno zachodniej części wyspy Gran Canaria. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni, rzeźba terenu Agaete jest bardzo malowniczo różnorodna, w większości pagórkowata, a w jej skład wchodzą między innymi doliny El Risco, Guayedra i Agaete.

Zwiedzanie Agaete od czego zacząć

Podjęliście decyzję o zatrzymaniu się w Agaete? Jeśli tak, to zwiedzanie miasta, koniecznie rozpocznijcie od malowniczej starówki miasta, która skrywa w swoich murach wiele ciekawych zabytków, których nie możecie przegapić będąc już w mieście. Pierwszym na liście miejscem, do którego powinniście skierować swoje kroki jest Kościół Niepokalanego Poczęcia w Agaete.

Jest to świątynia wzniesiona w 1874 roku, zlokalizowana przy głównym rynku, otoczonym maleńkimi uliczkami. Świątynia powstała w miejscu dawnej kaplicy zbudowanej tu w 1515 roku, która następnie spłonęła. Aktualnie z przodu świątyni znajdziecie Plac Konstytucji, wokół którego zlokalizowane są zabytkowe kamienice szlacheckie należące niegdyś do elity tego miasta.

Będąc w centrum miasta koniecznie znajdźcie czas aby przysiąść w jednej licznych restauracji lub knajpce, gdzie możecie spróbować lokalnych specjałów – przede wszystkim przepysznej grillowanej świeżej ryby, która pochodzi z codziennych połowów. Ryby, które możecie tutaj zjeść to między innymi cabrilla, vieja czy salmonete, nie zapomnijcie również o genialnych, świeżych owocach morza podawanych na tysiąc sposobów. To właśnie dzięki tym świeżym produktom, lokalnym daniem można nazwać paelle z rybami i owocami morza, której musicie koniecznie spróbować.

Turystyczne serce Agaete

Jeśli bardzo zależy Wam na udanym posiłku i jednocześnie rozerwaniu się podczas urlopu, zajrzyjcie koniecznie też do Puerto de Las Nieves. To tutaj w zasadzie toczy się życie turystyczne miasta. Najlepiej wybrać się na główną ulicę, gdzie znajdziecie sklepy z lokalnym rękodziełem, ale także restauracje i mniejsze sklepy spożywcze, jak również takie obiekty jak kasyno, ośrodek kultury i inne miejsca, które mogą być celem turystycznych wojaży. Jeśli chodzi o strefę gastronomiczną, to jest właśnie miejsce, gdzie możecie skosztować dań morskich wysokiej klasy, serwowanych zarówno przez ekskluzywne restauracje jak i tradycyjne kanaryjskie tawerny i bary.

Agaete kusi kulinarnie nie tylko rybami i owocami morza, ale także, co może wydać się Wam nieco zaskakujące, własnym serem kozim, o łagodnym, ale specyficznym smaku. To właśnie tutaj mieszczą się tradycyjne wytwórnie koziego sera i jogurtu, w tym najbardziej znana Arterra, której produkty możecie spotkać w wielu sklepach.

WYSPY-KANARYJSKIE-FOTO
El Puerto de las Nieves Agaete na Gran Canaria

Macie ochotę poobcować trochę z egzotyczną przyrodą? Jeśli tak, Agaete ma Wam do zaoferowania wspaniałe tereny, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Musicie odwiedzić Huerto de las Flores, czyli Kwiatowy Sad. Jest to ogród botaniczny położony w samym środku miasta i znajduje się w nim wiele gatunków roślin egzotycznych.

To właśnie ten ogród stanowił miejsce spotkań i miejsce gdzie znajdowali natchnienie poeci z Wysp Kanaryjskich tacy jak na przykład Saulo Torón y Alonso Quesada, Tomás Morales i wielu innych. Ogród powstał w XIX wieku i sprowadzono do niego rośliny z całego świata, w szczególności z Ameryki Północnej i Południowej, aby mogły cieszyć oczy odwiedzających go mieszkańców i turystów. Utworzono tu tropikalny ogród z ponad stoma gatunkami roślin. Możecie zobaczyć tu między innymi tykwę, cynamonowiec kamforowy, makadamię i wiele innych ciekawy okazów.

Park Tamadaba, El Dedo del Dios i inne atrakcje wokół miasta

Innym miejscem, które ze względu na swoje walory przyrodnicze warto odwiedzić jest Park Przyrodniczy Tamadaba. Jest to obszar objęty ochroną. Rośnie tutaj największy na Gran Canarii las sosnowy. Co ciekawe, jest to najwyżej położona część prowincji, znajdująca się na wysokości 1180 metrów nad poziomem morza.

Jest to zdecydowanie najpiękniejszy park na wyspie. Są tu świetnie oznaczone trasy turystyczne i oszołamiające widoki na wybrzeże wyspy co przyciąga tu turystów z całego świata. Imponujące krajobrazy dopełniają liczne ptaki, zamieszkujące wyspę na stałe jak i ta, które robią tu sobie przystanek w drodze do Afryki. Dlatego też warto mieć przy sobie aparat fotograficzny i chociaż na chwilę skupić się na obserwacji niekiedy bardzo rzadkich gatunków.

Bardzo ciekawym obiektem, który musicie zobaczyć spędzając czas w Agaete jest El Dedo de Dios. Jest to wyłaniająca się z Oceanu Atlantyckiego formacja skalna, która prawdopodobnie zaczęła się tworzyć w tym miejscu 14 milionów lat temu. Jej nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza Palec Boży – który do 2005 roku można było dostrzec wpatrując się w wystający wierzchołek, który wyglądał niczym palec wskazujący pokazujący niebo. Niestety podczas tropikalnego sztormu w listopadzie 2005 roku ułamał się ten wystający, cienki wierzchołek skały i spadł w odmęty oceanu, niszcząc tym samym swój niepowtarzalny atrybut.

El Dedo de Dios usytuowany jest na obrzeżach Agaete. Skała ta była do tej pory inspiracją dla wielu artystów, między innymi uważa się, że to Domingo Doreste był pierwszym, który nazwał skałę Palcem Bożym. Po nieszczęśliwej utracie „palca” w 2006 roku zebrała się specjalna komisja, która miała zdecydować jak zrekonstruować ten jakże ważny brak, postanowiono jednak, że próba rekonstrukcji może być niebezpieczna i zdecydowano poczynić kroki zmierzające ku zachowaniu tego, co jeszcze z tej niepowtarzalnej skały zostało.

Położone przy samym wybrzeżu, wspomniane już wcześniej Puerto de las Nievas, posiada jeszcze jeden ważny obiekt znajdujący się na liście zwiedzania. Jest to Kapliczka z Tryptykiem Matki Boskiej Śnieżnej. Kult Nuestra Señora de las Nieves, czyli Matki Boskiej Śnieżnej początkowo miał charakter lokalny i obejmował Rzymskie świątynie, jednak z czasem rozprzestrzenił się na cały świat, tym samym czczony jest nie tylko w Agaete, ale na całych Wyspach Kanaryjskich w Taganana na Teneryfie, w Telde na Gran Canaria i na całym świecie.

Autorem tryptyku z Agaete jest flamandzki artysta z XVI wieku, Joos Van Cleve. Puerto de las Nievas to również miejsce idealne na spacer i kąpiel w czystych wodach Oceanu Atlantyckiego, a także podziwianie wcześniej wspomnianego Palca Bożego, no i oczywiście bajecznych i niezapomnianych zachodów słońca z widokiem na El Teide, najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich znajdujący się na Teneryfie.

Lokalne fiesty w Agaete

Planując pobyt w Agaete, możecie poza planem zwiedzania i plażowania, oraz korzystania z uroków oceanicznych kąpieli, zaplanować udział w jednej z kolorowych fiest organizowanych w mieście i jego okolicy. Największą fiestą organizowaną Agaete jest Fiesta de La Rama, czyli Święto Gałęzi. Święto obchodzone jest w sierpniu, ku czci wspomnianej już Matki Boskiej Śnieżnej.

Tysiące roztańczonych świętujących osób, w rytm muzyki, paraduje przez miasto, trzymając uniesione ku górze gałązki. Zmierzają z nimi do Puerto de las Nievas, a konkretniej do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej aby złożyć w ofierze Matce Boskiej niesione gałązki. Fiesta ma również walory turystyczne, setki osób odwiedzają wyspę Gran Canaria specjalnie w tym okresie, aby móc wziąć w niej udział.

Liczne fiesty odbywają się tutaj także w karnawale. Zaś najgłośniejszym i najbardziej znanym wydarzeniem jest ostatnia fiesta karnawału, obchodzona nie tylko Agaete znana jako Pożegnanie Sardynki – Entierro de la Sardina. Pożegnanie Sardynki, lub jak inni inaczej mawiają „pogrzeb” to zakończenie karnawału, sardynka będąca symbolem karnawału, musi zdaniem tutejszych mieszkańców zginąć.

Procesja z figurką martwej sardynki jest odprowadzana przez ludzi, niczym żałobników. Procesji towarzyszy orkiestra grająca marsz żałobny, natomiast osoba prowadząca procesję podchodzi do uczestników, ubranych jak na pogrzeb, aby do mikrofonu, publicznie, wyrazili swój smutek z okazji śmierci sardynki – końca karnawału. Cała fiesta ma charakter ironiczny i kończy się spaleniem sardynki na platformie i tańcami do później nocy wokół dogasającego ogniska.

FOTO-PALEC-BOZY
Słynny Palec Boży na Gran Canaria - El Dedo del Dios

Innym lokalnym świętem są grudniowe obchody Święta Niepokalanego Poczęcia - Fiestas de la Concepción. Natomiast czerwcowe Fiestas de San Pedro, to fiesta podczas której świętujący noszą gałązki, tylko tym razem z Tamadaba do dzielnicy San Pedro.

Plaże w Agaete

Pobyt na Gran Canarii mimo dziesiątek ciekawych miejsc do zwiedzania, wiąże się chyba przede wszystkim z kąpielami słonecznymi, na pięknych plażach, których w miejscowości Agaete nie brakuje. Nie są to jednak piaszczyste plaże jakie znamy.

W większości są to plaże skaliste i trudno dostępne. Najczęściej uczęszczaną plażą jest Playa de Las Nieves, w pobliżu starego portu. Jest to kamienista plaża, ze spokojnymi wodami. Wokół plaży znajduje się nadmorska promenada, przy której znajdziecie małe restauracje i sklepy. Inną plażą jest Playa de Guayedra, w pobliżu granicy z La Aldea.

Jest to dość trudno dostępna, kamienista plaża z czarnym piaskiem, znana z nawiedzających ją silnych wiatrów. W jej pobliżu znajdują się również podobne plaże Playa de Faneroque, Playa del Risco i Playa de Sotavento. Od strony prowincji Galdar znajdziecie Playa del Juncal, kamienistą plażę zlokalizowaną przy zatoce gdzie woda jest spokojna, idealna do kąpieli. Tutaj znajdziecie też specjalnie wydzielony obszar do nurkowania. Może zainteresujecie się również innymi plażami Playa de las Salinas i Bahía del Turmán, wszystkie są wyjątkowe, a czas na nich spędzony będzie dopełnieniem idealnego urlopu i na pewno będzie niezapomniany.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij