0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Hiszpańska La Liga. Hiszpania jest bardzo bogatym kulturalnie i ogromnie ciekawym krajem Europy zachodniej. Jak zapewne wiecie Hiszpania słynie nie tylko ze swojej interesującej historii i zabytkowych obiektów, które są znakiem mijającego czasu i świadkiem wielu, niekiedy burzliwych wydarzeń historycznych. Hiszpania to także nie tylko miejsce na udany urlop gdzie czeka świetna pogoda i kurorty wakacyjne serdecznie witające rzesze turystów. Na pewno słyszeliście również o hiszpańskim sporcie i osiągnięciach poszczególnych sportowców. Hiszpania jest krajem mocno usportowionym, czego dowodzą liczne obiekty sportowe, sukcesy hiszpańskich sportowców, a także historyczne Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Barcelonie w 1992 roku.
Jednym z najbardziej hiszpańskich sportów jest bezapelacyjnie piłka nożna, która w tym kraju stoi na bardzo wysokim poziomie. Nic w tym dziwnego, narodowa kadra Hiszpanii zdobyła w 2010 roku Mistrzostwo Świata w piłce nożnej, a w latach 1964, 2008 i 2012 sięgnęli po tytuł Mistrzów Europy.
La Liga - Primera División inaczej zwana Ligą BBVA, uznana jest za najlepszą piłkarską ligę na świecie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Futbolu – IFFHS. W tym rankingu Hiszpania została zaklasyfikowana na pierwszym miejscu najlepszych lig piłkarskich na całym świecie. Hiszpańska La Liga jest najlepszą piłkarską ligą na świecie nieprzerwanie od pięciu sezonów. Ekstraklasę hiszpańską nazywa się potocznie La Liga, a oficjalnie ze względów na sponsorów Liga BBVA. Do Primera División należą dwa najbogatsze kluby świata – FC Barcelona i Real Madryt, ale o klubach przeczytacie trochę później.
Jako, że La Liga jest ligą o jednym z najwyższych współczynników UEFA, który można porównać do niemieckiej Bundesligi czy brytyjskiej Premiership, aż trzy drużyny Primera División są wystawiane do ligi mistrzów. Pierwsze trzy drużyny z tabeli wystawiane są bezpośrednio, czwarta z kolei może być wystawiona na drodze eliminacji. Natomiast dwie następne drużyny oraz zdobywca Pucharu Króla zostają zakwalifikowane do Ligi Europy UEFA.
Primiera División składa się z dwudziestu drużyn, niższym poziomem ligi jest Segunda División. Pucharami o które walczą drużyny La Liga to Puchar Hiszpanii, inaczej zwany Pucharem Króla, oraz Superpuchar Hiszpanii.
Rozgrywki w La Liga są przeprowadzane na zasadach systemu kołowego, czyli potocznie mówiąc, gra każdy z każdym. Podczas całego sezonu, który rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w czerwcu, rozgrywanych jest trzydzieści osiem spotkań. Liczba ta wynika z tego, że każda drużyna gra z inną dwa razy, raz u siebie, a raz na wyjeździe. Drużyny otrzymują trzy punkty jeśli zwyciężą lub jeden punkt, jeśli zremisują spotkanie.
Drużyny w tabeli wyników posortowane są według ilości zdobytych punktów. Jeśli dwie drużyny mają tyle samo punktów, o tym która będzie wyżej decyduje bezpośrednie starcie obu drużyn. Jeśli nadal nie można ustawić kolejności tych dwóch drużyn, czyli w bezpośrednich meczach nie doszło do zwycięstwa jednej z nich o kolejności w tabeli decyduje bilans bramek. Jeśli mimo tych wyliczeń nadal nie można wyłonić lepszej drużyny, ostatecznie o kolejności decydują żółte i czerwone kartki, a także są podliczane fakty przewinień kibiców, zamknięcia stadionu czy zawieszenia trenera, dyrektora lub innych pracowników klubu.
Jeśli któraś z kar zostaje zdjęta, ujmowane jest też to w ostatecznym bilansie. Jeśli do końca rozgrywek, mimo tych wszystkich wytycznych nie uda się wybrać lepszej drużyny, o ostatecznej pozycji w tabeli decyduje bezpośredni mecz tie-break na neutralnym stadionie. Wydaje się trochę skomplikowane, ale w praktyce bardzo rzadko się to zdarza.
Odchodząc trochę od czystej teorii, warto przytoczyć historię hiszpańskiej ekstraklay - La Liga. Pierwsza koncepcja hiszpańskiej ligi powstała w kwietniu 1927 roku, kiedy to Jose Maria Acha, dyrektor Arenas Club de Getxo zaproponował swój pomysł utworzenia rozgrywek. Początkowo dyskusji nie było końca, ile drużyn ma brać udział w rozgrywkach, które to maja być drużyny? Wtedy Real Federación Espanola de Futbol, Królewska Hiszpańska Federacja Piłkarska zdecydowała, że będzie to dziesięć zespołów.
Pierwszych sześć, Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo i Real Unión, zostało wyłonionych z ostatnich wygranych Pucharu Króla, pozostałe zostały wybrane z kwalifikacji po zakończeniu Pucharu Króla – Espanyol, Europa i Racing de Santander. Tylko trzy z powyższych drużyn, w historii całej Ligi od 1929 roku nigdy nie zostały zdegradowane do niższej ligi, tymi drużynami są FC Barcelona, Real Madryt i Athletic Bilbao.
W latach trzydziestych, na początku La Liga prym wiodły Barcelona, która zdobyła mistrzostwo Ligi, a także Real Madryt i Athletic Bilbao. Na czas hiszpańskiej wojny domowej rozgrywki Primera División zostały zawieszone. W 1937 roku zespoły które grały w republikańskiej części Hiszpanii grały w Mediterrenean League, którą wygrała Barcelona. Równo siedemdziesiąt lat później, 27 września 2007 roku władze Barcelony wnioskowały do RFEF czyli wspomnianej Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Futbolu o przyznanie wygrania Mediterrenean League jako wygrania La Liga.
W latach czterdziestych kiedy wznowiono rozgrywki Primiera División po wojnie domowej, ligę zwyciężały Atletico Aviación, dziś znane pod nazwą Atletico Madryt, Valencia oraz Sevilla. Liga jednak została mocno przetasowana, wiele składów zostało zdziesiątkowanych przez emigrację i II Wojnę Światową. Kiedy wszystko zaczęło wracać do normy na szczyt Ligi zaczęła wychodzić drużyna z Barcelony.
Warto wspomnieć, że w latach trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych przepisy surowo określały możliwość gry graczy zagranicznych w La Liga, w jednej drużynie mogło być maksymalnie trzech obcokrajowców, co oznaczało, że minimum ośmiu hiszpańskich zawodników powinno być wystawionych w każdym meczu.
Lata pięćdziesiąte to początek dominacji drużyny z Barcelony i Realu Madryt, właśnie te drużyny obchodziły restrykcyjne przepisy dotyczące obcokrajowców, naturalizując najlepszych graczy. Takimi znaturalizowanymi graczami byli między innymi Alfredo di Stefano, Ferenc Puskas lub Ladislav Kubala.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nastąpiła zmiana i rozpoczęła się dominacja drużyn z Madrytu, Realu Madryt oraz Athletico Madryt. Dobra passa drużyn z Madrytu skończyła się w roku 1981, kiedy tytuł po raz pierwszy zdobył inny Real - Real Sociedad. Drużyna utrzymuła tytuł dwa lata z rzędu. Dobrą passę odzyskał Real Madryt, w którym wówczas grały legendy piłki nożnej meksykanin Hugo Sanchez, Manolo Sanchis i Martin Vazquez, a drużyna prowadzona była przez dobrze znanego nam Holendra - Leo Beenhakkera.
Lata dziewięćdziesiąte to powrót do formy drużyny z Barcelony, do której wrócił manager Johan Cruyff i wprowadził takich graczy jak Guardiola, Romario, Laudrup, czy Hristo Stoichkov. Barcelona wygrała ligę cztery razy i raz zdobyła Puchar Europy w 1992 roku. Laudrup odszedł do Realu Madryt, który zdobył mistrzostwo ligi w 1997 roku. Do drużyny Barcelony przybyły takie talenty jak Luis Figo, Luis Enriqe i Rivaldo, w latach 1998 i 1999 Barcelona zdobyła tytuł mistrza La Liga.
Na początku lat 2000 wprowadzono nowy podział ligi hiszpańskiej, dwa najlepsze zespoły Real Madryt i FC Barcelona zyskały nowych rywali, między innymi Deportivo La Coruna, jednak to one dalej wiodły prym w lidze. W tych latach w Barcelonie pojawiają się takie talenty jak Ronaldinho, Lionel Messi, Xavi, Andres Iniesta, a Realu Madryt natomiast Raul czy Rudd van Nistelrooy.
Warto wspomnieć o dwóch największych i najbogatszych klubach Hiszpanii. Real Madryt, czyli Real Madrid Club de Futbol, to klub założony w 1902 roku. Ma on na swoim koncie nie tylko sukcesy w lidze hiszpańskiej, ale również w lidze światowej. Drużyna aż trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo La Liga i osiemnaście razy Puchar Hiszpanii. Jeśli chcemy wymieniać europejskie trofea, Real Madryt zdobył dziewięć razy puchar Ligi Mistrzów UEFA.
Od roku 1947 drużyna z Madrytu występuje na swoim flagowym stadionie, Santiago Bernabeu, nazwanego tak na cześć byłego prezesa, gdyż sprawował on władze w klubie, gdy ten zdobywał najwięcej tytułów. Stadion może pomieścić ponad 81 tysięcy widzów, ale oprócz części typowo widowiskowej ma również kawiarnię, restaurację, sklep z pamiątkami, a także małe centrum handlowe. Z ciekawostek warto dodać, że jak na najbogatszy klub przystoi, garnitury zawodnikom i włodarzom klubu dostarcza słynna firma Hugo Boss.
Drugim klubem, o którym należy wspomnieć jest FC Barcelona. Klub został założony w 1899 roku, jednak z czasem stał się czymś więcej niż klubem sportowym, FC Barcelona jest katalońską instytucją o znaczeniu społecznym. Drużyna ma na swoim koncie dwadzieścia dwa tytuły mistrza La Liga, dwadzieścia sześć Pucharów Króla, dziewięć Superpucharów Hiszpanii i cztery Puchary Europy. FC Barcelona również ma stadion, którym może się pochwalić na arenie międzynarodowej – Camp Nou. Stadion mieści prawie 99 tysięcy widzów i bez kozery można powiedzieć, że pod tym względem jest to największy stadion w całej Europie.
Stadion zbudowano w 1954 roku, ponieważ uznano, że poprzedni stadion mieszczący 60 tysięcy widzów, był za mały. Stadion był miejscem rozgrywek podczas olimpiady w Barcelonie, a także podczas Mistrzostw Europy w 1964 roku. W 1982 roku Camp Nou było gospodarzem wydarzenia mniej sportowego, otóż papież Jan Paweł II odprawił tutaj mszę dla 120 tysięcy wiernych. Jak przystało na tak ogromny stadion, oprócz samego boiska i trybun, mieści on restaurację, medyczne centrum sportowe, żłobek, a także najwyższej klasy studia telewizyjne.
Z ciekawostek warto dodać, że FC Barcelona to klub, który prawdopodobnie ma najwięcej kibiców na świecie, głównie dlatego, że jest on uwielbiany również poza Hiszpanią, a fankluby można znaleźć w każdym zakątku świata.
La Liga to bezapelacyjnie najlepsza liga piłkarska na świecie, nic dziwnego, że przyciąga tylu kibiców, także spoza Hiszpanii. Warto jednak wspomnieć, że Hiszpania może poszczycić się także innymi sukcesami sportowymi. Na arenie międzynarodowej znani są hiszpańscy kolarze, koszykarze, a także, a może przede wszystkich tenisiści i kierowcy formuły pierwszej. Jeśli będziecie w Hiszpanii spróbujcie choć raz uczestniczyć w jakimś wydarzeniu sportowym, a poczujecie ducha sportu w tym pięknym kraju.
Zainteresuje Cię również:
hiszpański sport w przekroju | reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej | FC Barcelona | stadion Camp Nou w Barcelonie | Real Madryt |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.