Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Teruel

Teruel to miasto w hiszpańskiej Aragonii, leżące we wschodniej Hiszpanii. Teruel jest stolicą prowincji o tej samej nazwie - Teruel. Liczba mieszkańców Teruel liczy około 40.000, co czyni to miasto, najmniejszą stolicą prowincji ze wszystkich regionów Hiszpanii. Teruel w Hiszpanii, jest przede wszystkim znany ze swojego ostrego klimatu i różnic w temperaturze pomiędzy latem a zimą. Jest tuta "przeraźliwie" zimno w zimie i bardzo gorąco, latem. Teruel znany jest także ze swoich wyrobów mięsnych i tak charakterystycznego dla Hiszpanii, jamon serrano, czyli rodzaju szynki parmeńskiej, wytwarzanej w całej Hiszpanii.

Teruel to także miasto historyczne, Teruel otaczają wykopaliska archeologiczne, wśród nich, największe odkrycia archeologiczne paleolitu i pozostałości dinozaurów na Półwyspie Iberyjskim. Teruel znany jest też każdemu Hiszpanowi ze swojej fiesty La Vaquilla, odbywającej się co roku w drugi weekend lipca, oraz fiesty Bodas de Isabel de Sagura, mającej miejsce w trzeci tydzień lutego.
Miasto Teruel jest uważane także za stolicę architektury w stylu Mudejar w związku z dużą ilościę tego typu budowli w mieście. Miasto należy do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Przyjeżdżając po raz pierwszy do Teruel, może miasto nie zachwyci nas swoim pięknem, a raczej trochę rozczaruje turystę. Sprawia trochę wrażenie, zaścianka Hiszpanii, ale jeżeli chcesz poczuć atmosferę prawdziwej, średniowiecznej hiszpańskiej wsi, koniecznie trzeba tu przyjechać i zwiedzić Teruel.
Dostanie się do miasta jest łatwe, nawet bez wypożyczania samochodu. Pociągi z Teruel, odchodzą często do Saragossy i Walencji na wybrzeżu południowym. Nawet autobusy docierają do większości miejscowości na prowincji. Dworzec kolejowy i dworzec autobusowy w Teruel są blisko centrum miasta.

Teruel to także ważna trasa "przelotowa" z południa Hiszpanii na północ kraju. Znają to miasto doskonale, kierowcy ciężarówek i TIR-ów, podróżujących przez Hiszpanię z np. Walencji na San Sebastian lub Bilbao; lub bliżej, do Saragossy. Teruel "obsługuje" także przejazd ciężarówek z Hiszpanii na północną Francję i dalej na północ i wschód Europy.

Teruel leży w izolacji od innych miast Hiszpanii. Miasto leży na wysokości 915 m n.p.m. Izolacja miasta na przestrzeni wieków do dziś doskwiera miastu. Hiszpanie znają to miasto i nawet mają swoje przysłowia na temat Teruel i jego odizolowania od innych miast w Hiszpanii. W roku 1999 przeprowadzono kampanię reklamową, promującą miasto, aby ściągnąć inwestorów i młodych ludzi do tego miasta. Kampania nazywała się "Teruel Existe" co znaczy "Teruel Istnieje".

Wtedy powstały lepsze drogi, autostrady i lepsze połączenia komunikacyjne do Teruel, polepszyła się jakość serwisów w mieście i miasto "odżyło". Rozpoczęto budowę autostrady pomiędzy Saragossą, a Sagunto. Jednakże miasto ciągle pozostaje jedyną stolicą prowincji w Hiszpanii, które nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego do stolicy Hiszpanii, Madrytu...

TERUEL-W-HISZPANII
Akwedukt w Teruel
  KOCHANKOWIE-TERUEL-LEGENDA
Kochankowie z Teruel


Teruel informacje dla turystów

Hotele w Teruel
Przejrzyj listę dostępnych hoteli w Teruel i zarezerwuj zakwaterowanie w mieście on-line. Porównaj ceny noclegów w Teruel i wybierz odpowiedni nocleg na swoją kieszeń. Apartamenty, pensjonaty, hostele i hotele w Teruel. Zamierzasz zwiedzać miasto, lub tylko przez nie przejeżdżasz, sprawdź ceny w hotelach w Teruel.

Wypożyczalnie samochodów w Teruel
Potrzebny Ci samochód, aby zwiedzić Teruel lub dalsze okolice tej części pięknej Aragonii w Hiszpanii? Sprawdź listę dostępnych samochodów do wypożyczenia w lokalnych wypożyczalniach samochodów w Teruel. Wakacje lub podróż służbowa przez Hiszpanię, warto sprawdzić ceny wynajmu aut w Teruel i Aragonii.

Mapa Teruel
Gdzie leży Teruel w Hiszpanii? Sprawdź na mapce google w której części Aragonii leży Teruel. Przejeżdżasz przez miasto? Sprawdź obwodnice prowadzące przez miasto i zobacz jak najlepiej dojechać do Teruel samochodem, pociągiem lub autobusem.

Pogoda Teruel
Teruel "sławny" jest ze swojego "ostrego" klimatu w hiszpanii. Przenikliwe zimno w miesiącach zimowych, oraz niesamowite upały podczas hiszpańskiego lata. Sprawdź aktualne temperatury w Terual przed wyprawą w te części hiszpańskiej Aragonii. Zobacz też pogodę długoterminową w Teruel.

Zabytki i zwiedzanie miasta

Mimo swojej stosunkowo niewielkiej populacji (40.000 mieszkańców) Teruel to ważne, historyczne miasto w Hiszpanii. Zostało rozpoznane przez UNESCO, jako miejsce światowej spuścizny ludzkości, architekturę Mudejar, a przede wszystkim warta jest zwiedzenia, piękna katedra w Teruel. Jednym z najbardziej znanych pomników i punktów charakterystycznych w mieście, jest malutka rzeźba byka na wysokiej kolumnie, znanego pod nazwą El Torico, który znajduje się na głównym placu w mieście, Plaza Carlos Castell. Plac nosi także nazwę Plaza del Torico na cześć rzeźby.

Teruel, podobnie jak Saragossa, było ważnym ośrodkiem miejskim w czasach panowania na terenach Hiszpanii, Maurów. Gdy w roku 1171 zostało zdobyte przez Alfonsa II, pozostały w nim liczne społeczności muzełmańskie, oraz żydowskie. Ogromną zasługą mauretańskich rzemieślników, są wieże w stylu Mudejar, których absolutnie nie można pominąć podczas zwiedzania Teruel, podobnie jak wspaniałego sufitu w katedrze, w Teruel.
Poniżej znajduje się lista najważniejszych zabytków w Teruel:

 • gotycki kościół Świętego Franciszka w Teruel (1391-1492)
 • Akwedukt Los Arcos w Teruel pochodzący z 1532 roku
 • Kościół San Pedro, ważny kościół na drodze trasy architektury Mudejar. Kościół pochodzi z XVI wieku, którego wieża jest bardzo podobna do katedry w Teruel. Trzeba zwiedzić mauzoleum wewnątrz ze zmumifikowanymi szczątkami Isabel Segura i Diego de Marcilla. Zapoznaj się z historią "Los Amantes de Teruel" (legenda "Kochankowie z Teruelu"), która to historia, zainspirowała wielu pisarzy, wśród nich Hartzenbuscha i operę Tomasa Bretona
 • kościół La Merced z wieżą dzwonniczą w stylu Mudejar, górna część wieży to styl barokowy
 • kościół San Salvador, pochodzący z XVII wieku, z chyba najpiękniejszą wieżą w stylu Mudejar. W kościele do zobaczenia drewniana rzeźba Chrystusa z XIV wieku
 • kościół San Martin w Teruel, wybudowany w XVII wieku
 • kościół San Miguel z XII wieku, przebudowany w wieku XVII na styl barokowy
 • Zamek Castillo de Alambes, XV wieczna fortyfikacja, wybudowana na ruinach arabskiego Alcazaru
 • wieża Torre de San Martin, budowla z XIII wieku w stylu Mudejar
 • dom Casa El Torico, oraz Casa Ferran i Casa la Madrilena z 1910 roku
 • pałac markizy z Tosos, pochodzący z XVII wieku

Zabytkowa część Teruel, czyli Casco Historico, zajmuje wzgórze nad rzeką Turia. Dość skomplikowana część ulic, otoczonych pozostałościami murów obronnych z nowoczesną dzielnicą na południu Teruel, łączy wiadukt. Na północ miasta prowadzi akwedukt Los Arcos, świetny przykład architektury monumentalnej.
Osobom, które przyjechały do Teruel pociągiem, zaraz po wyjściu ze stacji kolejowej, ukazują się wspaniałe schody w stylu Mudejar,  o nazwie La Escalinata. U samego szczytu tej pięknej konstrukcji, zwieńczonej wieżyczkami i zdobionej cegłami, oraz kafelkami, zaczyna się ulica Calle El Salvador, prowadząca do Torre de San Salvador, najpiękniejszej z wszystkich czterech miejskich wież w stylu Mudejar. I jest to jedyna wieża w Teruel udostępniona zwiedzającym turystom.

TERUEL

Niezwykłą ozdobą wieży są, pokryte skomplikowanym wzorem, barwne płytki ceramiczne (azulejos). Mauretańscy rzemieślnicy podobnie upiększyli nieco skromniejszą, siostrzaną wieżę San Martin, do której najłatwiej dojść przez Calle de los Amantes. Obydwie wieże są oddzielone od głównej bryły kościoła, co wskazuje iż ich twórców inspirowały wolnostojące minarety arabskich meczetów.

Katedra w Teruel to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, pochodzi z XII wieku, ale na przestrzeni wieków, katedra była wielokrotnie przebudowywana. Piękna wieża katedry w stylu Mudejar, odznacza się oknami w stylu romańskim, oraz świetlikami łączącymi elementy renesansowe i Mudejar. W pozornie, niczym nie wyróżniającym się wnętrzu świątyni, gdzie dominują typowe wzorce gotyckie i mauretańskie, urzeka wspaniała, renesansowa nastawa ołtarza kościelnego.

Schody na górę, tuż przy drzwiach, prowadzą do przełącznika, który po wrzuceniu monety oświetla niesamowity sufit artesonado, który został wykonany w latach 1260 - 1314, przez arabskich rzemieślników i ich uczniów. Turystę powinna zafascynować mieszanina geometrycznych motywów sztuki islamskiej i średniowiecznych malowideł, pokazujących życie dworskie ówczesnej Hiszpanii.

Obok katedry, wznosi się XVI wieczny Palacio Episcopal, siedziba muzeum diecezjalnego, Museo Diocesano. Wewnątrz urzeka turystę Calvario, przepiękna rzeźba przedstawiająca Jezusa, Świetego Józefa i Matkę Boską. Rzeźba powstała w XV wieku, lecz przez setki lat nikt nie wiedział o jej istnieniu. Dopiero w roku 1946 została przypadkowo odkryta za ścianą kościoła w Sarron. Na uwagę zasługuje także XVII wieczna figura Chrystusa wykonana z kości słoniowej o nazwie Arbol de la Vida, czyli Drzewo Życia.

Zaledwie dwie przecznice dalej, dzielą katedrę od Plaza de Torico, centrum starówki z dwoma modernistycznymi budynkami po bokach. W pobliżu również na ładnym placu wznosi się kościół San Pedro z jeszcze jedną wieżą w stylu Mudejar. Ta świątynia z kolei, słynie z Mausoleo de los Amantes, kaplicy z alabastrowym grobowcem "Kochanków z Teruel", czyli Isabeli de Segura i Juana Diega Martineza de Marcillo. To bardzo sławna, hiszpańska, średniowieczna legenda.

Rodzina Izabeli, kazała ukochanemu swej córki wyjechać, by się dorobił majątku. Po powrocie do Teruel, po pięciu długich latach ciężkiej pracy, Diego dowiedział się, iż jego ukochana Izabela właśnie wychodzi za mąż. Poprosił ją o ostatni pocałunek, a kiedy odmówiła, zmarł z rozpaczy. Izabela urządziła mu pogrzeb, ucałowała, po czym umarła w jego ramionach. Ciała nieszczęśliwych kochanków ekshumowano w 1955 roku i wystawiono na widok publiczny. Trzeba przyznać iż wyglądają dość makabrycznie, co jednak nie przeszkadza nowożeńcom pielgrzymować do Teruel.
Jeszcze warto także wstąpić do Museo Provincional w Teruel, które znajduje się blisko katedry. Można zwiedzić i podziwiać zgromadzone eksponaty, które ukazują folklor i tradycyjne życie na wsi w regionie Aragonii.

Historia Teruel

Teruel został ufundowany w roku 1176, przez Sancho Sánchez Muñoz, oraz Blasco Garcés Marcilla. W czasach średniowiecza w Teruel dominowali Żydzi jako mieszkańcy miasta. Później dominacja żydowska zaczęła spadać. Po podbiciu Hiszpanii przez Chrześcijan, społeczność żydowską płaciła rocznie 300 sueldos (XIV wiek) do kasy państwa. Żydzi byli zaangażowani w handel i przemysł, a szczególnie w przemysł tkacki i produkcję wełny. Podczas największego prześladowania i morderstw dokonywanych na Żydach w roku 1391 w Hiszpanii, wielu Żydów zginęło, niektórzy przeszli na Chrześcijaństwo, aby ocalić swoje życie. Zobacz też rozdział naszego przewodnika po Hiszpanii poświęconemu historii Hiszpanii.

Podczas hiszpańskiej wojny cywilnej, Teruel bardzo ucierpiał i duża część miasta została zburzona. Bardzo ważna bitwa o nazwie Bitwa pod Teruel miała miejsce w grudniu 1937 roku i trwała do lutego 1938 roku. Była to najkrwawsza bitwa w nowożytnej historii Hiszpanii. Miasto przechodziło z rąk do rąk, raz wpadając w ręce nacjonalistów, a raz republikanów. W końcu zwyciężyli nacjonaliści. Teruel był ciężko bombardowany pociskami artyleryjskimi i był również bombardowany z powietrza. Podczas bitwy pod Teruel, zginęło tysiące żołnierzy i blisko 100.000 odniosło rany w bitwie.

Klimat w Teruel

Jak wspomnieliśmy wyżej w naszym przewodniku po Teruel, Hiszpanie znają miasto właśnie z niezwykle ekstremalnych temperatur i różnic pogodowych, pomiędzy zimą a latem. W miesiącach letnich panują tutaj wyczerpujące upały, a zimą jest "przeraźliwie" zimno. Teruel jest pod wpływem klimatu kontynentalnego górskiego. Zimą temperatury w Teruel często spadają poniżej -10ºC. Najwięcej opadów jest w okresie zimowym, oraz pod koniec wiosny. Rekordową temperaturę w Teruel zanotowano w 2007 roku, +39,4ºC a najniższą w roku 2001 -19ºC. Jak na Hiszpanię są to dość ekstremalne temperatury.

W pobliżu Teruel

Na obrzeżach Teruel znajduje się park rozrywki Dinopolis Teruel. To park rozrywki i muzeum w jednym z tematem przewodnim - dinozaury. Jest promowany jako park paleontologiczny. Wśród innych atrakcji w parku można zwiedzić i podziwiać poruszający się model dinozaura Tyrranosaurus Rex w naturalnych rozmiarach. Kierownictwo parku również jest właścicielem innych trzech muzeów w okolicy, które przedstawiają dinozaury i odkrycia archeologiczne w tym regionie Hiszpanii.
Ciekawostka. Komin elektrowni w pobliżu Teruel, widoczny z wielu miejsc i dominujący krajobraz, jest to jeden z najwyższych kominów fabrycznych w Europie!

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij