Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zwiedzanie Pampeluny

Oprócz gonitwy byków na ulicach Pampeluny miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Początki miasta sięgają 75 roku przed naszą erą. Miasto założyli Rzymianie i na cześć Pompejusza Wielkiego nazwali je właśnie Pamploną. Jednak historycy dowodzą iż na tym miejscu, już wcześniej istniała baskijska osada zwana Iruna. W języku euskera/baskijskim oznacza to po prostu miasto.

Ta nazwa używana jest również dzisiaj, na przemian z hiszpańską nazwą Pamplona. W języku polskim utarła się nazwa Pampeluna, którą to często spotyka się w przewodnikach turystycznych po tej części Hiszpanii.

Pampeluna nie należy do najmniejszych miast, liczy prawie 200.000 mieszkańców. Starówka jest jednak zwarta i łatwa do zwiedzania na piechotę, wszystko co warte jest zwiedzenia, leży w odległości nie więcej niż 10 minut spaceru od głównego Plaza del Castillo. Blisko stąd na dworzec kolejowy przy Avenida San Jorge.

W biurze informacji turystycznej w Pampelunie, można też zarezerwować bilet dla turystów wybierających się w Pireneje, natomiast podczas gonitwy byków San Fermin (6-14 lipiec) po Pampelunie kursuje autobus turystyczny.

Zabytki Pampeluny i zwiedzanie miasta

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od otoczonego drzewami i modnymi kawiarniami Plaza del Castillo, to serce miejskiego życia w Pampelunie. Obszar na południe i zachód od placu w kierunku sąsiadującej z miejskimi murami katedry, zapełniają wąskie, kręte uliczki. To dawniejsza Juderia, czyli kwartał żydowski w Pampelunie, w zasadzie jedyny, duży ślad, obecności dużej społeczności żydowskiej w mieście, mieszkającej tutaj, przed falą prześladowań inkwizycji.

PLAZA-DE-CASTILLO-W-PAMPELUNIE-HISZPANIA

Po przeciwnej stronie placu w kierunku cytadeli i nowszej, wschodniej części, biegnie ulica Calle San Nicolas. Przy tej ulicy i jej przedłużeniu Calle San Gregorio, znajduje się najwięcej hoteli i hosteli w Pampelunie. To także miejsce wielu wspaniałych restauracji w mieście, oraz mnóstwa małych, gwarnych barów i tapas barów, gdzie można spróbować tego hiszpańskiego specjału.

Starówka Pampeluny jest dosyć rozległa i niezbyt ruchliwa. Jest wiele placów i miejsc zielonych (parków i skwerów), gdzie można odpocząć podczas zwiedzania miasta. Warto zwrócić uwagę na przepiękną architekturę w mieście. Wśród budynków użyteczności publicznej trzeba zwrócić uwagę na Palacio del Condestable, pałac, pochodzący z XVI wieku, gdzie często organizowane są wystawy. W ostatnim czasie zorganizowano tutaj wystawę zdjęć Ernesta Hemingwaya z Pampeluny. Amerykański pisarz przebywał w mieście podczas swojego pobytu w Hiszpanii. Tu również tworzył.

Można zwiedzić tutaj renesansowy dziedziniec.
Kolejnym, ważnym zabytkiem w Pampelunie jest XV wieczna katedra Santa Maria, do której wejście prowadzi przez Muzeum Diecezjalne. Dwie neoklasycystyczne wieże fasady głównej, wcale nie zapowiadają, pięknych, gotyckich wnętrz świątyni. Wchodząc od środka od strony krużganków, warto zwrócić uwagę na piękny, kolorowy portyk o nazwie Puerta del Amparo z pierwszej połowy XIV wieku.

Podzielony on jest na dwie części, pomiędzy którymi znajduje się piękna figura uśmiechniętej Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Na tympanonie przedstawiono Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. Natomiast w katedrze, przed ołtarzem głównym w świątyni, znajdują się mogiły królów Nawarry: Carlosa III, oraz Leonory.

PAMPELUNA-STARE-MIASTO   ZABYTKI-PAMPELUNY

 

Za katedrą rozciąga się La Navarreria. W tej części miasta najlepiej zachowały się mury miejskie, wraz z Buluarte de Redin i Portal de Zumulacarregui, nad pętlą rzeki Arga. Scieżki za bramą prowadzą w dół, w stronę rzeki. Dopiero z tego miejsca widać, dlaczego wspamniana budowla obronna była nie do zdobycia przez najeźdżców. Jeżeli przejdziemy dalej, wzdłuż murów, dojdziemy do Museo de Navarra, które mieści się w pięknym, starym budynku szpitalnym przy Calle Santo Domingo.

W muzeum znajdują się zbiory archeologiczne oraz dotyczące historii starego Królestwa Nawarry. Znajduje się tu także kilka pięknych mozaik, oraz kolekcja dzieł sztuki, wśród nich portret markiza de San Adrian, pędzla Goi. W drodze powrotnej do centrum starówki, można zwiedzić targ i piękny, barokowy ratusz w Pampelunie.

Informacje praktyczne w Pampelunie

Pogoda w Pampelunie
Sprawdź temperaturę i długoterminową prognozę pogody dla Pampeluny w Hiszpanii. Planujesz przyjazd na gonitwę byków w lipcu? Koniecznie sprawdź temperatury panujące w tym okresie w mieście. Warto zaplanować swoją podróż do Hiszpanii, sprawdzając wcześniej prognozę pogody, na naszych stronach, poświęconych Pampelunie.

Wynajem samochodów
Potrzebujesz auto, aby zwiedzić inne zakątki regionu? Zarezerwuj samochód z wypożyczalni przez internet. Tutaj znajdziesz największy wybór samochodów na wynajem, oraz możliwość rezerwacji auta w Pampelunie z wyprzedzeniem. Niskie ceny, można porównać ceny różnych wypożyczalni samochodów.

Gonitwa byków w Pampelunie
Odbywające się corocznie święto San Fermin, rozsławiło Pampelunę na cały świat. Dowiedz się więcej z tego rozdziału przewodnika o Pampelonie. Kiedy i gdzie odbywa się gonitwa byków w Hiszpanii. Godziny i dokładna trasa przebiegu gonitwy. Wszystko o święcie San Fermin w Pampelunie.

Hotele i noclegi Pampeluna
Luksusowe noclegi w najlepszych hotelach w mieście, oraz tańsze opcje zakwaterowania w Pampelunie, podczas gonitwy byków. Zarezerwuj hotel w Pampelunie, przez naszą stronę internetową. Porównaj ceny hoteli w Pampelunie i zarezerwój hotel z wyprzedzeniem. Ogromny wybór hoteli i niskie ceny noclegów w Pampelunie.

Mapa Pampeluna
Zobacz mapę miasta i sprawdź gdzie odbywa się gonitwa byków w Pampelunie. Zobacz także gdzie znajduje się Twój hotel lub miejsce noclegowe. Jeżeli planujesz przyjazd do Pampeluny, podczas gonitwy byków w lipcu, z pewnością przyda Ci się mapa Pampeluny, leżącej w prowincji Nawarra w północno-wschodniej Hiszpanii.

KATEDRA-SANTA-MARIA-PAMPELUNA

Inne zabytki i zwiedzanie miasta

W uliczkach starówki, niemal na każdym kroku zauważysz kościół i stare świątynie, oraz inne zabytkowe budynki. Warto poświęcić czas na spacer po parkach i ogrodach przy Avenida Ejercito, otaczających i obejmujących teren zruinowanej cytadeli. Warto odwiedzić Parque de la Taconera.

Warto też zwrócić uwagę na budynek ratusza miejskiego Ayuntamiento. Jest to bardzo interesujący przykład eklektycznej mozaiki stylu barokowego, neoklasycystycznego, oraz XIX wiecznych dodatków. Zwiedzając dalej i kierując się w dół, ulicą Chapitea, dojdziemy do dużego Plaza del Castillo z murowaną altaną pośrodku, jak napisaliśmy powyżej, to duchowe serce miasta i punkt centralny Pampeluny.

Kawiarenki, puby i bary, wieczorami wypełniają się tysiącami ludzi. Dla fanów prozy Ernesta Hemingwaya, to właśnie miejsce ma wielkie znaczenie. Wokół tego placu leżą kafejki w których bywał pisarz. Bar Cafe Iruna-tu Hemingway napisał większą część swojej "Fiesty", dalej jest Cafe Kutz.

Posuwając się w dół rozległym pasażem Avenida Carlos III, po prawej stronie miniemy pałac Rządu Nawarry z połowy XIX wieku. Po drugiej stronie ulicy znajduje sie pomnik Pampeluny poświęcony encierro, czyli święcie San Fermin i gonitwie byków. Pomnik przedstawia kilka postaci młodzieńców uciekających przed stadem byków z brązu. Symbolizuje to nie tylko walkę człowieka z naturą, ale także krótkość i intensywność ludzkiej egzystencji, zmierzającej zawsze ku śmierci....

Można także zwiedzić cytadelę, odległą od centrum miasta, o 10-15 minut spacerem. To imponująca budowla obronna, wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku, na rozkaz Filipa II. Cytadela, otoczona jest potężną fosą i zbudowana jest na planie pięciokąta z pięcioma bastionami. Cytadela w Pampelunie uważana jest za najciekawszy obiekt, renesansowej architektury militarnej w Hiszpanii.

Wychodząc od cytadeli od strony południowo zachodniej, łatwo znajdziesz drogę do pięknego parku o nazwie Park Yamaguchi. Jak sama nazwa wskazuje park jest w stylu japońskim, znajduje się tu także planetarium w którego aulach, często odbywają się miedzynarodowe kongresy i wystawy okresowe.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij