Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Gonitwa byków w Pampelunie

San Firmin i gonitwa byków w Pampelunie

Festiwal San Firmin (także SanFirmines lub SanFirminak) odbywa się corocznie 6 lipca od 12:00 w Pampelunie (Nawarra) i trwa do północy 14 lipca. To jedno z najbardziej znanych świąt hiszpańskich. Pomimo całej swojej otoczki i wielkiego rozmachu festiwal jest znany w Europie jedynie dzięki encierro, czyli biegu byków, który rozpoczyna się tradycyjnie 7 lipca i trwa cały tydzień. W czasie świątecznego tygodnia mieszkańcy Pampeluny tłumnie wychodzą na ulice miasta i bawią się w rytm muzyki. Każdego roku władze miasta przygotowują kilkaset atrakcji, z których kilkadziesiąt związanych jest z biegiem byków i walkami na arenie. Festiwal przyciąga rok rocznie ponad 1000 000 ludzi ze wszystkich części świata!
Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że uroczystości mają charakter religijny. Festiwal SanFirmines odbywa się bowiem na cześć św. Firmina, jednego z patronów Nawarry.

Św. Firmin - kilka słów o patronie

Czcigodny kapłan Firmin karmi wiernych złotymi dogmatami. Jego chwała sięga po krańce Italii, a jego imię jest znane szeroko poza granicami kraju. Święty Firmin to postać bardzo tajemnicza. Pierwsze wzmianki o jego kulcie sięgają VIII wieku, a późniejsza literatura panegiryczna niewiele wspomina o postaci świętego. Z późniejszych ksiąg dowiadujemy się, że Firmin miał być biskupem Amiens i urodzić się między III a VIII wiekiem. W czasie swojego życia prowadził działalność misyjną na terenie Galii i brał udział w soborach kościelnych. Zginął tragicznie – prawdopodobnie z ręki współwięźnia. Nie wiadomo, dlaczego został osadzony w więzieniu. Być może w grę wchodziły względy polityczne lub zbyt duże zaangażowanie świętego w akcję chrystianizacyjną. Wspomnienie liturgiczne świętego Firmina przypada w Kościele katolickim na dzień 25 września, zaś w Pampelunie na 7 lipca. Święty Firmin patronuje dzieciom, bednarzom, handlarzom winem i piekarzom.
Obchody święta na cześć świętego Firmina zatraciły współcześnie całkowicie swój religijny charakter.

Otwarcie festiwalu San Firmin

Otwarcie festiwalu przebiega zgodnie z ustalonym przez tradycję schematem. Burmistrz miasta lub osoba wyznaczona przez burmistrza wystrzeliwuje w powietrze racę, oznajmiając tym samym rozpoczęcie tygodniowego święta. Flara jest wyrzucana w powietrze 6 lipca punktualnie o godzinie 12:00 z balkonu Ratusza, tuż nad głowami ludzi świętujących na Placu Ratuszowym. Festiwal inicjowany jest z wielką pompą i jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców. Uczestnicy wystrzeliwują w górę setki korków od szampanów, polewając się napojem. W tym samym czasie zaczynają się tańce i śpiewy, które nie ustają przez cały tydzień.

Mieszkańcy miasta często biorą na tę okoliczność wolne w pracy. Większość zakładów w tym czasie skróca godziny pracy do zaledwie trzech-czterech w ciągu dnia. Dzięki temu mieszkańcy mogą bawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto przy tym dodać, że życie nocne miasta kwitnie w czasie festiwalu, a część imprez trwa do wczesnych godzin porannych. Nie sposób pogodzić świętowania z pracą, ale pracodawcy są bardzo wyrozumiali – w końcu sami celbrują te święto. Fiesta odbywa się na wszystkich ulicach Pampeluny. Chupinazo, czyli festiwal fajerwerków, oficjalnie zapoczątkował fiesty w 1941 roku.

BYKI-HISZPANIA-OFIARY-PAMPELUNA
Ofiary gonitwy byków w Pampelunie

Riau-Riau – władze się bawią

Riau-Riau to nietypowa zabawa, w której tradycyjnie biorą udział członkowie rady miasta. Parada urzędników i mieszkańców zmierza od Ratusza do pobliskiej kaplicy pod wezwaniem św. Firmina w tanecznym pochodzie. Od kilku lat zwyczaj jest jednak dość skutecznie ograniczany i powoli odchodzi się od tej formy świętowania. W 1992 roku doszło bowiem do nieprzyjemnego incydentu, kiedy to członkowie pochodu wykorzystali okazję do przedstawienia swojego programu politycznego i namówienia członków parady do oddania na nich głosów.

Nie trudno się domyślić, że młodzi ludzie skutecznie uniemożliwili paradzie dalszy, uroczysty pochód i ostentacyjnie okazali swoje niezadowolenie. Od tej chwili nie odbył się żaden, oficjalny i tłumny pochód, chociaż zwolennicy tradycyjnych rozwiązań kilkakrotnie próbowali zorganizować mały „przemarsz”.

Procesja ulicami Pompeluny

Kluczowym dniem festiwalu jest 7 lipca, kiedy to tysiące ludzi przemierza starą część Pampeluny wraz z XV-wiecznym pomnikiem, przedstawiającym postać świętego męczennika Firmina. W pochodzie biorą udział tancerze i artyści uliczni, władze miasta, a także przedstawiciele różnych stronnictw politycznych oraz sam burmistrz. W czasie procesji uczestnicy ceremonii tańczą starożytny taniec Jota i oddają cześć świętemu Firminowi.

Struendo – głośny zwyczaj

"El Struendo" to dość osobliwe wydarzenie z ponad 50-letnią tradycją. Ludzie gromadzą się przy Ratuszu w godzinach wieczornych, aby o 23:59 wstrząsnąć posadami miasta. Nie ma w tym cienia przesady. Mieszkańcy przynoszą na plac miski, garnki, kije i wszystkie inne przedmioty, które pozwolą na zrobienie prawdziwego hałasu. W przeciwieństwie do innych wydarzeń typowych dla fiesty, Struendo nie ma wyznaczonej stałej daty. Burmistrz rok rocznie ogłasza dzień, w którym mieszkańcy zbierają się na placu i zaczynają nocne szaleństwo.

BYKI-PAMPELUNA-HISZPANIA
Fiesta na ulicach Pampeluny nie jedno ma imię ...

Gonitwa byków

Jedną z najciekawszych, a jednocześnie wzbudzających największe kontrowersje, jest tradycja encierro – bieg byków. Gonitwy byków, podobnie jak i cała pampeluńska fiesta, zostały dokładnie opisane w książce Ernesta Hemingwaya Słońce też wschodzi. Przepędzanie byków ulicami miasta to rzecz szalenie niebezpieczna, niemniej bardzo pociągająca i widowiskowa. Byki są wypuszczane ze specjalnej zagrody i przepędzane na miejscową arenę, gdzie biorą udział w widowiskowych walkach byków. Biegi zaczynają się codziennie o ósmej rano. Śmiałkowie uciekają przed stadem byków na przeszło 800-metrowym odcinku, na którego końcu znajduje się znana wszystkim arena Santo Domingo.

Uczestnicy przepędzania ubierają się w charakterystyczne białe stroje, zwieńczone czerwonymi apaszkami, które mają rozwścieczać byki. Białe spodnie i bluzy oraz czerwone paski, berety i apaszki stanowią podstawowe elementy tradycyjnego stroju baskijskiego. Wśród śmiałków znaleźć można zarówno mieszkańców Pampeluny i rejonów Nawarry, jak i obcokrajowców, spośród których najliczniejszą grupę stanowią Amerykanie. Oprócz jankesów do Pampeluny zjeżdżają także mieszkańcy Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoszech. Coraz liczniejszą grupę stanowią także turyści latynoamerykańscy.

Jeszcze do niedawna impreza miała dość dowolny charakter. Ze względów bezpieczeństwa władze miejskie odcięły kilka ulic, na których wytyczyły szlak „byczej wędrówki”. Na arenie byki stają w szranki z mężnymi torreadorami, którzy próbują je poskromić. Impreza jest niebezpieczna, a szkodę poniosło w niej wiele osób. Od 1925 aż 15 osób zostało zabitych na skutek obrażeń doznanych w czasie starcia. Ostatnia ofiara tej tradycji straciła życie w roku 2009. Co roku od 200 do 300 osób zostaje zranionych w czasie biegu – większość obrażeń jest jednak niegroźna.

Ostatnie chwile celebracji

Po dziewięciu dniach zabawy mieszkańcy Pampeluny spotykają się na Placu Ratuszowym (ma to zwyczajowo miejsce o północy w dniu 14 lipca). Wtedy też śpiewają tradycyjne żałobne nuty Pobre de Mi, dzierżąc w dłoniach świece. Burmistrz miasta zamyka festiwal,a uczestnicy zapalają świece i usuwają z nich czerwone chusty.
Masz zamiar pojechać do Pampeluny? Przygotuj się na takie imprezy ...

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij