Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Carcastillo

Carcastillo w prowincji Nawarra - przewodnik i informacje

Wspólnota Autonomiczna Nawarra, będąca jednocześnie prowincja Nawarra, to piękny i malowniczy region znajdujący się w północno wschodniej Hiszpanii, na pograniczu z Francją. Powierzchnia wspólnoty wynosi ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych, które zamieszkuje prawie 600 tysięcy ludzi. Stolicą prowincji Nawarra jest Pampeluna, w której znajdziecie gotycką katedrę z XIV wieku, barokowy Palacio del Gobierno de Navarra, a także kościół San Saturino z XIII wieku.

Warto jednak wiedzieć, że przepiękna Nawarra to nie tylko słynna Pampeluna, ale również inne, mniejsze, równie piękne miasta i miasteczka, które przyciągają turystów niekoniecznie najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi, ale swoimi unikalnymi atrakcjami, autentycznym hiszpańskim klimatem i atmosferą, będąc jednocześnie ostoją ciszy i spokoju.

Urokliwe miasteczko nieopodal miasta Pampeluna

Niecałe 70 kilometrów na południe od Pampeluny znajdziecie małe miasteczko Carcastillo. Jest to miejscowość o powierzchni 97 kilometrów kwadratowych, którego ludność nie przekracza trzech tysięcy mieszkańców. Miasteczko pomimo swoich małych rozmiarów, może zauroczyć niejednego turystę.

Historia tego uroczego miasta nie jest jasno określona, ale historycy twierdzą, że Carcastillo ma swoje początki w czasach rzymskich. Prawa miejskie Carcastillo zdobyło jednak dopiero w 1129 roku. Prawdziwy rozkwit miasta wiąże się z wybudowaniem w okolicy klasztoru Monasterio de la Oliva. Klasztor wybudowany w pobliżu miasta przyciągnął tutaj ludzi z innych terenów, którzy mogli tutaj zamieszkać. Dopiero w XIX wieku świetność tego miejsca trochę została przekreślona przez konfiskaty mienia kościoła i zamknięcie w 1835 roku wspomnianego klasztoru.

Jeśli przyjedziecie do Carcastillo, na pewno urzeknie Was tutejsza zabudowa, wśród której znajdziecie Palación del Abad Casa Malle, kamienny budynek pochodzący z XVI wieku, z balkonem, oraz ornamentami renesansowymi, którymi budynek jest pięknie wykończony. W centrum miasta znajdziecie La Iglesia del Salvador wybudowany w XIII wieku. Jest to obiekt zachowany do dzisiejszego dnia, chociaż był przebudowany i odrestaurowany w XIX i XX wieku.

CARCASTILLO-NAWARRA-HISZPANIA

Zwiedzanie Carcastillo

Jako, że miasteczko jest dość małe, to wiele atrakcji znajdziecie nie tylko w centrum Carcastillo, ale również na obrzeżach i w okolicach miasta, niektóre dość blisko, inne oddalone nieco bardziej. Zwiedzanie okolic Carcastillo zajmie Wam więcej niż jeden dzień, dlatego warto pomyśleć o zakwaterowaniu. Na pewno w swojej podróży możecie wybrać się do Pampeluny, tam się zakwaterować i przyjechać do Carcastillo lub zakwaterować się nieco bliżej, choćby w samym mieście lub w jego najbliższej okolicy.

BYKI-NA-ULICACH-CARCASTILLO-HISZPANIA

W bezpośredniej bliskości do Carcastillo znajdziecie takie hotele, czy pensjonaty jak Casa Rural Juana, Apartamento Victoria, Albergue Doshaches, Hosperderia Del Monasterio de La Oliva czy RTE Pension Deprotivo. W okolicy znajdziecie również liczne miejsca, gdzie możecie posilić się lub napić czegoś dobrego, są to między innymi Bar Centro Civico, Cerveceria Nuevo Siglo, Bar Restaurante Teresita, Bar Restaurante Dos Haches, Bar Resataurante Deportivo.

Mimo niewielkich rozmiarów Carcastillo, okoliczna infrastruktura turystyczna pozwala na spokojne zwiedzanie, oraz odpoczynek, nawet jeśli nie planowaliście wyjazdu tutaj i nie zdążyliście zarezerwować sobie miejsc w hotelach czy zorganizować posiłków.

Monasterio de La Oliva

W najbliższej okolicy Carcastillo znajdziecie często odwiedzany przez turystów zabytkowy klasztor Monasterio de La Oliva, notabene piękny monaster. Monasterio de La Oliva jest jednym z najważniejszych w Carcastillo, jest to jednocześnie jeden z symboli Carcastillo. Jest to klasztor Cystersów, wybudowany w 1150 roku. Jego budowę rozpoczęto w 1134 roku na zlecenie króla Navarry, Garcia IV Odnowiciela, zwanego również Garcia IV Ramirezem. Rok wybudowania klasztoru jest jednocześnie datą śmierci władcy Navarry. Król zasłynął jako prawdziwy miłośnik architektury romańskiej, pozostawiając po sobie nie tylko Monasterio de la Oliva w Carcastillo, ale również katedrę Santa Maria w Pampelunie i inne budowle, w których widoczne były jego architektoniczne zamiłowania.

Kompleks średniowiecznych budynków ma oczywiście swoją historię. Jak głoszą legendy, miejsce to zawdzięcza nazwę pewnemu ludowemu opowiadaniu, według którego to Król Nawarry, został śmiertelnie ranny podczas walki z Maurami, dotarł on jednak ostatkiem sił pod dzikie drzewo oliwne.

Następnie na miejscu tego dzikiego oliwnego drzewa w XII wieku, nad brzegiem rzeki Aragonii, wybudowano klasztor. Po wielu wiekach świetności, nie tylko w średniowieczu, gdy nastąpiły walki niepodległościowe w XIX wieku, skonfiskowano majątek kościelny i w 1835 roku klasztor został opuszczony. Odrestaurowano go w XX wieku, wtedy też wznowiono życie monastyczne, które toczy się do dnia dzisiejszego, a sam klasztor można odwiedzać.

MONASTERIO-DE-LA-OLIWA

Mury klasztoru są solidne i bardzo grube, Monasterio de La Oliva w ciągu kilku wieków swojej historii był oazą ciszy i spokoju, do dnia dzisiejszego jest jednym z trzech nadal działających klasztorów w najbliższej okolicy. Dziś La Oliva zamieszkuje 26 Cystersów, których na pewno zobaczycie, jeśli postanowicie tu przyjechać. Wizyta w Monasterio de La Oliva to nie tylko możliwość poznania i docenienia wszechobecnej ciszy, ale również pięknego, czystego dźwięku liturgii, który wybija się ponad wszystko.

W centralnej części kompleksu klasztornego znajdziecie Iglesia de Santa Maria, wybudowany miedzy XII a XIII wiekiem, łączy on w sobie elementy gotyckie i romańskie, delikatnie oświetlone wnętrza tego kościoła zapierają dech w piersiach. Z północnej strony kościoła Cystersi mają bezpośredni dostęp do kościoła ze średniowiecznych sal klasztoru.

Jeśli zamierzacie być w okolicy i nie odwiedzicie Monasterio de La Oliva, będziecie tego żałować. Zwiedzać możecie przez cały tydzień, a bilety wstępu nie są drogie, przygotujcie się na 2 euro wydatku jeśli przyjdziecie tutaj indywidualnie lub 1,75 euro, jeśli przyjedziecie zwiedzić Monasterio de La Oliva większą grupą.

Od poniedziałku do soboty wejdziecie tutaj od 9:00 do 12:00 i od 15:30 do 18:00, w niedzielę od 9:00 do 11:30 oraz od 16:00 do 18:00. Przed przybyciem warto jednak potwierdzić te godziny telefonicznie, ponieważ zdarza się, że się zmieniają. Jako, że w klasztorze nieustannie panuje życie monastyczne, o 4:30 rano odbywa się Jutrznia, o 7:00 Eucharystia, oraz inne nabożeństwa w godzinach 12:45, 15:10, 18:30 i 20:45.

Klasztor ma również wydzielone miejsca, gdzie mogą zatrzymać się goście, a także swoje własne winnice, które działają do dnia dzisiejszego, z których wina pod nazwą Monasterio de La Oliva można kupić w sklepiku, ale również w najbliższej okolicy. Przed klasztorem znajduje się parking, znajdziecie tutaj również wspomniany sklepik, a po klasztorze może Was oprowadzić przygotowany przewodnik. Monasterio de La Oliva znajdziecie pod adresem Carratera Ctra. Caprosso – Carcastillo km. 17,5 31310, Carcastillo.

Winnica Abadia De la Oliva zaprasza nie tylko osoby zainteresowane kupnem czy degustacją lokalnego wina, ale również po prostu jej zwiedzeniem. Obiektem bardzo przydatnym turystom jest Hospederia del Monasterio de la Oliva, wspomniany pensjonat, w którym mogą zatrzymać się turyści, chcący zwiedzić nie tylko klasztor, ale również cała okolicę Carcastillo. Pensjonat pomieści około piętnastu dorosłych osób, co może nie jest liczbą dużą, ale spokojnie wystarczającą dla przyjeżdżających tutaj osób.

Pensjonat specjalnie nie przyjmuje większej ilości osób, aby Ci którzy tutaj nocują, mogli poczuć odpowiedni spokój, atmosferę przemyśleń i modlitwy. Turyści nocujący w Hospederia del Monasterio de la Oliva mają zapewnione trzy posiłki dziennie oraz mają możliwość uczestniczyć w liturgii, jeśli tylko wyrażą taką chęć. Maksymalna ilość osób, która może być tutaj przyjęta niesie za sobą jeszcze jeden skutek, rezerwacje noclegu w Hospederia del Monasterio de la Oliva należy poczynić z dużym wyprzedzeniem.

Park Naturalny Bardenas Navarra

Jeśli podczas swojego urlopu chcielibyście poobcować trochę z naturą, idealnym miejscem do tego będzie Paruqe Natural de las Bardenas Reales de Navarra, pół pustynny obszar na 42 tysiącach hektarów położony na pograniczu Navarry i Aragónu.

SEGWAY-WYCIECZKA

Roślinność tutaj jest co prawda uboga, głównie dlatego, że przez większą część roku jest tutaj bardzo sucho, a większość przepływających tutaj strumieni mają charakter sezonowy. W ten sposób próżno tutaj szukać też obszarów miejskich. Przechadzając się po rozległych równinach, głębokich wąwozach i możecie odetchnąć od zgiełku na co dzień otaczającego Was świata. Park Naturalny został ogłoszony Rezerwatem Biosfery UNESCO.

Piękne widoki

Innym bardzo ciekawym miejscem, w którym można odetchnąć od zgiełku miasta jest Larrate i widok na rzekę Aragón, a także całą dolinę. Wśród rosnących tutaj sosen żyją orły, jastrzębie i sepy, a sam widok na okolice może wprowadzić w miły nastrój. Niedaleko znajdziecie również Laguna de Dos Reinos, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Jezioro Dwóch Królestw, ponieważ w większej części położone jest na terenie Navarry, ale również i Aragónu. Jezioro powstało w celu uregulowania wód w Yesa i okolicy, ale dzisiaj przeznaczone jest do celów rekreacyjnych.

Okolice Carcastillo, jak i cała Navarra to krajobrazy, które potrafią zapierać dech w piersiach, trzeba przyznać, że brak kurortów turystycznych i innych celów masowej turystyki, działa na plus dla regionu. Turyści, którzy wiedzą czego szukać w okolicy Carcastillo zawsze znajdą coś dla siebie, aby choćby usiąść na kocu, wpatrywać się w zachodzące słońce za horyzontem.

PARK-NARODOWY-BARDENAS-UNESCO-NAWARRA

Wizyta w Carcastillo

Jak już wiecie Carcastillo nie przyciąga masowej turystyki, jaką możecie zaobserwować w kurortach nadmorskich, szczególnie w południowej części Hiszpanii lub na jej pięknych wyspach. Carcastillo mimo to jest atrakcyjne turystycznie, szczególnie dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, oraz miejsca, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, niekoniecznie wśród tłumu turystów z całego świata.

Jeśli będziecie tutaj w wakacje i zabraknie Wam choćby odrobiny zgiełku miasta, zawsze niedaleko macie do przepięknej Pampeluny, poza tym w sierpniu w Carcastillo organizowane są przeróżne fiesty, podczas których miasto tętni życiem.

Jeśli poza zwiedzaniem klasztoru, chcielibyście się trochę odprężyć, w Carcastillo znajdziecie również miejski basen, standardem nie odbiegający od wielu basenów w większych miastach, jest on otwierany w sezonie wakacyjnym, od 14 czerwca do 14 września. Być może połączenie cichych i spokojnych wakacji z możliwością odpoczynku nad basenem w Carcastillo jest jednym z lepszych pomysłów na zbliżające się wakacje?

Castilla Alicante
Castilla Alicante
Costa Blanca płd. / Alicante
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij