Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Puente la Reina

Puente la Reina – na szlaku Drogi św. Jakuba

Puente la Reina to hiszpańska miejscowość w regionie Nawarry, położona 24 km od Pampeluny. Ulokowana jest w pobliżu Eunate, Andelos i Cerco de Atajona. Miasto zostało założone w XII wieku przez Alfonso I El Batallador (Alfons I Waleczny), który nadał mu nazwę mostu Puente la Reina (Most Królowej) wybudowanego wiek wcześniej. Puente la Reina jest znaczącą miejscowością na szlaku Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago) na drodze Camina Aragones. Droga ta łączy się w Puente la Reina z Camino Frances – szlakiem drogi francuskiej.
Zatrzymując się w Puente la Reina warto pamiętać o dość charakterystycznym dla tego miejsca klimacie. Wilgotność powietrza jest dość wysoka szczególnie jesienią co sprawia, że temperatury w miejscowości mogą być zmienne. Latem są bardzo wysokie, wręcz upalne, a zimy są dość łagodne. Warto jednak pamiętać o zmienności pogody, szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

Most Królowej – perła romańskiej architektury

Nazwa miasta wzięła swoją nazwę od żony króla Sancho III z Nawarry – królowej Dona Mayor. To z jej polecenia został zbudowany w XI wieku, na terenie dzisiejszej Puenta la Reina, most z siedmioma łukami. Jeden z nich znajduje się pod ziemią, a oczom ukazuje się sześć łuków o różnych wielkościach. Mniejsze łuki wraz z większymi (łuki główne) mają dodawać lekkości całej konstrukcji, ale przede wszystkim ich zadaniem jest przepuszczanie wody jest jej za dużo w okolicznych rzekach. Most ma 110 m długości i został postawiony nad rzeką Rio Arga, aby ułatwić pielgrzymom podróżowanie do Santiago de Compostela (wybudowano do wzdłuż Camino de Santiago). Most jest najbardziej majestatycznym i jednym z najpiękniejszych przykładów stylu romańskiego.
W momencie, gdy został wybudowany znajdowały się na nim trzy wieże obronne, które miały strzec bezpieczeństwa tego miejsca. Na jednej z nich widniała podobizna Czarnej Madonny. Według legendy, mały ptak z gatunku txori przylatywał do posągu każdego dnia. Oczyszczał go z pajęczyn i mył wodą zebraną małym dziobem z rzeki Arga.

PUENTE-LA-REINA-DROGA-JAKUBA-HISZPANIA
Puente la Reina na Drodze Świętego Jakuba

Ulicami średniowiecznej osady

Uliczki tego intrygującego miasteczka są wąskie, kręte i panuje w nich lekki mrok. Odczuwa się tutaj klimat średniowiecznych czasów. Warto wybrać się na spacer ulicą Rua Mayor, by trafić do najpiękniejszych zabytków Puente la Reina. Co ciekawe, miasto jest zbudowane wokół swoje głównej ulicy, a nie wokół zamku (jak jest w przypadku innych, średniowiecznych miejscowości). Na głównym placu Plaza Mayor (zwany też Plaza Mena) znajduje się galeria z XVIII wieku oraz budynek Casa de los Cubiertos. Warto też zwiedzić kościół Iglesia de San Pedro z XIV wieku, gdzie znajdują się zachwycające ołtarze, a także klasztor del Comendadores Espiritu Santo. Oddalając się od centrum miasta, na szczycie Alto del Perdon (Sierra del Perdon), możemy podziwiać Pomnik Pielgrzymów (El Monumento a la Caravana Peregrina), który pochodzi z XX wieku. Przedstawione tu zostały wizerunki pielgrzymów pokonujących opór wiatru.

Iglesia del Crucifijo – historia krucyfiksu

Kościół został zbudowany w XII wieku i był przykładem architektury romańskiej, a początkowo należał do klasztoru Templariuszy. W XV wieku został przebudowany i zachował się do dnia dzisiejszego. Mimo przebudowy, elementy stylu romańskiego nie zniknęły ze świątyni. We wnętrzu kościoła znajduje się krucyfiks z drewnianym krzyżem w kształcie litery Y. Według wierzeń ludowych został on podarowany kościołowi przez niemieckich pielgrzymów. Mieli oni nieść wcześniej ten krzyż na plecach podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela. Iglesia del Crucifijo ulokowany jest bowiem na trasie Drogi św. Jakuba. Można go zwiedzać w miesiącach kwiecień-wrzesień w godzinach 9.30-19.00, a w niedziele i święta między 10.00 a 14.00. Od października do marca kościół jest otwarty w godzinach 9.30-18.00.

Kościół św. Jakuba – ku czci patrona

W Puente la Reina znajduje się kościół ku czci św. Jakuba - Iglesia de Santiago El Mayor. Został on zbudowany w XII wieku, a w późniejszych epokach rozbudowano go (głównie w XV wieku, kiedy to dodano elementy w stylu gotyckim). Można podziwiać niezwykłe wejściowe drzwi w stylu romańskim, które uwidaczniają również wpływy arabskie. Kościół postawiony został na planie krzyża łacińskiego, a w środku znajduje się ołtarz z XVIII wieku. Zwiedzający mogą podziwiać także imponujące posągi św. Jakuba Apostoła oraz św. Bartłomieja.

Życie w Puente la Reina

Miasto budzi się do życia podczas lokalnej fiesty, która odbywa się w dniach 24-19 lipca każdego roku ku czci św. Jakuba. Organizowane są w tych dniach m.in. gonitwy byków i zabawy. W lokalnych restauracjach i knajpach znajdziemy tutaj typowe dania kuchni regionalnej. Skosztujemy mięsa z sarny i dziczyzny (na zwierzęta poluje się tutaj w tradycyjny sposób, z użyciem sieci), a także potraw z kaczek. Ich hodowla zwiększyła się w ostatnim czasie, więc królują one w menu wielu regionalnych lokali gastronomicznych. Tutaj też można spróbować cielęciny, która została nagrodzona znakiem PGI (gwarancja regionalnego pochodzenia).

KOSCIOL-DE-CRUCIFIJO
Kościół Iglesia de Crucifijo w Puente la Reina

Camino de Santiago – na świętym szlaku

Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to szlak, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela. Znajduje się ona w Galicji, w południowo-zachodniej Hiszpanii. Katedra ta stała się miejscem kultu i pielgrzymek wiernych, gdyż według wierzeń skrywa szczątki św. Jakuba Starszego Apostoła. Zgodnie z wierzeniami to św. Jakub Starszy (niektórzy twierdzą, iż otrzymał przydomek Większy) na Półwyspie Iberyjskim głosił biblijne przekazy i propagował nauczanie Jezusa. Z jego postacią wiąże się legenda wokół której został zbudowany kult świętego. Św. Jakub miał bowiem z Półwyspu Iberyjskiego powrócić do Jerozolimy i objąć funkcję biskupa. Jednak w 44 roku umarł śmiercią męczeńską - został ścięty z nakazu władcy Herolda Agryppy.

Jego ciało miało zostać umieszczone na łodzi, którą anioły przetransportowały na wybrzeża Hiszpanii. Ciało świętego miało zostać pochowane właśnie w Katedrze Santiago de Compostela. Legenda wyjaśnia dlaczego Santiago de Compostela jest jednym z ważniejszych miejscu kultu religijnego dla chrześcijan. Pielgrzymi z całego świata chcą zobaczyć te święte miejsce, a także nawiązać znajomości podczas swojej podróży i zwiedzić malownicze miejscowości na szlaku. Wiele osób traktuje pielgrzymkę jako osobiste wyzwanie lub oczyszczenie – dla każdego uczestnika jest to wydarzenie wyjątkowe na własny sposób.

Trasa Camino de Santiago ma wiele ścieżek, jeden ze szlaków w Hiszpanii wiedzie właśnie przez Puente de Reina (Camino Aragones). Puenta la Reina była miejscowością na szlaku już w średniowieczu, od kiedy to dwie najpopularniejsze trasy Camino de Santiago (Camino Aragones oraz Camino Frances) łączą się właśnie w Puente la Reina, by później stać się jednym szlakiem – Camino Grande.

KOŚCIÓŁ-SANTIAGO
Kościół Santiago w Puenta la Reina

Zainteresuje Cię również:
prowincja Navarra w Hiszpanii | Pampeluna | gonitwa byków w Pampelunie | Droga Świętego Jakuba | pielgrzymki do hiszpańskich miejsc kultu religijnego |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij