Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Pamplona

Lotnisko Pamplona

Stolica prowincji Nawarra, położona o ponad 400 km od Barcelony i Madrytu, nad rzekami Arga i Sadar ma wiele do zaoferowania. Bogactwo naturalnego krajobrazu, otoczenie gór i lasów, wspaniała architektura i nowoczesny, przemysłowo-usługowy charakter miasta to cechy, którymi może pochwalić się Pampeluna – największe, liczące 193 tysiące mieszkańców miasto w regionie.

Tempo, z jakim rozwija się cała prowincja jest zaskakujące. Nie tylko w samej Pampelunie, ale także w okolicznych miastach powstają nowe firmy, ośrodki biznesowe i osiedla mieszkaniowe. Coraz więcej mieszkańców innych rejonów Hiszpanii decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, zwłaszcza w czasach kiedy kryzys gospodarczy mocno przetrzebia rynek pracy. Dynamiczny rozwój miasta i regionu determinuje także nowoczesne lotnisko pasażerskie, które znajduje się nieopodal. To największy port lotniczy prowincji Nawarra w Hiszpanii.

PORT-LOTNICZY-PAMPELUNA

Lotnisko w Pampelunie – podstawowe informacje

Port Lotniczy Pampeluna położony jest o 6 km od miasta. Jest lotniskiem lokalnym, obsługującym loty o zasięgu krajowym, na terenie którego swoje usługi oferuje kilku hiszpańskich przewoźników.

Adres lotniska to: Pamplona Airport Ctra. Zaragoza, Km 5. 31110 Noáin/Navarra.
Telefon kontaktowy: +3491321100.

Lotnisko oznaczone jest międzynarodowym kodem PNA i znajduje się – podobnie jak całe miasto – na wysokości ponad 400 metrów nad poziomem morza. Właścicielem lotniska jest grupa AENA, obsługująca większość portów lotniczych na terenie Hiszpanii. Lotnisko posiada 1 terminal pasażerski, w którym znajduje się 9 stanowisk do odpraw pasażerów.

Powierzchnia budynku, w którym znajduje się m.in hala przylotów i odlotów to ponad 12 000 metrów kwadratowych. Średnia liczba osób korzystających z usług lotniska to około 150 000 rocznie. Plasuje to lotnisko w Pampelunie w gronie średnich lotnisk o zasięgu lokalnym. W zamierzeniu konstruktorów, w razie potrzeby, port lotniczy ma być gotowy na przyjęcie ponad miliona pasażerów rocznie.

Z myślą o takiej przepustowości zbudowano całą infrastrukturę, począwszy od budynku terminala, poprzez parkingi i inne elementy wyposażenia, w tym drogę startową dla samolotów. Lotnisko posiada jeden pas startowy z nawierzchnią asfaltową, o długości nieco ponad 2400 metrów. Dzięki temu, może lądować tutaj m.in. Boeing 737 z pełnym wyposażeniem i załadunkiem. Sprawdź także w zakładce wszystkie lotniska w Hiszpanii.

Linie lotnicze i połączenia

Swoje usługi na lotnisku oferują krajowe i międzynarodowe linie lotnicze: Iberia, American Airlines, British Airlines oraz AVIANCA. Oferują one regularne połączenia pasażerskie, głównie z Madrytem. To właśnie lotnisko Barajas Madryt jest głównym partnerem portu lotniczego w Pampelunie i głównie ze stolicy przylatują tutaj samoloty – kilkanaście każdego dnia.

Etapy rozbudowy

Port lotniczy w Pampelunie zalicza się do nowych lotnisk, wybudowanych w czasie budowlanego boomu, jeśli chodzi o powstawanie lotnisk w Hiszpanii. Lotnisko, którego budowa współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej, oddano do użytku w 2010 roku. Plusem takiego stanu rzeczy jest z pewnością fakt, że na całym terenie lotniska mamy do czynienia z nowoczesną infrastrukturą, spełniającą wszystkie niezbędne standardy, zarówno w kwestii obsługi pasażerów, jak i sprawnej kontroli lotów.

Lotnisko posiada także niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz nowoczesne systemy wspierające nawigację i bezpieczeństwo samolotów korzystających z jego usług. Zarówno terminal jak i pas startowy powstały w tym samym czasie. Podobnie jak parkingi i pozostała infrastruktura. Mając na uwadze dynamiczny rozwój miasta i prowincji, znane są plany rozbudowy lotniska, wyposażenia go w jeszcze nowocześniejsze systemy i zwiększenia jego dotychczasowej przepustowości tak, aby z usług portu lotniczego w komfortowych warunkach mogła korzystać jeszcze większa liczba pasażerów.

LOTY-PAMPELUNA-HISZPANIA-LOTNISKO

Dojazd i komunikacja

Kierując się na lotnisko drogą krajową nr N-121 w stronę Saragossy, należy szukać zjazdu na drogę numer NA-6006. Czas przejazdu z centrum miasta na lotnisko zajmuje około 15 minut. Jeśli nie mamy własnego samochodu, możemy zdecydować się na podróż komunikacją miejską. Z miasta na lotnisko i z powrotem kursują autobusy miejskie linii 16 oraz 21. Przystanki autobusowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie terminala. Podróż autobusem trwa około pół godziny, a koszt przejazdu z lotniska do miasta wynosi 1 Euro.

Autobusy od poniedziałku do piątku kursują co pół godziny, między 6 rano a 23.30, zaś w weekendy autobus jedzie raz na godzinę. Jeśli chcemy uzyskać szczegółowe informacje na temat połączeń komunikacji miejskiej i rozkładu, możemy otrzymać je pod numerem telefonu + 34 901 502 503. Warto zwrócić uwagę na fakt, że autobusy kursujące pomiędzy portem lotniczym a centrum miasta (linia 21) zatrzymują się w wielu strategicznych miejscach w mieście, gdyż linia została zaplanowana tak, aby po drodze znalazły się m.in. kliniki, urzędy czy inne miejsca publiczne.

Z lotniska odjedziemy także taksówką. Postój, podobnie jak w przypadku autobusów, znajduje się przy budynku terminala, a kurs do miasta, na dworzec autobusowy lub kolejowy, to wydatek minimum kilkunastu Euro. W zależności od rodzaju taryfy, opłaty za kilometr wynoszą od 2 Euro (w godz. 6.00-22.00), do 3,5 Euro (w nocy). Do kosztów doliczyć należy opłaty postojowe i za ewentualny bagaż.

Wypożyczalnia samochodów

Jeśli nie chcemy korzystać z komunikacji zbiorowej, ani możliwości jazdy taksówką, pozostaje nam możliwość skorzystania z usług wypożyczalni samochodów. Na lotnisku w Pampelunie usługa ta cieszy się sporą popularnością. Świadczy ją firma Goldcar, a dzięki możliwości internetowej rezerwacji, możemy zabukować interesujący nas samochód na dany dzień, mając pewność, że nikt inny nie zgarnie go nam sprzed nosa.

Równocześnie, rezerwacja internetowa pozwala oszczędzić nam czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na załatwianie wszystkich niezbędnych formalności w biurze wypożyczalni na terenie terminala. Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na lotnisku w Pampelunie? Oczywiście, jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak czas trwania usługi, rodzaj i marka samochodu czy okres w ciągu roku, w jakim chcemy skorzystać z usługi. Dzienna opłata to kilkadziesiąt złotych, a wypożyczenie auta na tydzień to koszt od 250 złotych wzwyż.

Jak widzimy, nie jest to przesadnie droga usługa, a pozwala cieszyć się niezależnością, jaka płynie z posiadania "własnego" samochodu. Dzięki temu dotrzemy w każde miejsce w mieście, bez konieczności oglądania się na rozkład jazdy komunikacji miejskiej i ceny taksówek.

BIARRITZ-SAN-SEBASTIAN-PAMPLONA

Parking

Lotnisko w Pampelunie posiada parking na ponad 400 miejsc parkingowych. Korzystanie z parkingu jest płatne, w zależności od długości postoju. Jeśli zatrzymujemy się wyłącznie po to, aby odebrać pasażera z lotniska lub podwieźć go na samolot, powinniśmy skorzystać ze strefy krótkiego postoju (do 60 minut). Za każdą minutę parkowania zapłacimy 0,10 Euro. W przypadku, kiedy chcemy pozostawić swoje auto na parkingu do 4 dni, cena wynosić będzie 9 Euro, zaś powyżej 5 dni – 7,25 Euro za każdy kolejny dzień. Parking znajduje się przy budynku terminala, a płatności możemy dokonywać zarówno gotówką, jak i kartą.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij