Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arona

Arona – Teneryfa w pigułce

Słoneczna Teneryfa kojarzy się Polakom głównie z wakacyjnym wypoczynkiem, niezapomnianymi pejzażami, gorącą, czystą wodą, a także z komfortowymi hotelami, restauracjami i szeroko pojmowanym luksusem. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu regionowi, aby dostrzec jego wielki potencjał, drzemiący w licznych miejscowościach i miastach. Jednym z nich jest Arona - położony o 80 km od Santa Cruz ośrodek wypoczynkowy i kulturalny. Jeden z największych i najważniejszych na Teneryfie.


Kiedy w Polsce nadciąga deszczowy i zazwyczaj zimny październik, mieszkańcy Teneryfy, zamiast myśleć o doborze zimowych kurtek i ciepłego obuwia, raczej zastanawiają się, czy spędzić weekend nad oceanem czy udać się na spacer do jednego z licznych w regionie parków. O temperaturę wody nikt tam się nie martwi, ponieważ zawsze wynosi ona więcej niż 20 stopni. Południowa część Teneryfy, w której leży Arona, to jeden z najgorętszych obszarów Wysp Kanaryjskich i mimo, że w miesiącach zimowych lubi tam padać deszcz, to biznes turystyczny kwitnie tam niemal przez cały rok.

Miasto czterech części

Tradycyjne dzielenie miasta na dzielnice nie jest w skali współczesnej cywilizacji i urbanistyki niczym nowym. Jednak tak rozmyślne planowanie miasta, jak ma to miejsce w przypadku Arony, może wzbudzać podziw i zainteresowanie. Mowa tutaj o podziale miasta, a w zasadzie gminy, na cztery strefy, z których każda spełnia swoją ściśle określoną funkcję: Arona Playa de Las Americas to centrum turystyczne. To ta część miasta jest najlepiej znana turystom z całego świata, spragnionym wypoczynku pod słońcem Teneryfy.

ARONA-HOTEL

To tam znajdują się liczne plaże pochodzenia wulkanicznego, co jest standardem na wyspie. Na wyspę dolecimy samolotem (najpopularniejsza opcja transportowa), lub dopłyniemy statkiem z wybrzeża. Poruszanie się po niej również nie stanowi problemu, ponieważ możemy korzystać z transportu publicznego lub wypożyczalni samochodów. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowej, na którą w mieście składają się hotele, pensjonaty, a także popularne w tych rejonach gospodarstwa agroturystyczne, każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zakwaterowanie, w zależności od tego czy pragnie odpocząć w wysokiej klasy pokoju hotelowym, czy poczuć na własnej skórze tamtejszy klimat, nocując w gospodarstwie.

Kolejny obszar pod nazwą Playa de Los Cristianos, to centrum życia kulturalnego miasta. Liczne atrakcje z dziedziny kultury i sztuki, a także tradycyjne jarmarki, sklepiki i inne obiekty handlowe sprawiają, iż poza kulturą, region ten jest również centrum lokalnego handlu i nocnego życia w mieście. Wspomniana wcześniej oferta kulturalna miasta jest niezwykle bogata, o czym świadczy bardzo ciekawy i szczelnie wypełniony miejski kalendarz imprez. Jedną z najważniejszych jest bez dwóch zdań organizowany każdego roku w lipcu festiwal Aguaviva Canarias, którego motywem przewodnim jest ocean, a mówiąc ściślej edukacja w zakresie ochrony środowiska wodnego.

Festiwalowi towarzyszy wiele imprez towarzyszących, takich jak koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, warsztaty i szkolenia, np. poświęcone nurkowaniu, a także wystawy, pokazy i prezentacje na najróżniejsze tematy. W mieście nie brakuje interesujących obiektów o znaczeniu kulturowym, a największa ich liczba to oczywiście budynki sakralne: kościoły i świątynie. Przykładem jednej z takich budowli jest zabytkowy słynny nie tylko w Aronie, ale na całej wyspie kościół parafialny San Antonia Abad. Co ciekawe, Arona, swojej bogatej historii zawdzięcza fakt, że na terenie miasta zamieszkiwali wyznawcy różnych religii. W związku z tym w rejonie miasta znajdziemy też kościół ewangelicki, a także świątynię zielonoświątkowców i inne.

Z kolei miłośnicy spokojnego spędzania czasu, zdecydowanie najlepiej poczują się w "zielonej" części miasta, która nosi nazwę Playa de Laas Galletas, która to obfituje w parki, skwery i ogrody miejskie, pełne egzotycznych gatunków drzew i roślin. Tutejsze drzewa liczą sobie nawet 1000 lat. Teneryfa to również prawdziwe królestwo kwiatów, wśród których znajdziemy tak egzotyczne odmiany jak descurainia bourgaeana, ale również tak doskonale znane nam w Polsce margaretki. W samej Aronie znajdziemy wiele specjalnie przygotowanych tras i ścieżek spacerowych, zaplanowanych i skonstruowanych w taki sposób, aby turyści, którzy nimi podążają, mieli szansę zobaczyć największe atrakcje miasta, jak również rozkoszować się wspaniałymi widokami. /trudno o bardziej efektywne i jednocześnie bogate w przezycia estetyczne spędzenie czasu wolnego, niż spacer lub wycieczka rowerowa, po drodze pełnej atrakcji.

ARONA-WYSPY-KANARYJSKIE-HISZPANIA

Przykładem takiego traktu jest Vilaflor – licząca 5 kilometrów ścieżka spacerowa, której przejście jest gwarancją zobaczenia wszystkiego co w mieście najpiękniejsze. Arona jest rajem dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów – słowem wszystkich tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i właśnie w ten sposób pragną spędzać czas wolny. Miejska zieleń ma swój najbardziej spektakularny wyraz w postaci otwartego w 2004 roku Parku Centralnego. Na powierzchni czterech hektarów znajdziemy wspaniałą roślinność, m.in. ogromnych rozmiarów tropikalne palmy.

„Ostatnia” część miasta zarezerwowana jest dla lokalnych tradycji, folkloru i ludowych obrzędów, których kultywowanie zarówno na Wyspach Kanaryjskich jak i w całej Hiszpanii jest niezwykle istotne, gdyż pozwala kształtować narodową i kulturową tożsamość mieszkańców całego Półwyspu Iberyjskiego, zwłaszcza w obliczu tak wielkich różnic etnicznych w poszczególnych regionach Hiszpanii.

Arona nie śpi nigdy

Chyba dla nikogo nie okaże się dziwne twierdzenie, że miasto, które leży w samym sercu słonecznej i gorącej Teneryfy, budzi się do życia w nocy. I nawet nie chodzi tutaj o zamiłowanie do sjesty, które jest równie silne jak w innych rejonach Hiszpanii, ale raczej o fakt, że miasto to tradycyjnie uchodzi za prężny ośrodek, zorientowany na ludzi młodych. Turyści to w większości przedstawiciele typowej klasy średniej, z całego świata. Nic więc dziwnego, że po całodziennym zwiedzaniu lub zażywaniu morskich kąpieli, ludzie mają ochotę dobrze się zabawić. A w Aronie miejsc ku temu przeznaczonych z całą pewnością nie brakuje.

Bez dwóch zdań, miłośnicy imprezowania znajdą tutaj coś dla siebie. Kluby nocne i dyskoteki, takie jak Bay Beach, Disco Club Casablanca, czy Magia Disco Club Lounge, to miejsca, w których toczy się nocne życie Arony. To tam można potańczyć, wypić drinka a może nawet poznać wakacyjną miłość. Dyskotek i klubów nocnych w mieście jest naprawdę co niemiara, a na uwagę zasługują te miejsca, które odróżniają się od reszty. Bez dwóch zdań można do nich zaliczyć np. Disco Pub Latino Punkt. W gorących, latynoskich rytmach, noc upłynie bardzo nam szybko.

Tworząc artykuł na temat Arony, nie sposób nie wspomnieć choćby w skrócie o bardzo bogatej ofercie gastronomicznej miasta jak i całego regionu. I choć odwiedzenie wszystkich lokalnych knajpek, restauracji czy stoisk z lokalnymi przysmakami byłoby podczas jednej wizyty niemożliwe i z całą pewnością przysporzyłoby dolegliwości żołądkowych z uwagi na bogactwo smaków i różnorodne menu, to pewnie miejsca w tym zakochanym w jedzeniu mieście, po prostu trzeba odwiedzić. Tak jak Bar Nuestro, w którym spróbować można tradycyjnej regionalnej kuchni, czy słynną w całym regionie Pastel-Art Cafe, kawiarnię i pijalnię czekolady, która uraczy nas filiżanką doskonałej kawy. Tyle ogólników. A czym kusi nas kuchnia Teneryfy? Specjały takie jak królik w salmorejo (tradycyjny hiszpański chłodnik o smaku pomidorowym), czy zupa rzerzuchowa, to z całą pewnością dania, które są prawdziwą kulinarną wizytówką tego regionu.

Gościnność nie zna granic

Mieszkańcy Arony, tak samo jak całych Wysp Kanaryjskich, to ludzie niezwykle uprzejmi, chętnie pomagać w każdej sytuacji, ale również bardzo gościnni. Chętnie zapraszają do siebie i częstują filiżanką kawy lub jednym z popularnych lokalnych przysmaków. W zasadzie jedyną przeszkodą w nawiązywaniu kontaktów z nimi może być fakt, że bardzo niewielu z nich mówi po angielsku. W takiej sytuacji, warto zapoznać się z podstawami języka hiszpańskiego, lub mieć pod ręką słownik, wybierając się do sklepu, restauracji czy na zwykły spacer po tej jakże pięknej okolicy. Jednak nawet jeśli znamy hiszpański i potrafimy się w nim porozumiewać, nie jest to jeszcze gwarancją komunikacyjnych sukcesów. Mieszkańcy miasta posługują się na co dzień w niezwykle popularnym w tych rejonach dialekcie kanaryjskim, który przypomina nieco kubańską lub wenezuelską odmianę hiszpańskiego, na dodatek, wiele wyrażeń ma charakter gwarowy i w języku hiszpańskim słowa te nie funkcjonują.

ARONA-TENERYFA

Tanie paliwo i woda z oceanu

Kierowcy, poza tym, że cieszą się niższymi cenami paliwa niż w Polsce, mają tutaj bardzo specyficzny zwyczaj – trąbienia na powitanie. To rozpowszechnione na całej Teneryfie zachowanie doskonale oddaje otwartość i gościnność, które są elementami tutejszej kultury. W Polsce używanie klaksonu niezmiennie kojarzy się z formą zwracania uwagi, lub w ostateczności ostrzegania przed niebezpieczeństwem na drodze, podczas gdy na ulicach Arony kierowcy po prostu pozdrawiają się za pomocą krótkich sygnałów dźwiękowych. Można się do tego szybko przyzwyczaić. Tak jak do tego, że w kranach mieszkań płynie woda, która nie nadaje się do picia, w odróżnieniu od polskiej „kranówki”. Wszystko przez to, iż jest to woda oceaniczna, chemicznie czyszczona i nawet do przygotowania kawy lub herbaty należy używać wody w butelkach.

Podróżując po Wyspach Kanaryjskich, spędzając wakacje na Teneryfie, grzechem byłoby nie spędzić przynajmniej kilku godzin w Aronie. Miasto bez dwóch zdań zasługuje na uwagę turystów i nawet jeśli jedno popołudnie to za mało, aby zwiedzić przynajmniej podstawowe jego atrakcje, to warto poświęcić im przynajmniej tyle. To miasto z kilkusetletnią historią doskonale oddaje wielokulturowy klimat całego regionu i jest żywym trwającym po dziś dzień świadectwem trudnej i bardzo często niesprawiedliwej historii. Warto ją poznać, aby na własne oczy przekonać się, że Teneryfa to nie tylko piaszczyste plaże, piękna, krystalicznie czysta i gorąca woda oraz słoneczne niebo, ale także zakątki, które nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Arona jest jednym z nich.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij