Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Orotava

Miasto La Orotava na Teneryfie. Hiszpania poza częścią kontynentalną posiada również część wyspiarską na południe od kontynentu. Są to malownicze między innymi wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspy te leżą u północno – zachodnich wybrzeży Afryki i zaliczane są do Makronezji. Wyspy Kanaryjskie to między innymi licznie zamieszkałe Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma oraz La Gomera, pozostałe wyspy są mniejsze i to między innymi Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Lobos, Roque del Este, Roque del Oeste, natomiast większość tych mniejszych wysp jest niezamieszkana lub zamieszkiwana tylko sezonowo.

Przepiękna Teneryfa

Jedną z największych Wysp Kanaryjskich jest Teneryfa. Jest ona zarówno największą, jak i najludniejszą wyspą całego archipelagu. Na Teneryfie znajdziecie dwa obiekty, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – są to wulkan Teide oraz zabytkowe miasto La Laguna. Na ukształtowanie klimatu na Teneryfie istotny wpływ mają dwa opływające ją prądy morskie, ciepły Golfstrom i zimniejszy, Kanaryjski. Dzięki tym prądom temperatura oceanu waha się od 18 do 20 stopni Celsjusza. Północno wschodnia część wyspy ma klimat wilgotny, gdzie najniższe temperatury wahają się od 6 stopni Celsjusza w najzimniejsze miesiące, do 20 stopni Celsjusza w ciepłe miesiące. Pozostała część wyspy ma klimat suchy i wahania temperatur są mniejsze, średnia roczna temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza.

OROTAVA-TENERYFA

Piękna La Orotava

Jednym z bardzo pięknych miasteczek w północnej części Teneryfy jest miasteczko La Orotava, czy jak brzmi pełna nazwa miejscowości Villa e La Orotava. Jest to jedno z najstarszych i zarazem najpiękniejszych architektonicznie miast na Teneryfie. Miasto położone jest na północy wyspy, niecałe 5 kilometrów od Puerto de La Cruz, oznacza to, że może w samym mieście nie znajdziecie plaż nad oceanem, ale kilka minut drogi stąd znajdziecie najpiękniejsze plaże w okolicy przy Puerto de La Cruz.

Odrobina historii

Ciężko będzie znaleźć prawdziwe pochodzenie nazwy tego miasteczka, ale ostatnie badania mówią, że nazwa może pochodzić od nazwy terytorium, na którym miasto leży. Kiedy w odległej przeszłości tutejsze tereny zamieszkiwali Guanczowie, nazywali je Arautapala lub Arautaba, co ma bardzo zbliżoną wymowę do aktualnego Orotava. Guanczowie byli pierwszymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich, których kultura zaginęła pod koniec XV wieku, pozostawiając po sobie naprawdę nieliczne ślady.

Po przybyciu konkwistadorów z Hiszpanii, Gnauczowie stawiali czynny opór, broniąc swojej wolności. Teneryfa dzielnie się broniła i była ostatnią z Wysp Kanaryjskich przejętą przez Hiszpan i nastąpiło to dopiero w 1496 roku. Wielu Gnauczów zostało wówczas wysłanych do Europy jako niewolnicy, inni zamieszkali na wskazanych im terenach, podporządkowując się Europejczykom. Nieco później, 28 listopada 1648 roku król Filip IV Habsburg nadał La Orotava status „Villa Exenta”, nadając mu możliwość posiadania własnego burmistrza. Do tej pory miasteczko było zależne od decyzji włodarzy miasta La Laguna.

Miasteczko w stylu kolonialnym

Miasteczko La Orotava jest charakterystyczne i ukazuje kolonialny charakter Teneryfy. Znajdziecie tutaj kolonialne rezydencje pamiętające XVII i XVIII wiek, oddające ducha tamtych czasów. W mieście znajdziecie również wiele odrestaurowanych budynków z XVII i XVIII wieku, takie jak Liceo De Taoro, czy Casa De Los Balcones, oraz kościół Iglesia De San Agustin.

W przeszłości różnice klasowe między mieszkańcami odznaczały się bardzo widocznie, szczególnie miejscem zamieszkania, ludzie bogatsi zamieszkiwali domy w Villa de Abajo, dzisiejsze Śródmieście, pozostali zamieszkiwali domy w Villa de Arriba, czyli przedmieścia. Zwiedzanie warto zacząć w centrum, ale nie ulega wątpliwościom, że pozostałe domy, które zachowały się z tamtego okresu, też są warto zobaczenia. W Villa de Abajo do dziś możecie podziwiać wiele domów i rezydencji, takich jak dom markiza Quita Roja, z pięknym dziedzińcem, a także Casa Ascanio – mały pałacyk zbudowany na początku XX wieku.

Jednym z kościołów w La Orotava jest Iglesia De La Concepcion z XVI wieku. Kościół jest wpisany na listę narodowych zabytków od 1948 roku i jest to najlepszy przykład barokowej architektury na Wyspach Kanaryjskich. Kościół jest bardzo ciekawy, ma dwie dzwonnice, a w środku ma pięknie urządzone trzy nawy. Kościół otaczają urokliwe brukowane uliczki, na których możecie kontynuować swój spacer i obejrzeć takie domy jak Valcarel Mesa, Benitez de Lugo oraz Casa Franchy, a także mniejszy kościół Iglesia Santo Domingo.

Stare miasto La Orotava fascynuje małymi, wąskimi uliczkami. Na starówce również poczujecie ducha czasów kolonialnych. W La Orotava zachowało się dawne centrum, zostało ono ogłoszone Zespołem Historyczno – Artystycznym. Znajdziecie tutaj Ermita del Calvario i wspomniany już kościół Iglesia de San Agustin, a także Plac Konstytucji – Plaza de La Constitución, który leży nieopodal kościoła. Zarówno plac, jak i kościół pochodzą z XVII wieku.

PANORAMA-OROTAVA-NA-TENERYFIE

Jednymi z piękniejszych domów w La Orotava jest La Casa de los Balcones, z pięknie rzeźbionymi balkonami. Dom wybudowany został w 1632 roku, a jego fasada często zapada w pamięć turystom, którzy ją obejrzą. Dom posiada też piękne patio obsadzone duża ilością roślin.

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc jest cmentarz w La Orotava. Cmentarz jest nadal w użyciu, mimo, że został otwarty w lipcu 1823 roku. Cmentarz założono z konieczności pochówku zmarłych, których było siłą rzeczy więcej, ze względu na większy przyrost naturalny. Pierwsze pomniki zostały zaprojektowane przez słynnego rzeźbiarza Fernando Esteveza. Na cmentarzu znajdują się rodzinne katakumby, między innymi markiza Quinta Roja lub rodziny Monteverde. W centralnej części cmentarza znajdziecie kapliczkę, którą również zaprojektował Fernando Estevez. To właśnie ze względu na stare pomniki, rodzinne groby i wspomnianą kapliczkę, warto obejrzeć ten cmentarz.

Jedną z reprezentacyjnych budowali La Orotava jest El Ayuntamiento, ratusz. Jest on wzniesiony przy placu Plaza del Ayuntamiento, czyli Placu Ratuszowym. Sam widok placu potrafi zapierać dech w piersiach, natomiast piękny ratusz w stylu kolonialnym dopełnia tego uczucia.

W La Orotava w pobliżu El Ayuntamiento znajdziecie również ogród botaniczny – Hiujela del Botanico. Ogród mieści się na powierzchni 3390 metrów kwadratowych. Ogród powstał w 1788 roku z inicjatywy VI Marques de Villanueva del Prado. Ogród do dzisiejszego dnia nie tylko służy turystom i mieszkańcom, ale również instytucjom naukowym. W ogrodzie znajdziecie wiele drzew, krzewów i mniejszych roślin, które mają tutaj wielkie znaczenie głównie ze względu na swoją wielkość, wiek lub rzadkość. Są to między innymi Sequoia Alba, Dracena Draco, zwyczajowo nazywana Drago Canario, Arbutus canariensis, czyli grusza kanaryjska, a także Ginkgo biloba. Poza tym znajdują się tutaj palmy, rośliny morwowate, obrazkowate, oraz bromeliowate, czyli inaczej ananasowate.

Wielki Tydzień w La Orotava

Semana Santa na Teneryfie w La Oratava. Wielkanoc w La Orotava to bardzo piękny okres. Już w Wielki Czwartek rozpoczyna się procesja, ze wznoszeniem dzieł Jose Luljan Pereza, wyrzeźbionych w 1586 roku. W Wielki Piątek w południe odbywa się procesja Cristo de Calvario, droga krzyżowa ze stacjami przy rzeźbach „La Piedad” wyrytych w XIX wieku przez Fernando Esteveza. Po przebyciu procesji następuje inscenizacja złożenia do grobu ciała Jezusa Chrystusa.

Inne fiesty w La Orotava

Najpiękniejszą fiestą w mieście i na całej wyspie są obchody Bożego Ciała. Podczas fiesty wykonywane są dywany i chodniki z kwiatów, na ulicach starego miasta. Wykonywane kwiatowe dzieła przedstawiają sceny i motywy religijne. Tradycyjnie największy kwiecisty dywan znajduje się na Placu Ratuszowym, zajmuje on niemal cały plac, a jego dekorowanie trwa cały miesiąc. W nocy procesja przechodzi drogami udekorowanymi kwiatowymi dywanami, kończąc na Placu Ratuszowym. Obchody Bożego Ciała w La Orotava uważane są za główne uroczystości Bożego Ciała na całych Wyspach Kanaryjskich i jedne z najpiękniejszych w całej Hiszpanii.
Co ciekawsze fiesta nie kończy się w czwartkowy dzień Bożego Ciała, trwa ona aż do niedzieli. W Piątek odbywają się zabawy i tańce na ulicach miasta, w których uczestnicy noszą tradycyjne stroje. W sobotę poza kontynuacją fiesty, odbywa się błogosławieństwa bydła. W niedzielę natomiast fiestę wieńczy uroczysty pochód San Isidro Labrador, oficjalnego patrona La Orotava.

Równie piękne jest Boże Narodzenie w La Orotava, kiedy w każdym zakątku miasta odbywają się świąteczne imprezy, a Plac Ratuszowy jest wówczas pięknie oświetlony. W popularny Dzień Trzech Króli obchody kończą się tradycyjnym pochodem.

Plaże w okolicy

Po dniu pełnym wrażeń i zwiedzania nie pozostaje nic innego jak wypocząć. Jeśli nie wybierzecie jednej z lokalnych kawiarenek lub knajpek, aby posilić się, usiąść i napić zimnego drinka, być może wybierzecie odpoczynek na plaży, a tych na Teneryfie nie brakuje. Samo miasto La Orotava leży 5 kilometrów od wybrzeża, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po kilku minutach drogi znaleźć się w Puerta De La Cruz na jednej z pięknych plaż. Delektujcie się tutaj słońcem i temperaturą wody, która oscyluje między 18 a 20 stopniami Celsjusza. Prawda, że to bardzo przyjemna perspektywa urlopu?

SWIETO-LA-OROTAVA-TENERYFA

Wolicie aktywny wypoczynek od leniwego opalania się, bądź pluskaniu w falach oceanu? Nic nie stoi na przeszkodzie, by razem z innymi zapalonymi turystami uprawiać surfing, windsurfing, a także kitesurfing, choć ten ostatni dużo rzadziej. Na samej Teneryfie znajduje się dziesięć szkółek wodnych, które przyjmą wszystkich chętnych pod swoje skrzydła. Podobnie jak w wypadku surfingu, wzdłuż wybrzeża całej wyspy znajdziecie szkółki pływania i nurkowania. Będziecie mogli odkrywać morską faunę i florę, a także zatopione wraki. Teneryfa to miejsce na wypoczynek dla każdego.

Miasto La Orotava na Teneryfie to miejsce, w którym warto spędzić urlop. Po pierwsze pogoda na Teneryfie nie zawodzi i można w każdej chwili oddać się błogim chwilom na plaży w prażącym słońcu, po drugie, to przepiękne miasto pokazuje urokliwy styl całej wyspy Teneryfa. Jeśli lubicie zwiedzać, w La Orotava znajdziecie coś dla siebie, a zdjęcia ze swojej wycieczki będziecie oglądać długo po powrocie do domu, natomiast sama wizyta w La Orotava zapadnie Wam w pamięci na bardzo długo.

Zainteresuje Cię także:
najciekawsze miejsca na Teneryfie | karnawał na Teneryfie | noclegi na wakacje w La Oratava na Teneryfie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij